Grudzień to wyjątkowo intensywny miesiąc dla najmłodszych adeptów piłkarskiego rzemiosła. W tym miesiącu praktycznie wszystkie roczniki, trenujące w Stowarzyszeniu GKS Piast Gliwice wzięły udział w turniejach organizowanych najczęściej z okazji Mikołaja, ale nie tylko.  Co dla nas ważne, na wszystkich tych zawodach, młodzi wychowankowie Piasta  odnotowali dobre rezultaty. Największy sukces odnieśli chłopcy urodzeni w 2001 roku. Podopieczni Bogusława Nazarkiewicza zwyciężyli w turnieju, który został rozegrany w czeskiej Karvinie.

Gliwiczanie wygrali wszystkie z pięciu rozegranych tam spotkań, strzelając rywalom aż 24 gole. Zdaniem trenera yej drużyny, najlepszym zawodnikiem turnieju był Wojciech Kamiński, a oprócz niego wyróżnili się: Wrazidło Daniel, Łuba Piotr, Grzegorz Krzysztof. Przypomnijmy, że kierownikiem tego zespołu  jest były piłkarz gliwickiego Piasta –  Robert Walkowiak.

2-go grudnia, w Tychach odbył się natomiast  turniej piłkarski dla zawodników z rocznika 2002. W zawodach wzięło  udział wzięło 8 drużyn: GKS Tychy, GKS Tychy II, MOSM TYCHY, GKS KATOWICE, ORBITA BUKOWNO, PIAST GLIWICE, ŁKS ŁÓDZ i  GÓRNIK MYSŁOWICE. Drużyna Piasta  trafiła do grupy z ŁKS-em, GKS-em Tychy oraz MOSM Tychy. W rozgrywkach grupowych młodzi gliwiczanie  dwa mecze wygrali, a jeden zremisowali. Dzięki temu awansowali do fazy mistrzowskiej. Na tym etapie Piast odniósł jedno zwycięstwo i jeden mecz zremisował.  Do wygrania  w turnieju drużynie Piasta zabrakło jednego gola. (liczyły się punkty z meczów grupowych oraz bramki). Turniej wygrała drużyna Orbity Bukowno z 5 punktami w grupie mistrzowskiej. Piast uplasował się na 2 miejscu również z 5 punktami. Należy zaznaczyć, że bezapelacyjnie (zdaniem trenerów i organizatorów) najlepszym zawodnikiem zawodów został Wiktor Skała, natomiast najlepszym strzelcem Daniel Orlikowski.

W ten sam weekend w bardzo  mocno obsadzonym turnieju, który odbył się w Sosnowcu drużyna Piasta  z rocznika 2004 zajęła czwarte miejsce. W zawodach tych wzięło udział 10 drużyn. Piast trafił do grupy z Zagłębiem Sosnowiec, Śląskiem Wrocław, Ajaxem Częstochowa i Ruchem Chorzów. W drugiej grupie znalazły się:  Korona Kielce,  Gwiazda Ruda Śląska, SMS Łódź, MUKP Dąbrowa Górnicza i Rozwój Katowice Gliwiczanie w meczu  wejście do finału zmierzyli się z drużyną Korony Kielce, przegrywając niestety 0:7. Nie udało się także zwyciężyć w małym finale.  Tu lepsi okazali się zawodnicy MUKP Dąbrowa Górnicza, pokonując Piasta 2-1. Ostatecznie podopieczni Błażeja Bieniaszewskiego  zostali sklasyfikowani na czwartej lokacie.

9 grudnia natomiast w hali przy ul Okrzei w Gliwicach drużyny Piasta z roczników 2001, 2003 i 2005 rozegrały wewnętrzny turniej Mikołajkowy. Rywalizowano systemem każdy z każdym od godz. 9. rano do 15. po południu. Tu jednak nie chodziło o wygraną, choć młodzi zawodnicy bardzo ambitnie podchodzili do każdego meczu. Jak co roku o tej porze, na turnieju nie mogło zabraknąć Mikołaja. Ubrany w tradycyjny strój prawie Święty Mikołaj rozdawał oczywiście prezenty. Najbardziej ten dzień przeżywały dzieci z rocznika 2005, którymi opiekuje się Wojciech Gontarewicz – Ta grupa została zawiązana dopiero we wrześniu. Dla nich taki turniej to ważna sprawa, dla rodziców zresztą też. Widać, że bardzo licznie się zjawili. Dzieci otrzymały też swoje, pierwsze profesjonalne stroje. Mam nadzieję, że wyrośnie z nich wielu piłkarzy. Chęci i zapału do treningu im na razie nie brakuje – uśmiecha się  jeden z dwójki trenerów.  Grupę tę bowiem prowadzi również Paweł Zajączkowski.  Nie tylko stroje, ale i plecaki oraz klubowe gadżety. Tym mogły się cieszyć dzieci w Dzień Świętego Mikołajao

ZOBACZ PEŁNE SPRAWOZDANIE Z GRUDNIOWYCH  TURNIEJÓW


Opracowanie: Grzegorz Muzia