Spektakularnym sukcesem szermierzy Piasta Gliwice zakończyły się Mistrzostwa Śląska Juniorów Młodszych w Szpadzie. W turnieju drużynowym mistrzami Śląska została zarówno żeńska jak i męska drużyna Piasta. Ponadto złoty medal na tych mistrzostwach wywalczył Błażej Kurowski w turnieju indywidualnym.

W miniony weekend w Siemianowicach Śląskich rozegrano Mistrzostwa Śląska Juniorów młodszych (kadetów), znany też jako turniej „O Puchar Prezydenta miasta Siemianowice Śląskie. Turniej drużynowy zdominowali gliwiczanie. Z sześciu możliwych medali trzy zdobyli młodzi szpadziści i szpadzistki Piasta. W turnieju dziewcząt gliwicki klub wystawił dwie drużyny. Piast I Gliwice walczył w składzie: Kamila Gusta, Wiktoria Jędrzejec, Weronika Kozdęba i Paulina Ostrowska. Nasze zawodniczki w ćwierćfinale pokonały drugą drużynę Muszkietera Gliwice 45:17. W półfinale doszło do bratobójczego pojedynku, bo Piast I trafił na Piasta II. „Jedynka” była za mocna, bo zwyciężyła 40:25. W finale gliwiczanki także wysoko, bo 45:25 rozbiły drużynę Zawiszy Katowice. Drugi zespół walczący w składzie Kinga Smolarczyk, Amelia Szczepaniak i Marysia Szczurowska zajął trzecie miejsce.

Mistrzynie Śląska Juniorów Młodszych – 2023

W turnieju chłopców Piast także wystawił dwie drużyny. Tej drugiej nie poszło najlepiej, bo zakończyła zawody na 7 miejscu. Pierwszy zespół natomiast po kolei pokonał Trójkę Radlin 45:18, Sokolnię Chorzów 45:18 i w finale RMKS Rybnik 45:24. Te wyniki mówią same za siebie. Piast I walczył w składzie: Franciszek Drobczyk, Seweryn Gusta, Błażej Kurowski i Maksymilian Szczepaniak.

Również i zawodach indywidualnych Piast sięgał po medale. Ten najcenniejszy, bo złoty wywalczył Błażej Kurowski. Starszy brat Tytusa, który tydzień temu zajął trzecie miejsce w Challenge Wratislavia nie dal żadnych szans przeciwnikom, choć ci stawiali mocny opór. W ćwierćfinale Błażej pokonał Sebastiana Szymańczyka z klubu Kmicic Częstochowa 15:13. W półfinale doszło do bratobójczego pojedynku bo Kurowski zmierzył się z kolegą klubowym – Sewerynem Gustą wygrywając 15:11. W takim samym stosunku Kurowski Junior pokonał zawodnika gospodarzy – Marcina Jabłońskiego. Błażej Kurowski na jesiennych Mistrzostwach Śląska Juniorów (kategoria U20) także dwa razy stawał na najwyższym stopniu podium. Podopieczny fechtmistrza Macieja Chudzikiewicza więc w jednym sezonie zdobył cztery tytuły Mistrza Śląska, a to jest niebagatelny wyczyn. Dodajmy, ze Seweryn Gusta stanął na trzecim stopniu podium. Na 6 lokacie turniej ten zakończył Franciszek Drobczyk.

Błażej Kurowski – mistrzem Śląska kadetów, Seweryn Gusta – 3 miejsce

Również i dziewczęta w turnieju indywidualnym stawały na podium. Świetnie walczyła Wiktoria Jędrzejec, która dotarła do finału. Dopiero tam musiała uznać wyższość Zuzanny Jarosz z Górnika Radlin. Na trzecim stopniu podium natomiast stanęła Paulina Ostrowska. 4 i 6 miejsca zajęły odpowiednio Weronika Kozdęba i Kamila Gusta,. Równolegle na tych samych planszach odbywał się turniej w kategorii U11 w którym również nie zabrakło piastowskich akcentów. Zosia Jendryś zajęła 3 miejsce,  Tytus Kurowski był 6,  a na ósmej lokacie uplasowała się Ewa Nieroda.

Był to więc kolejny bardzo udany weekend dla młodych szermierzy Piasta Gliwice, którzy potwierdzili swoją dominację na Śląsku złotymi medalami i miejscami na podium.