Rok 2016

Mateusz Nycz trzeci w Pucharze Polski
Warszawa – 17.12.2016

mateusz-nycz

W miniony weekend w Warszawie rozegrano II edycję Pucharu Polski w Szpadzie Seniorów. Bardzo dobry występ zanotował Mateusz Nycz. Szpadzista Piasta zakończył ten turniej na trzecim miejscu.   – Jestem bardzo zadowolony   ze swojego występu i miejsca. Niedawno nie poszło mi Grand Prix Pucharu Świata w Doha i bardzo chciałem  sobie to odbić i udało się – mówi Mateusz Nycz.

Szpadzista Piasta  przed tymi zawodami został rozstawiony z nr 1. W grupach nie mógł więc trafić na kogoś ze ścisłej, krajowej czołówki.  O wejście do ósemki starł się z Felixem Frasiem. To był najbardziej zacięty bój na tym turnieju. Nycz przegrywał już 11:14 i wydawało się, że losy tego pojedynku są przesądzone, ale potem szpadzista Piasta zadał pięć celnych trafień z rzędu wygrywając to starcie.

– To był moja najcięższa walka, ale nawet jak przegrywałem wysoko, to wierzyłem, że mogę ją wygrać. Fraś chciał chyba zbyt szybko zakończyć ten pojedynek, atakował, a ja przeciw natarciem wyszarpałem wygraną  – zdradza kulisy zwycięstwa Nycz.

W ćwierćfinale podopieczny Macieja Chudzikiewicza pewnie pokonał Pawła Golca 15:11. W walce o ścisły finał jednak uległ Karolowi Kostce.

Bardzo dobrze tez zaprezentował się na tym turnieju drugi ze szpadzistów Piasta – Patryk Szlama, który zawody zakończył na bardzo wysokim, siódmym miejscu.

Mateusz Nycz w rankingu PZSZ obecnie zajmuje trzecie miejsce w Polsce, a to oznacza pewne starty w kadrze narodowej. W rankingu światowym klasyfikowany jest na 55 lokacie, najwyżej z wszystkich polskich szpadzistów.

Puchar Polski seniorów w szpadzie mężczyzn – Warszawa, 18/12/2016r
Klasyfikacja końcowa:

1.ZAWROTNIAK Radosław (AZS AWF Kraków)
2.KOSTKA Karol (AZS AWF Kraków)
3.SOBIECKI Jan (AZS AWF Kraków)
3.NYCZ Mateusz (Piast Gliwice)
5.BRONISZEWSKI Filip (AZS AWF Wrocław)
6.ZMYSLOWSKI Adam (USA)
7.SZLAMA Patryk (Piast Gliwice)
8.GOLEC Paweł (WKS Kolejarz Wrocław)

 

Złoci weterani, następcy już rosną
04.12.2016

Miniony weekend był kolejnym już w tym roku w którym  szermierze Piasta stawali na podium prestiżowych zawodów.

Na Mistrzostwach Polski Weteranów,  które odbyły się w Bytomiu – reprezentanci Piasta Gliwice zdobyli trzy medale, dwa złote i brązowy.

I tak w kategorii  „0zero” złoty medal wywalczył Piotr Łukaszewski, pokonując w finale Daniela Przystajko. Pan Piotr po raz pierwszy wziął udział w zawodach weteranów zaliczając prawdziwe  wejście smoka.

Na najwyższym stopniu podium stanął też Dariusz Zieliński, który rywalizował w kategorii „pierwszej”.  To już niespodzianką nie jest, pan Darek był faworytem i bronił tytułu mistrzowskiego  z poprzedniego roku.

darek-zielinski-podium-szermeirkaW szabli natomiast barw Piasta z powodzeniem bronił Bernard Trzensiok, który wywalczył brązowy medal.

W turnieju startowały również nasze panie. W turnieju szpadowym na trzecim stopniu podium stanęła Halina Trzensiok. Jak widać po wynikach, również i weterani naszego klubu świetnie wciąż błyszczą na krajowych arenach.

halina-trzesiok-podium-szermeirkaRównolegle do Mistrzostw Polski w Bytomiu, rozegrano turniej Mikołajkowy dla najmłodszych „O Puchar Bytomia”. Tu również z dobrej strony pokazali się najmłodsi adepci gliwickiej szermierki.  W kategorii „dzieci” srebrny medal wywalczył Czcibor Partyka. Punktowane miejsca zajmowali natomiast: Seweryn Gusta – 7 lokata – kategoria „skrzaty”, Mikołaj Wesołowski – 6 miejsce – – kategoria „młodzik”.

Jeszcze lepiej zaprezentowały się dziewczynki. Startująca w kategorii „młodziczek” Alicja Ostrowska zajęła drugie miejsce, A Zuzanna Wiesner, rywalizująca w kategorii „dzieci” do domu wróciła  z brązowym medalem.

Punktowane miejsca zajmowały natomiast: Wiktoria Jedrzejec – 6 lokata – kategoria „zuchy”, Paulina Ostrowska – 8 lokata – kategoria  „dzieci”, Klara Majgier – 8 lokata – kategoria „młodziczki”.

Przy okazji trzeba pochwalić młode zawodniczki Muszkietera Gliwice. Oliwia Janeczek i  Anna Wieczorek wywalczyły najcenniejsze, bo złote medale. Natomiast ze srebrnym medalem do Gliwic wróciła Magda Ratyna.

Jak widać wciąż w Gliwicach ducha walki nie brakuje. Wszystkim medalistom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

 

Damian Michalak wygrywa w Pucharze Polski
Rybnik – 06.11.2016
michlak-podium

W kapitalnym stylu szpadzista Piasta Gliwice – Damian Michalak zwyciężył w III edycji Pucharu Polski Juniorów.

Turniej ten został rozegrany w minioną sobotę w Rybniku. Startowała cała polska, ścisła czołówka szpadzistów w tej kategorii wiekowej. .

michalak-julczewski

Marek Julczewski i Damian Michalak

– Damian od początku był skoncentrowany i walczył bardzo dobrze. W zasadzie od pierwszego do finałowego pojedynku nie pozostawił wątpliwości, że jest lepszy od rywali. Po walkach grupowych rozstawił się z nr 1, co ułatwiło mu potem drogę do finału – ocenia postawę swojego podopiecznego Marek Julczewski – fechmistrz Piasta Gliwice.

Michalakowi w tym sezonie jeszcze nie udało się awansować do pierwszej ósemki Pucharu Polski, a tym razem stanął na najwyższym stopniu podium, pokonując swojego najgroźniejszego rywala – Macieja Bielca z  klubu Szpada Wrocław.

– Obawiałem się tej walki, przede wszystkim czy Damian wytrzyma ją psychicznie, ale nie pozostawił żadnych wątpliwości, kto w tym dniu jest lepszy. Tylko przez chwilę w tym finale utrzymywał się remis 5:5. Potem Damian odjechał na 10:5 i już kontrolował przebieg tego pojedynku. Wygrał zasłużenie – 15:12  z czego bardzo się cieszymy – mówi Marek Julczewski.

Zwycięstwo to pozwoliło umocnić się Mchalakowi na czwartym miejscu w rankingu w Polsce w tej kategorii wiekowej,  co przekłada się na powołania do reprezentacji Polski. Szermierz  będzie reprezentował Piasta i kraj na kolejnych międzynarodowych turniejach również i zza granicą

– Damian swoją postawą potwierdził przynależność do najlepszych juniorów w Polsce – komentuje Julczewski.

Michalak pokonując Bielca dokonał zemsty za kolegę z drużyny – Bartosza Staszulonka, które wcześniej musiał uznać wyższość zawodnika Szpady Wrocław.

Na tym turnieju życiowy sukces osiągnęła też Kasia Majgier. Szpadzistka Piasta, która w tym sezonie dopiero zaczęła rywalizować w kategorii junior, zdołała awansować do finałowej ósemki. Majgier w drodze do  ósemki  pokonała starszą o dwa lata i bardziej doświadczoną zawodniczkę – Aleksandrę Pernach z UKS Wołodyjowski Siemianowice Śląskie. Wynik tego starcia to  15:14 dla gliwiczanki.

Raport z szermierczych plansz
11.10.2016

Sezon szermierczy w pełni, nie ma więc praktycznie tygodnia w którym nie rozgrywano by zawodów.

W miniony weekend szermierze Piasta rywalizowali na planszach w Polsce, Estonii i Czech.

Najmłodsi adepci wzięli udział w Międzynarodowym Turnieju Szermierczym z okazji Dnia Edukacji Narodowej, który odbył się w Radlinie. Impreza ta ma już 17-letnią tradycję i tym razem nie zabrakło na zawodach reprezentantów Piasta, którzy zaakcentowali swoje występy medalami. Srebro na tych zawodach wywalczył Paweł Klytta. Walczący  w kategorii „Zuchy” zawodnik, po bardzo trudnych walkach pucharowych dotarł do samego finału,  gdzie  przegrał z Ireneuszem Filkiem (8-10). Były w tym pojedynku momenty, kiedy to  gliwiczanin prowadził, ale mimo młodego wieku szermierza  z Krakowa, doświadczenie pozwoliło mu rozstrzygnąć ten pojedynek na jego korzyść.

Na trzecim stopniu podium stanęła natomiast Blanka  Mielniczek, która po bratobójczej walce z Wiktorią Jędrzejec wygrała o wejście do strefy medalowej ( 8-7) .  Tym samym Wiktoria zakończyła rywalizację na miejscu 8. Blanka w półfinale zmierzyła się z  Alicją Goczał,  która tego dnia zwyciężyła w turnieju. Obie zawodniczki Piasta należy pochwalić, bo walczyły bardzo dzielnie na 100% swoich możliwości.

W tej samej kategorii rywalizował,  Seweryn Gusta, który równie zaprezentował się z dobrej strony, kwalifikując się do finałowej ósemki.  Niestety, po zaciętej walce z zawodnikiem T. S. Wisła Kraków przegrał (8-5), kończąc zawody na 6. Miejscu.

W niedzielę natomiast rywalizowali młodzicy. Najwyżej z zawodników Piasta uplasował się Wojciech Rzycznik, który zakończył zawody na 7 miejscu.

W Rydze natomiast rozegrano turniej Pucharu Świata juniorów w szpadzie mężczyzn. Z bardzo dobrej strony zaprezentował się w stolicy Łotwy Bartosz Staszulonek. Szpadzista Piasta zakończył turniej na 12. miejscu.

W Karlovych Varach  natomiast  rozegrano Puchar Czech w Szpadzie Seniorów. Brązowy medale wywalczył tam Mateusz Nycz, co jest obiecująca zapowiedzią na ten sezon.

Jagoda Zagała siódma w Oslo
Oslo- 07.10.2016

jagoda-zagala2015

W miniony weekend w Oslo rozegrano turniej satelitarny zaliczany do klasyfikacji Pucharu Świata.Silna ekipę do stolicy Norwegii wysłał Piast Gliwice. Nasz klub reprezentowali Marcel Baś, Sebastian Majgier, Aleksander Staszulonek, Mateusz Nycz i Jagoda Zagała.

W sobotę walczyli panowie. Najwyższej z w/w uplasował się Marcel Baś, który zakończył na   17. miejscu. Na podium natomiast stanął były reprezentant Piasta – mistrz Olimpijski z Londynu – Rubel Limardo. Wenezuelczyk po ukończeniu studiów wrócił do swojego kraju i teraz już reprezentuje na zawodach Wenezuelę.

 

Za wyjątkiem Basia, pozostali zawodnicy Piasta to jeszcze juniorzy. Samo więc wyjście z grupy na turnieju rangi światowej jest sporym osiągnięciem dla tych młodych zawodników.

W niedzielę natomiast do rywalizacji przystąpiły panie. Bardzo dobrze walczyła Jagoda Zagała. Szpadzistka Piasta dotarła do ćwierćfinałów, ale ostatecznie zakończyła turniej na siódmym miejscu. Jagoda to medalistka mistrzostw Polski, Europy i Świata. Wszystkie te sukcesy osiągała w kategoriach młodzieżowych. Od niedawna walczy w seniorach.

W miniony weekend w Gliwicach rozegrano też II edycje turnieju o Puchar Polski Juniorów Młodszych. Wyjątkowo , tym razem szpadzistki i szpadziści  Piasta nie zdobyli żadnego medalu. Nie udało się nawet nikomu dostać do finałowej ósemki.

 

Osiem medali szermierczej młodzieży Piasta
Wadowice – 3 października 2016

kawencka-jezioranska-majgier

W miniony weekend w Wadowicach odbył się Turniej Szermierczy o Puchar Miasta Wadowice.

W zawodach wzięło udział prawie 250 szermierzy z całej Polski. Rywalizowano w czterech kategoriach wiekowych: juniorów młodszych, dzieci, młodzików i zuchów. Można powiedzieć, że tradycyjnie już na podium nie zabrakło reprezentantów Piasta Gliwice. Praktycznie w każdej kategorii wiekowej zawodnicy z naszego klubu stawali na podium.

I tak w najmłodszej kategorii – Zuchy – złoty medal zdobyła Wiktoria Jędrzejec. Wśród dzieci Zuzanna Wiesner wywalczyła srebro. W młodzikach Jadwiga Jeziorańska była trzecia, a Bernadeta Majgier trzecia. W juniorach młodszych na trzecim stopniu podium stanęła Ewa Kawencka. Łącznie więc dziewczyny z Piasta zdobyły pięć medali we wszystkich kolorach.

Dobrze również spisali się chłopcy. Czcibor Partyka do domu wrócił z brązowym medalem. Stefan Chrapka (Dzieci) startujący w juniorach młodszych także zajął trzecie miejsce na takim samy stopniu podium stanął Seweryn Gusta (Zuchy). g

Gratulujemy naszej młodzieży dobrego występu i życzymy kolejnych sukcesów.

A już w najbliższy weekend w hali przy ul. Warszawskiej w Gliwicach zostanie rozegrana druga edycja Puchar Polski w Szpadzie Kobiet i Mężczyzn. Liczymy na kolejne dobre wyniki.

wadowice-kawencka

wadowice-podium-2

źródło: piast.gliwice.pl

 

Powalczyli z Okazji Dnia Dziecka
30.05.2016 – Radlin

wojtek-rzyczniak-1-miejsce

Swoje święto dzieci mają w środę, ale już w miniony weekend na Śląsku odbyło się wiele imprez na których nasze sportowe nadzieje miały okazje wykazać się swoimi umiejętnościami i tym samym mile i zdrowo uczcić Międzynarodowy Dzień Dziecka.

Na jednym z turniejów, który odbył się w Radlinie walczyły najmłodsze szpadzistki i szpadziści. Wśród uczestników nie zabrakło również reprezentantów sekcji szermierczej Piasta, którzy tradycyjnie godnie reprezentowali gliwicki klub.

Złoty medal na tym turnieju zdobył Wojtek Rzyczniak z rocznika 2004. O dwa lata od niego starsza – Karolina Staszulonego stanęła na trzecim stopniu podium.

Dzielnie biły się też maluchy. Paulina Ostrowska, Wiktoria Jedrzejec i Michalina Kobylnicka kończyły turniej w pierwszej ósemce. Najważniejsze jednak było uczestnictwo i dobra zabawa. Dlatego też wszystkim startującym serdecznie gratulujemy!

Miejsca zawodniczek Piasta

Zuchy (2006 i młodsi)
7 Ostrowska Paulina
8 Jędrzejec Wiktoria

17 Mielniczek Blanka
27 Szpruch Milena

Dzieci (2004 – 2005)
5 Kobylnicka Michalina
11 Niezgoda Anna
12 Wiesner Zuzanna

Młodziczek (2002 – 2003)

III m – Staszulonek Karolina
12 Ostrowska Alicja

Miejsca zawodników Piasta

Zuchy (2006 i młodsi)
12 Ciarkowski Kajetan
13 Drobczyk Franciszek

Dzieci (2004 – 2005)
I m – Rzyczniak Wojciech (Piast Gliwice)
6 Olejniczak Kamil
22 Partyka Czcibor

Młodzików (2002 – 2003)
10 Migas Piotr
22 Chrapka Stefan

………………………………………………………………………………..

Kapitalny występ Nycza w Pucharze Świata!
23.05.2016

mateusz-nyczKilkanaście dni temu Mateusz Nycz bez powodzenia próbował obronić tytuł Mistrza Polski. Sztuka mu się ta nie udała. Jak widać jednak forma przyszła, ale z lekkim poślizgiem.

Na rozgrywanym w Paryżu zawodach Pucharu Świata – Nycz zajął ósme miejsce! Ostatni raz polski szpadzista w finałowej ósemce Pucharu Świata był osiem lat temu, a gliwiczanin 20. W 1996 r. w szerokim finale był Bartłomiej Kurowski.

Szpada to najbardziej popularna odmiana szermierki. Konkurencja w tym rodzaju broni jest ogromna, z roku na rok coraz trudniejsza. W gronie szermierzy, którzy musieli uznać wyższość szpadzisty Piasta byli Węgier Peter Szenyi (15:6), mistrz olimpijski Wenezuelczyk Ruben Limardo (15:13) Niemiec Stephan Rein (15:10). Zatrzymał go dopiero w ćwierćfinale późniejszy triumfator zawodów, aktualnie nr 1 na liście światowej – Francuz Gauthier Grumier. Drugi w turnieju był Rosjanin Paweł Suchow, a na trzecim stopniu podium stanęli wspólnie Węgier Geza Imre i Francuz Daniel Jerent. Startowało 211 zawodników.

Ósme miejsce w Pucharze Świata zagwarantowało Nyczowi miejsce w kadrze na Mistrzostwa Europy, które w czerwcu odbędę się w Toruniu.

………………………………………………………………………………..

Trzy medale Piasta na Mistrzostwach Polski Szermierzy!
14-15 05. 2016 – Gliwice

piast-medaliscimp2016To był piękny weekend dla szermierzy Piasta. Na rozgrywanych w Gliwicach Mistrzostwa Polski Seniorów – szpadziści z niebiesko-czerwonym opaskami wywalczyli aż trzy medale.

W turnieju indywidualnym na trzecim stopniu podium stanął Marce Baś. W zawodach drużynowych pierwszy zespół wywalczył srebrny medal, a druga drużyna – brąz.

Rok temu tytuł Mistrza Polski wywalczył Mateusz Nycz. Wychowanek Piasta tytułu jednak nie obronił. Zawody ukończył na 33. miejscu. – Więcej oczekiwaliśmy od Mateusza Nycza. Trafił on jednak na Kruczka, który jest bardzo niewygodnym rywalem. Zresztą łatwiej jest zdobywać mistrzostwo niż je bronić – tłumaczył postawę szermierza – Marek Julczewski, fechtmistrz gliwickiego klubu.

Piast ma jednak w swojej kadrze całą grupę bardzo dobrych zawodników. Brązowy medal w tych mistrzostwach wywalczył Marcel Baś. – Jestem bardzo zadowolony. To mój trzeci z rzędu medal wywalczony na mistrzostwach Polski, ale pierwszy w barwach Piasta – mówi szpadzista. Baś jest wychowankiem Muszkietera Gliwice. Po wyjeździe na studia do Krakowa, reprezentował barwy tamtejszego AZS AWF. W lipcu minionego roku, po zakończeniu edukacji wrócił do Gliwic i związał się z Piastem.

Baś w półfinale przegrał 11:15 z Radosławem Zawrotniakiem, który w finale pokonał Karola Kostkę. Obaj reprezentują klub AZS AWF Kraków. Na trzecim stopniu podium stanął też Piotr Maciejczyk. To wychowanek Piasta, gliwiczanin, który po skończeniu wieku juniora przeniósł się do AZS AWF Kraków.

Rewelacyjnie wręcz na tym turnieju zaprezentował się Damian Michalak, który został sklasyfikowany na szóstym miejscu.- Miejsce na podium Basia niespodzianką nie jest, bo on regularnie zdobywa medale na mistrzostwa. Bardzo natomiast cieszy postawa naszego kadeta – Damiana Michalak. Jest to niespełna 17-letni zawodnik, który systematycznie robi postępy – ocenia Julczewski. Dodajmy, że Michalak w walce o podium przegrał z Basiem, a więc klubowym kolegą.

mistrzowie-polski2016Nie powiodło się natomiast Jagodzie Zagale. Najlepsza szpadzistka Piasta tym razem musiała zadowolić się 18. miejscem. Mistrzynią Polski została Magdalena Piekarska z AZS AWF Warszawa, która w finale wygrała z Aleksandrą Zamachowską z KKS Kraków. Trzecie miejsca wywalczyły: Weronika Łuszcz i Małgorzata Stroka

Szermierze Piasta byli jednym z faworytów w turnieju drużynowym, ale nikt się nie spodziewał, że aż dwie drużyny staną na podium. W pierwszym zespole walczyli: Marcel Baś, Damian Michalak, Mateusz Nycz i Aleksander Staszulonek. Gliwiczanie dość pewnie dotarli do finału. Tam jednak trafili na wyjątkowo dobrze dysponowanych szpadzistów z AZS AWF Kraków z dwoma medalistami z turnieju indywidualnego, czyli Zawrotniakiem i Kostką. Mimo ambitnej postawy i walki do końca, drużyna Piasta uległa krakowianom 32:45, ale zdobyła srebrny medal.

W drugim zespole walczyli głównie weterani szermierczych plansz: Dariusz Zieliński, Marek Jendryś, Paweł Krawczyk. Drużynę uzupełnił młodzieżowiec – Sebastian Majgier. Ekipa ta spisała się doskonale, zajmując trzecią lokatę. W drodze do finału Piast II przegrał z Piastem I. W meczu, którego stawką był brązowy medal gliwiczanie pokonali AZS AWF Katowice 45:42.

Bardzo fajnie też powalczyły dziewczęta Piasta Gliwice. Składający się z samych młodych zawodniczek zespół uplasował się na szóstej lokacie. Skład tej drużyny stanowiły: Ewa Kawencka, Dominika Markowicz, Anna Ridzewska i Jagoda Zagała

W rywalizacji kobiet po niezwykle wyrównanym finale mistrzyniami zostały szpadzistki AZS-AWF Katowice I (Danuta Dmowska-Andrzejuk, Stella Klimek, Magdalena Lużyńska, Martyna Swatowska). W decydującym meczu 44:45 przegrała z nimi drużyna AZS-AWF Warszawa I. Brązowe medale odebrały zawodniczki KS Szpady Wrocław.

Piast spisał się tradycyjnie dobrze. Zdobyliśmy trzy medale, wprawdzie żaden nie był w kolorze złotym, ale nie zawsze się wygrywa. Zadowolenie jesteśmy też z postawy żeńskiej drużyny, szósta lokata na tak młody zespół, to dobry – tak podsumował osiągnięcia szpadzistów i szpadzistek Piasta Maciej Chudzikiewicz.

mistrzowie-polski-podium2016

………………………………………………………………………………..

 

Brąz dla Piastunek na Olimpiadzie Młodzieży

OOM-2016-druzyna-kobietyZ brązowym medalem wróciła drużyna szpadzistek Piasta z Ogólnopolskiej  Olimpiady Młodzieży, która w tym roku odbyła się w Olsztynie.  

W turnieju indywidualnym Julia Kyrcz była 12, Ewa Kawencka zajęła 13 lokatę, a Kasia Majgier była 22. Wśród mężczyzn najwyżej uplasował się Damian Michalak, który zajął siódme miejsce.

W Olimpiadzie uczestniczyć mogą  juniorzy młodsi, najwyżej klasyfikowani przez Polski Związek Szermierczy z poszczególnych broni. W Olsztynie,  w sumie wystartowało  252 zawodniczek i medalzawodników. Z tego: 84 florecistów, 84 szpadzistów i 84 szablistów w wieku do 17 lat. W każdej broni wystawionych będzie do rywalizacji po 12 drużyn chłopców i 12 dziewcząt. Rozgrywki ten więc mają bardzo elitarny charakter.

W tym gronie znalazły się trzy młode szpadzistki Piasta: Julia Kyrcz,  Ewa Kawencka i Kasia Majgier. Trójka ta z powodzeniem walczyła w turnieju drużynowym, zajmując bardzo dobre, trzecie miejsce. Spory sukces indywidualny zaliczyła Kawencka, która pokonała w jednej z walk aktualną mistrzynię Polski.

Męski zespół natomiast stanowili Damian Michalak, Michał Bar i Jan Turek. Szermierze Piasta zakończyli turniej na szóstym miejscu.

– Po raz pierwszy od dawna zdarzyło się, że dziewczyny są wyżej niż chłopcy. Bardzo cieszy nas medal brązowy, bo choć indywidualnych sukcesów nie brak, to akurat w turniejach żeńskich drużynowych nie było ich ostatnio. Siódme miejsce Damiana Michalaka to przyzwoity wynik, choć mogło być lepiej. Chłopcy w drużynie powalczyli w tej kategorii  wiekowej na miarę swoich możliwości.  Trzeba podkreślić, że to kolejna ważne i prestiżowe zawody z których Piast wraca z medalem. Jest więc powtarzalność formy – ocenia występ młodych szermierzy Piasta Maciej Chudzikiewicz – fechtmistrz Piasta Gliwice.

OOM-2016-druzyna-podium

Ewa Kawencka zdobyła Warszawę!
16.04.2016
ewa-kawencka-warszawa2016Międzynarodowy turniej o Puchar Syrenki Warszawskiej reaktywowano w roku ubiegły i jego pierwsza edycja zakończyła się zwycięstwem Ewy Kawenckiej – szpadzistki Piasta Gliwice. W drugiej edycji również najlepsza okazała się uczennica Gimnazjum nr 2 w Piekarach Śl..

Tegoroczny – 10.04.2016 r. – został zorganizowany w imponujący sposób, był jedną z imprez uświetniających 100-lecie przyłączenia Mokotowa do stolicy. Zaproszono wiele zawodniczek z Białorusi, Litwy, Rosji, Niemiec, Czech i całą krajowa czołówkę.ewa-kawencka-warszawa2016b

Ewa pojechała bronić zdobytego trofeum i zrobiła to w sposób imponujący. Wygrała wszystkie walki eliminacyjne co dało jej I miejsce w rozstawieniu. Walki pucharowe rozpoczęła od
zwycięstwa 15:6 z najlepszą reprezentantka Litwy Elle Raduskiene. Następnie pokonała 15:4 Klaudię Tokarską z Budowlanych Toruń. Najlepsza zawodniczkę w Polsce z rocznika 2001- 2002 Patrycję Ziętek odprawiła wynikiem 15:11, co dało jej przepustkę do strefy medalowej. Dłuższa przerwa poświęcona promocji szermierki, walki pokazowe, podziękowania sponsorom nie zdekoncentrowały zawodniczki PIASTA Gliwice

W walkach bezpośrednich o medale Ewa wręcz przejechała się po rywalkach. Barbarę Rożniecką – wielokrotną reprezentantkę Polski z PTG Sokół Mielec – pokonała 15:5 a w walce o złoto z Darią Kluszczyńską , perfekcyjnie skupiona dała się trafić tylko 3 razy sama trafiając 15. To drugi sukces Ewy w ostatnim czasie. Miesiąc wcześniej była „srebrna” w Turnieju Muszkieter Trophy.

Gratulujemy i czekamy na kolejne sukcesy.

ewa-kawencka-warszawa2016a………………………………………………………………………………..

Powalczyli o Puchar Żubrów
14.04.2016 r.
zubry2016b

W minioną sobotę w Skawinie odbył się turniej, który zainaugurował 6. edycję „Pucharu Żubrów.”

Na planszach stawiło się łącznie 147 najmłodszych szpadzistek i szpadzistów w kategoriach wiekowych: Skrzaty, Zuchy, Dzieci i Młodzicy.

Dwa lata temu w tej cieszącym się coraz większym powodzeniem turnieju tryumfowała Ewa zubry2016aKawencka. W jej ślady chce iść cała grupa młodszych zawodniczek. Z tego pierwszego turnieju, a odbędą się cztery, młodzi szermierze Piasta przywieźli dwa medale. W najmłodszej kategorii – Zuchy brązowy medal wywalczyła Paulina Ostrowska (tr. Anna Nycz). W tym samym roczniku punktowane, ósme miejsce zajęła Blanka Mielniczek (tr. A. Nycz. W. Myszczyszyn)

W kategorii dzieci trzecie miejsce zajęła Michalina Kobylnicka (tr. A. Nycz).

Wśród młodziczek najwyżej uplasowała się Karolina Staszulonek (8. lokata)

Nie gorsi chcieli być też chłopcy. Michał Wesołowski zajął trzecie miejsce, a Wojtek Rzyczniak był szósty. Obaj to podopieczni Maćka Chudzikiewicza.

Puchar Żubrów składa się z czterech turniejów. Drugi odbędzie się jużw ten weekend. 16 kwietnia w Krzeszowicach nasi szermierze spróbują powalczyć o kolejne punkty.

zubry2016

zubry2016c………………………………………………………………………………..

Franz, Klinga, czyli szermiercze show (zdjęcia)
12-14.03.2016 – Gliwice

5-memorial-franzaTakiej imprezy szermiercze odbywają się tylko w Gliwicach.

Przez trzy dni świętowano na sportowo „50. Turniej o Stalową Klingę Hutnika i Memoriał Antoniego Franza”.

W pierwszym dniu w CH Forum medaliści mistrzostw Świata, Europy i Polski zaprezentowali pokaz szermierki na światowym poziomie, a to wszystko było ubarwione artystycznymi występami.

W sobotę odbył się Turniej o Stalową Klingę. Na tych zawodach przyznawano punkty Pucharu Polski i Pucharu Europy U 23. przed zawodami uhonorowano zasłużonych dla klubu ludzi Zdzisława Mikulskiego i Andrzeja Sługockiego.

W niedzielę natomiast 20. ekip rywalizowało o prestiżowy tytuł najlepszej drużyny Memoriału Antoniego Franza.

W naszej galerii znajdziecie obszerną fotorelacje z tych szermierczych imprez.
Zobacz zdjęcia

………………………………………………………………………………..

Kolejne szermiercze nadzieje
14.03.2016 – Gliwice
bartolewski-waclawMajgier, Staszulonek, Szlama, Niestrój, Nikiel, Michalak – te nazwiska często przewijają się w relacjach z szermierczych plansz.

Każdy z wyżej wymienionych może pochwalić się już sukcesami odniesionymi na najważniejszych imprezach krajowych. Zawodnicy ci nie raz już też stawali na podium za granica Polski. Majgier nawet sięgnął po wicemistrzostwo Świata.

Na ostatnim turnieju o „Stalową Klingę Hutnika”, będącym jednocześnie III edycją Pucharu Polski Seniorów ,swoje aspiracje, aby dołączyć do tego grona zgłosił Wacław Bartolewski. Ten jeszcze junior zajął na tym turnieju 15. miejsce. Biorąc pod uwagę to, że w zawodach tych startowała ścisła czołówka polskiej szpady i wielu zagranicznych zawodników z mistrzem Świata i Europy na czele, jest to bardzo dobry wynik.

– W seniorach to moje największe osiągnięcie. Byłem tym bardzo mile zaskoczony. Sam nie wiem jak to zrobiłem, bo w grupach nie szło mi najlepiej. Nawet po wygranej z Lubienieckim, jeszcze nie wierzyłem, że mogę być w pierwszej szesnastce. – mówi Bartolewski.

Wojciech Lubieniecki, to aktualny brązowy medalista Mistrzostw Europy Kadetów. Szermierz Sokoła Mielec zajmuje na liście rankingowej PZSz w swojej kategorii wiekowej 1. miejsce. a szpadzista Piasta 16. Bartolewski stoczył z nim zaciętą walkę, zakończoną zwycięstwem 15:14. Potem pokonał jeszcze Jerzego Nawrockiego.

– Jest to duża motywacja. Przez długi czas bowiem nic nie było. Ten rezultat bardzo mnie podbudował – przyznał szpadzista Piasta.

Podopieczny Marka Julczewskiego miał też okazję zmierzyć się z Dimitrjem Karuchenko, aktualnym Mistrzem Świata seniorów.

– To było bardzo cenne doświadczenie i ogromne przeżycie. Udało mi się nawet go raz trafić – śmieje się Bartolewski.

Jeszcze lepiej szpadziście Piasta powiodło się w turnieju drużynowym, gdzie razem z kolegami pokonał pierwszą drużynę Piasta. Czy to oznacza, że starszyzna Piasta musi zacząć się bać?

bartolewski-walka– Jest rywalizacja i tego nie ukrywamy. Na turnieju drużynowym wygraliśmy z seniorami i przyznam, że była to duża satysfakcja. Będziemy deptać im po piętach – zaznacza szpadzista Piasta.

Juniorzy bez wątpienia odbiegają umiejętnościami i doświadczenie od seniorów, jak więc udało im się wygrać?

– Zbudowaliśmy świetną atmosferę w drużynie, ale trochę szczęścia też trzeba mieć – zdradza Bartolewski.

W półfinale młodzież nie sprostała pierwszej reprezentacji Polski, a w meczu o III miejsce ulegli młodzieżowej reprezentacji naszego kraju. Czwarte miejsce w gronie 20 drużyn, to też duże osiągnięcie, ale …
Kolejne szermiercze nadzieje

– Zawsze pozostaje niedosyt, że mogło być trochę, zabrakło niewiele – zaznacza Wacław Bartolewski.

W miniony weekend natomiast we Wrocławiu, 2500 szpadzistów z Europy i Świata wzięło udział w jednym z największych na starym kontynencie turniejów młodzieżowych w szermierce – Challenge Wratislavia. Na zawodach tych przypomniał o sobie Ivo Chlebiej. Startujący w kategorii U-15 podopieczny Marka Julczewskeigo zajął III miejsce. Godny odnotowania jest też wynik Karoliny Staszulonek, która została sklasyfikowana na szóstej lokacie.

ivo-chelbiej-podium2016………………………………………………………………………………..

 50. Memoriał Antoniego Franza za nami!
Gliwice/ Sośnica – 13.03.2016
turniej-klinga-maleMemoriał Antoniego Franza jest jedyną tego typu imprezą w Europie, a może i na świecie.

Nie licząc bowiem Mistrzostw Świata czy Europy, nie ma drugiego, takiego turnieju na który regularnie, co roku i to od 50 lat, zjeżdżałaby się drużyny z kilkunastu czasem państw, by walczyć o miano najlepszego teamu na tych zawodach. Podkreślmy bowiem, że medaliści nie otrzymują premii finansowych jak ma to miejsce na imprezach rangi mistrzowskiej. .

Szermierze walczą więc o prestiż, a ten jest tak duży, że w jubileuszowym 50,. turnieju rywalizowało łącznie aż 20 zespołów. Do turnieju głównego zakwalifikowało się 16. ekip. Swoje drużyny wystawiły m.in. Ukraina, Rumunia (dwie), Norwegia, Włochy. Była też pierwsza reprezentacja Polski i zespół U-23, a stawkę uzupełniły czołowe polskie kluby. Piast Gliwice, tradycyjnie już do boju posłał trzy ekipy.

piast-I-gliwice-franz-2016

Jako faworytów wskazywano reprezentację Polski i Ukrainę. Szanse na medal miała też drużyna Piasta składając się z seniorów. Tak przynajmniej przewidywano przed zawodami.

Tymczasem już w pierwszym meczu ogromną niespodziankę sprawiła młodzież Piasta. Drużyna walcząca w składzie Bartolewski, Nikiel, Staszulonek i Michalak jednym trafieniem wygrała z Rumunami. Tak to podbudowało młodych szpadzistów Piasta, ze w kolejnym meczu wyrzucili z walki o medale seniorów Piasta – wygrywając 45:39. Czy to oznacza, że w sekcji następuje zmiana warty?

– Wygrali z pierwszą drużyną, bo chcieli wygrać. Mają tam świetną atmosferę. Jest to niewątpliwie sygnał ostrzegawczy dla „Staruchów”. Musimy z seniorami poważnie porozmawiać, bo za dwa miesiące odbędą się u nas mistrzostwa Polski i chcielibyśmy, aby jakiś medal został w Gliwicach – tak komentował to Maciej Chudzikiewicz – fechtmistrz Piasta.

piast-III-gliwice-franz-2016

W półfinale „młode wilczki” Piasta trafiły jednak na pierwszą reprezentację Polski. Tu już doświadczenie międzynarodowe wzięło górę. Polacy wypunktowali juniorów Piasta w stosunku 45:30. W turnieju drużynowym automatycznie nie przyznaje się medali zespołom, które nie awansują do finału. O brąz więc podopieczni Marka Julczewskiego musieli powalczyć z reprezentacją Polski U-23. Początek tego pojedynku był wyrównany. Gliwiczanie odpowiadali na każde trafienie. Przyszła jednak chwila słabości, rywale odskoczyli na 7 punktów i nie pozwolili już się dogonić, ale trzeba podkreślić, że jak prawdziwych muszkieterów przystało, szermierze Piasta walczyli do końca o jak najlepszy wynik.

piast-II-gliwice-franz-2016

– Zespół U-23 był w zasięgu naszej drużyny. Wkradło się jednak rozprężenie i chyba zbyt pewność siebie po tych dobrych meczach w pierwszej części turnieju – tak tłumaczył wynik Marek Julczewski.

W wielkim finale, zmierzyły się mająca w swoim mistrza Świata – Ukraina z reprezentacją Polski, którą prowadził nowy trener kadry naszych szpadzistów – Mariusz Piasecki. Biało-Czerwoni wygrali pewnie, bo 45:37.

tort– Bardzo poważnie potraktowaliśmy ten turniej. To był dla zawodników generalny sprawdzian przed zawodami Pucharu Świata, które za kilka dni odbędą się w Budapeszcie. Jest jeszcze szansa na to, ze Radosław Zawrotniak zakwalifikuje się na Igrzyska do Rio. Dla niego to tez jest więc ważny test – powiedział Piasecki.

Tradycyjnie już przy wręczaniu medali obecny był Aleksander Franz – syn Antoniego. Po rozdaniu nagród medaliści jeszcze mieli skonsumowali jubileuszowy tort. Następny turniej już za rok, a w połowie maja w Gliwicach odbędą się mistrzostwa Polski w szpadzie. przed nami kolejna więc wielka, szermiercza impreza.

medalis-franz2016

Końcowa kolejność turnieju
1. Polska A
2. Ukraina
3. Polska U-23
4. Piast III Gliwice (juniorzy)
5. Piast I Gliwice
6. Górnik Radlin
7. AZS AWF Kraków
8. Rumunia I
9. Rumunia III
10. Hanysy i Gorole
11. Norwegia
12. Piast II Gliwice
13. Rumunia II
14. Warszawianka I
15. Kolejarz Wrocław
16. Włochy
17. Warszawianka II
18. Start Opole
19. Cracovia All Stars
20. AZS AWF II Kraków

50. Turniej o Stalową Klingę Hutnika
Gliwice/ Sośnica – 12.03.2016
podium-klinga201650. turniej o „Stalową Klingę Hutnika” już za nami. Zwyciężył aktualny mistrz świata seniorów w szpadzie..

Co roku na wiosnę do Gliwic zjeżdżają się szpadziści z Polski i zagranicy, by wziąć udział w prestiżowym turnieju szpadowym znanym jako Stalowa Klinga Hutnika, który jednocześnie jest czwartą edycją Pucharu Polski w Szpadzie, a szermierze, którzy nie ukończyli 23 roku życia walczą o punkty w Pucharze Europy w tej kategorii wiekowej.

Obsada była bardzo mocna. Startowało 140 zawodników z Białorusi, Rumunii, Ukrainy, Włoch, Norwegii, Szwajcarii i Polski. Ukraina przyjechała z aktualnym mistrzem świata seniorów i Europy. A tym szermierzem jest Dimitri Karuchenko. Ukrainiec był faworytem tego turnieju i nie zawiódł. W finale pokonał Tatiana Bolboccenau z Rumuni. Na trzecim stopniu podium stanęli natomiast Daniel Marcol (Górnik Radlin) i Adrian Sziligyi (Rumunia). Najwyżej z zawodników Piasta został sklasyfikowany Matusz Nycz. Gliwiczanin zajął siódme miejsce.

– Liczyliśmy, że Mateusz włączy się do walki o medale, a skończył zawody na siódmy miejscu. Nie jest to zły wynik, jednak mogło być lepiej – ocenia występ swojego podopiecznego Chudzikiewicz.

bartolewski-walkaRewelacyjnie natomiast bił się Wacław Bartolewski. Ten walczący jeszcze w kategorii juniora 18-latek został sklasyfikowany na 15 miejscu. Dużo niżej uplasowała się cała grupa naprawdę dobrych szpadzistów w tym reprezentant Polski z szansami na wyjazd na Igrzyska do Rio – – Radosław Zawrotniak.

– To jest mój największy sukces w seniorach. Bardzo się z tego cieszę. To nie tylko duża radość, ale przede wszystkim ogromna motywacja do dalszej pracy – tak skomentował ten wynik Bartolewski. Dodajmy, że podopieczny Marka Julczewskiego na tym turnieju zmierzył się ze wspomnianym mistrzem świata – przegrał, ale raz mu się mistrza udało trafić, a takie doświadczenie będzie z pewnością w przyszłości procentować.

podium-PE-U23W zawodach Pucharu Europy natomiast złoty medal zdobył Tatian Bolboccanu. Drugie miejsce zajął Daniel Marcon (Górnik Radlin), a trzecia lokata przypadła Mateuszowi Antkiewiczowi , wychowankowi Muszkietera Gliwice, który teraz broni barw AZS AWF Katowice.

– Turniej stał na bardzo wysokim poziomie. Walki o medale to już światowy poziom. To była prawdziwa , szermiercza uczta – podsumowuje Chudzikiewicz.

………………………………………………………………………………..

Rewia Tańca i szermierki
Gliwice – CH Forum – 11.03.2015
forum-pokazW miniony weekend Gliwice stały się europejską stolicą szpady. Z okazji jubileuszowego, 50. Turnieju o Stalową Klingę Hutnika i Memoriału Antoniego Franza do naszego miasta zjechali szermierze z różnych stron Europy. Podczas zawodów obradował też Zarząd Polskiego Związku Szermierczego. Najważniejsi ludzie jeśli chodzi o tę dyscyplinę sportu mieli więc okazję zobaczyć jak się robi w Gliwicach najlepsze imprezy szermiercze.

zarzad-pzsz– Było kilka okazji, aby zaprosić tu tak szacowne gremium. Profesor Zbigniew Czajkowski skończył 95 lat. Chcieliśmy również podziękować władzom miasta, bo bez nich tego oraz innych imprez by nie było. Nadrobiliśmy też trochę zaległości. Przekazaliśmy odznaki 70-lecia klubu Markowi Julczewkiemu i Mateuszowi Nyczowi. Oboje nie mogli być na uroczystościach, bo startowali na zawodach. Uhonorowani też zostali odznakami zasłużonymi dla województwa Śląskiego: Zdzisław Mikulski i Andrzej Sługocki. Odznaczenia wręczał Krystian Kiełbasa – radny Sejmiku Śląskiego. Najważniejszy jednak, to sam turniej. Nie ma bowiem drugiego takiego w Polsce, który jest rozgrywany nieprzerwanie od 50. lat. A jak wiemy od kilku lat połączony jest z Pucharem Europy U-23 – wyjaśnia Maciej Chudzikiewicz, fechtmistrz i kierownik sekcji szermierczej Piasta.

slugocki-medal

Dodajmy, że członkowie Zarządu „PZSz” bardzo pozytywnie ocenili całą imprezę, bo to była fantastyczna promocja szermierki.

Zanim jednak ponad 140 szpadzistów przystąpiło do rywalizacji, w piątek, w CH „Forum” odbyła się fantastyczna impreza pod hasłem rewia szermierki i tańca.

forum-pokaz1Dawni i aktualni mistrzowie Polski, Europy, medaliści mistrzostw świata: Bartek Kurowski, Marek Jendryś, Mateusz Nycz, Jagoda Zagała, Sebastian Majgier razem z koleżankami i kolegami z sekcji wzięli udział w pokazowych walkach. Była więc okazja z bliska zobaczyć jak wygląda strój szermierczy i broń, którą walczą szpadziści. Nie zabrakło też, żartów, humoru i fachowych komentarzy. Imprezę tę bowiem prowadzili Andrzej Sługocki, doskonale znany spiker i Anna Nycz, jako ekspert od szermierki.

crazy-catW przerwach między walkami publiczność i zawodników zabawiał zespół taneczny „Crazy Cats”. Na koniec uczestnicy i kibice mogli skosztować specjalnie na tę okazję przygotowanego, przez cukiernię Łodzianka z Gliwic oryginalnego tortu.

Do najbliższego czwartku w holu głównym CH „Forum” można jeszcze podziwiać w „Forum” na okolicznościowej wystawie medale i puchary zdobyte przez sekcję szermierczą Piasta Gliwice. Zachęcamy i zapraszamy.

wystawa

Bartosz Staszulonek trzeci w Pucharze Polski
Gliwice – 21.02.2016
pp2002201staszulonekW miniony weekend w Gliwicach rozegrano trzecią edycję Pucharu Polski w Szpadzie Kobiet i Mężczyzn Seniorów. Tym razem zwyciężali faworyci. W turniej pań, po raz trzeci w tym sezonie na najwyższym stopniu podium w rywalizacji szpadzistek stanęła Renata Knapik-Miazga (KKS Kraków).

Wśród panów triumfował Radosław Zawrotniak (AZS AWF Kraków), który w decydującym pojedynku zwyciężył Damiana Marcola (T.S. Górnik Radlin) 15:10. Na najniższym stopniu podium stanęli Bartosz Staszulonek (Piast Gliwice) i Konstanty Khadzhynov (AZS AWF Kraków).

W związku z tym, że i tym razem zawody Pucharu Polski Seniorów rozgrywane były w Gliwicach, liczono, że przynajmniej jakiś medal zostanie w naszym mieście. W turnieju żeńskim na ósmym miejscu została sklasyfikowana Jagoda Zagała. Ten wynik można określić jako przyzwoity. Nasz młoda szpadzistka rywalizowała bowiem z najlepszymi, polskimi zawodniczki w tej broni.

Na więcej liczono w turnieju mężczyzn. Tutaj rozczarował Mateusz Nycz. Wciąż aktualny mistrz Polski został sklasyfikowany na 37. miejscu. Z powodzeniem za to honoru Piasta broniła młodzież. Los i zarazem pech sprawił, że szpadziści Piasta wpadali na siebie. Najpierw Bartosz Staszulonek musiał się zmierzyć ze swoim bratem – Aleksandrem. Lepszy okazał się ten pierwszy. W ćwierćfinale Bartek trafił na Damiana Michalaka. Wygrać i tym samym awansować do strefy medalowej mógł tylko jeden. W tym bratobójczym i zaciętym pojedynku, jednym trafieniem zwyciężył Staszulonek. Potem nasz młodzieżowy medalista mistrzostw Polski – uległ Danielowi Marcolowi z Górnika Radlin 3:5. Michalak został sklasyfikowany ostatecznie na ósmej lokacie.

Staszulonek i Michalak walczyli ze sobą w ćwierćfinale

Klasyfikacja końcowa:

Szpada kobiet:

1.KNAPIK-MIAZGA Renata (KKS Kraków)

2.PIEKARSKA Magdalena (AZS AWF Warszawa)

3.DMOWSKA-ANDRZEJUK Danuta (AZS AWF Katowice)

3.PYTKA Kamila (AZS AWF Warszawa)

5.STROKA Małgorzata (AZS AWF Warszawa)

6.RUTZ Barbara (KS Szpada Wrocław)

7.SZKLAR Aleksandra (AZS AWF Katowice)

8.ZAGAŁA Jagoda (Piast Gliwice)

Szpada mężczyzn:

1.ZAWROTNIAK Radosław (AZS AWF Kraków)

2.MARCOL Damian (T.S. Górnik Radlin)

3.KHADZHYNOV Konstanty (AZS AWF Kraków)

3.STASZULONEK Bartosz (Piast Gliwice)

5.KRUCZEK Piotr (AZS AWF Kraków)

6.WENGLARCZYK Jan (AZS AWF Katowice)

7.LUBIENIECKI Wojciech (PTG Sokół 1983 Mielec)

8.MICHALAK Damian (Piast Gliwice)

………………………………………………………………………………..

Juniorzy Piasta mistrzami Polski!
07.02.2016 r. 

mistrzowie-polski-juniorow-2016-500Od mocnego akcentu rozpoczynają ten rok młodzi szpadziści Piasta Gliwice. Na rozegranych w miniony weekend mistrzostwach Polski Juniorów nasza szpadowa drużyna zdobyła złoty medal! W turnieju indywidualnym natomiast krążek w kolorze srebrnym wywalczył Bartosz Staszulonek, a brązowy Patryk Szlama.

Gliwiczanie jechali na te mistrzostwa w roli faworytów. Z poprzednich bowiem przywieźli aż pięć medali. Tytuły mistrzowskiego bronił Bartosz Staszulonek. Tym razem podopieczny Mikołaja Paca Pomarnackiego trafił w finale na Macieja Bielca. Szpadzista Piasta przegrał jednak ten pojedynek, ulegając 11:15. Wcześniej Bielec pokonał dość wyraźnie, bo 15:4 drugiego z zawodników Piasta – Patryka Szlamę.

Nasz zespół za to nie miał sobie równych w turnieju drużynowym. Gliwiczanie walczący w składzie: Damian Michalak, Marcin Nikiel, Bartosz Staszulonek i Patryk Szlama w finale okazali się lepsi od gospodarzy – KS Szpada Wrocław. To był bardzo dramatyczny pojedynek. Przez długi czas prowadzili wrocławianie. trenerzy robili zmiany w składzie, aby odwrócić losy starcia. Wreszcie udało się wyjść na prowadzenie. Przy stanie 44:42 dla Piasta wydawało się, że już losy tego meczu są rozstrzygnięte, ale Bielec, bo wtedy on był na planszy, zadał dwa ciosy, doprowadzając do wyrównania. Ostatnie słowo należało jednak do Michalaka, dzieki czemu gliwiczanie wygrali 45:44.

mistrzowie-polski-juniorow-2016

Drugi nasz zespół został sklasyfikowany na 7. miejscu. Ten team walczył w składzie: Michał Bar, Wacław Bartolewski, Marek Daniszewski i Tomasz Kosmol.

Medalu z Wrocławia nie przywiozły nasze panie. W turnieju drużynowym nasze Piastunki zostały sklasyfikowane na piątym miejscu. Dziewczyny walczyły w składzie: Ewa Kawencka, Julia Kyrcz, Katarzyna Majgier i Dominika Markowicz.

Srebrny medal za to przywiozły z tego turnieju szermierki Muszkietera Gliwice. W zespole tym walczy teraz wychowanka Piasta Gliwice: Kaja Kościelniak, a razem z nią w drużynie były Julia Kwiecień Julia i Karolina Mazanek. W turnieju zwyciężyła drużyna Szpady Wrocław

W ostatni weekend stycznia natomiast w Radlinie rozegrano Mistrzostwa Śląska Juniorów Szpadzie Kobiet i Mężczyzn. Wśród chłopców szpadziści Piasta zdobyli wszystkie możliwe medale. Pierwszy był Bartosz Staszulonek, który w finale pokonał Damian Michalak. Na trzecim stopniu podium stanęli Marcin Nikiel i Patryk Szlama.

Drużynowo również złoty medal wywalczyli szpadziści Piasta walczący w składzie, jak powyżej.

Na najwyższym stopniu podium na tych mistrzostwach stanęły też dziewczyny. Skład tej drużyny stanowiły: Banaszak Barbara, Kawencka Ewa, Majgier Katarzyna, i Markowicz Dominika.

Markowicz w turnieju indywidualnym zajęła trzecie miejsce.

źródło: piast.gliwice.pl