Sekcja brydża sportowego powstała w drugiej połowie lat sześćdziesiątych XX wieku. Założycielem i zarazem pierwszym kierownikiem sekcji był Janusz Kozula. Wówczas w Piaście było jednak tylko kilku zawodników, którzy uczestniczyli w rozgrywkach klasy „A”.

Na przełomie lat 1969/70 Piast wchłonął brydżystów  klubu „Synteza” Gliwice, a razem z nim pozyskał miejsce w I lidze. W 1971 r do Piasta przeszli brydżyści drugiej drużyny Górnika Zabrze. Jednocześnie dokonano naboru młodzieży i w konsekwencji przy GKS „Piast”  powstała silna sekcja, licząca trzy drużyny.  Już  w 1971 r. brydżyści zajęli IV miejsce w I lidze.

Największe sukcesy w tym pierwszym okresie notowali: Erazm Rozwadowski, Zbigniew Łabiak, Wojciech Wasilewski, Alfred Kawecki, Edwin Szenkelbach, Witold Zalewski, Józef Rawluk i Włodzimierz Skowroński. W tym  czasie  dołączył do nich Julian Lassota,  późniejszy kierownik sekcji

W latach siedemdziesiątych XX wieku pierwsza drużyna z krótką przerwą  rywalizowała  w I lidze. Brydżyści regularnie też brali udział w turniejach organizowanych w ówczesnym województwie katowickim,  plasując się najczęściej w czołówce tych sportowych imprez.

Brydżyści dobrze radzili sobie również w następnej dekadzie rozdając karty w I lidze, a przedstawiciele sekcji uczestniczyli w licznych turniejach zarówno krajowych jak i międzynarodowych. Andrzej Czech, Zbigniew Mącior, Wojciech Łyskawa, Andrzej Mączyński, Jan Pudlik, te nazwiska najczęściej  przewijają się w relacjach sportowych  z tamtego okresu.

Julian Lasota – wieloletni kierownik sekcji

Najtrudniejszy okres, tak jak zresztą dla wszystkich wówczas sekcji miał miejsce w latach  dziewięćdziesiątych  XX wieku, kiedy to wstrzymano finansowanie sekcji.

Odrodzenie przyszło na początku XXI wieku. W 2004 roku sekcja  liczyła 15 zawodników: Kierownikiem, kapitanem sportowym  i zawodnikiem  niezmiennie pozostawał Julian  Lassota. Ponadto kadrę tworzyli: Wojciech Łyskawa, Jan Pudlik, Andrzej Mączyński, Krzysztof  Śliwoń, Krzysztof Tomsia, Wojciech Wasilewski, Wiesław Glodt, Andrzej Czech, Ryszard Rogala, Grzegorz Parjaszewski, Grzegorz Bohosiewicz, Bronisław Kurczyński, Aleksander Jezioro, Julian Klukowski.

Najbardziej utytułowanymi zawodnikami z tego grona byli:  Aleksander Jezioro i Julian Klukowski, mistrzowie  Europy seniorów, wicemistrzowie  Polski. Obaj byli też  posiadaczami tytułów Arcymistrza Międzynarodowego. Sześciu kolejnych zawodników posiadało tytuł Mistrza Międzynarodowego i czterech tytułu Mistrza Krajowego.

Aleksander Jezioro i Julian Klukowski,

Drużyna brydżowa uczestniczyła w tym czasie w rozgrywkach II ligi w której zajęła na koniec sezonu II miejsce. W rozgrywkach play-off dotarła do finału, przegrywając tam z zespołem Nowa Sól Dębieńsko, który wywalczył awans do I ligi.

W  2006 roku brydżyści odnieśli  historyczny sukces. W otwartych Mistrzostwach Świata, które odbywały się we włoskiej Weronie w dniach od 4 do 24 czerwca, polska para: Aleksander Jezioro (Piast I Gliwice) i Julian Klukowski (Piast I Gliwice), została wicemistrzami Świata Par Seniorów. W zawodach tych startowało 88 par. Zwyciężyli Holendrzy KLAVER Nico i RAMER Roald. Natomiast w turnieju teamów polsko-amerykańsko-izraelska drużyna została Mistrzem Świata Teamów Seniorów? Polacy startowali w składzie: Julian Klukowski (Piast I Gliwice), Aleksander Jezioro (Piast I Gliwice), Jerzy Zaremba; Amerykanie: Victor Melman, Victor Markowicz oraz Izraelczyk Salek Zeligman. Tym samym Aleksander Jezioro i Julian Klukowski dołączyli do grona sportowców Piasta, którzy stawali na podium M.Ś.

Joanna Taczewska

3 i 4-go marca 2007 roku w Hotelu Leśnym w Gliwicach odbył się piąty i zarazem ostatni  w tym sezonie   zjazd brydżystów występujących w II lidze. Wśród 16 drużyn, które brały udział w tych rozgrywkach były dwa zespoły Piasta. Obydwie te drużyny miały szanse na awans do ekstraklasy, gdyż zajmowały miejsca w pierwszej szóstce. Więcej szans na końcowy sukces dawano jednak pierwszemu zespołowi, w składzie którego byli m.in. mistrzowie świata Aleksander Jezioro i Julian Klukowski, a także inni, znakomici i doświadczeni brydżyści jak Andrzej Czech, Zbigniew Mącior czy Julian Lassota. Niestety, drużyna  ta przegrała jednym punktem walkę o awans do pierwszej ligi. Rewelacją tegorocznych rozgrywek okazał się natomiast  Piast II Gliwice. Składający się praktycznie z samych młodych zawodników zespół  zajął pierwsze miejsce w finałowej rozgrywce i w walce o ekstraklasę zmierzył się z Energetykiem Rybnik. To decydujące stracie trwało prawie 14 godzin! Gliwiczanie wyszli z niego zwycięsko pokonując po 72 rozdaniach rybniczan 146 do 120.  Ostatni raz zespól Piasta  występował w pierwszej lidze ponad 20 lat temu/  W tym premierowym sezonie brydżyści  Piasta zajęli  na koniec rozgrywek 7 miejsce. W tym samym roku Joanna Krawczyk została Akademicką Mistrzynią Polski.

W  lipcu 2007  roku we włoskiej miejscowości Jesolo odbyły się 21. drużynowe Mistrzostwa Europy Juniorów. Reprezentacja Polski startująca w kategorii juniorów starszych zdobyła na tym turnieju brązowy medal. W drużynie było dwóch zawodników Piasta: Artur Guła i Mikołaj Taczewski.

Dwa lata później Polacy z Mateuszem Mroczkowskim i Adamem Śmieszkołem w składzie, na odbywających się tym razem w  Rumunii   młodzieżowych mistrzostwach Europy, wywalczyli już tytuł najlepszej drużyny starego kontynentu. W/w  byli zawodnikami GKS ”Piast” Gliwice.

Sekcja brydża sportowego – rok 2015

Również  po  złoty medal sięgnęła reprezentacja dziewcząt w składzie której była brydżystka Piasta – Magdalena Holeksa.

Na międzynarodowych Mistrzostwach Polski Seniorów, które wówczas odbywały się  w Sopocie  – TEAM Piasta w kolejnych latach zajmował I, II, III  miejsce (Jezioro, Klukowski, Lassota, Łyskawa, ). Indywidualnie A. Jezioro został  Mistrzem Polski. Do osiągnięć tego okresu  należy jeszcze dołożyć  bardzo wysokie miejsca w turniejach z cyklu Grand Prix.

W sekcji ćwiczyło wtedy  50 zawodniczek i zawodników, z tego 16 to byli juniorzy. W brydżu junior oznacza zawodnika, który nie przekroczył 26 roku życia.

Siedmiu seniorów mogło się pochwalić tytułami to arcymistrza międzynarodowego (najwyższy tytuł). W reprezentacji kraju natomiast regularnie  występował  sześciu  zawodników.

W lipcu 2011 roku Joanna Taczewska została mistrzynią Europy i to był na razie ostatni sukces brydżystów.

W brydżu nie ma ograniczeń wiekowych. Do dziś w zawodach biorą czynny udział zawodnicy Piasta, którzy ponad 40 lat temu zaczynali uprawiać tę dyscyplinę w GKS Piast. Sekcja od początku swojego istnienia jest organizatorem  zawodów „Zielono-Złote Spotkania”. To najstarszy, organizowany nieprzerwanie turniej brydżowy w Polsce.

W każdy wtorek natomiast, od wielu lat brydżyści Piasta organizują otwarte zawody dla każdego, kto chce sprawdzić się w grze z profesjonalistami. Na tych otwartych turniejach „wyławia” się utalentowanych zawodników, którzy potem mogą zostać włączenie do sekcji.

Piasta ponadto przez te  50 lat istnienia brali udział w dziesiątkach, a może nawet setkach turniejów krajowych i zagranicznych zajmując wysokie lokaty, a nierzadko wygrywając. Wymieniliśmy tylko najbardziej spektakularne sukcesy tej sekcji. Brydżyści

W roku 2015 Drużyna „Piasta” awansując do finału  wygrała rozgrywki i awansowała do II ligi.

Za duży sukces też brydżyści mogą uznać też to, że ponad 46 lat nieprzerwanie trwają i należą do ważnych sekcji przy GKS „Piast” Gliwice.

Wybitni przedstawiciele sekcji: Julian Klukowski – Mistrz Świata i Europy, reprezentant Polski, w 2015 roku zajmował I miejsce na liście  światowego rankingu seniorów

Aleksander Jezioro – Medalista Mistrzostw Świata, Europy i Polski, reprezentant kraju

Joanna Taczewska – Medalistka Mistrzostw Świata, Europy i Polski. Laureatka prestiżowych turniejów

Mikołaj Taczewski – Mistrz Europy w parach, zwycięzca wielu prestiżowych turniejów

Artur Guła – Mistrz Europy w parach, zwycięzca wielu prestiżowych turniejów

Wojciech Łyskawa – Z sekcją związany jest praktycznie od początku istnienia. Zdobywał medale we wszystkich kolorach na międzynarodowych i krajowych turniejach teamów. Zajmował też pierwsze miejsca na turniejach par.

Julian Lasota – Obecnie kierownik sekcji, wielokrotny medalista turniejów krajowych i międzynarodowych.

Ponadto: Michał Nowosadzki, Artur Wasiak, Magdalena Holeksa, Włodzimierz Skowroński, Alfred Kawecki, Wiesław Glodt, Leszek Niemiec, Andrzej Szymczak, Katarzyna Michałek. Aktualnie czołowi brydżyści Polski.