Trzynasta kolejka spotkań o mistrzostwo I ligi okazała się  pechowa dla drużyny Piasta w której  gliwiczanie okazali się słabsi od  Dolcanu Ząbki, ulegając 1:3. Dwa razy w tym meczu w sukurs Jakubowi Szmatule przyszedł słupek, a raz poprzeczka.  Katami niebiesko-czerwonych okazali się:  Grzelak, Sierpina  i Świerblewski. Honor Piasta uratował Ruben Jurado.

Gospodarze od pierwszego gwizdka sędziego rzucili się na drużynę gości niczym chart  na upatrzoną ofiarę i już w 4. minucie mieli okazję na objęcie prowadzenia, ale ofiarna interwencja na przedpolu bramkowym Klepczyńskiego,  zapobiegła nieszczęściu. W 9. min Szmatuła miał okazję się wykazać, broniąc w efektowny sposób  bardzo dobre uderzenie Grzelaka oddane z rzutu  wolnego. W odpowiedzi Kędziora próbował przerzucić piłkę ponad  bramkarzem Dolcianu, ale przedobrzył. Dalej spotkanie to rozgrywane było  w prawdziwie szalonym tempie i kwestią czasu było, kiedy padnie pierwszy gol.  W 30 min jeszcze się to nie stało, ale gliwiczanie mogą mówić o wyjątkowym szczęściu. Po strzale  Świerblewskiego piłka odbiła się od poprzeczki, a dobitka tego samego zawodnika   zatrzymała się na słupku  Kilka chwil później, widząc, że sytuacja wymyka się spod kontroli, Marcin Brosz zdecydował się na pierwszą zmianę. Pietronia zastąpił Cicman. Słowak zaraz potem jak  pojawił się na boisku, prostopadłym podaniem do Jurado wypracował Hiszpanowi pozycję strzelecką, a ten jej nie zmarnował. To nie uspokoiło jednak rozjuszonych gospodarzy. 6. minut później bowiem po precyzyjnym dośrodkowaniu  Piesia, Grzelak głową wyrównał stan meczu.

Przerwa nie wiele pomogła gliwiczanom w zmianie stylu gry, bo od początku  drugiej połowy  dalej na murawie rządzili podopieczni Sławomira Dolińskiego. W 43 min Buryan stracił piłkę przed własnym polem karnym, ale błędu obrońcy Piasta nie wykorzystał duet Sierpina – Świerblewski. Zdenerwowany trener Marcin Brosz ściągnął z boiska Czecha, wpuszczając Świątka… i zaraz potem jego podopieczni przegrywali 1:2. Przepięknym uderzeniem z 30 metrów w okienko popisał się Sierpina.  Piast, a w ściślej mówiąc  Kędziora próbował ratować remis, ale będąc w sytuacji sam na sam  z Humerskim dał sobie zabrać piłkę. Gospodarze widząc, ze kroi im się dobry rezultat nie ryzykowali otwartej  gry. Oddali nawet środek boiska, czekając na okazję do kontry. Ta nadarzyła się w 78 min. Sierpina zagrał do  Świerblewskiego, który z bliskiej odległości podwyższył wynik na 3:1. W 81 min strzał rozpaczy oddał Świątek, ale piłka przeszła obok bramki.  Już w doliczonym czasie gry Świerblewski miał okazje, by dobić Piasta, ale trafił w słupek.

Dla niebiesko-czerwonych jest to czwarta porażka w tym sezonie.  Nie przekreśla oczywiście szans drużyny Marcina Brosza na dobre miejsce po pierwszej części sezonu, ale forma jaką w tym meczu zaprezentowali zawodnicy Piasta nie napawa optymizmem przed środkowym starciem z Kolejarzem Stróże.

Ząbki – 08.10.2011 r. godz.15:00.
Dolcan Ząbki – Piast Gliwice 3:1 (1:1)
Bramki
0:1 – 39` Ruben  Jurado (asysta Pavol Cicman)
1:1 – 44` Rafał Grzelak
2:1 – 60` Łukasz Sierpina
3:1 – 78` Damian Świerblewski

Piast: 1. Jakub Szmatuła – 18. Gediminas Paulauskas, 14. Adrian Klepczyński, 20. Jan Buryán (56, 10. Adrian Świątek), 5. Mateusz Bodzioch – 2. Rafał Pietrzak, 9. Marcin Pietroń (34, 16. Pavol Cicman), 6. Mariusz Zganiacz, 22. Rubén Jurado, 17. Tomasz Podgórski – 24. Wojciech Kędziora (84, 13. Kamil Groborz).
W rezerwie: 12 Dariusz Trela, 3. Szymon Matuszek, 7. Tomasz Bzdęga, 11. Krzysztof Hałgas
Trener: Marcin Brosz

Dolcan: 85. Maciej Humerski – 18. Dariusz Dadacz, 8. Tomasz Ciesielski, 19. Rafał Grzelak, 6. Daniel Chylaszek (69, 4. Marcin Hirsz) – 16. Łukasz Sierpina, 2. Piotr Bazler, 10. Michał Pulkowski, 13. Grzegorz Piesio (86, 15. Patryk Koziara), 14. Piotr Głowacki (68, 17. Rafał Wielądek) – 24. Damian Świerblewski.
W rezerwie: 1.  Rafał Leszczyński, 23 Michał Zapaśnik, 11. Michał Tataj,

żółte kartki: Chylaszek, Grzelak, Pulkowski, Ciesielski – Zganiacz, Jurado.

Sędziowali: Mariusz Złotek – Marek Witoń, Jakub Wójcik – Filip Kosak  (Stalowa Wola).