Sezon szermierczy 2022/23 rozkręca się coraz bardziej. W miniony rywalizację w Pucharze Polski rozpoczęli seniorzy. Odbyła się też kolejna edycja turnieju „Kmicic Cup”. To wszystko działo się w Częstochowie. W tych zawodach zabrakło tym razem na podium reprezentantów Piasta, ale było kilka wartościowych i godnych odnotowania wyników.

W sobotę na planszach walczyły panie. Wśród nich nie zabrakło szpadzistek Piasta. W I turnieju Pucharu Polski Kobiet 6 miejsce zajęła Anna Wieczorek, a na 8 lokacie zawody zakończyła Oliwia Janeczek. Obie szpadzistki to jeszcze młode zawodniczki. Wieczorek ma 19 lat, a Janeczek 14. Wynik tej drugiej zasługuje wiec na szczególne uznanie. W turniejowej szesnastce znalazły się także Magda Ratyna i Pola Drobczyk.

Wśród mężczyzn najwyżej zaszedł Wojciech Rzyczniak. Szpadzista Piasta został sklasyfikowany na 5 miejscu, czyli tuż za podium. W decydującej walce o wejście do strefy medalowej szermierz Piasta uległ 10:15 Piotrowi Urbanowi z AZS AWF Kraków. Na 11 miejscu zawody zakończył Kamil Olejniczak.

„Kmicic CUP” to turniej dedykowany młodszym adeptom szermierki. W kategorii wiekowej „dzieci” dzielnie biły się Hania Szczurowska, Zuzanna Nogaj i Marysia Szydłowska. Pierwsza zajęła 5, druga 6, a Marysia była 7, mimo że jeszcze walczyła z kontuzją. . Natomiast żadnemu z chłopców nie udało się na tych zawodach awansować do finałowej ósemki.

W sobotę natomiast z okazji 100-lecia Polskiego Związku Szermierczego w Dżonkowie odbył się „Turniej Finałowy Masters” w Szpadzie Mężczyzn. Do uczestnictwa w nim został zaproszony Paweł Klytta, który stoczył pokazową walkę z Hubertem Klughardtem w kategorii junior. Szpdzista Piasta musiał uznać wyższość rywala, ale sam fakt uczestnictwa w ych zawodach jest już dużym wyróżnieniem dla szermierza i klubu.

W miniony piątek natomiast pod stadionem przy ul Okrzei odbył się Dzień Sportu na którym zaprezentowała się sekcja szermiercza Piasta Gliwice. Trenerzy i zawodnicy zachęcali do tego, aby zostać szermierzem tego klubu. Inicjatywa godna pochwały.