Miniony sezon był bardzo udany dla futsalowej drużyny Piasta. Gliwiczanie sięgnęli po tytuł mistrza Polski, detronizując Rekord Bielsko Biała, który to zespół przez ostatnie pięć sezonów sięgał po złote medale. W konsekwencji na zespół z Areny spłynął przysłowiowy deszcz nagród i wyróżnień.

W Futsal Ekstraklasie nie ma jeszcze takiej gali jak ma to miejsce w przypadku piłki trawiastej, ale jest plebiscyt w którym wybiera się najlepszych zawodników na swoich pozycjach oraz trenera sezonu. W tym przypadku nie mogło być innego wyboru na najlepszego szkoleniowca sezonu 2021/22 niż wybór Orlando Duarte. Portugalczyk sięgnął po swój już kolejny tytuł mistrzowski, prowadząc drużynę w prawdziwie mistrzowskim stylu. Z 30 rozegranych spotkań, gliwiczanie wygrali 26 i tylko 4 przegrali. Żaden z pojedynków niebiesko-czerwonych nie zakończył się remisem. To dało łącznie 78 punktów. Bilans bramkowy także jest imponujący, bo wynosie 155 strzelonych i 68 straconych goli. Pod tym względem minimalnie lepszy był tylko Rekord. Orlando Duarte wykonał plan maksimum i zasłużenie został wybrany najlepszym trenerem sezonu.

Najlepszym obcokrajowcem sezonu został natomiast Rafael Cadini. Brazylijczyk z włoskim paszportem dołączył do drużyny Piasta przed sezonem i był to przemyślany do końca transfer. Orlando Duarte znał bowiem tego zawodnika z występów w Nikars Futsal Riga, gdzie jego szkoleniowcem był… obecny opiekun „Piastunek”. Przed przyjściem do Piasta Cadini grał we Włoszech, gdzie pewnie zarabiał większe pieniądze niż w Polsce, ale z perspektywy czasu na pewno nie żałuje przeprowadzki. Jego dorobek w Futsal Ekstraklasie to 29 występów, 17 goli i 23 asysty. Cadini wyprzedził w tej klasyfikacji m.in. Luana z Constractu, który w minionym sezonie zdobył aż 29 goli. Brazylijczyk to bardzo wartościowy zawodnik dla drużyny w każdym elemencie. Kreator akcji, obrońca, asystent i strzelec. Cadini połączył wszystkie te cztery cechy – podsumowujc futsalista kompletny.

Rafael Cadini – najlepszy obcokrajowiec sezonu 2021/22

Nie jest też zaskoczeniem, że najlepszym bramkarzem sezonu wybrano Michała Widucha, choć golkiper nr 1 w Piaście ani razu w minionym roku nie był powołany do reprezentacji. Zdarzyły mu się słabsze momenty, ale tych dobrych w którym pomógł drużynie w wygranych meczach było zdecydowanie więcej.Bramkarz zagrał w 29 meczach, zdobył 1 gola i zaliczył aż 6 asysty. Widuch łączy w sobie kilka ważnych cech: doświadczenie, refleks, umiejętność przewidywania co może się zdarzyć, ale przede wszystkim jest powtarzalny. Michał Widuch razem z Sebastianem Szadurskim grają w Piaście od początku powołania tej sekcji do sportowego życia. Przywiązanie do klubowych barw jest więc bardzo mocne.

Źródło: piast.gliwice.pl
Foto: M. Duśko