Już w środę Piast Gliwice Futsal rozpocznie zmagania w Elite Round Ligi Mistrzów. Na tym poziomie rywalizuje szesnaście najlepszych europejskich zespołów. Gliwiczanie zmierzą się z chorwackim MNK Novo Vrijeme, hiszpańską Palmą Futsal oraz słoweńskim FK Dobovec. Do  Final Four awansuje tylko zwycięzca grupy. Jeszcze żadnej polskiej drużynie  nie udała się ta sztuka.

Piast jest czwartą w historii polskiego futsalu drużyną, która awansowała do tzw. Elite Round. Wcześniej sztuka ta udała się trzem ekipom: Akademii FC Pniewy, Cleareksowi Chorzów i Rekordowi Bielsko-Biała. Na tym poziomie szesnaście zespołów podzielonych na cztery grupy gra o prawo gry w Finał Four, czyli turnieju w który czterech zwycięzców poszczególnych grup powalczy już o Puchar Europy.

Zobacz też:  Futsalowy Piast z historycznym sukcesem

W swoim pierwszym meczu gliwiczanie zmierzą się z mistrzem Chorwacji – MNK Novo Vrijeme. Zespół z Makarskiej w swoim obecnym składzie ma czterech reprezentantów Chorwacji. Przed tym sezonem do Novo Vrijem dołączyła też dwójka Brazylijczyków. Aktualnie Chorwaci prowadzą w tabeli i mają doświadczenie w Lidze Mistrzów. To spotkanie zostanie rozegrane w środę o godzinie 17:00.

W drugim meczu Piast Gliwice Futsal zmierzy się z Palma Futsal, czyli gospodarzami tego turnieju. Wicemistrzowie Hiszpanii są faworytem tej grupy. Gra tam kilku reprezentantów Hiszpanii i Brazylii. Jest to wprawdzie debiutant w Lidze Mistrzów, ale i tak bardzo mocna ekipa. Trzeba wziąć pod uwagę to, ze hiszpańska ekstraklasa futsalu to najmocniejsza liga w tej dyscyplinie sportu. Ten mecz zostanie rozegrany w czwartek 24 listopada o godzinie 20:15.

Na koniec, czyli w sobotę 26 listopada o godzinie 17:00 podopieczni Orlando Duarte zagrają z mistrzem Słowenii – KMN Dobovec. W ostatnich latach drużyna ta stale występują w Lidze Mistrzów. Słoweńcy biorą udział w tych rozgrywkach nieprzerwanie od sezonu 2018/2019. Stąd mają duże doświadczenie na arenie międzynarodowej. W zespole Piasta obecnie występuje Matej Fidersek. Reprezentant Słowenii dobrze zna rywali, bo miał już okazję przeciwko tej drużynie grać. Jakie są więc mocne strony KMN Dobovec?

– Dobovec ma kilka atutów. Myślę, że trzeba powiedzieć o ważnej rzeczy – o tym, że grają ze sobą od wielu lat. Pomaga im to na boisku, bo potrafią już przewidywać dobrze wzajemne zachowania. Są bardzo dobrze zgrani, to bardzo zdyscyplinowany taktycznie zespół – wyjaśnia Fidersek w rozmowie z portalem Futsal Ekstraklasa.

Od trzech lat futsalową drużynę Piasta prowadzi jeden z najlepszych trenerów w Europie – Orlando Duarte. Portugalczyk z pewnością wie jak przygotować zespół i nastawić zawodników do gry przeciwko drużynom z europejskiej czołówki. W zespole z Gliwic zdecydowana większość zawodników jednak dopiero zdobywa doświadczenie w europejskich pucharach. Dla większości gra przeciwko mistrzostw Chorwacji cz Słowenii będzie ogromnym przeżyciem. Zdaniem Rafała Franza – dyrektora sportowego klubu Piast nie jest jednak bez szans w tej rywalizacji.

– Chcemy wygrywać każde spotkanie i wykorzystać każdą nadarzającą się okazję, która przybliży nas do kolejnych trofeów – przekonuje Franz – Kilka miesięcy temu w wywiadzie dla Futsal Ekstraklasy powiedziałem, że ten zespół stać na to, żeby być w najlepszej szesnastce Europy i tak się stało. Natomiast jak patrzę na pracę naszego sztabu trenerskiego, na rozwój naszego zespołu i klubu, to nie wiem czy będzie w stanie mnie coś jeszcze zaskoczyć. Wierzę w naszą pracę, w to co zrobiliśmy i trenera Orlando Duarte, który jest wyśmienitym szkoleniowcem. Myślę tak nie tylko dlatego, że w ciągu trzech lat zdobył brązowy medal czy mistrzostwo Polski, ale praca, którą wykonuje i to jak wygląda jego zespół jest czymś niesamowitym – dodaje ośmiokrotny mistrz Polski.

Realnie jednak patrząc każdy zdobyty punkt na tym turnieju będzie już sporym osiągnięciem drużyn z Gliwic, a ewentualny awans byłby największym sukcesem polskiego, klubowego futsalu. Czy Piasta na to stać? – przekonamy się już 26 listopada w sobotę, bo wtedy zostanie rozegrane ostatnie spotkanie w tej grupie.

Źródło: piast.gliwice.pl