2021 rok był już 76 rokiem od kiedy na sportowej mapie Gliwic pojawił się KS „Piast”, bo taką pierwotnie miał nazwę klub, który od początku przybrał niebiesko-czerwone barwy. Te ostatnie 12. miesięcy były dobre dla wszystkich sekcji, które funkcjonują pod tym szyldem. Jak im się wiodło?

Piłka Nożna – Seniorzy
Od 2009 roku sekcja seniorska piłki nożnej działa jako Spółka Akcyjna, czyli podmiot niezależny od GKS „Piast”. Miniony rok pod wieloma względami był całkiem przyzwoity dla klubu z Okrzei. Sezon 2020/21 drużyna Piasta zakończyła na 6. miejscu w tabeli. Podopieczni Waldemara Fornalika po raz trzeci w swojej historii dotarli też do półfinału Pucharu Polski. Ten 2021 rok zapamiętamy też jako pożegnanie Gerarda Badii, który zdecydował się na powrót do Hiszpanii. W Nowy Rok klub wchodzi z dużymi nadziejami i stabilnym budżetem. Jest więc dobrze, ale na pewno jedno z noworocznych życzeń, jakie mogłoby się spełnić, to większą liczba kibiców na stadionie podczas meczów.

Piast Gliwice – Futsal
To najmłodsze dziecko GKS „Piast”. Rok 2021 był piątym od od powołania tej sekcji do życia i najlepszym w krótkiej historii. Drużyna prowadzona przez Orlando Duarte, jednego z najlepszych trenerów tej dyscypliny w Europie, zagrała w finale Pucharu Polski, przegrywając dopiero po rzutach karnych. Zajęła też trzecie miejsce w Futsal Ekstraklasie w sezonie 2020/21, a rok zakończyła na drugim miejscu w tabeli. Pod koniec rundy na trybunach licznie też zasiadali kibice. Powodów do zmartwień więc nie ma, są za to nadzieje na jeszcze lepszy 2022 rok i tego wszystkim związanym z tym klubem życzymy.

Lekka atletyka
Po bardzo trudnym dla sekcji 2020 roku, kiedy to pandemia zamknęła zawodników w domach i trzeba było odwołać większość imprez, rok 2021 był przełomowy. Lekkoatletyczny stadion „żył” cały czas od maja do października. Na tej arenie gościło wiele wschodzących gwiazd „królowej sportu”, ale najważniejsze, że wśród startujących nie zabrakło też lekkoatletek i lekkoatletów w niebiesko-czerwonych strojach i herbem Piasta na koszulkach. Sekcji przewodzi Wojciech Rutyna, a wspierają go Mirka Matusz, Józef Ramus i Adam Śniegórski. Lekkoatleci mają obiekt, chęci, a w Nowym Roku ich życzeniem jest, aby jak największe grono młodzieży chciało uprawiać tę dyscyplinę sportu.

Piłka Nożna Młodzieżowa
Szkolenie młodzieży przy GKS Piast odbywa się obecnie dwutorowo. W Stowarzyszeniu pod okiem wykwalifikowanych trenerów i byłych zawodników Piasta uczą się piłkarskiego rzemiosła adepci w wieku od lat 6-12. To jest ponad setka chłopców plus dziewczyny. Żeńska drużyna prowadzona jest przez Małgosię Gaik i miejmy nadzieję, że będzie trwać i w kolejnych latach. Niewątpliwie w tej sekcji brakuje bardzo Zygmunta Kajdy, który w zasadzie od zawsze był trenerem, a potem koordynatorem w szkoleniu młodzieży. Ze względów zdrowotnych przekazał pałeczkę Dawidowi Cholewie i Krzysztofowi Szumskiemu. Byli w klubie po reaktywacji i są po dziś. Ich życzeniem i wszystkich trenujących, jest, aby jak najszybciej powstały boiska treningowego, bo tego im jedynie brakuje, aby jeszcze bardziej móc się rozwijać.

Sekcja szermiercza
Sekcja szermiercza GKS Piast w zasadzie od momentu swojego powstania jest dumą klubu i tak też było w minionym roku. Nie było praktycznie mistrzowskiej imprezy na której szermierze Piasta nie zdobyliby medalu mistrzostw Polski czy punktów w Pucharze Polski. Dumą sekcji i przysłowiowym oczkiem w głowie jednak są najmłodsi adepci tej sztuki walki, których szkoli coraz większe grono młodych, ale bardzo dobrych i zaangażowanych trenerów. Nie ma zawodów w Polsce na których młode szpadzistki lub szpadziści nie stanęliby na podium. Sekcja, której wciąż przewodzi fechtmistrz Maciej Chudzikiewicz, a wspiera go dzielnie Zdzisław Mikulski ma się świetnie, a zapowiada się, że będzie jeszcze lepiej, bo w 2022 roku ma się rozpocząć rozbudowa sali szermierczej. Większy obiekt treningowy stworzy nowe możliwości tej sekcjis i tego obiektu plus zapału życzymy szermierzom na ten Nowy Rok.

Brydż sportowy
Dla sekcji Brydża sportowego to był bardzo trudny rok. W czerwcu na zawsze odszedl wieloletni kierownik sekcji, zawodnik i prawdziwy mentor ten dyscypliny – Julian Lassota. Ze względu na pandemię nie można było rozgrywać regularnych zawodów. Oby ten 2021 rok był ostatnim tak trudnym, a Nowy Rok niech przyniesie odrodzenie.

Przy tej okazji koniecznie też trzeba wspomnieć o zarządzie Stowarzyszenia Gliwickiego Klubu Sportowego „Piast” na czele którego już od 12. lat stoi Grzegorz Jaworski. Zarząd z prezesem działają społecznie i gdyby nie ich zaangażowanie – kto wie – być może Piasta nie byłoby już na sportowej mapie Gliwic.

Wszystkim tym, którzy kibicują sportowcom z GKS Piast życzymy mnóstwa pozytywnych emocji, sukcesów, zdrowia i zapału do kibicowania w tym Nowym 2022 Roku!