W miniony weekend w Katowicach odbyła się XIV już edycja Memoriału Jerzego Janikowskiego. Zawody te są dedykowane najmłodszym adeptom szermierki. Najstarsi uczestnicy byli z rocznika 2005. Ci najmłodsi nie ukończyli jeszcze 10 lat.

Turniej ten przyciągnął dużą liczbę uczestników. Rywalizowano łącznie w czterech kategoriach chłopców i dziewcząt. Jak ma to ostatnio miejsce na wielu zawodach, nie zabrakło również reprezentantów z Ukrainy, którzy pokazali się z bardzo dobrej strony, wręcz dominując w niektórych kategoriach

Do Katowic nie jest daleko więc sekcja szermiercza Piasta Gliwice mogła posłać do boju liczną reprezentację, co przełożyło się na dwa pierwsze miejsca i liczne punktowane lokaty. W kategorii wiekowej 2008/09 zwyciężyła Oliwia Janeczek. Zawodniczka Piasta jest w doskonałej formie i ostatnio wygrywa wszystko co się da. Aktualna mistrzyni Polski juniorek młodszych w finale pokonała 15:9 Alinę Dmytruk – reprezentantkę klubu AZS AWfFKraków. 9 miejsce w tej kategorii zajęła Kamil Gusta, a startowało 35 zawodniczek.

Oliwia Janeczek – pierwsza w Memoriale Jerzego Janiszewskiego

Na najwyższym stopniu podium stanęła również Hania Szczurowska, która walczyła w kategorii 2010-11. Hania w finale dość pewnie pokonała Alicję Szewczyka z AZS AWF Wrocław 8:5. Wysokie, piąte miejsce zajęła Amelia Kowalik. Ta kategoria była mocno obsadzona, bo rywalizowało aż 49 dziewczyn. Odnotowujemy też występ Zosi Jendryś, która uplasował się w środku stawki, a to córka wybitnego szpadzisty Piasta, wciąż zresztą walczącego na planszach – Marka Jendrysia, która miejmy nadzieję pójdzie w ślady taty.

W kategorii najstarszych dziewcząt w finałowej ósemce znalazły się Weronika Kozdęba i Paulina Ostrowska. W tym samym roczniku chłopców 6 i 7 miejsce zajęli Seweryn Gusta i Błażej Kurowski, a w roczniku 2010/11 Michał Jędrzejec był 7.

Przed szermierczą młodzieżą Piasta i nie tylko jeszcze kilka ważnych imprez w tym sezonie. Ta najbliższa to Mistrzstwa Polski Młodzików, które odbędą się 4 czerwca.

Weronika Kozdęba (5) i 8. Paulina Ostrowska (8)