70 lat sekcji szermierczej Piasta Gliwice

Tegoroczny, 52. Międzynarodowy Turniej Szermierczy o Stalową Klingę Hutnika był połączony z obchodami jubileuszu 70-lecia powstania sekcji szermierczej Piasta Gliwice. Z tej okazji do Gliwic przyjechali utytułowani szpadziści, na czele z Rubenem Limardo Gascon – mistrzem Olimpijskim z Londynu, który i tym razem stanął na najwyższym stopniu podium.

 

Gliwice, ul Warszawska – 21.11.2015
Puchar Polski w Szpadzie Seniorów

50 lat złotego medalu Egona Franke
Gliwice – październik 2014

W październiku 2014 roju obchodziliśmy rocznicę 50-lecia zdobycia przez Egona Franke złotego, olimpijskiego medalu. Bez wątpienia jest to największy w historii najstarszego, gliwickiego klubu sukces. Z tej okazji do grodu nad Kłodnicą przybyło wiele znakomitych osób związanych z szermierką. Podczas obchodów jubileuszu zgromadzeni w sali zobaczyli film z finałowej walki, wysłuchali relacji radiowej z 1964 roku. Były łzy wzruszenia i odżyły wspomnienia. Zapraszamy do obejrzenia filmu i zdjęć z tej uroczystości.

 

Gliwice, Teatr Victoria – 18.05.2014
W finale, który odbył się w wyjątkowej scenerii, bo w Ruinach Teatru Victoria naprzeciw siebie stanęli „Metysi”, (zespół złożony ze szpadzistów z Wrocławia i Rybnika) i KKS Kraków. Lepsi okazali się „Metysi”, którzy wygrali 45/34. Tradycyjnie już nie tylko walki szpadzistów mogli podziwiać widzowie. W przerwach pomiędzy kolejnymi pojedynkami sympatyków szermierki zabawiała Magda Meisel z zespołem Sound Machine oraz zespół taneczny „Salake”

Finał 48. Memoriału Antoniego Franza

W 48. Turnieju O Stalową Klingę Hutnika wzięło udział 126 szpadzistów z kilku krajów Europy w tym cała czołówka polskiej szpady z olimpijczykami z Londynu włącznie. Przyjechał nawet Egipcjanin.

48. Turniej O Stalową Klingę Hutnika

 

Gliwice, ul Zwycięstwa 36 – 24.04.2014
Rok 2014 dla Jagody Zagały będzie najlepszym w historii jej występów. Szpadzistka Piasta Gliwice już wywalczyła tytuł mistrzyni Europy i brązowy medal Mistrzostw Świata. Tym pięknym, sportowym akcentem szpadzistka Piasta zakończyła wiek juniora. Jagoda Zagała został też uhonorowana przez władze miasta Gliwice.

Film z wręczenia nagród dla szermierzy Piasta

W 2013 roku sekcja szermiercza Piasta Gliwice obchodziła 65 rocznicę powstania. Z tej okazji odbyło się kilka imprez uświetniających ten jubileusz. Tą najważniejszą i kulminacyjna była uroczysta gala na której uhonorowano zawodniczki, zawodników, działaczy i sympatyków gliwickiej szermierki. Gala odbyła się w niesamowitej scenerii Ruin Starego Teatru. Z całego świata przybyło wielu znakomitych gości. Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego i zdjęciowego z tej uroczystości.

FILM Z UROCZYSTOŚCI

Zakończenie wystawy – Historia Gliwickiej Szermierki
07.06.2013

Elżbieta Cymerman-Franke, Egon Franke, Bogdan Gąsior, Mikołaj Pac Pomarnacki – wspominają

Knurów – 01.06.2013

szermierkaMichał robiąc wypad niechcący zrobił szpagat i z naciągniętymi ścięgnami musiał zakończyć walki. Monika choć nigdy nie uprawiała profesjonalnie szermierki walczyła jak Basia Jeziorkowska, żona Michała wołodyjowskiego, zajmując drugie miejsce. Andrzej na początku dostawał baty od wszystkich, ale udało mu się wygrać kilka walk, dzięki czemu nie zajął ostatniego miejsca. Co ich łączy? Wspólna pasja jaką jest szermierka. I choć nigdy profesjonalnie nie uprawiali szermierki, walczą, rywalizują, a przede wszystkim bawią się doskonale na treningach i zawodach. Sami o sobie mówią, ze są jak rodzina. Redakcja piast.gliwice.pl towarzyszyła szermierczym Dinozaurom podczas ostatniego turnieju. Zapraszamy do obejrzenia wyjątkowego materiału jaki zrejestrowały nasze aparaty. Zobacz video

Gliwice, stolicą polskiej szpady A.D. 2013

W 2013 roku w Gliwicach odbędzie się rekordowa liczba imprez ze szpadą w roli głównej. Na początku roku rozegrano Puchar Polski Seniorów w Szpadzie. Było to jednak tylko preludnium do tego, co nasz czeka. Już w najbliższy weekend w hali przy ul Warszawskiej szermierze powalczą o tytuł Mistrza Polski w kategorii do lat 20. Początek, sobota, godz. 10:00. Co nas czeka potem, zobacz VIDEO

65 lat gliwickiej szermierki

W 2013 roku sekcja szermiercza Piasta Gliwice będzie obchodzić 65 rocznicę założenia. W planach nie ma hucznych obchodów, ale ja zapewniają działacze sekcji sympatycy tej dyscypliny sportu mogą liczyć na kilka niespodzianek. Rok poprzedzający jubileusz był udany dla sekcji. Zobacz najbardziej spektakularne sukcesy sekcji z2012 roku (VIDEO)

Maciej Chudzikiewicz – 50 lat w Piaście Gliwice

Gościem kolejnego wydania programu „Zadaj Pytanie” był Maciej Chudzikiewicz, fechmistrz i trener sekcji szermierczej GKS Piast. W tym roku mija jego okrągły Jubileusz 50 lat działalności w Piaście Gliwice. Wychował mistrzów Europy i Polski. Jednym z jego podopiecznych jest Ruben Limardo, aktualny Mistrz Olimpijski. Zobacz jak odpowiadał na pytania internautów popularny „Chudy”. Oglądaj TUTAJ

W cztery oczy z legendą – Egon Franke

Jest najwybitniejszym sportowcem jakiego wydała gliwicka ziemia. Jako pierwszy w historii Polak zdobył złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich w szermierce. Trzykrotnie reprezentował nasz kraj na Olimpiadzie. Na Igrzyskach wywalczył trzy medale we wszystkich kolorach. Był mistrzem świata w szabli, wicemistrzem we florecie. Wyszkolił wielu znakomitych następców i następczyń. Egon Franke, wychowanek Piasta Gliwice był naszym gościem.
Zobacz wywiad na Piast Gliwice TV

Tak się bawią szermierze, zakończenie sezonu 2011/12

19 czerwca 2012 roku już po raz siódmy z rzędu przy hali szermierczej mieszczącej się przy ul Warszawskiej na sportowym i rodzinnym pikniku spotkali się szpadzistki, szpadziści, przyjaciele i rodziny związane z sekcją szermierczą GKS Piast Gliwice. Atmosfera tego pikniku jest wyjątkowa i unikalna. Kto nie wierzy, no cóż, może się przekonać, ale wcześniej musi zostać szermierzem. Uwaga, jest to możliwe w każdym praktycznie wieku. W części oficjalnej uhonorowano wyróżniające się zawodniczki i zawodników, a potem wspólnie grilowano, delektowano się domowym ciastem, wspominano i bawiono się do późnych godzin wieczornych.
OGLĄDAJ NA PIAST GLIWICE TV

 

Mistrz i jego uczeń

Ostatnio bardzo dużo piszemy o szermierzach, ale nie bez przyczyny. Przedstawiciele tej dyscypliny sportu trenujący w naszych klubach przysparzają nam powody do radości i dumy. Wicemistrzostwo Świata zdobyte przez Sebastiana Majgiera odbiło się echem w całej Polsce. Obok nazwiska tego chłopaka przypomina się też, kto go przygotowuje do walk. Mikołaj Pac Pomarnacki, to bardo znany i ceniony w środowisku szermierczym fechmistrz. Olimpijczyk, trener kadry narodowej. Zapraszamy na obszerny wywiad z Mistrzem i jego uczniem.
Oglądaj TUTAJ

O Stalową Klingę Hutnika, wokół turnieju (video)

Jeszcze nie raz będzie wracać do 46 Turnieju o Stalową Klingę Hutnika, bo naprawdę jest do czego. W Strefie Kibica była okazja zobaczyć turniej od strony sportowej. Dziś prezentujemy w naszym kanale YouTube, to co działo się przed, pomiędzy walkami i na zakończenie. Występy artystyczne, muzyka, taniec, śpiew, dekoracje. Zakończenie zawodowej kariery przez Marka Jendrysia. To zobaczysz tylko u nas.
OGLĄDAJ NA PIAST GLIWICE TV

 

Jak się uprawia szermierkę w Gliwicach

Najlepsi trenerzy, największe sukcesy. Medale olimpijskie we wszystkich kolorach, tryumfy na Mistrzostwach Świata, tytuły najlepszych szermierzy w Europie. Wielokrotni Mistrzostwie Polski. To nie FC Barcelona, ale sekcja szermiercza Piasta Gliwice. Od ponad 65 lat szkoli legendy, rozwija talenty, bawi i uczy młodzież. Naprawdę każdy może zostać szermierzem.

Zobacz film promujący sekcję szermierczą