6 lutego 2019 roku w Zespole Szkół  Techniczno-Informatycznych w Gliwicach odbędzie się  Konferencja Metodyczno – Szkoleniowa dla nauczycieli wychowania fizycznego wszystkich typów szkół województwa śląskiego – pt. Wychowanie dzieci i młodzieży przez sport – Nowe możliwości – „Futsal”.

Organizatorami są:

  • – Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM”
  • – Katowice
  • – Śląski Szkolny Związek Sportowy w Katowicach
  • – Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej
  • – Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych w Gliwicach
  • – Klub Sportowy PIAST Gliwice Futsal

Nieprzypadkowo na miejsce konferencji wybrano nasze miasto . Dzięki pasji i ogromnemu  zaangażowaniu w rozwój tej dyscypliny nieodżałowanego Jurka Wojewódzkiego – Gliwice wciąż pozostają stolicą polskiego futsalu. Szacuje się, że obecnie około 2,5 amatorów w grodzie nad Kłodnicą uprawia popularną halówkę.

Nie brak też zespołów profesjonalnie prowadzonych i występujących w najwyższych klasach rozgrywkowych z Piastem Gliwice na czele.  Klaudiusz Hirsch – trener pierwszej drużyny  będzie jednym prelegentów i poprowadzi pokazowy trening.

Cel też został jasno określony, chodzi o zarażenia pasją i przekonanie nauczycieli WF-u, że futsal jest z wielu względów świetną alternatywą dla dużej piłki. To dziś już prężnie rozwijająca się dziedzina sportu. Od wielu lat rozgrywane są Mistrzostwa Świata, Europy i Polski. Podczas  tegorocznej Olimpiady Młodzieży w Buenos Aires po raz pierwszy wprowadzono futsal jako jedną z dyscyplin zamiast dużej piłki. . W Polsce gra ekstraklasa, I liga i II ligi oraz ligi akademickie i amatorskie. Od 2019r. planowane są w Kalendarzu Szkolnego Związku Sportowego Mistrzostwa szkół podstawowych i średnich ze Śląska i Zagłębia pod Patronatem Śląskiego Kuratora Oświaty. Ze względu  na duże korzyści sportowo – wychowawcze oraz nieduże wymagania infrastrukturalne futsal jest idealną dyscypliną do jej uprawiania w szkołach podstawowych i średnich.

Warto też przy okazji przypomnieć, że największe gwiazdy światowej dużej piłki – Messi i Ronaldo swoją przygodę z futbolem zaczynali od futsalu.  W Hiszpanii większość dzieci zaczyna także od gry na hali, gdzie uczą się techniki, stąd wyższość graczy z  Półwyspu Iberyjskiego potem nad resztą Europy.

Konferencja Metodyczno – Szkoleniowa
dla nauczycieli wychowania fizycznego wszystkich typów szkół województwa śląskiego

Wychowanie dzieci i młodzieży przez sport –  Nowe możliwości – „Futsal”

Program:

10.00  –   10.10    Przywitanie i otwarcie Konferencji

10.10  –   10.20   Ogólnopolski projekt futsalowy„ MERKURY” szkolenia dzieci, młodzieży i studentów. – Akademia WSB, Koordynator Projektu – Prof. Marek Sitarz

10.20  –   10.30   Sprawy organizacyjne Mistrzostw Śląska i Zagłębia w Futsalu  dla szkól podstawowych i średnich w 2019/2020 r. –  Prezes Śląskiego Szkolnego Związku Sportowego w Katowicach, Mieczysław Mielcarek

10.30   –  10.45   Dydaktyczno – wychowawcze aspekty  pracy trenera z dziećmi – Prof. Eugenia Rostańska – Akademia WSB, Katedra    Pedagogiki.

10.45   –   11.00   Wymagania zdrowotno – rehabilitacyjne dla dzieci uprawiających sport. – dr Paulina Głowacka, Akademia WSB Katedra Rehabilitacji.

11.00  –    11.30   Przerwa

11.30  –    11.40   Możliwości realizacji futsalu w szkole podstawowej –    nauczyciel WF, trener piłki nożnej I klasy, Jarosław Stępień

11.40   –   11.50   Możliwości realizacji futsalu w szkole średniej – nauczyciel  – WF Krzysztof Krawczyk

11.50   –   12.30   Podstawowe elementy techniczno-taktyczne w futsalu –  Klaudiusz Hirsch, trener futsalu Piasta Gliwice, były trener futsalu reprezentacji Polski.

12.30   –   13.20   Trening pokazowy futsalu dla dzieci – Klaudiusz  Hirsch –  trener

13.20   –   14.00   Dyskusja i zakończenie Konferencji

Zgłoszenia: https://goo.gl/forms/kaw2UL7HNJ1dMXX22 do 31.01. 2019 r.

Dodatkowe informacje: doradca metodyczny d/s WF
Jolanta Staniczek, tel. 603 838 801

Uwaga:      Uczestnicy Konferencji Metodycznej otrzymają zaświadczenie  ukończeniu formy doskonalenia zawodowego nauczycieli.