W miniony weekend w Trzebnicy rozegrano indywidualne i drużynowe Mistrzostwa Polski Seniorów w szpadzie mężczyzn i kobiet. Piast Gliwice z tego turnieju wrócił z brązowym medalem wywalczonym przez Mateusza Nycza. Męska drużyna zakończyła turniej na czwartym miejscu, a żeńska na piątej lokacie.

Szpadziści Piasta od lat w zasadzie na każdych mistrzostwach Polski sięgają po medale. Rok temu srebro wywalczył Aleksander Staszulonek, a Sebastian Majgier był trzeci.  Drużyna zakończyła tamten turniej na  drugim miejscu. W tym roku  zabrakło Damiana Michalaka, który jeszcze przechodzi rehabilitację po zabiegu kolana. Pozostali jednak mieli apetyt na  medal, ale udało się to tylko Mateuszowi Nyczowi, co niespodzianką nie jest. Wychowanek Piasta w przeszłości już stawał na każdym stopniu M.P. Seniorów i choć do najmłodszych szermierzy już nie należy, był wymieniany w gronie kandydatów do medalu.  Nycz najbardziej zacięty pojedynek stoczył w ćwierćfinale, pokonując Karola Budek 15:14. W półfinale jednak musiał już uznać wyższość Karola Bielca, przegrywając 10:15. Szermierz Wratislavii Wrocław na tym turnieju nie miał  sobie równych, pewnie sięgając po tytuł Mistrza Polski.

Do rywalizacji w turnieju Piast wystawił dwie ekipy. Ta pierwsza walcząca w składzie: Pawel Klytta, Sebastian Majgier, Mateusz Nycz i Aleksander Staszulonek zajęła czwartą lokatę. Gliwiczanie w meczu o trzecie miejsce ulegli AZS AWF Katowice 45:36. Drugi zespół, który tworzyli: Marcel Baś, Piotr Kapała, Piotr Migas i Mikołaj Wesołowski została sklasyfikowana na 11 miejscu.

W turnieju żeńskim gliwiczanki nie zaliczały się do faworytek, po prostu liczono, że zaprezentują się z dobrej strony i tak się stało. 11 miejsce zajęła na tych zawodach Emilia Korskus. Wyżej od szpadzistki Piasta uplasowały się tylko doświadczone i utytułowane zawodniczki. Natomiast niżej od Korkus m.in. uplasowała się  mistrzyni świata kadetek z 2021 roku i nr 1 młodzieżowej szpady  w Polsce – Alicja Klasik.

Za miłą niespodziankę można natomiast uznać piątą lokatę żeńskiej drużyny. Zespół ten walczył w składzie: Diana Dąbrowska Mandrela, Emilia Korkus, Anna Wieczorek i Jagoda Zagała. Gliwiczanki nie należały do faworytek, ale taka pozycja w gronie 15 rywalizujących  ekip to bardzo przyzwoity wynik.

Mistrzostwa Polski Seniorów kończą szermierczy sezon w  tej kategorii wiekowej.  Najlepszym polskim szermierzem wg klasyfikacji PZSz został Radosław Zawrotniak. Z zawodników Piasta najwyżej został sklasyfikowany Aleksander Staszulonek – 4 miejsce. 9. był Jan Kardaszewicz, który w  związku z przenosinami do Krakowa zmienia klub. Mateusz Nycz ten sezon kończy na 11 miejscu.

opracowanie: piast.gliwice.pl