Rok 2013

Jagoda Zagała trzecia w Pucharze Świata
15.12.2013

Jagoda-Zagala2013Fantastyczny wynik osiągnęła szpadzistka gliwickiego Piasta na zawodach Pucharu Świata Juniorów, które odbyły się w miniony weekend w niemieckim Laupheim. Nasza najlepsza obecnie szpadzistka w doborowej stawce 114 zawodniczek z całego świata wywalczyła świetne trzecie miejsce. Podopiecznej Piotra Tomali zabrakło ledwie jednego trafienia, aby awansować do ścisłego finału. Gliwiczanka przegrał 14:15 ze zwyciężczynią tego turnieju Ksenią Pantelejewą z Ukrainy. Jagoda jest w coraz lepszej dyspozycji. Ten rok wprawdzie się już kończy, ale sezon szermierczy trwa. W styczniu kolejne zawody, liczmy na jeszcze lepsze rezultaty.

 

Ćwierćfinały:
Daniela Chrapina (Rosja) – Kristin Werner (Niemcy) 15:9
Alexandra Louise Marie (Francja) – Anna Salminen (Finlandia) 15:11
Jagoda Zagała trzeciąa w PuchrzeŚwiata

Jagoda Zagała – Wioletta Chrapina (Rosja) 15:13
Ksenia Pantelejewa (Ukraina) – Wiktoria Kuzmienkowa (Rosja) 15:12

Półfinały:
Louise Marie – Chrapina D. 15:9
Pantelejewa – Zagała 15:14

Finał:
Pantelejewa – Louise Marie 15:8

Kolejność:
1 Ksenia Pantelejewa (Ukraina)
2 Alexandra Louise Marie (Francja)
3 Daniela Chrapina (Rosja)
3 Jagoda Zagała (Polska)

Jagoda Zagała wygrywa w Pucharze Polski
Gliwice – 24.11.2013

Jagoda-Zagala2013Wszystko wskazuje na to, że Jagoda Zagała, szpadzistka gliwickiego Piasta o problemach zdrowotnych, które przeszkadzały jej w poprzednim sezonie w osiąganiu optymalnych wyników powoli już zapomina. W miniony weekend Zagała wygrała trzecią edycję Pucharu Polski w Szpadzie do lat 20. Było to jej drugie z rzędu zwycięstwo w punktowanym turnieju. W półfinale podopieczna Piotra Tomali pokonała swoją najgroźniejszą obecnie rywalkę – Aleksandrę Zamachowską z KKS Kraków – 10/9.

Jak widać po wyniku, zwycięstwo łatwo nie przyszło, ale satysfakcja duża. W walce o złoty medal, Zagała już bez większych problemów zwyciężyła Magdalenę Pawłowską z AZS AWF Warszawa 15/10.

Dzięki wygranej w tym turnieju szpadzistka Piasta traci do prowadzącej w ogólnej klasyfikacji na najlepszą szpadzistkę w tej kategorii wiekowej – Aleksandry Zamachowskiej – już tylko trzy punkty.

Te punkty zbiera się nie tylko dla satysfakcji, ale ich liczba i w konsekwencji pozycja w rankingu, daje możliwość startu w najważniejszych międzynarodowych zawodach, a co nie mniej ważne, gdy jest się na jednym z pierwszych dwóch miejsc, odbywa się to na koszt Polskiego Związku Szermierczego.

W turnieju męskim II edycji PP z reprezentantów Piasta najlepiej spisał się Sebastian Majgier, który zajął piąte miejsce. ósmy był Marcin Nikiel, dziewiąty Daniel Niestrój. Zabrakło więc medalu, ale na podium stanął gliwiczanin. Drugi w tym turnieju był Piotr Kapała, zawodnik broniący barw UKS Kosynier Gliwice. Te zawody rozgrywane były w Rybniku.

 

Mateusz Nycz trzeci w Pucharze Świata!
Oslo – 23.11.2013

Nycz-OsloKapitalnie zaprezentowali się na w turnieju satelitarnym zaliczanym do klasyfikacji Pucharu Świata rozegranym w Oslo szpadziści gliwickiego Piasta. Mateusz Nycz i Paweł Krawczyk bronili nie tylko barw naszego klubu, ale i reprezentowali na tych zawodach Polskę. Nycz zajął w tym międzynarodowym turnieju trzecie miejsce. Do tego, aby powalczyć w finale o złoty medal zabrakło mu tylko dwóch celnych trafień. Nycz w półfinale przegrał ze szwedzkim szpadzistą Tore Forssem 13:15. Zadowolony może być również z występu Paweł Krawczyk. Drugi szpadzista Piasta został sklasyfikowany na siódmej lokacie. Był więc w finałowej ósemce, a to już naprawdę przyzwoite osiągnięcie.

Zwyciężył Ukrainiec Anatolij Herej przed Frosse, Nyczem i kolejnym Szwedem Victorem Von Platenem. Finał odbył się w pięknej scenerii narodowej opery norweskiej przy pełnej widzów sali. Tylko pozazdrościć takiego audytorium.

Nycz-Oslo-big

Dwa złota na urodziny Piasta
Gliwice – 20.10.2013

Jagoda-Zagala2013W minioną sobotę w Ruinach Starego Teatru w Gliwicach odbyła się uroczysta gala z okazji obchodów jubileuszu 65 rocznicy urodzin sekcji szermierczej Piasta. O tym wydarzeniu szerzej napiszemy w innym artykule. Dzień po obchodach w hali sportowej przy ul. Warszawskiej rozegrano drugą edycję Pucharu Polski Juniorów w szpadzie do lat 20. Kapitalnie wręcz zaprezentowali się w tych zawodach reprezentanci Piasta. W turnieju żeńskim zwyciężyła Jagoda Zagała. W szpadzie mężczyzn tryumfował Patryk Szlama, a trzeci był Sebastian Majgier.

Gliwiczanie zaliczani byli do grona faworytów, ale i tak lepszego prezentu nie mogli sobie wymarzyć trenerzy Piasta, którzy dzień wcześniej odbierali pamiątkowe statuetki i medale za osiągnięcia, nie tylko w pracy szkoleniowej. Ich podopieczni bowiem od początku zawodów nastawili się na to, by sprawić przełożonym radość i stanąć na najwyższym stopniu podium. Było nieco obaw o formę Jagody Zagały, która w końcówce poprzedniego sezonu miała problemy zdrowotne. W niedzielę jednak Jagoda nie dała szans rywalkom. W półfinale Zagała wygrała z Kamilą Pytką z AZS Warszawa 13:12 i to była w zasadzie jedyna walka w której szpadzistka Piasta musiała się męczyć. W finale podopieczna Piotra Tomali pokonała Karolinę Mrochem z AZS AWF Warszawa 15:11. Jagoda to obecnie nr 1 polskiej szpady w tej kategorii wiekowej.

Nieźle też zaprezentowała się Kaja Kościelniak, która zajęła 21 miejsce, ale szpadzistka Piasta dopiero co zaczyna walki w tej kategorii wiekowej. Musiała więc rywalizować ze znacznie starszymi od siebie zawodniczkami. Na dodatek jeszcze szpadzistka przed zawodami leczyła anginę. Gdyby nie to, zdaniem Macieja Chudzikiewcza – jej trenera, była szansa na pierwszą 16.

Również i brawa należą się Julii Kyrcz. Ta ledwie 13-latka została sklasyfikowana na 41 lokacie. W turnieju natomiast wzięło udział 101 szpadzistek z całej Polski. Gratulacje należą się więc całej trójce. Jagodzie za medal, a młodszym, zawodniczkom za odwagę.

Turniej męski od początku zdominowali Patryk Szlama i Sebastian Majgier. Oboje bili się prawie doskonale, ale dwójkę młodych szpadzistów Piasta na podium rozdzielił Maciej Bielec. Szpadzista z Wrocławia w półfinale pokonał byłego wicemistrza Świata – Sebastiana Majgiera 15:7. Bielec jest jednak o dwa lata starszy do szermierza Piasta Gliwice, co w tej kategorii wiekowej ma duże znaczenie. Kolegę z drużyny pomścił Patryk Szlama. Podopieczny Macieja Chudzikiewicza w decydujące walce o złoty medal pokonał Bielca 15:12. Patryk po raz pierwszy bił się w tej kategorii wiekowej. W poprzednim sezonie rywalizował z kadetami.

Doskonałe, bo szóste miejsce w tych zawodach zajął Wacław Bartolewski z rocznika 1998. Ten chłopak systematycznie robi postępy, a wynik osiągnięty na tych zawodach to najlepszy rezultat w jego karierze w tej kategorii wiekowej.

65 lat gliwickiej szermierki – obchody jubileuszu
19.10.2013

gala2013Już wielokrotnie informowaliśmy, że w tym roku sekcja szermiercza Piasta Gliwice obchodzi 65 rocznicę założenia. Z tej okazji odbyło się już kilka imprez uświetniających ten jubileusz. Tą najważniejszą i kulminacyjną była uroczysta gala na której uhonorowano zawodniczki, zawodników, działaczy i sympatyków gliwickiej szermierki. Gala odbyła się w niesamowitej scenerii Ruin Starego Teatru. Z całego świata przybyło wielu
znakomitych gości w tym mistrzowie olimpijscy. Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego i zdjęciowego z tej uroczystości . Film i odnośniki – poniżej.

ZOBACZ ZDJĘCIA – GALA – CZEŚĆ 1 gala1

ZOBACZ ZDJĘCIA – GALA – CZĘŚĆ 2
gala2

ZOBACZ ZDJĘCIA – IMPREZA JUBILEUSZOWA
gala-stadion

FILM Z UROCZYSTOŚCI

 

Trzy medale na Mistrzostwach Polski Młodzików
Wrocław – 09.06.2013

mp-mlodzikow-2013O jeden złoty i dwa brązowe medale powiększył się dorobek szermierczej młodzieży Piasta na ostatnich Mistrzostwach Polski Młodzików, które odbyły się w miniony weekend we Wrocławiu. W turnieju indywidualnym na trzecim stopniu podium stanęła Julia Kyrcz. Drugi brązowy medal ta młoda szpadzista wywalczyła z koleżankami w turnieju drużynowym. Najlepiej z chłopców na tych mistrzostwach bili się Młodzicy Piasta, którzy w zawodach drużynowych sięgnęli po złoto.

Sporą niespodziankę na tych mistrzostwach sprawiła męska ekipa Piasta. Zespół walczący w składzie: Michał Bar, Mikołaj Krzypkowski, Bartłomiej Mancewicz i Jan Turek w stawce aż 25 drużyn wywalczył złoty medal. Gliwiczanie tym razem nie byli typowani do zdobycia medalu z najcenniejszego kruszcu, szczególnie, że w turnieju indywidualnym nie zabłysnęli. Tu, najwyżej uplasował się Bartłomiej Mancewicz, który zajął 10 lokatę. Turniej drużynowy rządzi się jednak swoimi prawami. Gliwiczanie szli jak huragan, miażdżąc kolejne zespoły. Najpierw nasza drużyna zdemolowała Start Opole, w stosunku 36/17. Potem równie efektownie pokonała Gryf Mielec 32/26, by w finale rozprawić się pewnie z Trójką Radlin 36/27. Tytuł Mistrza Polski został wieć wywalczony w prawdziwe mistrzowskim stylu.

mp-wroclaw-men2013

Żeńska ekipa podobnie jak i chłopcy nie jechała do stolicy Dolnego Śląska w roli faworyta, ale też i nie po, by stanowić łatwy łup. Julia Kyrcz czy Ewa Kawecka stawały już na podium w tym sezonie i to nie raz. Kasia Majgier i Ola Nycz też osiągały w miniony roku dobre rezultaty. Ta czwórka została przez trenerów wytypowana do walk w turnieju drużynowym. Gliwiczanki pewnie wygrywały swoje mecze. W ćwierćfinale nasza czwórka wyrzuciła z zawodów gospodynie, drużynę KS Szpada Wrocław. W półfinale minimalnie, bo ledwie dwoma trafieniami nasze zawodniczki uległy rówieśniczkom z KS Kusy Szczecin. Szczecinianki później sięgnęły po Mistrzostwo Polski. Trzeba było się bić o trzecie miejsce, a w tym starciu gliwiczanki zmiotły z planszy zespół CULANI WARSZAWA – 36/26.

mp-mlodziczek-2013

Do turnieju indywidualnego dziewcząt przystąpiły 92. zawodniczki. Liczono, że w tym gronie odnajdzie się właśnie Julia Kyrcz. Młoda szpadzistka Piasta w tym sezonie łasa jest na medale i chciała udany rok zakończyć miejscem na podium. Sztuka ta jej się udała, a żeby było jeszcze lepiej, zabrakło ledwie jednego trafienia. W półfinale bowiem Julia przegrał jednym punktem z Zuzanną Olchowik (Legia Warszawa). Warto pokusić się tu o dygresją taką, że można na zawodach stoczyć kilkanaście walk, zadać dziesiątki trafień, by w decydującym meczu przegrać różnicą jednego punktu. Na tym jednak polega urok szermierki.

Szermiercze ostatki (relacje, zdjęcia)
06.06.2013

knurow2013W końcówce sezonu 2012/13 w szermierce młodzieżowej nie brak zawodów w których uczestniczą szpadzistki i szpadziści Piasta w różnych kategoriach wiekowych. Największy turniej dla młodzieży w minionym tygodniu odbył się Knurowie, gdzie rywalizowały dziewczynki i juniorki w dwóch kategoriach wiekowych. W zawodach nie zabrakło również i reprezentantek Piasta Gliwice. W kategorii młodziczek (rocznik 1999 i młodsze) z powodzeniem o medale biły się Julia Kyrcz i Ewa Kawecka. Obie młode szpadzistki stanęły na trzecim stopniu podium.
ZOBACZ ZDJĘCIA Z ZAWODÓW

Siódme miejsce w tym turniej zajęła Ola Nycz, 12. była Kasia Majgier, a 13. Barbara Banaszek.

W kategorii Junior Młodszy walczyła Kaja Kościelniak. Szpadzistka Piasta łatwo dotarła do finałowej ósemki, ale na podium nie wskoczyła. Kaja musiała się zadowolić V lokatą. Gliwiczanka musiała oszczędzać nieco siły, bo w następnym dniu rywalizowała na Mistrzostwach Polski Seniorek Kościelniak, zresztą jak Ania Nycz i Angelika Marszołek nie należały do faworytek, choćby ze względu na wiek. Ich miejsce w środku stawki można więc uznać za dobry wynik. Na MP z powodu kontuzji nie mogły pojechać m.in. Jagoda Zagała i Anna Ridzewska.

Bardzo dobre wyniki natomiast osiągnęły na zawodach Drzonkowie i Berlinie Klara i Bernadeta Majgier. Klara wywalczyła dwa złote medale, a Bernadeta dwa brązowe. W młodszej kategorii wiekowej na trzecim stopniu podium stanęła też Agnieszka Bilińska

3. czerwca w Śremie odbyły się też Mistrzostw Polski Seniorów w Szpadzie Mężczyzn. Tym razem jednak gliwiczanie nie stawali na podium. Z zawodników Piasta w konkursie indywidualnym najwyżej uplasował się Dariusz Zieliński, który zajął V miejsce, 12. był Sebastian Majgier, 14 Mateusz Nycz. Nieco lepiej poszło gliwiczanom w turnieju drużynowym. Zespół walczący w składzie KRAWCZYK Paweł, MAJGIER Sebastian, NYCZ Mateusz, ZIELIŃSKI Dariusz zajął czwarte miejsce.

Knurow2013aZOBACZ ZDJĘCIA Z ZAWODÓW W KNUROWIE

Turniej – Dni Knurowa
01.06.2013 – Knurów
knurow2013W końcówce sezonu 2012/13 w szermierce młodzieżowej nie brak zawodów w których uczestniczą szpadzistki i szpadziści Piasta w różnych kategoriach wiekowych. Największy turniej dla młodzieży w minionym tygodniu odbył się Knurowie, gdzie rywalizowały dziewczynki i juniorki w dwóch kategoriach wiekowych. W zawodach nie zabrakło również i reprezentantek Piasta Gliwice. W kategorii młodziczek (rocznik 1999 i młodsze) z powodzeniem o medale biły się Julia Kyrcz i Ewa Kawecka. Obie młode szpadzistki stanęły na trzecim stopniu podium.
ZOBACZ ZDJĘCIA Z ZAWODÓW

Siódme miejsce w tym turniej zajęła Ola Nycz, 12. była Kasia Majgier, a 13. Barbara Banaszek. W kategorii Junior Młodszy walczyła Kaja Kościelniak. Szpadzistka Piasta łatwo dotarła do finałowej ósemki, ale na podium nie wskoczyła. Kaja musiała się zadowolić V lokatą. Gliwiczanka musiała oszczędzać nieco siły, bo w następnym dniu rywalizowała na Mistrzostwach Polski Seniorek Kościelniak, zresztą jak Ania Nycz i Angelika Marszołek nie należały do faworytek, choćby ze względu na wiek. Ich miejsce w środku stawki można więc uznać za dobry wynik. Na MP z powodu kontuzji nie mogły pojechać m.in. Jagoda Zagała i Anna Ridzewska.

Bardzo dobre wyniki natomiast osiągnęły na zawodach Drzonkowie i Berlinie Klara i Bernadeta Majgier. Klara wywalczyła dwa złote medale, a Bernadeta dwa brązowe. W młodszej kategorii wiekowej na trzecim stopniu podium stanęła też Agnieszka Bilińska

3. czerwca w Śremie odbyły się też Mistrzostw Polski Seniorów w Szpadzie Mężczyzn. Tym razem jednak gliwiczanie nie stawali na podium. Z zawodników Piasta w konkursie indywidualnym najwyżej uplasował się Dariusz Zieliński, który zajął V miejsce, 12. był Sebastian Majgier, 14 Mateusz Nycz. Nieco lepiej poszło gliwiczanom w turnieju drużynowym. Zespół walczący w składzie KRAWCZYK Paweł, MAJGIER Sebastian, NYCZ Mateusz, ZIELIŃSKI Dariusz zajął czwarte miejsce.

47. Memoriał Antoniego Franza
18.05.2013

Franz2013W niedzielę, 19. maja, czyli dzień po zakończeniu Turnieju o Stalową Klingę Hutnika odbył się turniej drużynowy – Memoriał Antoniego Franza. Do zawodów przystąpiło aż 20 ekip. Nie jest to jednak niespodzianką – Ten turniej od lat uważany jest za jeden z najbardziej prestiżowych w Europie, stąd tak duże zainteresowanie – wyjaśnia Zdzisław Mikulski, członek zarządu Piasta odpowiedzialny za sekcje szermierczą. Gospodarze wystawili trzy drużyny. Pierwsza w której składzie znaleźli się: Ruben Limardo, Marek Jendryś, Mateusz Nycz i Paweł Krawczyk była teoretycznie najsilniejsza i zaliczana do faworytów.

– Walczyć razem z Rubenem Limardo to przyjemność. Mimo że to jeszcze młody chłopak jak na szermierza, ma ogromne umiejętności i duży autorytet – komplementował kolegę z klubu Marek Jendryś. Gliwiczanie bronili tego trefeum z minionego roku. Wtedy bez problemu w finale pokonali KKS Kraków. Teraz jednak poprzeczka powędrowała znacznie wyżej.

Szermierze Piasta walczyli jak na prawdziwych muszkieterów przystało, ale, choć mieli w swoim składzie mistrza olimpijskiego, nie zdołali wejść do ścisłego finału. Nieznacznie, bo 41/40 w półfinale gospodarzy pokonał rumuński zespół – CSU CRAIOVA. W meczu o trzecie miejsce Piast I Gliwice wygrał jednak z reprezentacją Rosji już wyraźnie, bo 45/42. W decydującym o złotych medalach meczu zmierzyły się ze sobą CSU CRAIOVA z KIYV – DINAMO (Ukraina). Lepsza okazała się drużyna z Ukrainy wygrywając cały turniej, zaledwie jednym trafieniem 42/41. Drugi zespół Piasta został sklasyfikowany na 7 miejscu, a trzeci na 18 lokacie.

W ceremonii dekoracji najlepszych szpadzistów tych zawodów, jak co roku wzięli udział synowie Antoniego Franza. – Antoni Junior i Aleksander. Następny tiurniej już za rok.

 

Reprezentanci Piasta Gliwice na 47. memoriale Antoniego Franza

Reprezentanci Piasta Gliwice na 47. memoriale Antoniego Franza

Franz2013b

Najlepsze trzy drużyny 47. Memoriału Antoniego Franza – A.D. 2013

 

Miejsce

Drużyna Klub Kraj

1

KIYV – DINAMO KIYV – DINAMO UKR

2

CSU CRAIOVA I CSU CRAIOVA ROU

3

PIAST GLIWICE I PIAST GLIWICE POL

4

RUSSIA RUSSIA RUS

5

POLSKA MŁODZIEŻOWA AZS AWF POL

6

UKR-POL UKR POL

7

PIAST GLIWICE II PIAST GLIWICE POL

8

VENEZUELA VENEZUELA VEN

9

GÓRNIK RADLIN T.S. GÓRNIK RADLIN POL

10

AZS AWF KRAKÓW AZS AWF KRAKÓW POL

11

MINSK 2 MINSK BLR

12

GRODNO GRODNO BLR

13

BREST BREST BLR

14

CSU CRAIOVA II CSU CRAIOVA ROU

15

KKS KRAKÓW KKS KRAKÓW POL

16

MINSK 1 MINSK BLR

17

SKA KIYV SKA KIYV UKR

18

PIAST GLIWICE III PIAST GLIWICE POL

19

AZS AWF KATOWICE AZS AWF KATOWICE POL

20

KS WARSZAWIANKA WARSZAWIANKA POL

 

47. O Stalową Klingę Hutnika
18.05.2013

Puchar0518. maja w Gliwicach w hali sportowej w Sośnicy, rozegrano 47. już Turniej O Stalową Klingę Hutnika. Zawody te, podobnie zresztą jak i w zeszłym roku połączono z Pucharem Europy w Szpadzie w kategorii wiekowej U-23. Z tej okazji do grodu nad Kłodnicą ściągnęło 135 szermierzy z 12 państw. Sportową gwiazdą wieczoru był Mistrz Olimpijski z Londynu – Ruben Limardo. Tradycyjnie też, organizatorzy postarali się, aby uatrakcyjnić ten turniej. W przerwach między walkami kibiców zabawiał humorysta – Andrzej Poniedzielski. Swój repertuar zaprezentowała również grupa wokalna z Gliwic – „Karmazyn”.

Już sam skład osobowy turnieju gwarantował, że nie zabraknie emocji i walk na wysokim, międzynarodowym poziomie. Wśród rywalizujących było trzech medalistów Igrzysk Olimpijskich z Pekinu i Londynu, mistrzowie Europy, tryumfatorzy licznych zawodów z cyklu pucharu Europy i Świata. Głównym faworytem do pierwszego miejsca był Ruben Limardo. Wenezuelczyk, który aktualnie zajmuje pierwsze miejsce w światowym rankingu męskiej szpady w tym turnieju bronił barw Piasta Gliwice. Ruben, jak przystało na Mistrza Olimpijskiego poważnie potraktował te Puchar04zawody, wygrywając wszystkie walki. W ćwierćfinale nieco kłopotu sprawił mu Anton Adamov, który przegrał z Wenezuelczykiem tylko dwoma trafieniami. W półfinale natomiast szpadzista Piasta zmiótł z planszy Artsioma Chartovicia z Białorusi, wygrywając 15:5. W finale naprzeciw Wenezuelczyka stanął Anatoliy Herey. Zawodnik z Ukrainy dzielnie stawiał czoła Limardo, ale tylko do stanu 12:12. Końcówka to popis fechtunku na najwyższym, światowym poziomie w wykonaniu Wenezuelczyka. Trzy trafienia oddane w przeciągu kilkunastu sekund sprawiło, że Herey musiał opuścić planszę jako pokonany – To było już moje drugie zwycięstwo w tym turnieju. Pierwszy raz wygrałem trzy lata temu. W zeszłym roku byłem trzeci. Te zawody były jednak dla mnie najtrudniejsze. Brało w nich udział wielu zawodników, których znam z Pucharu Świata, poziom był bardzo wysoki, zwycięstwa nie przychodziły łatwo – mówi Ruben Limardo.

W pierwszej ósemce turnieju znalazło się tylko dwóch Polaków: Michał Adamek i Tomasz Motyka.

W turnieju tym walczono również o punkty w Pucharze Europy. Nie było osobnych walk. Najlepszą trójkę wyłoniono wśród uczestników zawodów, którzy nie przekroczyli 24 roku życia, na podstawie osiągniętych wyników. I tak, na najwyższym stopniu podium stanął reprezentant Rumunii – Ionut Trandafirescu. Drugi był Anton Adamom z Rosji, a trzecie miejsce zajął Seweryn Brzozowski z Legii Warszawa.

W przerwach pomiędzy decydującymi walkami publiczność zabawiał Andrzej Poniedzielski. Artysta na potrzeby turnieju opracował oryginalny program, precyzyjnie trafiając w gusta zgromadzonych na trybunach widzów. Zaśpiewała też grupa „Karmazyn” z Domu Kultury w Gliwicach. Ten sportowo-artystyczny spektakl trwał dwie godziny.

Kulminacją, jak zresztą każdych zawodów było wręczenie nagród, a te w tym roku banalne nie były. Ci, co stanęli na najwyższym stopniu podium otrzymali pamiątkowe szable. Wszyscy medaliści zostali obdarowani oryginalnymi, specjalnie przygotowanymi na ten turniej paterami. Nagrody wręczali Katarzyna Łosicka, naczelniczka Wydziału Kultury i Promocji Miasta Gliwice, Henryk Małysz, prezes PRUIM, sponsor sekcji szermierczej Piasta oraz Grzegorz Jaworski, prezes GKS „Piast” Gliwice. – To najlepiej zorganizowane zawody w Polsce w jakich mam okazję uczestniczyć. Wszystko na najwyższym światowym poziomie – chwalił organizatorów już po ceremonii rozdania nagród Ruben Limardo. Wenezuelczyk otrzymał jeszcze jedną wyjątkową pamiątkę, obraz upamiętniający jego finałową walkę z Londynu, namalowany przez Anię Nycz, zawodniczkę i trenerkę młodych szermierzy Piasta.

Puchar01

Medaliści 47. Edycji Turnieju o Stalową Klingę Hutnika
1 Ruben LIMARDO – Piast Gliwice
2 Anatoliy HEREY – UZGOROD – Ukraina
3 Artsiom CHARTOVICH – BREST – Białoruś
3. Ionut TRANDAFIRESCU – CSU CRAIOVA – – Rumina

Puchar03

Na najwyższym stopniu podium w Pucharze Europy do lat 23 stanął reprezentant Rumunii – Ionut Trandafirescu. Drugi był Anton Adamom z Rosji, a trzecie miejsce zajął Seweryn Brzozowski z Legii Warszawa.

Tekst: Grzegorz Muzia
Foto: Michał Duśko

 

Miejsca wszystkich szpadzistów Piast Gliwice

1. Limardo Ruben Piast Gliwice 1985

14. Krawczyk Paweł Piast Gliwice 1989

21. Nycz Mateusz Piast Gliwice 1989

26. Staszulonek Aleksander Piast Gliwice 1993

52. Staszulonek Bartosz Piast Gliwice 1997

57. Niestrój Daniel Piast Gliwice 1995

62. Majgier Sebastian Piast Gliwice 1995

68. Koczergin Aleksander Piast Gliwice 1975

70. Jendryś Marek Piast Gliwice 1974

74. Nikiel Marcin Piast Gliwice 1998

97. Turek Jakub Piast Gliwice 1996

98. Leszczyński Marek Piast Gliwice 1991

107. Kosmol Tomasz Piast Gliwice 1997

112. Szlama Patryk Piast Gliwice 1996

125. Truchanowski Andrzej Piast Gliwice 1998

126. Bartolewski Wacław Piast Gliwice 1998

Echa Mistrzostw Europy Juniorów
10.03.2013

Na przełomie lutego i marca w stolicy Węgier, najlepsi szermierze startujący w kategoriach młodzieżowych, rywalizowali o medale Mistrzostw Europy. Bardzo silną reprezentację, bo liczącą czterech szpadzistów i jedną szpadzistkę miały na tych najważniejszych na starym kontynencie zawodach Gliwice. Nasze miasto reprezentowane było przez Jagodę Zagałę, Sebastiana Majgiera, Patryka Szlamę (Piast), Piotra Kopalę i Jana Wenglarczyka (Muszkieter). Pięciu zawodników z Gliwic to z pewnością duże wyróżnienie, ale nie przyznane na piękne oczy.

W/w młodzi szermierze to medaliści ostatnich Mistrzostw Polski. Niestety nikomu z tej czwórki nie udało się stanąć na podium. Największe nadzieję wiązaliśmy z Sebastianem Majgierem, wciąż aktualnym wicemistrzem Świata. Majgier zakończył zawody na 39 miejscu. Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, że startował w kategorii wiekowej do lat 20, a on w tym roku skończy lat 18-ście.

W tej samej grupie wiekowej walczył starszy o dwa lata Jan Wenglarczyk. Szpadzista Muszkietera Gliwice otarł się o podium, zajmując ostatecznie piąte miejsce. Jego młodszy, klubowy kolega – Piotr Kapała uplasował się na 30 miejscu

Jagoda Zagała, obecnie nr 2 polskiej, juniorskiej szpady zakończyła turniej na dziewiątej lokacie. To całkiem przyzwoity wynik, zważywszy, że Jagoda od pewnego już czasu boryka się z kontuzjami

Po raz pierwszy natomiast w tak ważnej imprezie wziął udział Patryk Szlama. Podopieczny Mikołaja Paca Pomarnackiego zajął 23 miejsce. Jak na debiutanta na tak ważnej imprezie, wynik ten można uznać za przyzwoity.

………………………………………………………………………………………………………………

Muszkieter Trophy
09.03.2013

 

W miniony weekend w cieniu otwarcia wystawy poświeconej historii gliwickiej szermierki w SP nr 39 rozegrano kolejną już edycję turnieju „Muszkieter Trophy”. Organizatorem tych zawodów jest klub działający przy tej placówce szkolnej, a znany jako Muszkieter. Gliwiczanie okazali się zbyt gościnni dla przyjezdnych. Z pięciu rozegranych kategorii wiekowych, tylko w dwóch na podium stawali reprezentanci z naszego miasta. Na pewno nie zawiódł jeden z faworytów – Ivo Chlebiej. Młody szpadzista Piasta walczący w kategorii wiekowej 2001/02 zdobył złoty medal. W kategorii młodzików, czyli młodzieży z rocznika 1999/00 na trzecim stopniu podium stanęła Ewa Kawencka.

Klasyfikacja końcowa dziewcząt ZUCHY (2003 i młodsze):

9. MAJGIER Klara – 2003
13. MAJGIER Bernadeta – 2003
20. JEZIORAŃSKA Jadwiga – 2003

Klasyfikacja końcowa chłopców ZUCHY (2003 i młodsi):

8. RZYCZNIAK Wojciech – 2004
20. OLEJNICZAK Patryk – 2004
24. PANKIEWICZ Michał – 2003
36. OLSZÓWKA Patryk – 2003
37. WESOŁOWSKI Mikołaj – 2004
38. MUCHA Maciej

Klasyfikacja końcowa chłopców DZIECI (2001 – 2002):

1. CHLEBIEJ Ivo – 2001
18. KARDASZEWSKI Jan – 2001
20. WESOŁOWSKI Michał – 2001
39. MIGAS Piotr – 2002
42. RUCIŃSKI Jakub – 2001
48. CHOWANIEC Maciej – 2002
52. SMENT Piotr – 2001
62. MUCHA Szymon – 2002
63. ŚWIDER Szymon – 2001

Klasyfikacja końcowa dziewcząt MŁODZIK (1999-2000):

3. KAWENCKA Ewa – 2000
7. KYRCZ Julia – 1999
9. NYCZ Aleksandra – 2000
11. MAJGIER Katarzyna – 1999
17. BANASZAK Barbara – 2000
22. MICHALESKUL Julia – 2000
31. BILIŃSKA Agnieszka – 2000

Klasyfikacja końcowa chłopców MŁODZIK (1999-2000):

6. BAR Michał – 1999
20. TUREK Jan – 1999
35. JANIK Krzysztof – 1999
36. KRZYPKOWSKI Mikołaj – 1999
42. PANKIEWICZ Karol – 2000

Złoty chłopak i srebrne dziewczyny
Mistrzostwa Polski do lat 20
27.01.2013

Aż pięć medali zdobyli gliwiczanie na Mistrzostwach Polski do lat 20 w Szpadzie, które odbyły się w miniony weekend w hali sportowej przy ul Warszawskiej. W turnieju indywidualnym mężczyzn na wszystkich trzech stopniach podium stanęli szermierze z naszego miasta. Złoty medal wywalczył Sebastian Majgier, srebro Daniel Niestrój. Obaj to zawodnicy Piasta. Po brąz natomiast sięgnął Mateusz Antkiewicz, wychowanek Muszkietera Gliwice, broniący aktualnie barw AZS AWF Katowice. W turnieju drużynowym natomiast tytuł wicemistrzyń Polski wywalczyły szpadzistki Piasta, a trzecie miejsce przypadło naszej męskiej ekipie.

W tym roku sekcja szermiercza Piasta Gliwice będzie obchodzić 65 lat istnienia. Z tej okazji działacze Piasta wzięli na siebie ciężar przeprowadzenia większości najważniejszych imprez szpadowych w kraju. – Mamy odpowiedni potencjał kadrowy i sprzętowy, aby zorganizować każde zawody w Gliwicach włącznie z Pucharem Europy. Zdecydowaliśmy się przeprowadzić tak dużą liczbę imprez, aby było o nas głośno w tym jubileuszowym roku – mówi Zdzisław Mikulski, szef sekcji szermierczej Piasta.

Z tej też okazji w miniony weekend do Gliwic zjechały się najlepsze polskie szpadzistki i szpadziści w kategorii wiekowej do lat 20, by powalczyć o tytuły indywidualnych i drużynowych Mistrzów Polski. W sobotę rozegrano turniej drużynowy. Wśród mężczyzn faworytem był Sebastian Majgier. Wicemistrz Świata z Moskwy nie zawiódł i pewnie wygrał te zawody – Po raz pierwszy w historii juniorskiej szpady zdarzyło się, że ten sam zawodnik obronił tytuł Mistrz Kraju. Rok temu bowiem Sebastian też był najlepszy – nie krył zadowolenia Mikołaj Pac Pomarnacki, fechmistrz Piasta. – Trudno powiedzieć, który tytuł bardziej mnie ucieszył. Tamten był pierwszy, ale w tym roku chyba było trudniej go wywalczyć. Z obu jednak jestem bardzo zadowolony – wyjaśnia Majgier. Finał był bratobójczą walką szpadzistów Piasta, no naprzeciw Majgiera stanął bowiem Daniel Niestrój, także podopieczny Mikołaja Paca Pomarnackiego – Wypruwałem sobie żyły, aby zadać kolejne trafienia. Niestety Sebastian był w tym dniu zbyt dobrze nastawiony, aby go pokonać, ale bardzo się cieszę z drugiego miejsca. Rok temu byłem piąty. – nie krył radości klasyfikowany obecnie na 15 miejscu w Polsce – Daniel Niestrój. Obaj zawodnicy uczą się w Liceach Ogólnokształcących. Mistrz Polski w LO nr 1, wicemistrz w LO nr VIII.

Nie udało się za to obronić tytułu mistrzowskiego Jagodzie Zagale. Nasza szpadowa perełka musiała zadowolić się piątym miejscem – Jagoda ma problemy z pachwiną. Walczyła na własną prośbę i za warunkową zgodą lekarza, stąd też słabszy występ – tłumaczył postawę swojej podopiecznej Piotr Tomala. Zagale zabrakło jednego trafienia , by wejść do strefy medalowej. W decydującej walce o pudło, Jagoda uległa 14:15 Julii Jureckiej z AZS Wrocław.

Porażkę tą zawodniczka Piasta razem z koleżankami z drużyny powetowała sobie w zawodach drużynowych. Gliwiczanki, choć nie były faworytkami dotarły aż do finału. W walce o złoto, uległy już będącymi w tym dniu poza zasięgiem wszystkich ekip dziewczętom z AZS AWF Warszawa. Zagała w turnieju drużynowym walczyła już rewelacyjnie. Szkoda, że optymalna forma przyszła w niedzielę, a nie dzień wcześniej.

Najbardziej ze srebrnego medalu cieszyła się jednak Ania Ridzewska – Dla mnie to wyjątkowo cenny, bo ostatni medal w juniorach. Tymi zawodami kończę starty w młodzieżowej szermierce. Przechodzę do seniorów i będę próbowała tu zaistnieć – z łezką w oku mówi już nie juniorka – Ania Ridzewska. (Piastunki walczyły w składzie – Kaja Kościelniak, Paulina Michalewicz, Anna Ridzewska, Jagoda Zagała).

Gdy dziewczyny w mniejszej hali biły się o złoto, na głównej planszy dużej sali szpadziści Piasta walczyli o brąz z szermierzami z AZS AWF KATOWICE. Gliwiczanie postarali się, aby stanąć na trzecim stopniu podium, pokonując pewnie drużynę akademików z Katowic 45-38. – Liczyliśmy na więcej, ale nie bądźmy zbyt pazerni – cztery medale w jednych mistrzostwach to rewelacyjny wynik – zaciera z zadowolenia ręce Zdzisław Mikulski. PIAST I GLIWICE walczył w składzie: Wacław Bartolewski, Sebastian Majgier, Daniel Niestrój, Patryk Szlama.

Następne, duże zawody już w kwietniu, kiedy to odbędzie się trzecia edycja Pucharu Polski Seniorów, a wcześniej, w marcu szpadziści powalczą w Muszkieter-Trophy.

Opracowanie i zdjęcia: Grzegorz Muzia

 

Pierwsza ósemka Mistrzostw Polski do lat 20 w Szpadzie Kobiet

Pierwsza ósemka Mistrzostw Polski do lat 20 w Szpadzie Mężczyzn

Pierwsza trójka w drużynowych Mistrzostwach Polski w Szpadzie Kobiet do lat 20

Pierwsza trójka w drużynowych Mistrzostwach Polski w Szpadzie Mężczyzn do lat 20

Mistrzostwa Polski Juniorów w szpadzie kobiet i mężczyzn (do 20 lat)

26-27 styczeń 2013 r. Gliwice

Klasyfikacja końcowa kobiet (Piast Gliwice indywidualnie):

5. ZAGAŁA Jagoda

15. RIDZEWSKA Anna

32. KOŚCIELNIAK Kaja

45. MICHALEWICZ Paulina

Klasyfikacja końcowa mężczyzn (Piast Gliwice (indywidualnie):
1 MAJGIER Sebastian
2 NIESTRÓJ Daniel
3. Mateusz Antkiewicz (AZS AWF Katowice
)15 BARTOLEWSKI Wacław
16 SZLAMA Patryk
36 STASZULONEK Bartosz
40 STAN Paweł
45 KOSMOL Tomasz
50 SZOCIK Jakub
52 CIEŚLIK Paweł
56 NIKIEL Marcin

Klasyfikacja końcowa drużynowo:

Drużyna

1 AZS AWF WARSZAWA

2 PIAST GLIWICE
Kaja Kościelniak, Paulina Michalewicz,

Anna Ridzewska, Jagoda Zagała.

3 MKS KUSY SZCZECIN

4 AZS AWF KATOWICE

5 KS SZPADA I WROCŁAW

6 PAŁAC MŁODZIEŻY KATOWICE

7 KKS KRAKÓW

8 SKS RADOMYŚL WIELKI

9 KS SZPADA II WROCŁAW

10 D’ ARTAGNAN URSYNÓW

11 T.S. GÓRNIK RADLIN

12 UKS SOKOLIK KROSNO

13 PTG SOKÓŁ 1893 MIELEC

Miejsce Drużyna

1 KKS KRAKÓW

2 T.S. GÓRNIK I RADLIN

3 PIAST I GLIWICE
Wacław Bartolewski, Sebastian Majgier, Daniel Niestrój, Patryk Szlama.

4 AZS AWF KATOWICE

5 RMKS RYBNIK I

6 MUSZKIETER I GLIWICE

7 KS SZPADA I WROCŁAW

8 KS SZPADA II WROCŁAW

9 UKS START OPOLE

10 MUSZKIETER II GLIWICE

11 PIAST II GLIWICE
Tomasz Kosmol, Paweł Stan, Bartosz Staszulonek, Jakub Szocik.

12 T.S. GÓRNIK II RADLIN

13 UKS ŻOLIBORZ

14 WLKS KMICIC CZĘSTOCHOWA

15 RMKS RYBNIK II

 

Ania Nycz – Nowa Nadzieja
18.01.2013

Sekcja szermiercza Piasta Gliwice słynie, nie tylko w naszym kraju z pracy z młodzieżą. Wychowankowie gliwickiego klubu od lat zdobywają medale na wszystkich, najważniejszych imprezach szermierczych włącznie z Igrzyskami Olimpijskim, Mistrzostwami Świata i Europy. Do niedawna jednak w klubie szkoleniem kolejnych pokoleń zawodniczek i zawodników zajmowali się wyłącznie mężczyźni. Od kilku miesięcy w hali przy ul Warszawskiej można spotkać urodziwą, młodą blondynkę, która wskakuje w czarny, charakterystyczny dla trenera strój szermierczy i uczy jak władać szpadą adeptów tej sztuki walki. Kim jest ta dziewczyna? Czytaj całość

 

Jagoda Zagała siódma w Pucharze Świata
20.01.2013

Jagoda Zagała, szpadzistka gliwickiego Piasta na zawodach Pucharu Świata do lat 20, które odbyły się w miniony weekend w austriackiej miejscowości – Mödling, zajęła siódme miejsce. Podopieczna Piotra Tomali w walce o podium uległa Niemce Aleksandrze Ehler 15:8. Gliwiczanka jako jedyna z Polek weszła do finałowej ósemki. Z tego wyniku jednak nie do końca zadowolony był Maciej Chudzikiewicz.

– Jagoda w miarę regularnie wchodzi do ósemki najważniejszych zawodów świata, ale w końcu przydałoby się podium. Myślę, że były to taki przełomowy moment dla niej, który pozwoliłby wbić się jej na stałe do młodzieżowej elity – mówi fechmistrz Piasta.

Mödling, 20 stycznia 2013
SZPADA KOBIET

Ćwierćfinały:

Auriane Mallo (Francja) – Katrina Lehis (Estonia) 15:11

Alberta Santuccio (Włochy) – Abigail Stech (Niemcy) 15:11

Alexandra Ehler (Niemcy) – Jagoda Zagała 15:8

Nadine Stahlberg (Niemcy) – Wioletta Chrapina (Rosja) 15:12

Półfinały:

Mallo – Santuccio 15:9

Ehler – Stahlberg 15:11

Finał:

Mallo – Ehler 15:10

Kolejność:

1 Auriane Mallo (Francja)
2 Alexandra Ehler (Niemcy)
3 Nadine Stahlberg (Niemcy)
3 Alberta Santuccio (Włochy)
5 Abigail Stech (Niemcy)
6 Katrina Lehis (Estonia)
7 Jagoda Zagała (Polska, Piast Gliwice)
8 Wioletta Chrapina (Rosja)

 

Puchar Polski Seniorów w Szpadzie
06.01.2013

Pierwszy tegoroczny turniej szpadowej elity odbył się w Gliwicach. W minioną niedzielę w hali sportowej przy ul Warszawskiej rozegrano II edycję Pucharu Polski Seniorów. Z tej okazji do grodu nad Kłodnicą zjechała cała polska czołówka szpadowa. Wśród pań, najwyżej z gliwiczanek uplasowała się Jagoda Zagała, zajmując 5 miejsce. Na takiej samej lokacie zawody te zakończył Mateusz Nycz, szermierz Piasta Gliwice. W turnieju żeńskim wzięło udział 74 szpadzistek, wśród których nie zabrakło reprezentantek Piasta Gliwice. Ze względu jednak, że wszystkie dziewczęta z niebiesko-czerwonymi opaskami na rękach to jeszcze juniorki, nie przewidywano, że któraś z nich stanie na podium. Jedynie niespodziankę mogła sprawić Jagoda Zagała. Podopieczna Piotra Tomali jednak w decydującej o medalowej pozycji walce uległa późniejszej zwyciężczyni tych zawodów – Ewie Nelip – 12:15. Ostatecznie Jagoda została sklasyfikowana na 5 miejscu z którego szpadzistka Piasta była zadowolona – Ten występ uważam za bardzo dobry. W turnieju wzięły udział najlepsze polskie szpadzistki, a mi się udało wejść do finałowej ósemki. Pewnie, że szkoda, że nie ma medalu, ale w tym sezonie będą jeszcze dwa turnieje Pucharu Polski, może uda się stanąć na podium w którym z nich – cieszy się Jagoda Zagała. Warto odnotować też 7 lokatę Anny Polis, która teraz wprawdzie broni barw AZS AWF KRAKÓW, ale jest wychowanką Piasta.

Miejsca szpadzistek Piasta:

5. Zagała Jagoda – 1994
34. Kościelniak Kaja – 1996
46. Ridzewska Anna – 1993
49. Marszołek Angelika – 1990

Na medal liczyliśmy za to w turnieju męskim. Po przerwie bowiem na planszę wrócił Mateusz Nycz. Nasz nr 1 w męskiej szpadzie ostatnie pół roku spędził w wojsku, na szkoleniu. Nycz zdecydował się bowiem zostać zawodowym żołnierzem. Dodatkowo też leczył kontuzję, dlatego też nie mieliśmy okazji go oglądać w turniejowych szrankach. Podopieczny Macieja Chudzikiewicza nie wskoczył jednak na podium. Do szczęścia zabrakło jednego trafienia, bo Mateusz w decydującej walce przegrał 14:15 z Filipem Broniszewskim, też gliwiczaninem, który teraz broni barw AZS AWF Kraków – Z Filipem znamy się jak łyse konie i stąd tak wyrównana walka. Zabrakło chyba koncentracji, szkoda, bo liczyłem na medal – tak skomentował swój występ Mateusz Nycz. W zawodach tych dobrze spisali się też nasi weterani. 44-letni już Dariusz Zieliński zajął 8 miejsce, a o pięć lat młodszy – Marek Jendryś został sklasyfikowany na 12 lokacie.

Miejsce szpadzistów Piasta:
5. Nycz Mateusz – 1989
9. Zieliński Dariusz – 1969
12. Jendryś Marek – 1974
21. Rajtor Paweł – 1983
30. Szlama Patryk – 1996
39. Leszczyński Marek – 1991
47. Majgier Sebastian – 1995
52. Staszulonek Bartosz – 1997
66. Cieślik Paweł – 1995
69. Niestrój Daniel – 1995
100. Turek Jakub – 1996

Opracowanie: Grzegorz Muzia
Foto: własne