W przeciwieństwie do wielu innych dyscyplin sportowych lato to okres, kiedy odbywają najważniejsze zawody lekkoatletyczne. Również i w Gliwicach  w tym roku nie zabrakło wydarzeń z udziałem gwiazd „Królowej Sportu”. W czerwcu odbyło się IV Grand Prix Gliwic w lekkiej atletyce  z rekordową obsadą.

Już 11 września natomiast zostanie rozegrany  „XLVII Memoriał Zenona Sęka”. I w tym Memoriale nie powinno zabraknąć znanych lekkoatletów, choćby z tego powodu, że organizatorzy przewidzieli nagrody finansowe. Otrzyma  je 10 najlepszych zawodniczek i 10 zawodników. Dla tych, którzy uzyskają klasę mistrzowską czeka premia w wysokości 2 tys. zł.

Historia

W latach 70-tych sekcja lekkoatletyczna Piasta Gliwice była jedną z  najsilniejszych w Polsce. Podwaliny do niej stworzył właśnie Zenon Sęk, bez wątpienia najwybitniejszy trener w historii gliwickiej lekkiej atletyki. Spod jego ręki „wyszła” m.in. Ewa Gryziecka – rekordzistka świata w rzucie oszczepem oraz wiele medalistek i medalistów mistrzostw Polski.  Wtedy też drużyna zdobyła złoty medal mistrzostw Polski. Po nagłej śmierci Zenona Sęka, aby uczcić jego pamięć – raz w roku, mniej więcej w połowie września odbywa się memoriał poświęcony pamięci tego wybitnego trenera i nauczyciela. W przeszłości w mityngu tym startowali  czołowi lekkoatleci z Polski i zza granicy. Gdy zburzono stary stadion przy ul Okrzei, gdzie wcześniej odbywały się te zawody, na czas kiedy budowano nowy obiekt dla tej dyscypliny, memoriał miał charakter szkolny. W 2019 roku znów w tym mityngu wzięli udział zawodnicy z klasą mistrzowską i międzynarodową. Gwiazdami tamtego mityngu były kulomiotka – Klaudia Kardasz i biegaczka Anna Sabat.

Teraźniejszość

10 września 2017 roku oddano do użytku nowy stadion lekkoatletyczny. Położona przy ul Syriusza 30 arena  należy do najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce, a fioletowa bieżnia i położenie sprzyja biciu rekordów. To też jest magnes dla znanych i utytułowanych sportowców, który przyciąga ich do Gliwic. W czerwcu w Gliwicach pobiegł m.in. złoty medalista Igrzysk Olimpijskich z Tokio – Karol Zalewski. W tym samym mityngu wzięło udział aż 20 medalistów ostatnich mistrzostw Polski w lekkiej atletyce.

Rocznie na stadionie odbywa się nawet kilkanaście imprez lekkoatletycznych, dedykowanych zarówno młodzieży szkolnej, jak profesjonalnym sportowcom. Już w tym roku w zawodach lekkoatletycznych uczestniczyło kilka tysięcy zawodniczek i zawodników w różnych kategoriach wiekowych. Organizatorem wszystkich tych imprez jest sekcja lekkoatletyczna GKS Piast.

11 września zobaczymy

W niedzielne popołudnie kibice będą mogli zobaczyć rywalizację w następujących konkurencjach

Kobiety:
Konkurencje biegowe 100 m,  200 m, 400 m,  800 m, 1500 m,   3000 m, skok w dal, trójskok, skok wzwyż, pchnięcie kulą, rzut dyskiem.

Mężczyźni:
Konkurencje biegowe 100 m, 200 m, 400 m, 800 m, 3000 m, skok w dal, skok wzwyż, pchnięcie kulą, rzut dyskiem.

Rozpoczęcie zawodów przewidziano na godzinę 15:00 – wstęp wolny. Już serdecznie zapraszamy wszystkich sympatyków lekkiej atletyki i nie tylko.

ZOBACZ KOMUNIKAT ORGANIZACYJNY