20 września minęło równo pięć lat od czasu, gdy Waldemar Fornalik został oficjalnie ogłoszony trenerem Piasta Gliwice. Były selekcjoner reprezentacji Polski funkcję tę przejął po Dariuszu Wdowczyku i jest już najdłużej pracującym szkoleniowcem w historii klubu z Okrzei oraz aktualnie w Ekstraklasie.

Od momentu, gdy Piast awansował do Ekstraklasy, co pierwszy raz miało miejsce w 2008 roku, włodarze tego klubu często zmieniali trenerów. Przed Fornalikiem zespół prowadziło ośmiu szkoleniowców. Żaden z nich nie przetrwał na tym poziomie pełnych dwóch sezonów. Najbliżej tego był Marcin Brosz, który posadę stracił na miesiąc przed końcem rozgrywek.

Gdy Fornalik przejmował stery po Wdowczyku nikogo to specjalnie nie zaskoczyło. Pochodzący z Myślenic szkoleniowiec mocno jest związany z Górnym Śląskiem i tu odnosił największe sukcesy zarówno jako piłkarz jak i trener, choć pracował w kilku klubach, również spoza tego regionu.

– Chciałbym podziękować władzom klubu za zaufanie jakim mnie obdarzyli. Chcemy nawiązać długofalową współpracę, której celem jest nie tylko poprawa aktualnej postawy zespołu, ale i funkcjonowania całego pionu piłkarskiego. To jest możliwe, dzięki wspólnemu zaangażowaniu. Wszystkim nam zależy, żeby Piast wrócił do dobrej gry i dobrych występów. Gliwice to dobre miejsce do realizacji celów sportowych. Ludzie są tutaj bardzo zaangażowani w funkcjonowanie klubu, ale dostrzegam obszary, w których jeszcze można coś poprawić. Mam nadzieję, że wspólnie zdołamy to zrobić – powiedział na swojej pierwszej konferencji prasowej wówczas jeszcze 54-latek.

Fornalik w roli trenera Piasta zadebiutował 22 września 2017 roku w przegranym 0:1 meczu z Arką Gdynia. Nie był to więc udany początek pracy na Okrzei, jak zresztą cały tamten sezon. Gliwiczanie bowiem bronili się wówczas przed spadkiem, a utrzymanie zapewnili sobie dopiero w ostatniej kolejce, pokonując Bruk Bet Nieciecza 4:0. Z tego sezonu Fornalik pewnie też zapamiętał derbowe starcie z Górnikiem Zabrze z 8 marca 2018 roku. Wtedy to doszło do burd kibiców obu drużyn, mecz został przerwany, a Piast ukarany walkowerem.

Sezon 2018/19 gliwiczanie pod wodzą „Waldka Kinga” rozpoczęli od serii trzech zwycięstw i przez tydzień byli na samym szczycie tabeli. Po porażce z Legią entuzjazm nieco opadł. Na koniec sezonu zasadniczego niebiesko-czerwoni z dorobkiem 53 punktów zajmowali trzecie miejsce w tabeli. Po podziale na grupy gliwiczanie wygrali pięć spotkań z rzędu, co wywindowało ich na pierwszą lokatę. W przedostatniej kolejce Piast bezbramkowo zremisował z Pogonią, ale swój mecz przegrała Legia Warszawa. Mimo to gliwiczanie musieli w ostatniej serii pokonać Lecha Poznań, aby bez oglądania się na innych sięgnąć po mistrzostwo Polski i tak się stało. Piast po raz pierwszy w swojej historii sięgnął po to trofeum, natomiast Waldemar Fornalik został wybrany najlepszym trenerem sezonu 2018/19 w Ekstraklasie.

W sezonie 2018/19 Waldemar Fornalik poprowadził drużynę Piasta do pierwszego w historii tytułu mistrza Polski

Nagrodą za zdobycie złotego medalu jest prawo gry w eliminacjach do Ligi Mistrzów, a to też było historyczne wydarzenie. Los sprawił, że drużyna z Okrzei trafiła na wymarzonego dla kibiców rywala, bo Bate Borysów. Nie udało się przejść tej przeszkody, tak samo jak pierwszego spotkania w ramach eliminacji do Ligi Europy w którym to gliwiczanie zmierzyli się z FC Ryga. Potem przyszły słabsze mecze w Ekstraklasie, ale strata punktów z początku sezonu została nadrobione i po 15 kolejkach drużyna z Okrzei była już na drugim miejscu, tracąc do prowadzącej Legii 1 oczko. Po zakończeniu części zasadniczej niebiesko-czerwoni z dorobkiem 54 punktów zajmowali trzecie miejsce w tabeli i tak już zostało do końca sezonu. To był drugi, spektakularny sukces Waldemara Fornalika i jego drużyny.

Początek następnej kampanii był najgorszy od czasu, gdy Fornalik przejął Piasta. Po 9 kolejkach gliwiczanie mieli na koncie ledwie 5 punktów i zajmowali ostatnie miejsce w tabeli. Eksperci wieszczyli spadek do I ligi, ale władze klubu wytrzymały ciśnienie. Fornalik nie został zwolniony i jeszcze przed przerwą zimową udało się opuścić strefę spadkową. Wiosną niebiesko-czerwoni zanotowali serię spotkań bez porażki, co na koniec sezonu wywindowało ich na 6. miejsce. Po dwóch zdobytych z rzędu medalach mistrzostw Polski można było mówić o lekkim niedosycie, ale po czasie należy to uznać za dobry wynik.

W następnym sezonie start był już trochę lepszy, ale też długo drużyna plasowała się bliżej dna tabeli niż tej górnej części. Po raz kolejny przełamanie przyszło w drugiej części sezonu. Dzięki bardzo udanej wiośnie, Piast zakończył rozgrywki na 5. lokacie.

Te pięć lat pod względem sportowym, to najlepszy okres piłkarskiej drużyny Piasta w dziejach klubu. Dwa medale mistrzostw Polski, 5 i 6 miejsce, gra w europejskich pucharach, półfinał Pucharu Polski. Tych radosnych momentów było więc dużo, ale i nie brakowało trudnych chwil.

– Najtrudniejszy był okres pandemii, kiedy zawodnicy nie mogli grać, były przerwy w rozgrywkach. Niełatwo było również po mistrzostwie, czy zajęciu trzeciego miejsca, kiedy byliśmy zaangażowani w rywalizację w europejskich pucharach i mieliśmy spore straty w lidze. Jak widać dziś, nie jest to łatwe do pogodzenia – przyznał niedawno Waldemar Fornalik.

59-letni dziś szkoleniowiec nie budzi u kibiców skrajnych emocji. Niewątpliwie fani szanują go za zdobyte medale i nieprzegranie od pięciu lat derbów Górnego Śląska, ale też nie brak głosów, że drużyna prowadzona przez bylego selekcjonera reprezentacji Polski gra mało efektowny futbol. Trenerów rozlicza się jednak z wyników, a te jak na możliwości klubu z Okrzei są więcej niż dobre. Piast za kadencji Fornalika jest w piątce najlepszych drużyn PKO BP Ekstraklasy i zdecydowanie numerem 1 na Śląsku.

ZOBACZ TEN POCZET TRENERÓW PIASTA OD 1945 ROKU

Na bilans Piasta Gliwice od czasu, gdy drużynę prowadzi Waldemar Fornalik w Ekstraklasie składa się:
74 wygrane mecze, 47 remisów i 54 porażki (łącznie 175 spotkań ligowych). W tym czasie drużyna zdobyła 224 bramki, tracąc 177.

Puchar Polski: 12 zwycięstw i 5 porażek.
Europejskie puchary – 2 zwycięstwa i 3 porażki

Waldemar Fornalik z młodzieżą Piasta Gliwice

Opracowanie: piast.gliwice.pl