Lato

25 czerwca 2021, 17:20 – Gliwice (Stadion Miejski)
Piast Gliwice - MFK Frýdek-Místek - 3:1
Bramki: Arkadiusz Pyrka 36, Michał Chrapek 62, 77 (k) – Jakub Teplý 26

W pierwszym meczu kontrolnym rozegranym w tej przerwie letniej, Piast pokonał szóstą drużyną trzeciej ligi czeskiej minionego sezonu – MFK Frýdek-Místek 3:1. W drużynie z Okrzei zagrali pozyskani niedawno Hiszpanie. Wystąpił też zawodnik, którego nazwiska klub nie ujawnił.

Mecz był rozgrywany pod dyktando Piasta, ale pierwsi gola zdobyli goście. W 26 minucie po błędzie Huka – Czesi wyszli z kontrą, którą skutecznie zakończył Jakub Teply. Gliwiczanie wyrównali 10 minut później. Akcję rozpoczął Żyro, zagrał do Alvesa, a ten idealnie obsłużył Pyrkę, który popisał się mocnym uderzeniem. Wynikiem 1:1 zakończyła się pierwsza połowa.

Po zmianie stron Waldemar Fornalik wymienił całą jedenastkę. Gospodarze wypracowali sobie przewagę i w 62 min objęli prowadzenie. Chrapek wykorzystał błąd zawodnika gości, które źle podał do swojego bramkarza,a pomocnik Piasta będąc w sytuacji sam na sam, zmienił wynik na 2:1. Na kwadrans przed końcem meczu w polu karnym faulowany był Steczyk. Strzał z 11 metra na gola zamienił Chrapek i jak się potem okazało, była to ostatnia bramka w tym spotkaniu.

Z ciekawostek można powiedzieć, że w 60 minucie między słupkami bramki stanął Karol Szymański, który długo leczył kontuzję łokcia i nie był nawet rezerwowym w Ekstraklasie. Nie zagrał natomiast Sebastian Milewski, któremu wygasa umowa z gliwickim klubem z końcem czerwca. Na razie Piast nie poinformował o jej przedłużeniu. Zabrakło też jeszcze Jakuba Czerwińskiego, a Jakub Świerczok jeszcze ma wolne po nieudanym dla Polski występie na EURO.

Piast Gliwice: (I połowa) 26. František Plach (30, 1. Jakub Szmatuła) – 22. Tomasz Mokwa, 5. Tomáš Huk, 30. Wojciech Kamiński, 14. Jakub Holúbek (24, 9. Alberto Toril) – 77. Arkadiusz Pyrka, 3. Tomasz Jodłowiec, 17. Patryk Lipski, 7. Tiago Alves, 15. Mateusz Winciersz – 11. Michał Żyro.

(II połowa) 1. Jakub Szmatuła (61, 33. Karol Szymański) – 20. Martin Konczkowski, 2. Ariel Mosór, 23. Miguel Muñoz, 13. Maksym Gendera – 16. Dominik Steczyk, 18. Patryk Sokołowski, 25. Michał Zachciał, 6. Michał Chrapek, 10. Kristopher Vida – 9. Alberto Toril (68, 40. zawodnik testowany).

MFK Frýdek-Místek: (skład wyjściowy) Hajek – Adam Varadi, Demjanenko, Igbinoha, Vojtěch Hajnoš – Dan Ožvolda, Martin Bzirský – Kundratek, Gabriš, Baďura – Jakub Teplý.

…………………………………………………………….

3 lipca 2021, 12:00 – Arłamów (Arłamów Arena)
Sandecja Nowy Sącz - Piast Gliwice - 0:3
Michał Żyro 14, Kristopher Vida 24, Michał Chrapek 45

W drugiej grze kontrolnej rozegranej w tej przerwie Piast Gliwice pokonał pierwszoligową Sandecję Nowy Sącz 3:0. Wszystkie trzy bramki podopieczni Waldemara Fornalika zdobyli w pierwszej połowie, kiedy to grali składem zbliżonym do tego znanego z Ekstraklasy.

Sandecja Nowy Sącz: (skład wyjściowy) 31. Dawid Pietrzkiewicz – 17. Adrian Basta, Sebastian Rudol, zawodnik testowany, 34. Jakub Wawszczyk – 27. Damian Chmiel, 33. Bartłomiej Kasprzak, 28. Michal Piter-Bučko, 10. Damir Šovšić, 11. Dawid Błanik – zawodnik testowany.

Piast Gliwice: (I połowa) 26. František Plach – 20. Martin Konczkowski, 5. Tomáš Huk, 4, Jakub Czerwiński, 14. Jakub Holúbek – 77. Arkadiusz Pyrka, 18. Patryk Sokołowski, 6. Michał Chrapek, 7. Tiago Alves, 10. Kristopher Vida – 11. Michał Żyro. (II połowa) Karol Szymański – 22. Tomasz Mokwa, 2. Ariel Mosór, 23. Miguel Muñoz, 14. Jakub Holúbek (63, 13. Maksym Gendera) – 19. Michael Ameyaw (71, 40. Gabriel Kirejczyk), 17. Patryk Lipski, 30. Wojciech Kamiński (75, 29. Sebastian Dulęba), 16. Dominik Steczyk, 15. Mateusz Winciersz – 9. Alberto Toril.

…………………………………………………………

10 lipca 2021, 16:00 – Jastrzębie Zdrój (Stadion Miejski)
GKS 1962 Jastrzębie - Piast Gliwice 0:2
Bramki: Kristopher Vida 8, Michał Żyro 43

Drużyna Piasta kontynuuje dobrą passę w meczach kontrolnych. W trzecim już sparingu rozegranym w tej przerwie gliwiczanie pewnie pokonali GKS Jastrzębie 2:0. Podopieczni Waldemara Fornalika już przed przerwą strzelili dwie bramki, zapewniając sobie zwycięstwo.

W pierwszej połowie Waldemar Fornalik posłał do boju bardziej doświadczoną jedenastkę i widać było różnicę w umiejętnościach 6 drużyny Ekstraklasy i 14 zespołu I ligi. To Piast przeważał, stwarzał sobie sytuacje czego efektem był szybko strzelony gol. Już w 8 min Tiago Alves popisał się dokładnym podaniem za linię obrony, po którym Kristopher Vida znalazł się w sytuacji sam na sam i pokonał golkipera gospodarzy. Drugiego gola w tym spotkaniu w 43 minucie zdobył Michał Żyro. Napastnik Piasta popisał się indywidualną akcję i potężnym uderzeniem z dystansu.

Po zmianie stron również przeważali gliwiczanie, ale już bez efektu bramkowego. Zabrakło przysłowiowego szczęścia i precyzji przy strzałach Dominika Steczyka i Alberto Torilli. Na razie więc nowe nabytki pozostają bez celnego trafienia. W meczu tym nie zagrał jeszcze Jakub Świerczok

GKS 1962 Jastrzębie (Jastrzębie Zdrój): (I połowa) 81. Mariusz Pawełek – 16. Dominik Kulawiak, 3. Mateusz Słodowy, 18. Wojciech Mazurowski, 13. Dawid Witkowski – 23. Dominik Szczęch, 20. Daniel Feruga, 27. Łukasz Zejdler, 7. Konrad Handzlik, 19. Łukasz Gajda – 26. Daniel Rumin. (II połowa) 29. Mikołaj Reclaf – 25. Remigiusz Borkała, 21. Mateusz Bondarenko (74, 2. Michał Bojdys), 5. Adam Fojcik, 28. Jakub Niewiadomski – 22. Tomasz Dzida, 6. Jakub Kasperowicz, 24. Grzegorz Gulczyński, 8. Kamil Jadach, 10. Patryk Witkowski (74, 23. Dominik Szczęch) – 14. Dariusz Kamiński.

Piast Gliwice: (I połowa) 33. Karol Szymański – 20. Martin Konczkowski, 5. Tomáš Huk, 4. Jakub Czerwiński, 14. Jakub Holúbek – 19. Michael Ameyaw, 18. Patryk Sokołowski, 17. Patryk Lipski, 7. Tiago Alves, 10. Kristopher Vida – 11. Michał Żyro. (II połowa) 1. Jakub Szmatuła – 22. Tomasz Mokwa, 2. Ariel Mosór, 23. Miguel Muñoz, 13. Maksym Gendera – 77. Arkadiusz Pyrka, 3. Tomasz Jodłowiec (75, 30 Wojciech Kamiński), 6. Michał Chrapek, 16. Dominik Steczyk 15. Mateusz Winciersz – 9. Alberto Toril.

…………………………………………..

16 lipca 2021, 15:00 – Ottensheim (Stadion Ottensheim)
Piast Gliwice – SK Slavia Praga 1:1 (0:0)
0:1 – 48`Nicolae Stanciu
1:1 – 68`Patryk Sokołowski

W ostatnim sprawdzianie przed nowym sezonem Piast Gliwice zremisował z mistrzem Czech – Slavią Praga 1:1. Wynik odzwierciedla to co działo się na murawie. Oba zespoły miały po kilka szans, aby wyjść z tego pojedynku zwycięsko, ale skończyło się remisem.

Po raz pierwszy chyba za kadencji Waldemara Fornalika ten ostatni test mecz można było zobaczyć w całości. Klub przeprowadził bowiem bezpośrednią transmisję. W pierwszej połowie trenerzy Piasta wystawili 11 złożoną z samych zawodników, którzy bronili niebiesko-czerwonych barw jeszcze w poprzednim sezonie. Zabrakło jednak Jakuba Świerczoka. Po zmianie stron napastnik także nie pojawił się na murawie. Może to być sygnał, że jest szykowany jego transfer i w klubie nie chcą ryzykować kontuzji. W tej sytuacji rywala mieli nękać Zyro i Alves. Ten drugi zresztą już poączątk umeczu oddał strzał, obroniony jednak przez golkipera prażan.

W przerwie Waldemar Fornalik nie zdecydował się wymienić zawodników z pierwszej połowy, co jest kolejnym sygnałem, że ta pierwsza jedenastka szykowana jest pod Raków. Nie najlepiej jednak weszli gliwiczan w tę odsłonę. W 48 minucie Nicola Stanciu po kontrataku zdobył gola dla Slavii. Od tego momentu mecz się rozkręcił. Obie strony dążyły do tego, aby jeszcze zdobyć bramki. Mecz mógł się więc podobać. Wreszcie w 68 minucie bardzo precyzyjnie sprzed pola karnego uderzył Patryk Sokołowski doprowadzając do wyrównania. W koncówce gliwiczanie jeszcze przycisnęli co zaowocowało kolejnymi okazjami. Mieli je Toril i Ameyaw, ale piłka nie wpadła do bramki.

Ten ostatni sprawdzian wypadł dobrze jeśli chodzi o grę w defensywie, drużyna dobrze tez wyglądała pod względem kondycyjnym. Martwi jednak brak Świerczoka. Widać, ze bez niego ze zdobywanie bramek z mocnym rywalem jest problem.

Piast Gliwice: 24. František Plach (74, 33. Karol Szymański) – 20. Martin Konczkowski (74, 23. Miguel Muñoz), 5. Tomáš Huk (74, 2. Ariel Mosór), 4. Jakub Czerwiński, 14. Jakub Holúbek (68, 22. Tomasz Mokwa) – 77. Arkadiusz Pyrka (60, 17. Patryk Lipski), 6. Michał Chrapek (75, 3. Tomasz Jodłowiec), 10. Kristopher Vida (68, 9. Alberto Toril), 7. Tiago Alves (60, 19. Michael Ameyaw), 18. Patryk Sokołowski – 11. Michał Żyro (29, 16. Dominik Steczyk; 81, 15. Mateusz Winciersz).

SK Slavia Praga: 1. Ondřej Kolář – 5. Alexander Bah, 15. Ondřej Kúdela, 30. Taras Kaczaraba, 6. David Zima (78, 41. Michal Hošek) – 14. Mick van Buren (57, 12. Abdallah Sima), 27. Ibrahim Traoré, 7. Nicolae Stanciu (57, 25. Jakub Hromada), 32. Ondřej Lingr (57, 11. Stanislav Tecl), 10. Srđan Plavšić (75, 33. Petar Musa) – 16. Jan Kuchta (46, 26. Ivan Schranz).

żółte kartki: Traoré, Kaczaraba, Lingr, Bah, Tecl.

sędziował: Almir Barucic (Austria).

ZIMA

15,01.2022, g. 11:00 – Rybnik-Kamień (boczne boisko Hotelu Olimpia)

Piast Gliwice – LKS Goczałkowice Zdrój 5:1 (3:1)

Bramki: Aléxandros Katránis 6, Rauno Sappinen 20, 28, Arkadiusz Pyrka 57, Gabriel Kirejczyk 62 – Przemysław Trytko 27 (k)

W pierwszym swoim sparingu w 2022 roku Piast Gliwice pokonał lidera III ligi – LZS Goczałkowice Zdrój 5:1. Dwie bramki w tym meczu zdobył nowy napastnik niebiesko-czerwonych – Rauno Sappinen. Na listę strzelców wpisali się też Katránis, Pyrka i Kirejczyk.

Spora grupa kibiców zdecydowała się przyjechać do Kamienia, choć mecz był rozgrywany w porze bardziej dogdanej do sobotnich zakupów, niż kibicowania na stadionie. Pogoda jednak dopisała, bo temperatura była lekko dodatnia i świeciło słońce. Niewątliwie część sympatyków obu drużyny liczyła, że będzi eokazaj zobaczyc w grze Łukasza Piszczka, a może nawet złapać autograf czy fotkę, ale były reprezentant Polski nie zagrał w tym meczu.

Przed tym spotkaniem Waldemar Fornalik uprzedzał, że jego podopieczni zagrają na bazie dużego zmęczenia. Na murawie jednak tego nie było widać. Już w 6 minucie po dalekim zagraniu piłkę przejął Katránis, podciągnął z nią kilku metrów i strzałem w długi róg otworzył wynik tego spotkania. W 20 minucie rzut rożny wykonywal Kądzior, najwyżej w polu karnym wyskoczył Toril, ale nie zdołał oddać strzału, jednak piłka trafiła pod nogi Sappinena, który z bliska skierował ją do bramki. W 27 minucie po faulu zawodnika Piasta przy bocznej linii pola karnego sędzia podyktował rzut karny dla LKS-u, który na kontaktowego gola zamienił Trytko. Tylko na chwilę jednak rywale mieli powody do radości. Zaledwie minutę później dobrą robotę wykonał Toril, który powalczył o piłkę przy linii bocznej, ta w konsekwencji trafiła do Sappinena, który z zimną krwią skierował ją do bramki. Wynikiem 3:1 zakończyła się pierwsza połowa.

Na drugą odsłonę wyszła już inna jedenastka, ale dalej to Piast kontrolował to co działo się na murawie. W 57 minucie po wyrzucie z autu piłkę przejął Vida – Węgier zagrał wzdłuż linii pola karnego do Pyrki, który celnie uderzył i zmienił wynik na 4:1. Goczałkowiczanie próbowali nawiązać walkę z Piastem, ale choć są liderem III ligi, to nie wychodziło im to zbyt dobrze. W 62 minucie po zagraniu spod linii końcowej Kirejczyk przyjął piłkę, jeszcze „poprawił” ją sobie na nodze i uderzył z 11 metra nie do obrony. Na tym gliwiczanie poprzestali jeśli chodzi o gole, ale tych sytuacji mieli więcej.

Piast udanie wszedł w tej rok. Przede wszystkim cieszy skuteczność. Z dobrej strony pokazał się Rauno Sappinen, który zdobył dwie bramki. Obrona też zagrał na dobrym poziomie, choć przeciwnik nie był zbyt wymagający. Mocniejsi rywale czekają na drużynę z Okrzei w Turcji, która wyleci tam już za dwa dni.

Piast Gliwice: 33. Karol Szymański (46, 12. Bartłomiej Jelonek) – 22. Tomasz Mokwa (46, 19. Michael Ameyaw), 2. Ariel Mosór (46, 5. Tomáš Huk), 4. Jakub Czerwiński (46, 23. Miguel Muñoz), 98. Aléxandros Katránis (46, 14. Jakub Holúbek) – 92. Damian Kądzior (46, 77. Arkadiusz Pyrka), 28. Michał Kaput (46, 96. Tihomir Kostadinov), 6. Michał Chrapek (46, 24. Tom Hateley; 75, 16. Bartosz Łuczak), 11. Rauno Sappinen (46, 10. Kristopher Vida), 15. Mateusz Winciersz (46, 18. Patryk Fabian; 68, 67. Jakub Niedbała) – 9. Alberto Toril (46, 27. Gabriel Kirejczyk).

LKS Goczałkowice Zdrój: 33. Patryk Szczuka (46, 1. Łukasz Mrzyk) – 25. Adam Danch (76, 4. Michał Szymała), 6. Dominik Zięba, 18. Piotr Maroszek (61, 44. zawodnik testowany) – 7. Wojciech Dragon (46, 17. Oliver Nowak), 22. Łukasz Hanzel (61, 15. Dawid Lipniak), 5. zawodnik testowany (46, 23. Maciej Kazimierowicz), 16. Szymon Gemborys (46, 77. Kamil Dokudowiec), 20. Filip Matuszczyk (61, 8. Dawid Ogrocki), 2. Przemysław Mońka (46, 27. Nikolas Wróblewski) – 19. Przemysław Trytko (46, 70. Krzysztof Kiklaisz).

……………………………………………………………

19 stycznia 2022, 13:30 – Çakallık (Titanic Deluxe Golf Belek)
Piast Gliwice – FK Škendija 79 (Tetovo) 1:4 (0:1)
Constantin Reiner 74 – Egzon Bejtulai 17, Zija Merdani 55, Dashmir Elezi 79, 84 (k)

Przebywający na zgrupowaniu w Turcji Piast Gliwice przegrał 1-4 w meczu sparingowym z FK Škendija 79 – mistrzem Macedonii Północnej i aktualnie trzecią drużyną tamtejszej ekstraklasy. Do przerwy było to w miarę wyrównane spotkanie, ale po zmianie stron i wymianie składu na murawie niepodzielnie rządzili już Macedończycy.

W pierwszej połowie w zespole Piasta na murawie zameldowali się zawodnicy, których często oglądaliśmy na boiskach Ekstraklasy. Z nowych twarzy wystąpił jedynie Michał Kaput, który zastąpił Patryka Sokołowskiego. Mecz w tej części był wyrównany, można nawet powiedzieć, że to gliwiczanie prowadzili grę, ale gola zdobyli rywale. W 17 minucie po rzucie rożnym i dośrodkowaniu z lewej strony zza pleców obrońców Piasta wyskoczył Egzon Bejtulai, który głową z piątego metra skierował piłkę do bramki. Ewidentnie zaspali w tej sytuacji gracze z Gliwic, ale takie sytuacje zdarzały im się też w trakcie rundy jesiennej.

Po przerwie na boiksu zameldowała się druga jedenastka Piasta Zmiennicy przez 10 minut potrafili wyjść z własnej połowy, ale takie warunki narzucili Macedończycy, którzy grali wysokim pressingiem na co nie mieli recepty gliwiczanie. Taka postawa przyniosła rywalom gola. W 55 minucie po dośrodkowaniu spod linii końcowej – Mokwa dał się wyprzedzić Merdaniemu i było już 2:0. Gliwiczanie w końcu otrząsnęli się z tej przewagi i w 74 minucie zdobyli kontaktowego gola. Najpierw na bramkę Skendiji strzelał Ameyaw, bramkarz odbił piłkę, ta ostatecznie wylądowała ona pod nogami debiutującego w niebiesko-czerwonych barwach Reinera, który strzałem z 12 metrów umieścił futbolówkę w siatce. Kilka minut później jednak przeciwnicy wyszli z szybką kontrą, po której Elezi zgubił zawodników Piasta, jeszcze próbował sytuację ratować Szmatuła wyjściem zza pole karne, ale nic nie wskórał i w konsekwencji Macedończyk skierował piłkę do bramki. W 84 minucie Katranis „ściął w polu karnym rywala i sędzia wskazał na 11 metr. Rzut karny pewnie wykorzystał Dashmir Elezi. Więcej goli już w tym spotkaniu nie padło. Wysoką porażkę można tłumaczyć m.in. tym, że gliwiczanie jeszcze nie zdążyli się zaaklimatyzować. Podopieczni Waldemara Fornalika w Turcji przebywają w zasadzie od nocy z poniedziałku na wtorek. Rywal jednak wykazał większą determinację i chę zwycięstwa, szczególnie w drugiej połowie.

Piast Gliwice: (I połowa) 26. František Plach – 20. Martin Konczkowski, 2. Ariel Mosór, 4. Jakub Czerwiński, 14. Jakub Holúbek – 77. Arkadiusz Pyrka, 28. Michał Kaput, 24. Tom Hateley, 6. Michał Chrapek, 92. Damian Kądzior – 9. Alberto Toril. (II połowa) 1. Jakub Szmatuła – 22. Tomasz Mokwa, 3. Constantin Reiner, 23. Miguel Muñoz (77, 30. Bartosz Łuczak), 98. Aléxandros Katránis – 19. Michael Ameyaw, 5. Tomáš Huk, 96. Tihomir Kostadinov, 10. Kristopher Vida, 15. Mateusz Winciersz – 27. Gabriel Kirejczyk.

FK Škendija 79 (Tetovo): (skład wyjściowy) Kostadin Zahov – Egzon Bejtulai, Medjit Neziri, Ján Krivák, Angelče Timovski, Bruno Dita, Adenis Shala, Jessie Guera Djou, Valmir Nafiu, Sidrit Guri, Ljupčo Doriev.

………………………………………………………

23 stycznia 2022, 13:30 – Çakallık (Titanic Deluxe Golf Belek)
Piast Gliwice – FK Radnički (Nisz) 1:1 (1:0)
1:0 – 7` Jakub Czerwiński
1:1 – 72` Lazar Arsić

W drugim meczu kontrolnym rozegranym na zgrupowaniu w Turcji – Piast Gliwice zremisował z 7. drużyna serbskiej Ekstraklasy FK Radnicki Nis 1:1. Bramkę dla zespołu z Okrzei tym razem zdobył Jakub Czerwiński.

Waldemar Fornalik, podobnie jak miało to miejsce w poprzednim sparingu w I połowie wystawił głównie zawodników, których miał do dyspozycji w rundzie jesiennej. Z nowych graczy od początku zagrali Tihomir Kostadinov i Rauno Sappinen

Piast szybko objął prowadzeniem o już w 7. minucie. Po rzucie rożnym wykonywanym przez Kądziora, o piłkę w polu karnym powalczył Mosór, ta trafiła pod nogi Czerwińskiego, który z bliskiej odległości wpakował ją do siatki Szansę podwyższenia wyniku mieli Damian Kądzior i Michał Chrapek, ale ich strzały zostały obronione przez serbskiego bramkarza. To była dobra połowa w wykonaniu niebiesko-czerwonych, ale nie zaakcentowana kolejnymi golami.

Po zmianie stron trenerzy Piasta wymienili całą jedenastkę,a Serbowie grali w niezmienionym składzie. Mimo to gliwiczanie dalej mieli inicjatywę, ale wciąż byli nieskuteczni. W 72. minucie Lazar Arsić strzałem z rzutu wolnego pokonał Karola Szymańskiego, wyrównując stan rywalizacji i jak się później okazało – ustalając końcowy wynik tego pojedynku.

Piast Gliwice: (I połowa) 26. František Plach – 20. Martin Konczkowski, 2. Ariel Mosór, 4. Jakub Czerwiński, 98. Aléxandros Katránis – 77. Arkadiusz Pyrka, 24. Tom Hateley, 96. Tihomir Kostadinov, 6. Michał Chrapek, 92. Damian Kądzior – 11. Rauno Sappinen. (II połowa) 33. Karol Szymański – 22. Tomasz Mokwa, 37. Constantin Reiner, 23. Miguel Muñoz, 14. Jakub Holúbek – 19. Michael Ameyaw, 28. Michał Kaput, 5. Tomáš Huk, 10. Kristopher Vida, 15. Mateusz Winciersz (79, 7. Jakub Niedbała) – 9. Alberto Toril.

FK Radnički (Nisz): (skład wyjściowy) 26. Filip Dujmović – 93. Nikola Aksentijević, 44. Milan Savić, 6. Ognjen Bjeličić, 27. Petar Ćirković – 23. Branislav Tomić, 4. Aleksandar Kovačević, 15. Aleksandar Pejović, 18. Stefan Mitrović, 8. Ryōhei Michibuchi – 19. Jewhen Pawłow

żółta kartka: Dujmović.

………………………………………………...

27 stycznia 2022, 14:00 – Kadriye (S&B Sport Football Complex)”
Piast Gliwice – Arda Kyrdżali 3:0 (0:0)
Damian Kądzior 47, 77, Michael Ameyaw 49

W swoim ostatnim sparingu w Turcji Piast Gliwice pewnie pokonał dziewiątą drużynę bułgarskiej Ekstraklasy – Ardę Kyrdżani 3:0. Dwie bramki zdobył Damian Kądzior, a jedną Mikkel Ameyaw. Z nowych zawodników najlepiej zaprezentował się Rauno Sappinen.

Pierwszą połowę Piast rozpoczął w składzie bardzo zbliżonym do tego, który najczęściej grał jesienią w PKO BP Ekstraklasy. Jedynym nowym zawodnikiem, który wyszedł w pierwszej jedenastce był Kaput, który zastąpił w środku pomocy Sokołowskiego. Skoro skład ten sam to i gra podobna. Wyglądało to poprawnie, ale znów brakowało przysłowiowej kropki nad i. Szanse na to, by otworzyć wynik miał Toril, ale Hiszpan przegrał pojedynek z bułgarskim bramkarzem. Jeszcze przed zakończeniem tej odsłony Toril stanął przed drugą szansą na zdobycie gola, tym razem jednak piłka po jego strzale głową przeszła nad poprzeczką.

W przerwie spotkania Waldemar Fornalik wymienił trójkę zawodników. Na ławce usiedli Pyrka, Kaput i Toril. Ich miejsce zajęli: Ameyaw, Mosór i Sappinen i były to dobre zmiany. Już na początku drugiej połowy Mosór przejął piłkę i rozpoczął kontratak, świetnie zachował się Sappinen, który w trakciej tej akcji zagrał na skrzydło do Chrapka, ten odegrał piłkę rozpędzonemu Kądziorowi, który będąc sam na sam pokonał golkipera Kyrdżali. Ledwie 2 minuty później było już 2:0. Przytomnie zachował się Ameyaw, który wykorzystał niezdecydowanie ostatniego obrońcy, uprzedził go przejął piłkę i będąc sam na sam podwyższył wynik. Potem na boisko wrócił względny spokój. Piast kontrolował grę, a szkoleniowiec niebiesko-czerwonych zaczął dokonywać kolejnych zmian. To przełożyło się na płynność gry, ale wciąż gliwiczanie kontrolowali boiskowe wydarzenia. Kolejną sytuację na zdobycie gola miał Sappinen, który wygrał pojedynek główkowy, jednak obrońca wybił piłkę z linii bramkowej. Bułgarzy tez mieli swoje sytuacje. W 74 minucie Mosór pomógł swojemu bramkarzowi, wybijając futbolówkę z linii. Chwilę później gliwiczanie cieszyli się z trzeciego gola. Kądzior rozpoczął akcję lewą stroną, zagrał do Vidy, który okiwał kilku graczy rywali i dograł do Kądziora, a ten mając przed sobą pustą bramkę, umieścił w niej piłkę. Niestety Kądzior nie dotrwał do końca tego spotkania, który poobijany musiał wcześniej zejść z boiska. Za to Piast dotrwał bez straty dola , co dobrze rokuje na początek ligowych zmagań, bo następny mecz już będzie o punkty.

Piast Gliwice: 26. František Plach (90, 12. Bartłomiej Jelonek) – 20. Martin Konczkowski (65, 37. Constantin Reiner), 5. Tomáš Huk (81, 22. Tomasz Mokwa), 4. Jakub Czerwiński (84, 23. Miguel Muñoz), 98. Aléxandros Katránis (60, 14. Jakub Holúbek) – 77. Arkadiusz Pyrka (46, 19. Michael Ameyaw), 24. Tom Hateley (71, 96. Tihomir Kostadinov), 28. Michał Kaput (46, 2. Ariel Mosór), 6. Michał Chrapek (60, 10. Kristopher Vida), 92. Damian Kądzior (82, 15. Mateusz Winciersz) – 9. Alberto Toril (46, 11. Rauno Sappinen).

Arda Kyrdżali: 1. Christijan Wasilew (60, 23. Mesut Jusuf) – 7. Atanas Zechirow, 24. Aleks Petkow (68, 4. Milen Stojew), 4. Milen Stojew (46, 5. Petko Ganew), 11. Aleksandyr Georgijew (46, 15. Martin Kostadinow; 68, 25. David Kiki) – 10. Swetosław Kowaczew (73, 11. Aleksandyr Georgijew), 8. Milen Żelew (46, 27. Ilija Jurukow), 99. Christo Iwanow (68, 20. Paweł Petkow), 33. Iwan Tilew (46, 18. Georgi Atanasow), 17. Iwan Kokonow (81, 37. Dżaner Chasan) – 98. Tonisław Jordanow.

żółte kartki: Chrapek – Stojew, Kiki.

Opracowanie: piast.gliwice.pl