O stronie

HISTORIA –  TRADYCJA – WIERNOŚĆ

 

Witam serdecznie na nowej, niezależnej  stronie poświęconej Piastowi Gliwice. Nowej, ale i zarazem najstarszej witrynie internetowej, najpopularniejszego klubu w Gliwicach.

Pierwszy serwis informacyjny w którym publikowałem materiały  z wydarzeń sportowych z udziałem sportowców Piasta założyłem w grudniu 1997 roku, gdy pierwszy zespół startował  w „B” klasie.  Od tamtej pory przez 14 już prawie lat byłem redaktorem naczelnym strony. Udało mi się skupić wokół siebie  kilku zapaleńców, którzy przez ten okres, nie tylko utrwalali historię drużyny z Okrzei, szermierzy, tenisistów, lekkoatletów, brydżystów, ale i wspierali klub finansowo, kupując sprzęt komputerowy,  oprogramowanie, kamery video, opłacają serwery, utrzymując domenę. Wszystko po to, aby tak jak zespół, wspinać się po ligowych szczeblach.

Razem z zawodnikami cieszyliśmy się z historycznego awansu do Ekstraklasy, płakaliśmy po spadku. W sporcie i w życiu tak jednak bywa, że łzy radości mieszają się ze łzami smutku.

Z dniem 30-go września Piast Gliwice S.A. rozwiązał ze mną umowę , argumentując to  faktem, że w  spółkach miejskich rzecznik prasowy jest zbędny, i że jest to dodatkowe obciążenie finansowe dla klubu. Jeśli dzięki temu Piast wzmocni się finansowo i w konsekwencji wróci do Ekstraklasy, to niech tak zostanie.

Dla mnie Piast Gliwice to misja, pasja, nierozerwalna część mojego życia, zresztą chyba jak dla wszystkich, prawdziwych kibiców Naszego ukochanego Klubu.   Dlatego też postanowiłem, że nie włożę klawiatury do szafy i nie przejdę do roli biernego fana.

Domena www.piast.gliwice.pl została zarejestrowana przeze mnie 14 lat temu. W Ekstraklasie liczba wejść na stronę sięgała pół miliona miesięcznie. W I lidze, w poprzednim sezonie z adresem tym połączyło  się ponad 2 mln internautów. Czuję się więc zobowiązany do dalszego pełnienia swojej misji jaką jest przekazywanie informacji o  niebiesko-czerwonej drużynie.

Niezwiązany umową z klubem, zobligowany natomiast dziennikarską rzetelnością, będę chciał publikować na tej stronie felietony, opinie, informacje związane  z Piastem Gliwice. Mam nadzieję, że zgromadzone archiwa, nabyta wiedza i doświadczenie, będą tymi czynnikami, które sprawią, że strona ta będzie inna niż pozostałe witryny klubowe i chętnie odwiedzana.

Nie dysponuję odpowiednimi  środkami, aby stworzyć rozbudowany serwis, ale mam nadzieję, że portal ten będzie się rozwijał.  Dziękuję „Gleniowi”, wiernemu kibicowi Piasta, że nieodpłatnie stworzył stronę, którą macie okazję oglądać. Mam też nadzieję, że wkrótce nasza redakcja powiększy się.

Dalej wspólnie twórzmy historię Piasta Gliwice

Grzegorz Muzia

 

Kalendarium (najważniejsze wydarzenia z życia strony)

– Grudzień 1997 – pierwsza w historii strona internetowa Piasta Gliwice zostaje udostępniona internautom

– Rok 1998 – W każdą niedzielę o godz.20:00 opowiadamy na antenie radia Plus  o ostatnim meczu

– Czerwiec 1999 – Jako pierwszy klub piłkarski w Polsce udostępniamy na stronie video  w formie plików multimedialnych.

– Wrzesień 2000 – Wydajemy pierwszy w historii klubu  periodyk. Gazetka „Piastunki” w nakładzie 500 egzemplarzy, jako dwutygodnik finansowana jest  w 100% z własnych funduszy i  będzie nieprzerwanie ukazywać się do 2005 roku.

23.06.2001 r. Baraż o wejście do III ligi

Po raz pierwszy relacjonujemy mecz  na żywo na antenie radia Plus

Rok 2002

Piast Gliwice wskakuje na stałe do ramówki Radia CCM. Przekazujemy relacje radiowe na żywo z wszystkich spotkań I drużyny. W poniedziałki pomeczowe wypowiedzi, komentarze.

Styczeń 2005 roku – Redakcja dwutygodnika „Piastunki” przenosi się do Gazety Gliwickiej.

Ekstraklasa

W czteroosobowym składzie, z tego dwóch ludzi pracuje jako wolontariusze, bez „wzmocnień z zewnątrz” i dodatkowych środków prowadzimy „mobilne” biuro prasowe Piasta Gliwice. Przez te dwa sezony klub z racji działań marketingowych nie był ani razu ukarany za niedopatrzenia czy niedociągnięcia wynikające ze zobowiązań marketingowych. Pracujemy w skrajnie trudnych warunkach. Większość spotkań w roli gospodarza gramy w  Wodzisławiu Śląskim. W prywatnym aucie wozimy ze sobą cały sprzęt potrzebny do obsługi biura.

W tym czasie współtworzymy telewizję internetową PiastGliwiceTV

W latach 1997-2011 redakcję strony tworzyli

Grzegorz Muzia – prasa/video/radio/ inne dyscypliny

Andrzej Oksztul – video/zdjęcia/młodzież/statystyki/inne dyscypliny

Gerard Kędziorski – statystyki/II zespół/Młoda Ekstraklasa/obsługa techniczna

Ta trójka razem obsłużyła  medialnie  ponad 500 meczy ligowych/pucharowych i sparingowych z udziałem Piasta

 

W 2008 roku dołączył do nas Michał Duśko – fotograf  (kolejny pasjonat)

Od 2010 roku redakcję wzmocnili Bartek Kowalski (pół roku)  Kamil Garbala i Damian Jędrasik

Zdjęcia, nieodpłatnie na stronę użyczali najlepsi fotoreporterzy działający na Śląsku i w Gliwicach

Nieodżałowany Jasiu Suchan (najlepszy fotograf w historii Gliwic)
Irek Dorożański
Michał Chwieduk
Darek Hermierz
Marcin Gleń
Wojciech Baran

REDAKCJA

Grzegorz Muzia
e mail gm@piast.gliwice.pl
Tel  kom – 609 515 283

Andrzej Potocki
e mail andrzej@gazet, zdjeciaa.pl

Michał Duśko – zdjęcia

Marcin Willner – zdjećia

Marcin Gleń – grafika

Kamil – grafika

Wojciech Żegolewski – dźwięki