Sekcja lekkoatletyczna ma za sobą kolejny sukces organizacyjny. W minioną sobotę na stadionie przy ul. Syriusza w Gliwicach odbyły się mistrzostwa Śląska Młodzików w lekkiej atletyce. Reprezentanci Piasta Gliwice na tych zawodach zdobyli jeden srebrny i dwa brązowe medale. Było też sporo punktowanych miejsc.

W mistrzostwach tych uczestniczyło około 450 zawodników. Za wyjątkiem skoku o tyczce rozegrano wszystkie zaplanowane konkurencje. Zawody zostały przeprowadzone tak sprawnie, że nie było nawet 1 minuty opóźnienia. To rzadko się zdarza przy takiej liczbie startujących.

W mistrzostwach Śląska Młodzików rywalizują lekkoatleci, którzy nie ukończyli jeszcze 16 roku życia. W gliwickich zawodach wzięli udział reprezentacji 30 klubów i każdy uczestnik postawił sobie za cel minimum pobicie rekordu życiowego, stąd też na skoczniach, rzutniach i bieżni walka trwała od początku do końca, co przełożyło się na jeden rekord Polski. Pobiła go Lena Pajęcka w biegu na 1000 metrów z przeszkodami. Zawodniczka WLKS Wrocław pokonała ten dystans w czasie 3,02.56. Rekord został zawodniczce zapisany, ale medalu nie otrzymała, bo startowała poza konkursem.

Również i sekcja lekkoatletyczna Piasta Gliwice na tych zawodach medalami zaznaczyła swoją obecność, choć tym razem nie było ich zbyt wiele. W rzucie dyskiem Maja Barteczko zajęła drugie miejsce. Jej wynik 32,51m to nowy rekord życiowy . Podopieczna Józefa Ramusa startowała również w rzucie oszczepem. Odległość 25.96 metra przełożyła się na brązowy medal mistrzostw Śląska. Barteczko będzie więc te zawody wspominać bardzo mile. Niespodziankę natomiast sprawiła Hanna Zdanowicz, która w konkurencji wieloskok zajęła trzecie miejsce. Zawodniczka Piasta wyskakała 9,52 metra.

– Z występów Mai Barteczko jestem bardzo zadowolony. Jeśli chodzi o rzut dyskiem to jest to wynik na miarę występów na mistrzostwach Polski w tej kategorii wiekowej. Hania Zdanowicz również zaprezentowała się w wieloskoku z dobrej strony. Powalczyła także w konkurencji skoku wzwyż – tak podsumował występ swoich zawodniczek Józef Ramus.

Tradycyjnie już największą frekwencję zanotowano w konkurencjach biegowych, gdzie aby wyłonić mistrzów Śląska, trzeba było czasem rozegrać aż 6-7 serii. W sztafetach 4×100 metrów kobiet wystartowało aż 15 ekip. Piąte miejsce sztafety Piasta w tej sytuacji jest więc bardzo przyzwoitym wynikiem. Skład tej sztafety to: Julia Sochacka, Marta Cyganek, Oliwa Matysiak i debiutująca w tej czwórce Agata Krupińska.

Maja Barteczko – Piast Gliwice

Dwie zawodniczki Piasta otarły się o podium. Julia Sochacka przebiegła 300 metrów w czasie 42,43, co dało jej 4 miejsce. Oliwia Matysiak w biegu na dystansie 300 m pł, osiągając czas 50,97s, zakończyła te zawody na 5 lokacie. Także na piątym miejscu uplasowała się Marta Cyganek, która spróbowała swoich sił na dystansie 1000 metrów z przeszkodami. Czas zawodniczki to 3,23.07. Ta trójka biegaczek to podopieczne Adama Śniegórskiego.

– Były to kolejne zawody po których jesteśmy bardzo zadowoleni zarówno z poziomu sportowego jak i organizacji. Mistrzostwa przebiegły zgodnie z planem i bez żadnych zakłóceń, choć jak było widać na obiekcie jednocześnie przebywało ponad 400 zawodniczek i zawodników. Rywalizacja była bardzo zacięta. Młodzież w tym wieku nie lubi przegrywać, nie kalkuluje tylko daje z siebie wszystko. Ustanowiono bardzo dużo rekordów życiowych, a to zawsze cieszy zawodników, bo dzięki temu mogą uzyskać wyższe klasy sportowe. To w konsekwencji przekłada się na podnoszenie poziomu. Jedynie, na co możemy narzekać, to na brak zadaszenia. Przy takim słońcu zawodnicy czekający na swoją kolej, szukają cienia poza strefą startową i nie mogą kibicować koleżankom i kolegom – podsumowuje Wojciech Rutyna – kierownik sekcji LA przy GKS Piast i wiceprezes klubu.

KOMPLET WYNIKÓW Z MISTRZOSTW ŚLĄSKA – TUTAJ

A następne zawody już w najbliższą niedzielę. Na stadionie przy ul Syriusza gościć będą medaliści ostatnich mistrzostw Polski w lekkiej atletyce. Szczegóły znajdziecie TUTAJ