To już pewne – dwóch futsalistów Piasta Gliwice będzie reprezentować swoje kraje na mistrzostwach Europy w tej odmianie futbolu, które rozpoczną się 19 stycznia w Amsterdamie. Pierwszym z nich jest Dominik Śmiałkowski, a drugi to Patrick Zatović.

Śmiałkowski to gliwiczanin, który swoją przygodę z futbolem zaczynał w Carbo Gliwice, ale jeszcze jako junior trafił do Piasta na boisko trawiaste. W szczycie młodzieżowej kariery grał w Młodej Ekstraklasie Ruchu Chorzów. W futsalowej Ekstraklasie debiutował w barwach GAF Jasna Gliwice, skąd trafił do Nbitu. W latach 2014-2016 grał w polonijnym klubie Polonia Coventry FC. Po powrocie założył trykot futsalowego Piasta. W poprzednim sezonie występował rzadko, bo leczył kontuzję, ale minioną rundę jesienną miał bardzo udaną. Wystąpił w 14 meczach strzelają 11 goli. To plus pewnie postawa na zgrupowaniu reprezentacji przeważyło, że znalazł się w kadrze na EURO 2022.

– Chciałbym serdecznie podziękować klubowi Piast Gliwice – Futsal – zawodnikom, sztabowi oraz wszystkim osobom związanym z naszym klubem za pomoc w spełnieniu jednego z moich marzeń! To w dużej mierze dzięki Wam będę miał zaszczyt reprezentować nasz kraj na Mistrzostwach Europy w Futsalu! Chciałbym również podziękować rodzinie i najbliższym którzy wspierali mnie w ciężkich momentach i kibicowali kiedy już wróciłem do pełnego zdrowia! – napisał na swoim profilu „Dimi”.

Patrick Zatović natomiast będzie grał dla reprezentacji Słowacji, bo z tego kraju ten zawodnik pochodzi. Do Polski trafił w 2020 roku. Broniąc barw GSF Gliwice miał bardzo udany sezon. W 27 meczach zdobył 17 bramek. Od tego sezonu gra dla Piasta. Jest podstawowym zawodnikiem. Wystąpił w 12 meczach, zdobywając 4 gole. W swoim kraju Patrick występował w: Futbalshop Nové Mesto nad Váhom, Pinerola Bratislava, Vyškov oraz MŠK Žilina.

Dla obu zawodników i dla klubu, który reprezentują to ogromne wyróżnienie i satysfakcja, a także przykład dla innych, że warto w życiu się poświęcić i ciężko pracować, by potem przeżywać takie chwile.

Śmiałkowski i Zatović w Amsterdamie spotkają się nie tylko w hotelowej restauracji, ale też na parkiecie. Polska bowiem jest w tej samej grupie co Słowacja. Obie reprezentacje zmierzą się 25 stycznia.

Polacy w grupie zmierzą się z: Chorwacją (21 stycznia, 20:30, Amsterdam), Słowacją (25 stycznia, 20:30, Amsterdam) i Rosją (29 stycznia, 14:30, Amsterdam). Dwa najlepsze zespoły awansują do ćwierćfinałów.

Kadra Polski na Euro 2022:
Michał Kałuża (CD Burela FS, Hiszpania), Bartłomiej Nawrat (Rekord Bielsko-Biała), Sebastian Grubalski (Constract Lubawa), Patryk Hoły (Red Dragons Pniewy), Tomasz Kriezel (Constract Lubawa), Michał Kubik (Rekord Bielsko-Biała), Sebastian Leszczak (Rekord Bielsko-Biała), Tomasz Lutecki (Dreman Opole Komprachcice), Mateusz Madziąg (Constract Lubawa), Michał Marek (Rekord Bielsko-Biała), Dominik Solecki (Futsal Leszno), Dominik Śmiałkowski (Piast Gliwice), Sebastian Wojciechowski (Futsal Leszno), Mikołaj Zastawnik (Rekord Bielsko-Biała).

źródło; piast.gliwice.pl/futsal
Foto: M. Dusko