Wielu małych i dużych chłopców interesują militaria. Przez lata mieliśmy do czynienia z wieloma grami, które działy się jednak na lądzie. Mogliśmy walczyć czołgami, artylerią czy żołnierzami. Tymczasem za bardzo nie mieliśmy morskich gier wojennych. Na całe szczęście zmieniło się to w ostatnich latach, przez co możemy liczyć nie tylko na gry maszyny za darmo, lecz także i World of Warships.

Czym jest World of Warships?

Prezentowana przez nas gra to produkcja z gatunku MMO, której twórcą jest białoruskie studio Wargaming.net. Ma ono na swoim koncie również World of Tanks oraz World of Warplanes. Tytuł ten powstawał od 2011 roku, a już 2 lata później można było wziąć udział w zamkniętych beta testach. Oficjalnie dla wszystkich graczy gra została udostępniona 17 września 2015 roku. Od razu spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem ze strony graczy i do dziś jest chętnie wybierana przez osoby z całego świata. Początkowo gra dostępna była tylko na PC, jednak później pojawiła się także na PlayStation i Xboxie, jak i również powstała specjalna wersja na urządzenia mobilne.

W grze tej możemy wziąć udział w pojedynkach online między 7 lub 12 graczami na jednej z wybranych map. Do wyboru mamy różne klasy okrętów, które różnią się wielkością, uzbrojeniem, prędkością, dodatkami, jak i punktami życia. Naszym zadaniem jest zniszczenie wszystkich przeciwników bądź też zajęcie baz i zdobycie dzięki nim 1000 punktów. Gra dostępna jest w polskiej wersji językowej.

Ile kosztuje gra?

W przypadku World of Warships mamy do czynienia z grą darmową. Oznacza to, że możemy sobie bez przeszkód założyć konto oraz pobrać grę z oficjalnej strony. Twórcy gry zastrzegają sobie jednak to, że można mieć do jednego numeru czy maila przypisane jedno konto i nie jest możliwa jego sprzedaż choćby przez portale społecznościowe. Choć gra jest darmowa, to jednak umożliwia korzystanie z mikropłatności. Polegają one na tym, że możemy za prawdziwą gotówkę w PLN czy EUR kupić sobie konto premium, dublony pełniące rolę waluty premium czy też specjalne okręty, które nie są dostępne za darmo w grze. Choć zdarzają się sytuacje, że niektóre okręty premium są lepsze niż te dostępne w drzewku dla wszystkich graczy, to jednak World of Warships nie jest typową grą pay to win, gdzie dodatkowe opłaty zwiększają znacząco nasze szanse na zwycięstwo.

Jak grać?

W grze tej mamy do czynienia z drzewkami rozwoju i badań. Polega to na tym, że za darmo możemy otrzymać okręt I poziomu, a następnie dzięki zdobywanemu doświadczeniu będziemy rozwijać jego moduły oraz zdobywać wystarczającą ilość XP, aby zbadać jednostkę następnego poziomu. Zarówno moduły, jak i kolejne okręty już kosztują srebro – czyli standardową walutę. Możemy je zdobywać dzięki samym bitwom, wykonywanym misjom czy też ze specjalnych kontenerów.

W grze mamy do czynienia z 4 rodzajami jednostek:

  • niszczyciele: są szybkie, zwrotne uzbrojone w torpedy, szybkostrzelne działa.     Odpowiadają za rozpoznanie, szybkie i niespodziewane ataki. Ich     największym minusem jest jednak mała ilość punktów HP.
  • krążowniki: stanowią balans między niszczycielami a pancernikami. Mogą mieć     silną artylerię, torpedy, sporą prędkość, jak i również tylko jeden z tych atutów.
  • pancerniki: największe okręty w grze, które mają największe działa, zadają     najwięcej uszkodzeń. Ich minusem jest jednak niższa prędkość, gorsza zwrotność.
  • lotniskowce: okręty o małym opancerzeniu, których zadaniem jest atak z powietrza. Na pokładzie mogą przewozić samoloty bombowe, torpedowe, szturmowe i     myśliwce.

W planach są również do wprowadzenia okręty podwodne. W grze możemy nie tylko stawiać na różne typy okrętów, lecz i nacje. Do wyboru mamy okręty brytyjskie, amerykańskie, niemieckie, japońskie, włoskie, francuskie czy radzieckie. Ponadto dostępne są statki innych narodowości, w tym także i polskiej, jak Orkan i Błyskawic