W czerwcu oficjalnie już zakończył się sezon 2021/22 w szermierce. Minione 10 miesięcy należały do Pawła Kytty i Oliwii Janeczek. To ich gabloty wzbogaciły się najbardziej o medale i puchary.

Paweł Klytta był niekwestionowanym nr 1 w kategorii młodzików. Podopieczny Macieja Chudzikiewicza zaczął sezon od zwycięstwa w I edycji Pucharu Polski Młodzików, potem dwukrotnie zajmował trzecie miejsce w Pucharze Europy. Klytta zwyciężył również w III edycji Pucharu Polski Juniorów Młodszych. Szpadzista Piasta zajął też trzecie miejsce na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży. Jest również brązowym medalistą Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych. Na tym samym turnieju zajął z drużyną III miejsce. Oprócz niego w zespole Piasta walczyli jeszcze: Czcibor Partyka, Błażej Kurowski i Seweryn Gusta. Klytta reprezentował Polskę na mistrzostwach Europy i Świata w swojej kategorii wiekowej. Jego dorobek to 239 punktów. Drugi w tej klasyfikacji – Szymon Wojciechowski tych punktów zebrał tylko 159.

W drugiej części sezonu jasno zaświeciła gwiazda Oliwii Janeczek. Podopieczna Piotra Markowskiego wygrała Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży. Zwyciężyła też w zawodach Pucharu Polski, choć startowała w kategorii wyższej niż walczy w turniejach. W swojej kategorii wiekowej wiosną nie miała sobie równych. Zwyciężyła w prestiżowym turnieju Muszkieter Trophy, stanęła również na podium Challenge Wratislavia Zarówno Janeczek jak i Klytta sięgnęli po medale mistrzostw Śląska, nie tylko zresztą oni.

Dobrze ten miniony sezon zaczęła też Magda Ratyna, bo od zajęcia II miejsca w Pucharze Polski Juniorów Młodszych .

Z Mistrzostw Polski Juniorów szpadzistki Piasta Gliwice wróciły z dwoma medalami. W turnieju indywidualnym po brąz sięgnęła Emilia Korkus. Medal w takim samym kolorze wywalczyła żeńska drużyna walcząca w składzie: Emilia Korkus, Magda Ratyna, Anna Wieczorek oraz Pola Drobczyk brąz.

Nie tylko jednak młodzież sięgała po tytuły i medale. Na mistrzostwa Polski Seniorów w szpadzie – weteran szermierczych plansz – Mateusz Nycza wywalczył brązowy medal.

Historyczny sukces odniosła reprezentacja polskich szpadzistów na Mistrzostwach Europy Weteranów, które rozgrywane były między 25-29 maja br. Polacy po raz pierwszy w swojej historii sięgnęli na tym turnieju po srebrny medal. W drużynie walczyło dwóch szermierzy Piasta Gliwice: Dariusz Zieliński i Marek Jendryś.

Kapitalnie spisały się młode szpadzistki Piasta na mistrzostwach Polski Młodzików, które odbyły się w czerwcu w Konopiskach. Drużyna walcząca w składzie: Kamila Gusta, Oliwia Janeczek, Hanna Szczurowska i Maria Szczurowska w turnieju drużynowym sięgnęła po złoty medal.

To tylko wybrane sukcesy. Cieszą też medal najmłodszych adeptów szermierki. Tu prym wiódł Tytus Kurowski, ale też Amelia Szczepaniak, Michał Jędrzejec, Wiktoria Jędrzejec czy Marysia Szydłowska sławili Piasta Gliwice na licznych turniejach.