W minioną niedzielę w Gliwicach na stadionie lekkoatletycznym rozegrano drugi rzut „Drużynowych Mistrzostw Śląska U16”, czyli popularnej Ligi Młodzików. Podobnie jak i w pierwszym rzucie szóstą lokatę zajęła drużyna GKS Piast, a to oznacza, że młodzi lekkoatleci z naszego klubu powalczą w finale tych zawodów, które odbędą się już jesienią.

W  tym roku do Drużynowych Mistrzostw Śląska Młodzików zgłosiło się 25 ekip z województwa Śląskiego, które podzielone na dwie grupy rywalizowały o prawo występu w finale. Z każdej  grupy awansowało po 6 ekip.

Kluby w tych mistrzostwach mogą wystawić dowolną liczbę zawodników. Punkty natomiast otrzymują ci, którzy osiągną odpowiednio dobre rezultaty. Czyli, czym  lepszy wynik tym więcej punktów może dać zawodnik swojej drużynie. Do końcowej klasyfikacji liczy się jednak 15 najlepszych rezultatów.

W tego typu zawodach mogą też startować starsi zawodnicy, ale ich rezultaty nie są brane pod uwagę.  Do gliwickich zawodów zgłosiła się jednak spora liczba lekkoatletek i lekkoatletów i nie tylko dlatego, ze dopisała pogoda. Bieżnia stadionu położonego na Osiedlu Kopernika sprzyja biciu rekordów i pewnie dlatego konkurencje biegowe były najliczniej obsadzone.  Łącznie w zawodach wzięło udział 400 zawodniczek i zawodników, co przełożyło się na 550 osobostartów. Dopisali też kibice. Okoliczni mieszkańcy wykorzystali piękną pogodę by udać się na spacer i przy okazji pokibicować młodym lekkoatletom.

Hann Zdanowicz – GKS Piast

W zawodach tych po raz drugi z rzędu z bardzo dobrej strony pokazała się Hania Zdanowicz. Podopieczna Józefa Ramusa w wieloskoku osiągnęła wynik 10,45m, ustanawiając swój nowy rekord życiowy, co przełożyło się na 142 pkt dla drużyny. Ta zawodniczka również pobiła rekord życiowy w biegu przez płotki, ale tu startowała już poza konkurencją.

Nie zawiodła również Maja Barteczko. Reprezentantka Piasta w pchnęła kulą na odległość 10,94, co dało jej pierwsze miejsce w swojej konkurencji i 129 pkt do klasyfikacji klubowej.

Barteczko zresztą  miała bardzo dobry dzień, bo pobiła swój rekord życiowy w rzucie dyskiem, który poleciał na odległość 37,42, ale w tym przypadku punktów dla zespołu nie było, bo to był start poza konkurencją.

Maja Barteczko – GKS Piast

Swoje nowe rekordy życiowe ustanowiły  też zawodniczki Piasta, które  uczestniczyły w konkurencji skoku  wzwyż. Zarówno Anna Gajda jak i  Aleksandra Cesarz pokonały wysokość 140 cm. To dało im odpowiednio 2 i 3 miejsce oraz po 111 pkt dla zespołu.

Nieźle tez pobiegł Adam Piasny, który pokonał dystans 100 metrów w czasie 12,51, co przełożyło się na 115 pkt.

Sprzyjające warunki pomogły również Wiktorii Kabasie i Amelii Korus. Obie ustanowiły nowe życiówki w biegu na 300 metrów, co dało odpowiednio 105 i 103 pkt.

Adam Opala – GKS Piast

Granicę 100 punktów przekroczył też Franciszek Mazik, który przebiegł 600 metrów w czasie 1:40,31.

Na tym samym dystansie Kamila Świerkowicz z czasem 1:50,91s pobiła rekord życiowy, co dało jej 98 pkt.

Mazik, Piasny oraz Piotr Opała i Dominik Herliczka startując w sztafecie 4×100 metrów dorzucili do tego drużynowego dorobku 103 pkt.

– Cieszy nas to, ze po raz kolejny jesteśmy w finale Drużynowych Mistrzostw Śląska Młodzików. Dla tych zawodniczek i zawodników to na pewno motywacja do jeszcze bardziej wytężonej pracy i satysfakcja z pobicia rekordów życiowych, bo bardzo dużo ich odnotowaliśmy. Mnie natomiast jako organizatora cieszy również to, że   startowało także dużo zawodników poza konkurencjami, bo to oznacza, że dobrze się u nas czują, a organizacja zawodów jest na wysokim poziomie. Dopisała nam pogoda więc z niecierpliwością czekamy na kolejne mitingi, a już 18 czerwca rozegrany zostanie memoriał Zenona Sęka z udziałem reprezentantów Polski i nie tylko – podsumowuje Wojciech Rutyna –  wiceprezes GKS Pias i kierownik sekcji LA.

dam Śniegórski, Wojciech Rutyna – Mirosława Matusz

Dodajmy, że lekkoatletów Piasta Gliwice do tych zawodów i całego sezonu letniego przygotowali trenerzy: Józef Ramus, Adam Śniegórski i Roman Michałowski. Najmłodsze grupy naborowe natomiast przygotowuje Mirosława Matusz.

KOMPLET WYNIKÓW – TUTAJ

Zadanie dofinansowane z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego i Urzędu Miasta Gliwice.