Kraków (stadion Cracovii), 13.08.2022, godz. 15:00

Cracovia – Piast Gliwice 0:1 (0:0)

Bramka:

0:1 – 70` Jorge Félix (asysta Damian Kądzior)

Gol Jorge Felixa dał Piastowi pierwsze w tym sezonie zwycięstwo. W piątej już kolejce PKO BP Ekstraklasy gliwiczanie pokonali Cracovię 1:0. Asystę przy bramce Hiszpana zaliczył Damian Kądzior. To jeszcze nie jest taki Piast, jakiego kibice chcieliby oglądać, ale miejmy nadzieję, że wygrana ta i fakt niestracenia bramki będzie przełomem w grze niebiesko-czerwonych.

Pierwsze trzy mecze Piasta w tym sezonie zakończyły się porażkami, ale po przegranym starciu z Legią nastąpiły w zespole zmiany, które dawały nadzieję na zmianę trendu. Do pełni sil doszedł już Damian Kądzior, który mógł przeciwko Cracovii wyjść w pierwszym składzie. Pelny mikrocykl przepracował też wracający po dwóch latach Jorge Felix. I właśnie ci zawodnicy dodali jakości w przodzie, co przy lepszej już grze w defensywie dało wygraną.

Pierwsza połowa była wyrównana, ale lepsze sytuacje miał Piast. „Setki” m.in. nie wykorzystał Kamil Wilczek, który nie zdołał zamienić idealnego podania Kądziora na gola. Miał też swoją okazję Arkadiusz Pyrka, ale jego strzał obronił golkiper „Pasów”. Gospodarze też jednak nie stworzyli sobie zbyt wielu sytuacji. W zasadzie mieli jedną dobrą na zdobycie gola, kiedy to Rasmussen uderzył z dystansu, jednak Plach zdołał odbić piłkę.

Po zmianie stron gra była wyrównana, a trenerzy próbowali przechylić szalę wprowadzając nowych zawodników. W 66 minucie na murawie zameldowal się Felix – najlepszy piłkarz Ekstraklasy sprzed dwóch lat i lider strzelców drużyny z Okrzei w mistrzowskim sezonie. Ledwie 4 minuty później Kądzior w swoim stylu popędził lewą stroną, dośrodkował w pole karne a tam był Felix, który „szczupakiem” zdobył jak się okazało zwycięskiego gola. W końcówce spotkania krakowianie przycisnęli i zdaniem ich trenera powinni mieć rzut karny, ale sędzia nie podyktował jedenastki, a Plach zachował czyste konto i tym samym Piast zdobył pierwsze w tym sezonie trzy punkty.

Cracovia: 23. Karol Niemczycki – 25. Otar Kakabadze, 24. Jakub Jugas (68, 2. Cornel Râpă), 88. Matej Rodin, 5. Virgil Ghiță, 33. Kamil Pestka (75, 3. Michal Sipľak) – 11. Michał Rakoczy (63, 9. Benjamin Källman), 8. Mathias Hebo Rasmussen (75, 10. Jewhen Konoplanka), 18. Takuto Oshima, 38. Jakub Myszor (63, 22. Florian Loshaj) – 71. Patryk Makuch.

W rezerwie: Lukas Hrosso, Karol Knap, Filip Balaj, Dawid Jablonsky

Trener Jacek Zieliński

Piast: 26. František Plach – 37. Constantin Reiner, 2. Ariel Mosór, 4. Jakub Czerwiński – 77. Arkadiusz Pyrka (66, 7. Jorge Félix), 24. Tom Hateley (87, 28. Michał Kaput), 20. Grzegorz Tomasiewicz, 6. Michał Chrapek (81, 14. Jakub Holúbek), 92. Damian Kądzior (81, 19. Michael Ameyaw), 98. Aléxandros Katránis – 18. Kamil Wilczek.

W rezerwie: Karol Szymański, Miguel Munoz, Alberto Toril, Tauno Sappinene,

Trener: Waldemar Fornalik

żółte kartki: Rakoczy, Kakabadze, Râpă – Katránis, Chrapek.

Sędziowali: Paweł Raczkowski – Arkadiusz Kamil Wójcik i Adam Kupsik. oraz Tomasz Wajda. VAR: Paweł Pskit i Radosław Siejka.

widzów: 7564.