mikolajki2014Tradycyjnie, pod koniec roku Stowarzyszenie Piasta Gliwice organizuje piłkarski turniej Mikołajkowy w którym sześć zespołów rywalizuje o Puchar Prezesa Klubu. Tym razem z tej okazji do Gliwic przyjechały: Raków Częstochowa, Progres Kraków, MKS Górnik Zabrze-Zaborze, Śląsk Wrocław, a stawkę uzupełniły dwie drużyny Piasta Gliwice – „Niebiescy” i „Czerwoni”.

–  Zdecydowaliśmy się na system gry każdy z każdym, aby uniknąć takiej sytuacji, że trenerzy lub zawodnicy będą patrzeć w tabelę i sprawdziło się to. Do ostatniego meczu w zasadzie nie wiadomo było, kto wygra, a kto zajmie miejsce na podium. Podnieśliśmy w ten sposób poziom sportowy, a turniej   był bardziej emocjonujący – tłumaczy Błażej Bieniaszewski, trener zespołu Piasta z rocznika 2004,

Jak się okazało, był to dobry pomysł. każdy z zespołów miał okazję zagrać taką samą liczbę spotkań, a każdy mecz był stawkę.   Jak to bywa w pojedynkach z udziałem młodych adeptów piłkarskiego rzemiosła nie brakowało zadziorności i walki o każdą piłkę. W tym wieku jeszcze się nie kalkuluje, tylko chce się wygrać, a najlepiej jeszcze wpisać się na listę strzelców. Z takim też zamiarem wychodzili na poszczególne mecze zawodnicy wszystkich drużyn. Wygrać mogła jednak tylko jedna drużyna. Bezkonkurencyjny okazał się Raków Częstochowa. Zespół ten bie zanotował porazki, a jedyną drużyną, która urwała punkty tej ekipie był Piast Gliwice. Gospodarze też walczyli do ostatniego gwizdka sędziego, aby zająć w tym turnieju jak najwyższe miejsce. Udało się to drużynie Piasta grających w niebieskich strojach, która w bratobójczym boju w ostatnim pojedynku w tym turnieju pokonała „Czerwonego” Piasta, zapewniając sobie drugie miejsce w turnieju.

Zmaganiom młodych piłkarzy z uwagą przyglądali się piłkarze Piasta – Patryk Dytko i Krzysztof Hałgas.- Widziałem te decydujące mecze i poziom był naprawdę wysoki. Myślę, że wśród tych chłopaków jest spora grupa zdolnej młodzieży. Ja, jak zaczynałem grać w piłkę, a było to, gdy miałem 7 lat, też uczestniczyłem w takich turniejach. W Niemczech jest to bardzo popularne – mówi Patryk Dytko.

Najlepszym piłkarzem turnieju został Mikołaj Nowak z Rakowa Częstochowa, najlepszym bramkarzem Eryk Dudek z Progresu Kraków. Królem  strzelców ogłoszono  Jakuba Mika z Piasta Gliwice.

ZOBACZ KOMPLET WYNIKÓW/TABELE/SKŁADY

 

GALERIA ZDJĘĆ Z TURNIEJU (TUTAJ)
p80