10 września 2022, 20:00 – Zabrze (Arena Zabrze)
0:1 – 5 (s) Richard Jensen (asysta Damian Kądzior)
0:2 – 14`Kamil Wilczek (asysta Damian Kądzior)
1:2 – 17`Erik Janža 17
2:2 – 42` Piotr Krawczyk (k)
3:2 – 49` Damian Kądzior (asysta Alberto Toril)
3:3 – 90` Richard Jensen

To były najbardziej emocjonujące derby w historii pojedynków Piasta z Górnikiem. Gliwiczanie szybko wyszli na dwubramkowe prowadzenie, ale zabrzanie jeszcze przed przerwą wyrównali. Zaraz po zmianie stron Damian Kądzior zdobył bramkę na 3:2 i taki wynik utrzymał się do 98 minuty. Wtedy to jednak gospodarze doprowadzili do wyrównania.

O tym, że piłkarskie derby rządzą się swoimi prawami wszyscy wiedzą. Nikt chyba jednak nie spodziewał się, że kolejne już starcie Piasta z Górnikiem przyniesie aż tyle bramek i emocji. Pierwszy strzał oddali zabrzanie, ale już w 5 minucie na prowadzenie wyszli goście. Damian Kądzior egzekwował rzut wolny, pomocnik Piasta dograł piłkę w pole karne, tam próbował ją wybić Richard Jensen, ale zrobił to tak niefortunnie, że pokonał własnego bramkarza. Jeszcze miejscowi nie zdążyli się otrząsnąć z tego ciosu, a już przegrywali 0:2. W 15 minucie ponownie Damian Kądzior dośrodkowywał, a tym razem Kamil Wilczek uprzedził obrońcę Górnika i strzałem głową podwyższył wynik na 2:0. Wydawało się, że dwa szybkie ciosy ustawia ten mecz, tymczasem już w 17 minucie Erik Janza dośrodkowywał w pole karne, ale piłka zmieniła lot i po długim słupku wpadła do bramki gości. Taka szybka odpowiedź na gola Wilczka dodała wiatru w skrzydła gospodarzom, którzy w 35 minucie mieli stuprocentową sytuację na wyrównanie, ale Frantisek Plach zdołał nogą obronić strzał Roberta Dadoka. Przetrwać bez straty gola do przerwy, taki pewnie był plan gliwiczan, ale w 40 minucie Alexandros Katranis faulował Roberta Dadoka w polu karnym. Sędzia jeszcze tę sytuację sprawdził korzystając z systemu VAR, ale zdania nie zmienił. Piotr Krawczyk pewnie wykorzystał jedenastkę i zrobiło się 2:2. W przerwie w szatni Piasta pewni było nerwowo, bo rzadko się zdarza, ze gliwiczanie trwonią taką przewagę w ciągu kilkunastu minut.

Na drugą część meczu nie wyszedł już Constantin Reiner, którego zmienił Tomasz Mokwa. W 49 minucie Grzegorz Tomasiewicz dośrodkowywał w pole karne, tam był Alberto Toril, który z klepki zgrał piłkę do Damiana Kądziora, a ten technicznym strzałem pod poprzeczkę podwyższył wynik na 3:2 dla Piasta. Górnicy potem rzucili wszystko na jedną szalę, ale bili głową w przysłowiowy mur. W 61 minucie jednak Kanji Okunuki po indywidualnej akcji uderzył na bramkę Piasta, jednak w to miejsce, gdzie stał Frantisek Plach. Potem było dużo walki z optyczną przewagą zabrzan, ale bez efektu bramkowego. Była już 98 minuta tego pojedynku i wydawało się, ze za chwilę gliwiczanie będą się cieszyć z trzech punktów. Tymczasem najpierw Ariel Mosór sfaulował Janickiego za co zobaczył czerwoną kartkę. Po tym rzucie wolnym był rzut rożny. Po tym stałym fragmencie gry zrobiło się ogromne zamieszanie w polu karnym Piasta, a najlepiej zachował się Richard Jensen, który piętą skierował piłke do bramki. Za chwilę sędzia skończył ten mecz. Po tym remisie na pewno większy niedosyt mieli gliwiczanie, ale wynik jest sprawiedliwy.

Górnik: 32. Kevin Broll – 5. Kryspin Szcześniak, 26. Rafał Janicki, 3. Richard Jensen – 16. Paweł Olkowski (68, 15. Norbert Wojtuszek), 25. Jonatan Kotzke (68, 8. Blaž Vrhovec), 23. Jean Mvondo, 96. Robert Dadok (78, 20. Szymon Włodarczyk), 33. Kanji Okunuki (84, 7. Dani Pacheco), 64. Erik Janža – 21. Piotr Krawczyk (78, 10. Lukas Podolski).
W rezerwie: Daneil Bielica, Mateusz Cholewiak, Szymon Włodarczyk. Amadej Marosa,
Trener: Bartosch Gaul

Piast: 26. František Plach – 37. Constantin Reiner (46, 22. Tomasz Mokwa), 2. Ariel Mosór, 4. Jakub Czerwiński, 98. Aléxandros Katránis (81, 14. Jakub Holúbek) – 77. Arkadiusz Pyrka (85, 19. Michael Ameyaw), 20. Grzegorz Tomasiewicz (81, 16. Patryk Dziczek), 24. Tom Hateley, 92. Damian Kądzior – 9. Alberto Toril (73, 11. Rauno Sappinen), 18. Kamil Wilczek.
W rezerwie: Karol Szymański, Miguel Munoz, Łukasz Kirejczyk, Michał Kaput, Alberto Toril
Trener: Waldemar Fornalik

żółte kartki: Janža, Szcześniak – Reiner, Katránis, Kądzior.

czerwona kartka: Ariel Mosór (90. minuta, Piast, za brutalny faul).

Sędziowali: Bartosz Frankowski – Marcin Boniek i Jakub Winkler oraz Robert Marciniak. VAR: Tomasz Musiał i Marcin Borkowski.