Po wygranej nad Górnikiem Polkowice 6:0, Piast zmierzy się z drugą drużyną, która na zakończenie tego sezonu opuści Futsal Ekstraklasę – AZS UG Gdańsk. Będzie to dla gliwiczan spotkanie wyjazdowe.

Po tym jak Rekord Bielsko Biała w zaległym spotkaniu rozgromił Clearex Chorzów 9:0 i tym samym zapewnił już sobie co najmniej srebrny medal, zespół z Cygańskiego Lasu zbliżył się do Piasta na dwa punkty. To oznacza, że gliwiczanie nie mogą sobie pozwolić na jakiekolwiek potknięcie w Gdańsku, bo przy ewentualnym zwycięstwie bielszczan nad Red Dragons, mogliby mocno skomplikować sobie sytuację w tabeli. Nikt już bowiem w zespole Piasta nie próbuje zaprzeczać, że celem jest mistrzostwo Polski i drugie miejsce nie będzie w pełni satysfakcjonowało Orlando Duarte i jego podopiecznych.

Zwycięstwo Rekordu paradoksalnie powinno pomóc gliwiczanom w wygranej nad Akademikami z Gdańska, bo zespół z Areny na pewno będzie skoncentrowany w stu procentach. Pewne  chwile zapomnienia zdarzyły się podopiecznym Orlando Duarte  w meczu z Polkowicami. Obyło się bez konsekwencji, ale przy odrobinie szczęścia i zachowania zimnej krwi Górnicy mogli strzelić kilka bramek.

AZS Uniwersytet Gdański to drużyna, która od kilku lat balansuje między pierwszą ligą a Futsal Ekstraklasą. W poprzednim sezonie awans został jednak wywalczony po wygranym barażu z Sośnicą Gliwice. W grupie północnej awans z pierwszego miejsca wywalczyła Legia Warszawa, która zresztą jako jedyny beniaminek z tego sezonu utrzymał się na najwyższym poziomie rozgrywkowym w tej dyscyplinie.

Gdańszczanie w całym sezonie wygrali tylko cztery mecze i 1 zremisowali, a to oznacza, że pozostałe 22 spotkania zakończyły się ich porażkami. U siebie Akademicy wygrali tylko dwa mecze. Stosunek goli wynosi 68 – 161 i jest najgorszy w całej lidze.

Najskuteczniejszym zawodnikiem AZS-u jest Kewin Sidor, który już 16 razy wpisywał się na listę strzelców. Warto zauważyć, że ekipa z Trójmiasta to najbardziej polski zespół w Futsal Ekstraklasie. W kadrze jest tylko jeden zagraniczny zawodnik – Matheus Martins – 22 letni Brazylijczyk.

Piast w tym roku jako jedyna drużyna w Futsal Ekstraklasie wygrała wszystkie swoje mecze, co wywindowało gliwiczan na pierwsze miejsce w tabeli. Pod względem liczby strzelonych goli niebiesko-czerwoni z dorobkiem 133 trafień są na drugiem miejscu. Straconych bramek drużyna z Areny ma tyle samo co Rekord – czyli 56.

Bardzo ciekawie w zespole Orlando Duarte wygląda rywalizacja o miano najskuteczniejszego zawodnika. Z 14 trafieniami prowadzi Rafael Cadini, ale goni go Miguel Pegacha, który ma już 12 bramek na koncie. Jak na futsal nie jest to liczba imponująca, ale w zespole Piasta to zdobywanie goli rozkłada się na całą drużynę.

W pierwszym meczu rozegranym w Gliwicach Piast pokonał AZS 6:0. Trafiało wówczas pięciu zawodników: Dominik Śmiałkowski (2), Miguel Pegacha, Andrej Baklanov, Marek Bugański i Tomasz Czech

Nie zawsze jednak Piast wygrywał z drużyną z Gdańska. W sezonie 2018/19, Akademicy pokonali gliwiczan i to na ich terenie 5:4. na wyjeździe jednak lepszy był Piast, wygrywając 9:3. Taki wynik na pewno by satysfakcjonował trenera i zawodników drużyny Piasta.

Spotkanie to zostanie rozegrane w sobotę 14 maja o godzinie 19:00. Transmisja na wp-pilot.pl (płatna).

źrodło: piast.gliwice.pl/futsal