W 2004 roku szermierze ostatecznie rozstali się z hala mieszczącą się przy Hucie 1-go maja przy ul. Piwnej. W 2008 r. buldożery zrównały z ziemią obiekt, gdzie przez lata ćwiczyli szermierze Piasta. W miejscu Huty miało powstać centrum handlowe „Fokus”. Nikt jednak nie płakał za starą halą. Była przestarzała, ciasna, a w zimie zamiast uprawiać szermierkę dla rozgrzewki grano często w piłkę. Szermierze przenieśli się do nowego obiektu mieszczącego się przy ul. Warszawskiej przy szkole Łączności. Hala ta choć nie imponuje rozmiarami to spełnia wszystkie wymogi potrzebne do uprawiania tej dyscypliny sportu. Najważniejsze jednak, że jest na wyłączne użytkowanie szpadzistek i szpadzistów.

98 zawodników z Polski i Wenezueli wzięło udział w III Pucharze Polski Młodzieżowców w Szpadzie, które odbyły się 23.01.2005 r. Zawody zorganizowano jak zwykle perfekcyjnie przez sekcję szermierczą GKS "Piast", a odbyły się w hali sportowej Zespołu Szkół Łączności w Gliwicach. Spośród dziesięciu reprezentantów naszego klubu, którzy zameldowali się na planszach ogólnopolskiego turnieju, najskuteczniej "fechtował" Jarosław Żak, który dotarł do półfinału i ostatecznie zajął trzecie miejsce. W drodze do podium podopieczny trenera Piotra Tomali pokonał kolejno Rolanda Gromadę (Kolejarz Wrocław) 15:9, Andrzeja Sobczaka (AZS Wrocław) 8:6, Michała Rudowskiego (Legia) 15:8 oraz przegrał z późniejszym zwycięzcą turnieju, Rubenem Limardo z Wenezueli 11:15. Zawodnik z Ameryki Południowej, aktualny lider światowego rankingu juniorów, zawodniczą karierę rozpoczynał właśnie w Gliwicach, pod okiem szkoleniowców Piasta - M. Julczewskiego i M. Chudzikiewicza, podczas blisko dwuletniego pobytu w naszym mieście. Drugie miejsce w zawodach zajął reprezentujący Muszkietera Gliwice - Michał Adamek, a obok Jarosława Żaka na podium stanął Marek Bączek z Legii Warszawa. Bardzo udanie zaprezentował się także inny nasz zawodnik, podopieczny trenera Macieja Chudzikiewicza - Mateusz Nycz, który ostatecznie zakończył zawody na wysokim, dziewiątym miejscu. W walce o szeroki finał (czytaj 8) Mateusz po bardzo zaciętym pojedynku przegrał 14: 15 z Michałem Adamkiem, zawodnikiem starszym, bardziej utytułowanym i doświadczonym. W zawodach startowali również inni zawodnicy Piasta: Piotr Maciejczyk, Piotr Szczeciński, Jakub Kępa, Marek Leszczyński, Karol Dąbrowski, Tomasz Baran, Dominik Zagała. Osiągnięte rezultaty pozwalają na optymistyczne prognozy w kontekście Mistrzostw Polski Juniorów i Młodzieżowców, które odbędą się w lutym w Warszawie i Rybniku. Finał kobiet był sprawą szpadzistek Pałacu Katowice: Natalii Markowskiej i Ewy Nelip. Trzecią lokatę zajęły Agata Kucharska i Joanna Rawska. Z zawodniczek Piasta najwyżej uplasowały się Anna Polis i Katarzyna Chlebiej.

W dniach 4-5.02.2005 r. Warszawa gościła najlepszych, polskich szermierzy w kategorii juniorów, którzy rywalizowali o tytuły i medale Mistrzostw Polski na planszach Ursynowskiego Centrum Sportu i Rekreacji przy ulicy Hawajskiej. Przed mistrzostwami, do grona faworytów zaliczano m.in. Piotra Maciejczyka i Mateusza Nycza, zawodników gliwickiego "Piasta". Wyżej wymienieni szpadziści (mistrz i wicemistrz Polski juniorów młodszych) uzyskali w ostatnim okresie kilka znaczących rezultatów, liczono więc, że również i tym razem staną na podium. Niestety turniej indywidualny nie przyniósł spodziewanego sukcesu. Po eliminacji grupowej, los zetknął ich w pojedynku eliminacji bezpośredniej już w 1/16 finału, a na domiar złego w następnym pojedynku zwycięzca (M. Nycz) spotykał się z aktualnym liderem krajowego rankingu - Piotrem Nemecem z wrocławskiego AZS-u. Zawodnik Piasta po zaciętej i wyrównanej walce o szeroki finał, uległ swojemu rywalowi 9:11. Bardzo dobrze walczyli w turnieju indywidualnym zawodnicy Muszkietera, i to oni wywalczyli dla Gliwic dwa medale, na najwyższym stopniu podium stanął Mateusz Capaja, a "piętro" niżej Łukasz Rokosz. Co nie udało się indywidualnie, udało się w turnieju drużynowym. Do rywalizacji zespołowej przystąpiło 17 drużyn. Ekipa Piasta w składzie: Piotr Maciejczyk, Mateusz Nycz, Karol Dąbrowski i Jakub Kępa, po niepowodzeniach w turnieju indywidualnym podeszła do tej części zawodów bardzo skoncentrowana, z ogromną wolą zwycięstwa. Podopieczni trenerów Marka Julczewskiego i Macieja Chudzikiewicza stanęli na wysokości zadania, zdecydowanie i pewnie wygrywając wszystkie spotkania i zdobyli tytuł mistrzowski .Pokonali kolejno: AZS-AWF Katowice 45:19, MKS Kusy Szczecin 45:42, Flesz Świdnica 45:28 oraz w finale AZS-AWF Warszawa 45:34.Srebrny medal przypadł AZS-AWF Warszawa, brązowy krążek natomiast wywalczył zespół ze Świdnicy, który pokonał dość nieoczekiwanie faworyzowany zespół "Muszkietera" Gliwice 38:37.

Robert Andrzejuk z AZS-AWF Wrocław zwyciężył w drugim turnieju o Puchar Polski seniorów w szpadzie rozgrywanym w sobotę 19 lutego w hali sportowej Zespołu Szkól Łączności w Gliwicach. W zawodach wzięło udział 98 zawodników z 22 polskich klubów, a także szpadziści z Białorusi i Wenezueli. Udanie wypadli również reprezentanci Piasta, których nie zabrakło w finałowej ósemce. Marek Jendryś w walce o finał przegrał tylko jednym punktem z Danielem Skatułą i ostatecznie zajął trzecie miejsce (egzekwo) z Tomaszem Motyką), natomiast Adam Wiercioch zakończył turniej na miejscu szóstym. W zawodach, po raz pierwszy w barwach Piasta wystąpili trzej Wenezuelczycy: bracia Ruben i Francisco Limardo oraz Eduardo Mejias. Zawodnicy ci pochodzą z miasta Boliwar na rzeką Orinoko, i zaczynali uprawiać szermierkę właśnie tam. Do Polski przyjechali w 2001r. W gliwickim klubie są od lutego 2005, ale wcześniej trenowali gościnnie, jako zawodnicy klubu "Boliwar" i później Kolejarza Łódź. Wenezuelczycy mieszkali w Łodzi , gdzie byli słuchaczami Szkoły Handlu i Administracji. Ruben Limardo w walce o "16" zmierzył się z Adamem Wierciochem i po bardzo wyrównanym pojedynku przegrał ze swym nowym kolegą klubowym 8:9. W zawodach zabrakło Marka Petraszka (studia w USA), a także Piotra Maciejczyka i Mateusza Nycza, którzy brali udział w turniej juniorów w Osnabruck.
Wyniki zawodników Piasta
Ćwierćfinały
Marek Jendryś (Piast Gliwice) - Marek Bączek (Legia Warszawa) 15:4
Tomasz Motyka (AZS AWF Wrocław) - Adam Wiercioch (Piast Gliwice) 15:6
Półfinały
Skatuła - Jendryś 14:13
Finał
Andrzejuk - Skatuła 15:9
Końcowa kolejność:
1. Robert Andrzejuk (AZS-AWF Wrocław)
2. Daniel Skatuła (Górnik Radlin)
3. Marek Jendryś (GKS Piast Gliwice)
3. Tomasz Motyka (AZS AWF Wrocław)
6. Adam Wiercioch (GKS Piast Gliwice)
Miejsca pozostałych zawodników "Piasta":
20.Eduardo Mejias
26.Ruben Limardo
29.Paweł Rajtor
31.Dariusz Zieliński
41.Francisco Limardo
45.Jarosław Żak
58.Karol Dąbrowski
71.Wojciech Worobiec
77.Jakub Kępa

03.04.2005 r. w Linzu odbywały się Mistrzostwa Świata w Szermierce do lat 20. Polacy nie wypadli na tej imprezie najlepiej. Żaden z naszych reprezentantów nie zdobył medalu. Wielki sukces odniósł natomiast nowy nabytek Piasta - Rubena Limardo, który od jakiegoś już czasu trenował w Gliwicach i reprezentował nasz klub na krajowych planszach. Broniąc barw Wenezueli stanął w Linzu na najwyższym podium! Wszystkie światowe agencje poświęcone szermierce, nie zapomniały wspomnieć, że szpadzista ten przygotowywał się do tych mistrzostw pod okiem trenerów Piasta. Wprawdzie w Linzu Maciej Chudzikiewicz prowadził Polską reprezentację szpadzistów, ale jego obecność na pewno przyczyniła się do sukcesu młodego Wenezuelczyka.
Dzień później dobre wieści dotarły zza oceanu, gdzie w amerykańskim Houston (Teksas) odbyły się akademickie Mistrzostwa Stanów Zjednoczonych w szermierce. Szpadzista "Piasta" Gliwice, Marek Petraszek - student II roku na Uniwersytecie Wayne State w Detroit, podopieczny trenera Marka Julczewskiego wywalczył w tych prestiżowych zawodach tytuł wicemistrzowski. Wielokrotny reprezentant Polski do swej bogatej kolekcji "dorzucił" srebrny medal akademickich mistrzostw USA. Sprawa złotego medalu była wewnętrzną sprawą Polaków, gdyż tytuł mistrzowski wywalczył Michał Sobieraj z Uniwersytetu Notre Dame, zawodnik krakowskiego AZS-u, który w finale pokonał nieznacznie gliwiczanina 15-13. W tym miejscu warto przypomnieć, że obaj zawodnicy to koledzy z reprezentacji Polski i w drużynie narodowej wywalczyli m.in. Mistrzostwo Europy Juniorów (Antalya 2000), srebrny medal Mistrzostw Świata Juniorów (Gdańsk 2001) oraz Srebrny medal Mistrzostw Europy Seniorów (Moskwa 2002).

Wyjątkową oprawę, wysoki poziom i bardzo liczną obsadę miała XXXIX już edycja turnieju szermierczego o Stalową Klingę Hutnika oraz Memoriału Antoniego Franza, który odbył się w dniach 22-24 kwietnia 2005 r. Organizator czyli sekcja szermiercza GKS Piast w jubileuszowym dla klubu roku (60 lat istnienia Piasta Gliwice) zaprosiła do wzięcia udziału w imprezie około 230 zawodniczek i zawodników z dziewięciu krajów: Białorusi, Ukrainy, Litwy, Rumunii, Czech, Słowacji, Kanady, Norwegii, Wenezueli i Polski. Patronat honorowy nad imprezą objął Prezydent Gliwic - Zygmunt Frankiewicz
W pierwszy dniu zawodów, w piątek w sali sportowej Technikum Łączności przy ul. Warszawskiej na plansze wyszły kobiety. Do turnieju, który jest jednocześnie kolejną edycją Pucharu Polski zgłosiło się 78 zawodniczek z ponad 20 klubów z Polski i zagranicy. Od początku prym w tych zawodach wiodły szpadzistki z Warszawy. Aż sześć pań ze stolicy zakwalifikowało się do finałowej ósemki. W walce o złoto Olga Cygan (Warszawianka) zmierzyła się z Magdaleną Grabowską (Legia Warszawa). Po zaciętej walce, którą m.in. obserwowali przedstawiciele władz miasta Gliwice na czele z Prezydentem - Zygmuntem Frankiewiczem 15:13 zwyciężyła Olga Cygan. W gronie najlepszych ośmiu szpadzistek turnieju nie zabrakło także zawodniczki Piasta Gliwice - z pochodzenia Wenezuelki - Gabrieli Martinez. Już po zawodach Prezydent Gliwic wręczył pamiątkowe szable zawodnikom Piasta, którzy w ostatnim czasie przysporzyli klubowi chwały. Otrzymali je Adam Wiercioch - wicemistrz Europy i Ruben Limardo - aktualny Mistrz Świata młodzików
Klasyfikacja końcowa
1 - Olga Cygan (Warszawianka)
2 - Małgorzata Grabowska (Legia Warszawa)
3 - Małgorzata Stroka i Dorota Woroniecka. - obie z Legii Warszawa
8 - Gabriela Martinez (Piast Gliwice)
Pozostałe zawodniczki Piasta zostały sklasyfikowane na miejscach:
30 - Aleksandra Opala
32 - Katarzyna Burak
45 - Anna Polis
48 - Michalina Poździał
69 - Hanna Narkiewicz
73 - Sonia Przybyło
77 - Anna Górska
W sobotę kontynuowano rywalizację o Stalową Klingę Hutnika. Tym razem na plansze wyszli mężczyźni. Do turnieju przystąpiło aż 154 szpadzistów z 9 krajów. W tym doborowym gronie nie zabrakło również gliwiczan. Drużyna Piasta i Muszkietera wystawiła po 12 zawodników W ekipie Piasta najbardziej liczono na Adama Wierciocha, Marka Jendrysia i Rubena Limardo. Niestety, los tak ułożył drabinkę, że gliwiczanie trafiali na siebie w eliminacjach. Już o wejście do szesnastki na planszy stanęli naprzeciw siebie Wiercioch i Limardo. Aktualny mistrz świata , Wenezuelczyk w barwach Piasta pokonał wicemistrza Europy - 15:10. W walce o szeroki finał znów spotkało się dwóch naszych szpadzistów. W bratobójczym boju Limardo pokonał Jendrysia 15:11. Zupełnie niecodzienny przebieg miała walka ćwierćfinałowa pomiędzy Rubenem Limardo i zawodnikiem z Ukrainy - Bogdanem Nikiszynem. W ciągu pełnych 3 rund obaj zawodnicy zadali tylko jedno trafienie ! Tym jednak szermierzem, który to uczynił był zawodnik Piasta - Ruben Limardo. W walce o ścisły finał nasz szpadzista pokonał 15:10, innego Ukraińca - Igora Reizlina. W pojedynku o złoto jednak młody mistrz świata uległ Tomaszowi Motyce z AZS-AWF Wrocław 12:15.
Końcowa klasyfikacja turnieju mężczyzn:
1 Tomasz Motyk (AZS-AWF WROCŁAW_
2 Ruben Limardo (PIAST GLIWICE_
3 Igor Reizlin (UKRAINA)
3 Oleg Sokołov (UKRAINA)
Miejsca pozostałych szpadzistów Piasta:
11 - Marek Jendryś
20 - Adam Wiercioch
31 - Paweł Rajtor
49 - Dariusz Zieliński
54 - Piotr Maciejczyk
108 - Wojciech Worobiec
110 - Krzysztof Nycz
134 - Jarosław Żak
148 - Jakub Kępa
152 - Karol Dąbrowski
153 - Marek Durczok
W ostatnim, trzecim dniu zawodów tradycyjnie już rozegrano turniej drużynowy, czyli Memoriał Antoniego Franza. Rok temu na najwyższym podium stanęli szpadziści Piasta Gliwice. Tym razem jednak zadanie było znacznie trudniejsze, bo oprócz silnych, polskich drużyn akces do zawodów zgłosiły się reprezentacje narodowe Białorusi, Rumuni, Kanady, Litwy, Czech i Ukrainy. Ta ostatnia wystawiła aż sześć zespołów. Jedyną ekipą, która była w stanie rywalizować z ukraińskimi szpadzistami był Piast. Gliwicki klub wystawił 4 drużyny. Pierwszy zespół występował w składzie: Ruben Limardo, Adam Wiercioch i Marek Jendryś. Na początek gliwiczanie poradzili sobie z reprezentacją Kanady. Potem wyeliminowali z dalszych walk Ukrainę 4. W półfinale pokonali Ukrainę 2. W walce o złoto szermierze Piasta zmierzyli się z trzecim zespołem Ukrainy. Finał stał na bardzo wysokim poziomie i był wyjątkowo zacięty. Ostatecznie zakończył się zwycięstwem ekipy z Ukrainy 45:42. Gliwiczanom przypadło więc srebro, co i tak jest sporym sukcesem, bo żadnej innej ekipie nie udało się nawiązać walki z szermierzami zza wschodniej granicy. Dugi zespół Piasta walcząc w składzie: D. Zieliński, W. Mejias, P. Rajtor zajął 8 miejsce. Bardzo dobrze w turnieju walczył zespół juniorów Piasta P. Maciejczyk, M. Nycz, J. Żak. Młodzież pokonała wyżej notowaną drużynę warszawskiej Legii. Drużyna oldbojów została sklasyfikowana na 25 miejscu. Oprócz Piasta nasze miasto reprezentowały też dwie drużyny Muszkietera Gliwice. Podopieczni Jana Motyla zajęli 14 i 16 lokatę.
Pierwsza ósemka Memoriału
1 UKRAINA 3
2 PIAST GLIWICE
3 UKRAINA 1
7 KANADA III
8 PIAST GLIWICE II
Aż tylu dobrych szpadzistów z różnych krajów już dawno kibice szpady nie mieli okazji oglądać w Gliwicach. Trzydniowy, szermierczy maraton był wyjątkowo udany i zorganizowany wręcz perfekcyjnie. Oprócz Prezydenta Gliwic - Zygmunta Frankiewicza na salę Technikum Łączności przybyło wielu, znakomitych gości. Obecny był prezes Polskiego Związku Szermierczego Adam Lisewski, synowie Antoniego Franza, przedstawiciele władz miasta i województwa Śląskiego i oczywiście członkowie Zarządu Klubu Trenerzy: Maciej Chudzikiewicz, Zbigniew Czajkowski, Marek Julczewski, Piotr Tomala i Wojciech Worobiec bardzo dobrze przygotowali swoich podopiecznych. Reprezentanci Piasta zarówno w turnieju indywidualnym jak i drużynowym zakwalifikowali się do czołowych ósemek, co przy tak silnie obsadzonym turnieju wcale nie było sprawą łatwą.

W 39 Memoriale Antoniego Franza drużyna Piasta zajęła II miejsce

W pierwszych dniach lipca 2005 roku. w węgierskiej miejscowości Zalaegerszeg odbyły się Mistrzostwa Europy w szermierce. Dla Polaków w tym również dla Marka Julczewskeigo i Adama Wierciocha była to bardzo udana impreza. Złoty medal w turnieju indywidualnym we florecie wywalczyła Sylwia Gruchała. Drużyny szpadzistek i szablistów zdobyły natomiast srebrne medale. Szpadzistom ni pozostało więc nic innego jak też wywalczyć jakiś medal. Na najwyższym podium w tej odmianie szermierki, w turnieju indywidualnym stanął Tomasz Motyka. W niedzielę natomiast złoty medal zdobyła reprezentacja Polski w składzie której był również reprezentant Piasta Gliwice – Adam Wiercioch. Ten największy i zarazem historyczny sukces polskiej szpady jest w znacznej mierze zasługą szkoleniowca GKS „Piast” Gliwice pana Marka Julczewskiego, który również jest trenerem reprezentacji Polski. Szpadziści walczyli w składzie: Tomasz Motyka i Robert Andrzejuk (obaj AZS AWF Wrocław), Krzysztof Kołdziejczak (Legia Warszawa) i Adam Wiercioch (Piast Gliwice) Polacy najpierw pokonali Austriaków 45:31, potem, już w ćwierćfinale wygrali z Francuzami 45:38, następnie w półfinale roznieśli Białorusinów o czym świadczy wynik 45:18 i spokojnie czekali aż okaże się kto z drugiej pary półfinałowej będzie ich przeciwnikiem w meczu o złoto. Okazało się, że przyszło im się zmierzyć z drużyną Ukrainy. Podopieczni Marka Julczewskiego nie zawiedli i wygrywając 42-37 po pierwszy w historii polskiej szpady stanęli na najwyższym podium Mistrzostwach Europy!

9 i 10 września 2005 r. we Wrocławiu odbyły się indywidualne i drużynowe Mistrzostwa Polski Seniorów w Szpadzie. Nie zabrakło w nich oczywiście reprezentantów Piasta. W pierwszym dniu rozegrano turniej indywidualny. Najlepiej z gliwickich szpadzistów wypadł Marek Jendryś. Nasz doświadczony reprezentant zdobył brązowy medal!. To nie był pierwszy sukces tego zawodnika. Jendryś ma na koncie także krążek w kolorze złotym. Bliski strefy medalowej był także Adam Wiercioch. Aktualny mistrz Europy w drużynie w ćwierćfinale uległ jednym tylko punktem Radosławowi Zawrotniakowi (AZS AWF Kraków) zajmując ostatecznie szósta lokatę. Do turnieju drużynowego z Gliwic przystąpiły dwa zespoły Piasta i Muszkieter. Druga drużyna, która walczyła w składzie: Żak, Maciejczyk,. Nycz odpadła już w pierwszej walce, przegrywając z drugim zespołem Legii Warszawa. Niestety z powodu kłopotów na granicy na turniej nie zdążył młodzieżowy mistrz świata, broniący barw Piasta – Ruben Limardo. Na podium za to stanęli szpadziści z pierwszej drużyny Piasta. Jendryś, Wiercioch Zieliński i Rajtor w półfinale minimalnie przegrali z późniejszym tryumfatorem zawodów AZS AWF Kraków 42-45. W walce o brąz podopieczni Marka Julczewskiego pokonali Muszkietera Gliwice 45-36. Dwa medale to dobry wynik, ale jak podkreśla Marek Julczewski, trener Piasta i reprezentacji kraju, gdyby mistrzostwa były organizowane w innym terminie byłoby znacznie lepiej.
Końcowa kolejność w drużynie:
1. AZS AWF Kraków
2. AZS AWF Wrocław
3. Piast Gliwice (Marek Jendryś, Paweł Rajtor, Adam Wiercioch, Dariusz Zieliński)
4. Muszkieter Gliwice (Dariusz Adamek, Michał Adamek, Bartosz Osetek, Leszek Widera).

18 września 2005 r. w Krośnie odbył się II Puchar Polski Juniorów w Szpadzie, znany również jako Międzynarodowy Memoriał Jana Poprawy. Do Krosna przyjechało 228 zawodniczek i zawodników nie tylko z Polski, ale i z Ukrainy Litwy i Słowacji. Turniej mężczyzn zdominowali szpadziści z Gliwic zajmując cztery pierwsze miejsca. Gdyby były przewidziane dwa złote medale to przypadły by one szpadzistom Piasta Gliwice. W finale bowiem spotkali się Mateusz Nycz z Piotrem Maciejczykiem. Tym razem lepszy okazał się podopieczny Macieja Chudzikiewicza - Mateusz Nycz, który pokonał Piotra Maciejczyka (trener M. Julczewski) - 15:10. W nagrodę zwycięzca dostał imponująca szpadę, odtwarzacz DVD i oczywiście puchar i medal. Trzecią i czwartą lokatę zajęli reprezentanci Muszkietera Gliwice: Filip Broniszewski i Łukasz Rokosz.. W finałowej szesnastce znaleźli się także inni zawodnicy Piasta: Piotr Szczeciński (7 miejsce) i Mateusz Drobiński (13 lokata). Dalsze miejsca zajęli: Aleksander Kazek (17), Jakub Kępa (19), Dominik Zagała (20), Bartłomiej Kazek (24), Marek Leszczyński (34). Drużyna Piasta także odebrała puchar za zwycięstwo w klasyfikacji zespołowej. Na turnieju tym przydzielono także specjalny puchar Fair Play, a otrzymał go Filip Broniszewski. Zawodnik Muszkietera w półfinałowej walce z Maciejczykiem trafił w podłogę, a sędzia zaliczył mu to jako celne trafienie. Filip przyznał się do tego, że nie dosięgnął zawodnika Piasta. To rzadkie zjawisko na szermierczych planszach, Zazwyczaj górę biorę emocje i chęć wygrania. Za taką postawę należą się dla reprezentanta Muszkietera słowa uznania. W turnieju dziewcząt nie było już takich sukcesów jak w przypadku chłopców. Najlepsza szpadzistka Piasta - Anna Polis zajęła 22 lokatę, Sonia Przybyło była 25, Katarzyna Chlebiej 34, a Ania Nycz 45. Nasze dziewczyny za wyjątkiem Polis, były jednak o dwa lata młodsze od większości startujących w turnieju zawodniczek, a taka różnica wieku w przypadku juniorek ma ogromne znaczenia.

Wielkim sukcesem zakończył się występ Piotra Maciejczyka w turnieju Pucharu Świata Juniorów rozgrywany w Luksemburgu 21.11.2005 r.- "Challenge Dr. Emile Gretsch". Szesnastoletni szpadzista Piasta, wtedy uczeń pierwszej klasy II LO w Gliwicach wywalczył w zawodach o najwyższej, światowej randze, w doborowej stawce 72 zawodników doskonałe, trzecie miejsce. Podopieczny trenera Marka Julczewskiego przebrnął pomyślnie eliminacje grupowe (4 zwycięstwa) i w trakcie eliminacji bezpośrednich pokonał kolejno: Belga - Oliviera Dawirsa 15:6, Włocha - Andreę Ferrari 15:6, Australijczyka polskiego pochodzenia - Jozefa Slowiaczka 15:11 i awansował do czołowej ósemki turnieju, gdzie na drodze naszego zawodnika stanął aktualny vice-mistrz świata juniorów, Norweg Fredrik Backer. "Rozpędzony" Piotr uporał się z tą przeszkodą wygrywając 15:12, i tym samym zapewnił sobie miejsce na podium. W półfinale spotkał się z kolejnym, utytułowany zawodnikiem, srebrnym medalistą ostatnich Mistrzostw Europy Juniorów, Niemicem - Steffen Launer. Siła złego na jednego. Po zaciętej, wyrównanej walce, 15:13 zwyciężył o trzy lata starszy, rutynowany zawodnik zza Odry i tym samym Piotrowi przypadło w udziale miejsce na trzecim stopniu podium. Bardzo dobre 7 miejsce w turnieju zajął inny gliwiczanin, Filip Broniszewski reprezentujący barwy Muszkietera, co jest także dużym sukcesem tego młodego zawodnika. Miejsca pozostałych gliwiczan: 18 Mateusz Capaja (Muszkieter), 31 Mateusz Drobiński (Piast), 35 Łukasz Rokosz (Muszkieter), 46 Mateusz Nycz (Piast).

Podczas gdy nasza reprezentacja narodowa juniorów zmagała się na planszach Beneluxu, u naszych południowych sąsiadów, w Karlovych Varach seniorzy walczyli o Puchar Czech w 37 międzynarodowym turnieju "Challenge des Bains". W stawce 74 zawodników z Belgii, Niemiec, Słowacji, Węgier, Polski i Czech nie zabrakło oczywiście reprezentantów Piasta. Do ścisłego finału dotarł trenowany przez Macieja Chudzikiewicza Marek Jendryś, zajmując ostatecznie drugie miejsce w turnieju. W walce o pierwsze miejsce nasz utytułowany zawodnik uległ Czechowi Jiriemu Beranowi 6:10. Dobre, piąte miejsce po porażce z Jendrysiem 7:8 w ćwierćfinale, zajął aktualny mistrz świata juniorów, Ruben Limardo, Wenezuelczyk reprezentujący Piasta Gliwice. Natomiast na 10 miejscu ukończył zawody Jarosław Żak (tr. Piotr Tomala). Paweł Rajtor i Mateusz Golis ostatecznie uplasowali się w środku "peletonu".

Pod koniec listopada 2005 r. w Gliwicach rozegrano dwa turnieje z cyklu młodzieżowego Pucharu Polski w Szpadzie. W pierwszym walczyli szermierze, którzy nie ukończyli jeszcze 17 lat, a w drugim o trzy roczniki ich starsi koleżanki i koledzy. Organizatorem pierwszych zawodów był Piast Gliwice i wygrał go szpadzista gospodarzy - Piotr Maciejczyk, który w finale, po bardzo zaciętej walce pokonał Filipa Broniszewskiego z Muszkietera Gliwice 15:7. Brązowe medale przypadły Mateuszowi Nyczowi z Piasta Gliwice i Tomaszowi Tkaczykowi z Muszkietera. Siódmą lokatą musiał się zadowolić Marcel Baś także z Muszkietera. Pozostałe miejsca zawodników Piasta: Przemysław Bandurski (13), Jakub Kępa (18), Mateusz Drobiński (19), Piotr Szczeciński (24), Aleksander Kazek (42), Marek Leszczyński (43), Tomasz Baran (77), Jakub Arbaszewski (89), Bartłomiej Kazek (98), Artur Ridzewski (116). Startowało 122 zawodników. Wśród dziewczyn najlepsza z Gliwic była Anna Nycz 29 miejsce, Anna Polis była 33, Sonia Przybyło zajęła 64 miejsce, Aleksandra Wenglarczyk była 72. Startowało 131 zawodniczek.

W dniach od 26 do 27 XI 2005 r. w Gliwicach rozegrano drugi w nowym już sezonie 2005/2006 turniej młodzieżowy o Puchar Polski. Tym razem organizował go Muszkieter Gliwice. Niestety nie był on tak udany dla szpadzistek i szpadzistów z naszego miasta jak miało to miejsce w zawodach rozegranych tydzień wcześniej. Żaden z szermierzy Piasta nie stanął na podium. Brązowy medal udało się wywalczyć tylko zawodnikowi Muszkietera - Bartoszowi Osetkowi, piąty był Wenezuelczyk broniący barw Piasta - Francisco LIMARDO. Można jednak usprawiedliwiać naszych zawodników, bo w ostatnim czasie z powodzeniem walczyli oni nie tylko na krajowych planszach. Maja wiec prawo być nieco zmęczeni. Pozostałe miejsca szpadzistów Piasta: Aleksander Kazek (11), Mateusz Nycz - 23, Piotr Maciejczyk - 28, Jakub Kępa - 30. Mateusz Drobiński - 38, Marek Leszczyński - 52, Artur Ridzewski - 73, Karol Dąbrowski - 79, Przemysław Bandurski - 82, Mateusz Golis - 83, Tomasz Baran - 101, Jakub Arbaszewski -115. W finale wygrał reprezentant z Dolnego Śląska - Piotr Nemec (AZS AWF Wrocław), pokonując Daniela Brzozowskiego (Legia Warszawa) 15:11. W konkurencji dziewcząt triumfowała Magdalena Piekarska (Legia Warszawa) przed Katarzyną Dąbrową (AZS AWF Wrocław). Z reprezentantek Piasta Anna Polis była 26, Sonia Przybyło - 31, Hanna Narkiewicz - 37, Ola Wenglarczyk - 77, Martyna Baś - 101. W tym przypadku trzeba jednak wziąć pod uwagę, że nasze szpadzistki były o kilka lat młodsze od pozostałych uczestniczek.

Ponad 140 szpadzistów z Polski i Litwy w wieku od 10 do 15 lat wystartowało w krakowskim III Międzynarodowym Turnieju "Szermierczy Skok w Nowy Rok o Trofeum Smoka Wawelskiego", który otwierał dla młodych szpadzistek i szpadzistów Piasta tok 2006. Kraków jednak nie okazał się zbyt gościnny. Tylko jeden gliwiczanin stanął na podium tej imprezy. W najstarszej kategorii wiekowej, z rocznika 1991-92 Przemysław Kucza z Muszkietera był 9, a z reprezentantów Piasta najlepiej wypadł Marek Leszczyński (17 lokata). Lepiej było już w kategorii 1993-94. Siódmy był Krzysztof Rokosz z Muszkietera, a tuż za nim uplasowali się reprezentanci Piasta: Michał Rabiej i Jan Wenglarczyk. 15 i 16 miejsce zajęli: Piotr Hawrylewicz i Filip Rożałowski. Wśród najmłodszych (roczniki 1995-96) brązowy medal wywalczył Paweł Cieślik z Muszkietera Gliwice. Najlepszy z zawodników Piasta był Daniel Niestrój - 17, a Michał Skowron zajął 30 miejsce.
Lepiej niż chłopcy tym razem walczyły młode szpadzistki. Startująca w kategorii wiekowej 1991-92 Katarzyna Chlebiej dotarła do ścisłego finału, w którym to uległa krakowiance, Magdalenie Kruk. Srebro też jednak ma swoją wartość, Wśród roczników 1993-94, Jagoda Zagała zajęła ósme miejsca. Kolejne miejsca zawodniczek Piasta: Marta Spodynek - 9. Ania Ridzewska - 12 Apolonia Zychniewicz - 17. Beata Polis - 31. Paulina Michalewicz - 38, Maja Zagał 46. Wśród najmłodszych zawodniczek najlepiej wypadła Kinga Majnusz zajmując 8 lokatę. Aneta Rabiej była 12, Kaja Kościelniak 32.


Dariusz Zieliński - szpadzista Piasta


Pawel Rajtor

Maciej Chudzikiewicz (w środku) i synowie Antoniego Franza