W ostatnich dniach kwietnia w Białystoku odbyła się Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Szermierce. Jest to cykl imprez rozgrywanych w randze Mistrzostw Polski w przypadku szpadzistów i szpadzistek w kategorii junior młodszy. Z bardzo dobrej strony na tym turnieju pokazali się reprezentanci Piasta Gliwice. Oliwia Janeczek zdobyła złoty medal, Paweł Klytta w turnieju indywidualnym sięgnął po brąz. Na trzecim stopniu podium w turnieju mężczyzn stanęła też drużyna Piasta.

OOM to najważniejsze zawody w tej kategorii wiekowej w roku i jednocześnie kończące dany sezon. Ten miniony bardzo dobrze będzie wspominać Oliwia Janeczek. Wychowanka Muszkietera Gliwice, która od roku już broni barw Piasta niedawno zajęła drugie miejsce w Pucharze Polski Juniorów Młodszych, wygrała też prestiżowy turniej Muszkieter Trophy. W klasyfikacji generalnej Janeczek jednak zajmuje 9 miejsce, nie była więc zaliczana do faworytek OOM. Tymczasem podopieczna Piotra Markowicza w Białystoku biła się doskonale. W półfinale gliwiczanka pokonała drugą na liście klasyfikacyjnej Oliwię Tercjak z klubu AZS Vratislawia Wrocław 10:9. Jak wskazuje wynik pojedynek był zacięty, a o wygranej decyduje jedno trafienie. W finale szpadzista Piasta trafiła na Laurę Misiak, reprezentującą klub Górnik Raadlin. Misiak klasyfikowana jest na trzecim miejscu w Polsce, ale w starciu z gliwiczanką nie miał tym razem zbyt wiele do powiedzenia. Janeczek ten pojedynek zakończyły pewną wygraną 15:12.

Siódme miejsce w tym turnieju zajęła Michalina Szymczyk, a dziewiąta była Magda Ratyna. Na 14 lokacie została sklasyfikowana Pola Drobczyk. Wiktoria Jędrzejec była 20, Paulina Ostrowska 33, Weronika Kozdęba – 36.

Oliwia Janeczek i Piotr Markowicz

W turnieju drużynowym gliwiczanki były wymieniane w gronie ekip, które mogą sięgnąć po medal. Trenerzy zdecydowali, że w pierwszym zespole będą walczyć: Oliwia Janeczek, Wiktoria Jędrzejec, Magda Ratyna i Michalina Szymczyk. W półfinale gliwiczanki trafiły na UKS Wołodyjowski Siemianowice Śląskie. Mimo ambitnej postawy i walki do końca to siemianowiczanki okazały się lepsze wygrywając 45:41. W meczu o brązowy medal gliwiczanki uległy Warszawiance 41:45. Ledwie więc czterech trafień drużynie zabrakło, aby stanąć na podium.

Drugi zespół Piasta, który walczył w składzie: Pola Drobczyk, Weronika Kozdęba i Paulina Ostrowska zajął 6 miejsce.

Juniorzy Piasta z tych mistrzostw wrócili z dwoma brązowymi medalami. W turnieju indywidualnym trzecie miejsce zajął Paweł Klytta. Uczestnik ostatnich mistrzostw świata był jednym z faworytów, ale w półfinale trochę niespodziewanie lepszy od niego okazał się Jerzy Giedrojć z KS Szpada Wrocław. Brązowy medal OOM jest jednak z pewnością miłym zakończeniem bardzo udanego dla podopiecznego Macieja Chudzikiewicza sezonu.

Do finałowej ósemki zdołał awansować też Seweryn Gusta, który ostatecznie został sklasyfikowany na 7. miejscu. 9. był Czcibor Partyka,a 11. Błażej Kurowski.

Po drugi medal w takim samym kolorze Paweł Klytta razem z kolegami sięgnął w turnieju drużynowym. Oprócz niego w zespole Piasta walczyli jeszcze: Czcibor Partyka, Błażej Kurowski i Seweryn Gusta. W półfinale gliwiczanie ulegli PKSZERM Warszawa 40:45. W meczu o trzecie miejsce młodzi szpadziści Piasta rozbili wręcz Sokół Mielec, wygrywając 45:26.

W sezonie 2020/21 w szermierce pozostały jeszcze do rozegrania mistrzostwa Polski Seniorów. Liczymy na dobrą postawę w tych zawodach również i młodzieży, która pewnie dostanie szansę, by powalczyć o medale.