W miniony weekend w Katowicach rozegrano Indywidualne i Drużynowe Mistrzostwa Śląska Młodzików w Szpadzie dziewcząt i chłopców. Mamy przyjemność poinformować, że z tych zawodów szpadzistki i szpadziści Piasta wrócili z pięcioma medalami. Ten najcenniejszy, bo złoty wywalczyła żeńska drużyna młodziczek.

Żeńska szpada młodzieżowa w Piaście Gliwice ma się doskonale o czym świadczą wyniki osiągane na najważniejszych zawodach w Polsce. Tym razem dziewczyny z rocznika 2009 i młodsze zdominowały drużynowy turniej Mistrzostw Śląska w tej kategorii wiekowej.  Zespół walczący w składzie: Kinga Smolarczyk, Amelia Szczepaniak, Hania Szczurowska i Marysia Szczurowska  w finale pokonał Górnika Radlin 34:33. Jak wskazuje wynik był to zacięty mecz, z wygrana jednym  trafieniem w zawodach drużynowych to tak jak wygra bieg na setkę o 0,01 sekundy. Mógł to być piastowski  finał, gdyby wcześniej drugi zespół nie trafił na jedynkę.  W półfinale bowiem Piast I pokonał Piasta II 36:23. Piastunki z tej drugiej ekipy  też stanęły na podium , bo w meczu o III miejsce pokonały Muszkietera Gliwice 36:29. W tej drużynie walczyły: Martyna Drobczyk, Amelia Kowalik, Zuzanna Nogaj i Maria Szydłowska.

Piast Gliwice – Mistrzynie Śląska Młodziczek – A.D. 2023

Również i w turnieju indywidualnym gliwiczanki stanęły na podium. Srebrny medal wywalczyła Marysia Szczurowska, która w finale uległa 8:12 Agacie Hebdowskiej z Bytomskiego Towarzystwa Szermierczego. W tym przypadku też mógł być piastowski, a nawet siostrzany finał, bo Hania Szczurowska dotarła do półfinału, gdzie też musiał uznać wyższość dobrze w tym dniu dysponowanej Hebdowskiej. Hania przegrał nieznacznie  bo 10:12. Tym samym dziewczyny do domów wróciły z czterema medalami.

O podium natomiast otarły się: Amelia Szczepaniak, Amelia Kowalik i Kinga Smolarczyk, które odpowiednio zajmowały 5,6 i 7 miejsce. W finałowej ósemce więc znalazło się aż 5 zawodniczek z gliwickiego klubu.

Trenerem szpadzistek Piasta jest Wojciech Kozioł

Chłopcy w turnieju indywidualnym nie zdołali wywalczyć żadnego medalu. Szóste miejsce zajął Michał Jędrzejec, co jest dobrym wynikiem. 12 był Tytus Kurowski i tu zaznaczyć, że Tytus był znacznie młodszy od rywalizujących w tej kategorii wiekowej zawodników. Mistrzem Śląska Młodzików został natomiast reprezentujący klub Muszkieter Gliwice – Paweł Korkus.

Gliwiczanie nie wrócili jednak do domów z pustymi rękami. W turnieju drużynowym zajęli trzecie miejsce. Ekipa walcząca w składzie: Michał Jędrzejec, Tytus Kurowski, Antoni Maziarz i Antoni Szumiłowski w meczu o trzecie miejsce pokonała drużynę Kmicic Częstochowa 35:26.

Równolegle rozgrywany był XV Memoriał Jerzego Janikowskiego. W tych zawodach rywalizowali szpadzistki i szpadziści z młodszych roczników. Najbardziej spektakularny sukces odniosły dziewczyny  walczące w kategorii U-12. Aż trzy zawodniczki Piasta stanęły na podium. Złoty medal zdobyła Zuzanna Nogaj, która w finale pokonała Marysię Szydłowską 8:7, a więc  różnicą tylko 1 punktu. Na trzecim stopniu podium stanęła Aleksandra Kowalska.

Tytus Kurowski walcząc już w swojej kategorii wiekowej, czyli U12 nie miał sobie równych, pewnie zwyciężając w finale Adama Ziętkiewicza z klubu RMKS Rybnika 8:0. W tej kategorii walczyło aż 35 młodych szpadzistów, co jak na  takie zawody jest dużą liczbą.

Z szermierczego narybku Piasta możemy być więc w pełni zadowoleni.