Tokio udane dla polskich sportowców.  Niedawne igrzyska olimpijskie okazały się dla naszych reprezentantów znacznie lepsze niż te w Rio de Janeiro w 2016. Liczby mówią same za siebie. Polska na Letnich Igrzyskach Olimpijskich Rio de Janeiro w Brazylii sięgnęła po 11 medali, z czego aż sześć z nich było z brązu, trzy ze srebra i jedynie dwa ze złota.

Te zdobycze uplasowały nasz kraj na 33. miejscu na całym świecie. Wnioski po imprezie wyciągnięte przez Ministerstwo Sportu i Turystyki były jednoznaczne: „Jedenaście medali to wynik symboliczny. Polski sport wymaga zmian i reformy”.

Wkrótce po brazylijskich igrzyskach zapowiedziana została strategia zmian, za jaką miały stać pieniądze wyciągnięte z budżetu państwa, a także z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej oraz ze spółek Skarbu Państwa (między innymi firmy Orlen). Dopełnieniem nowego planu miała być analiza potrzeb inwestycyjnych, jakie miały zaistnieć w najważniejszych dyscyplinach sportowych. To wszystko powinno być podparte odpowiednim szkoleniem. Wszystkie te działania, w założeniu rządu, powinny w kolejnych latach przynieść oczekiwane plony.

Pierwsza weryfikacja tych planów miała przyjść już cztery lata później… ale nie przyszła. Wszystko za sprawą pandemii koronawirusa, która skutecznie pokrzyżowała plany startu w 2020 roku igrzysk olimpijskich, jakie miały odbyć się w stolicy Japonii. Co się miało wydarzyć w feralnym 2020, finalnie odbyło się w 2021 roku. Bez publiki, w wyjątkowych okolicznościach, przy protestach miejscowej ludności, ale jednak udało się zorganizować kolejne nowożytne igrzyska, czyli największą i najważniejszą światową imprezę sportową.

Weryfikacja polskiego sportu w Tokio

To właśnie w 2021 cały świat powiedział do polskiego sportu „sprawdzam!”. I trzeba przyznać, że była to weryfikacja całkiem udana. Igrzyska odbywające się w dniach 23 lipca – 8 sierpnia były dla polskiego narodu bardzo przyzwoite. Polacy łącznie wywalczyli na nich 14 medali, z czego cztery złote, pięć srebrnych oraz pięć brązowych. Jak na dłoni widać, że były to igrzyska lepsze niż te, mające miejsce w Brazylii. To jednak nie wszystko, bo na tak udaną imprezę mieszkańcy kraju nad Wisłą czekali całe 21 lat. Polacy w strefie medalowej ostatecznie zajęli obiecujące i dobrze rokujące na następne lata 17. miejsce.

Z dziennikarskiego obowiązku należy odnotować, że w Tokio zjawiło się 428 osób, w tym 211 sportowców. Reprezentanci naszego kraju wzięli udział w 137 z 339 konkurencji w 28 dyscyplinach.

Niestety, łyżką dziegciu w tej beczce miodu są występy polaków w sportach drużynowych. Szczególnie dużo obiecywaliśmy sobie po występach siatkarskiej reprezentacji, która rokrocznie na różnych imprezach ugrywa wspaniałe wyniki. Ale triumfowanie na igrzyskach ostatnio nie było im dane. – Możemy mówić o klątwie – mówi nieco enigmatycznie analityk sportowy i ekspert od zakładów bukmacherskich, Irenka Zając.

Po chwili wyjaśnia: – Nasi siatkarscy reprezentanci byli stawiani w roli faworytów do sięgnięcia po złote medale. Ale tak się nie stało. Biało-czerwoni w ćwierćfinale musieli uznać wyższość Francuzów, z którymi przegrali 2:3. Od 2004 roku, chociaż nasi kadrowicze są na topie, na igrzyskach nie potrafią się przebić przez ćwierćfinały. Tak samo było i tym razem, dlatego kibice coraz częściej wspominają o klątwie ćwierćfinału – dodaje Irenka Zając. Warto dodać, że reprezentacja Francji w finale ograła Rosję 3:2 i to ona zgarnęła złoto.

Wojciech Nowicki – złoty medalista Igrzysk Olimpijski z Tokio

Lekkoatletyka na ogromny plus

Trzeba też dodać, że dziewięć krążków zdobyli lekkoatleci, co jest świetnym wynikiem. Najlepsi byliśmy w takich konkurencjach jak:

  • Sztafeta mieszana 4 x 400 metrów
  • Rzut młotem kobiet
  • Rzut młotem mężczyzn
  • Chód na 50 kilometrów mężczyzn

Pozostałe medale w tej dyscyplinie stanowiły dwa srebrne krążki i trzy brązowe. Należy też wspomnieć, że blisko medalowego raju byli panowie biegający na dystansie 4 x 400 metrów. Wiktoria na wyciągnięcie rąk, ale ostatecznie skończyło się na piątym miejscu.

Warto też przypomnieć, że cały świat zwrócił uwagę na dominację polaków w rzucie młotem. Złoto zdobyła Anita Włodarczyk, dla której wygrywanie najważniejszego medalu na igrzyskach stało się chyba rutyną. Urodzona w 1985 roku w Rawiczu sportsmenka sięgnęła po złoto trzeci raz z rzędu. Co więcej, Malwina Kopron sięgnęła po brąz, zaś w rywalizacji mężczyzn Wojciech Nowicki wywalczył złoto, a Paweł Fajdek rzucił na tyle daleko, że otrzymał brązowy medal. Siła polskiego narodu w tej konkurencji jest niepodważalna.

Ważne dni, których nie znamy

Na tegorocznych igrzyskach odnotowaliśmy postęp, ale wszyscy po cichu liczą, że kolejna impreza będzie w wykonaniu biało-czerwonych jeszcze lepsza! Powrotu do najlepszych lat polskiego sportu w poszczególnych dyscyplinach chcieliby doczekać także polscy sponsorzy. Zarówno ci z sektora publicznego, jak i prywatnego.

Wśród nich znajdziemy zakłady wzajemne mocno wspierające krajowych sportowców. Często są to działania filantropijne, ale też czysto biznesowe. Firmy bukmacherskie liczą, że zainteresowanie kibica danym zawodnikiem, czy drużyną, przełoży się również na zauważenie promowanego produktu bądź usługi. Jednocześnie zakłady bukmacherskie wychodzą naprzeciw, tworząc swoim przyszłym klientom ciekawe oferty promocyjne, ale i usprawniają istniejące rozwiązania techniczne. Dla przykładu, poprzez wdrażanie metody bukmacherzy paypal są w stanie zagwarantować typerowi dostęp do popularnej i zarazem bardzo bezpiecznej formy płatności. To ważne, zwłaszcza w dobie zagrożeń czyhających w internecie.

Reasumując. XXXIII Letnie Igrzyska Olimpijskie będą miały miejsce w 2024 roku w Paryżu i to w stolicy Francji Polska będzie zbierać to, co dotychczas zasiała. Z pewnością chcielibyśmy zobaczyć medale na przykład w kolarstwie, w którym mamy kilku wykwintnych sportowców, jak również w dyscyplinach drużynowych. Są na tym świecie konkurencje, w których Polacy czują się dobrze, ale nie brakuje również takich rywalizacji, gdzie Polska, mimo ogromnych tradycji, nie potrafi się na nowo odnaleźć. Fanom polskiego sportu z pewnością tęskno do wiktorii w boksie, czy piłki ręcznej. Oby te najlepsze dni były dopiero przed nami.