Rok 2012

Wyróżnienie dla Henryka Małysza
21.12.2012

Bardzo miła i radosna uroczystość miała miejsce na podsumowującym odchodzący rok spotkaniu u szermierzy. Pan Henryk Małysz, prezes przedsiębiorstwa PRUIM otrzymał z rąk szefów sekcji: Zdzisława Mikulskiego i Macieja Chudzikiewicza odznaczenie przyznane przez Śląski Związek Szermierczy z okazji jubileuszu 85-lecia tej organizacji. Za co takie wyróżnienie spotkało Henryka Małysza? – Od kilku już lat pan prezes wspiera sekcję finansowo. To w dużej mierze dzięki jego hojności możemy odnosić sukcesy i notować tak dobre rezultaty. Byłoby nam naprawę ciężko bez tego wsparcia – wyjaśnia Maciej Chudzikiewicz, fechmistrz Piasta.

Nie tylko jednak dziękowano za dotychczasowe wsparcie, ale za to co będzie w przyszłości – Bardzo nam jest miło poinformować, że podpisaliśmy z panem prezesem pięcioletnią, sponsorską umowę. Dzięki temu sekcja ma zabezpieczenie na dłuższy okres, a gwarancja stabilności w tych trudnych czasach to niezwykle ważna rzecz – informuje Zdzisław Mikulski, członek zarządu stowarzyszenia GKS Piast.

Szermierze Piasta znani są na całym świecie. W miniony roku sekcja ta też odnotowała kilka spektakularnych rezultatów. Najważniejsze to wicemistrzostwo Świata Juniorów Sebastiana Majgiera i Mistrzostwo Olimpijskie Rubena Limardo. Nic więc dziwnego, że pan Henryk Małysz uważa, że warto inwestować w tą dyscyplinę sportu i w Piasta – Pieniądze wydane na szermierkę w Piaście Gliwice to dobrze wydatkowane środki. Widać tego wymierne efekty. Tytuły Mistrzów Polski, sukcesy na arenach międzynarodowych. Szczególnie cieszy mnie, że tyle młodzieży ćwiczy szermierkę w tym klubie z bardzo dobrymi wynikami – mówi Henryk Małysz.

Warto podkreślić, że w sekcji szermierczej aktualnie jest tylko jeden senior – Mateusz Nycz. Reszta to młodzież z dużymi jednak perspektywami na osiągnięcie wkrótce nawet światowego poziomu. Od kierownictwa tej sekcji w Piaście można nauczyć się samych dobrych rzeczy, czyli gospodarności, operatywności, pracowitości, a co najważniejsze, że przekłada się to na wymierne efekty w postaci świetnych wyników.

Grzegorz Muzia

Państwowe odznaczenia dla trenerów i działaczy Piasta (zdjęcia/video)
07.12.2012

7-go grudnia 2012 w gmachu Sejmu Śląskiego miała miejsce wyjątkowa uroczystość, szczególnie dla gliwickiej szkoły szermierczej. Trenerzy i działacze Piasta z okazji 85–lecia istnienia Śląskiego Związku Szermierczego zostali uhonorowania odznaczeniami i medalami. Wyróżniony został też prezydent Gliwic – Zygmunt Frankiewicz. Najwyższe odznaczenie, bo Krzyż Kawalerski, Orderu Odrodzenia Polski otrzymał Maciej Chudzikiewicz – fechmistrz Piasta Gliwice.

ZOBACZ VIDEO Z WRĘCZANIA ODZNACZEŃ

Zanim to jednak nastąpiło, Zygmunt Łukaszczyk, wojewoda Śląski otworzył tą miłą dla nas uroczystość – Spotkaliśmy się z okazji naprawdę dużego jubileuszu, bo 85-lecia Śląskiego Związku Szermierczego. Będę miał dziś przyjemność wręczyć odznaczenia przedstawicielom klubów, które odegrały ogromną rolę w rozwoju śląskiej i zarazem polskiej szermierki – tymi słowami przywitał zebranych w gmachu wojewoda Śląski.

Maciek Chudzikiewicz, który nie jeden już w życiu sukces świętował, tym razem był wyjątkowo wzruszony – Jest to wspaniałe wyróżnienie dla mnie. Jestem ogromnie wzruszony, nie wiem co powiedzieć. Gmach Sejmu Śląskiego to wyjątkowe miejsce. Tyle ważnych rzeczy się tu wydarzyło, a dziś mamy zaszczyt odebrania tak wspaniałych odznaczeń. To moja wielka chwila – mówi fechmistrz Piasta.

Order Odrodzenia Polski, bo taki medal otrzymał Maciej Chudzikiewicz, to drugie najwyższe polskie państwowe odznaczenie cywilne nadawane przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polski za wybitne zasługi. W tym przypadku za wkład w rozwój i upowszechnianie szermierki.

Złotym Krzyżem Zasługi, a więc też bardzo zaszczytnymi medalem, zostali uhonorowani Zdzisław Mikulski i Piotr Tomala. Obaj, podobnie zresztą jak i Chudzikiewicz są związani z Piastem od wielu lat.

Honorową Odznakę Śląskiego Związku Szermierczego otrzymał Zygmunt Frankiewicz. Prezydent Gliwic został doceniony i wyróżniony za całokształt wspierania szermierki – Gdyby nie wsparcie pana Prezydenta i Miasta Gliwice nie bylibyśmy jednym z największych szermierczych klubów w Polsce. Dlatego też korzystając z okazji bardzo mu wszyscy za to dziękujemy – wyjaśnia uradowanych Chudzikiewicz.

Uhonorowani pamiątkowymi odznakami zostali ponadto: Prof. Zbigniew Czajkowski, Marek Jendryś, Mikołaj Pac Pomarnacki, Jan Majnusz i Wacław Myszczyszyn. Wszyscy wymienieni to trenerzy i działacze od dawna związani z sekcją szermierczą GKS Piast Gliwice.

Stoją od lewej. Wacław Myszczyszyn, Piotr Tomala, Zdzisław Mikulski, Mikołaj Pac Pomarnacki, Zbigniew Czajkowski, Maciej Chudzikiewicz, Jan Majnusz

Grzegorz Muzia
Foto: Andrzej Oksztul

Gwiazdka ze Szpadą
02.12.2012

Jak ma to miejsce co roku, w pierwszy weekend grudnia, na planszach hali przy ul. Warszawskiej w Gliwicach walczyły dzieci i młodzież w kolejnej edycji Gwiazdki ze Szpadą. Tradycyjnie już, ten jeden z najstarszych turniejów dla najmłodszych przyciągnął setki dziewcząt i chłopców z całej Polski i zza granicy. Najsilniejszą reprezentację wystawiły drużyny gospodarzy, czyli Piasta Gliwice, Muszkietera i Kosyniera Gliwice. Najwięcej medali zgarnął narybek Piasta. Poniżej prezentujemy pełną listę finalistów.

Klasyfikacja końcowa dziewcząt:
Dzieci (2001 i młodsi):
1 WRÓBLEWSKA Agata KOLEJARZ WROCŁAW
2 SZMER Wiktoria UKS KOSYNIER GLIWICE
3 FIDLEROVA Kristina
3 MARUCHA Weronika SKS FLESZ SWIDNICA
5 OBAL Aleksandra PAŁAC MŁODZIEZY TARNÓW
6 MAKUCH Zuzanna UKS KOSYNIER GLIWICE
7 GWÓZDZ Julia BYTOMSKIE TOWARZYSTWO SZERPOML
8 FUCHS Anita KS SZPADA WROCŁAW

Miejsca zawodniczek Piasta
37. MAJGIER Klara
51. MAJGIER Bernadeta
74. NIEZGODA Anna

Klasyfikacja końcowa chłopców:
Dzieci (2001 i młodsi):
1 CHLEBIEJ Ivo PIAST GLIWICE
2 NOGANOWICZ Karol KOLEJARZ WROCŁAW
3 KRZYZYNSKI Artur KOLEJARZ WROCŁAW
3 SOCHA Jan PKSZERM WARSZAWA
5 PODOLSKI Piotr KKS KRAKÓW
6 GODLEWSKI Bartłomiej KOLEJARZ WROCŁAW
7 KOLCZYK Paweł UKS START OPOLE
8 STOLARSKI Mateusz UKS WOŁODYJOWSKI

Pozostali zawodnicy Piasta
14. KARDASZEWICZ Jan
16. SMET Piotr
23. WESOŁOWSKI Michał
25. MIGAS Piotr
40. CHOWANIEC Maciej
46. CIESIELSKI Norbert
47. RUCIŃSKI Szymon
57. PANKIEWICZ Michał
59. GOŁĄB Miłosz
61. OLSZÓWKA Patryk
65. BRADEL Michał
68. SWIDER Szymon
70. OLEJNICZAK Kamil
72. PISKOP Dominik
84. ŚLIWA Kacper

Młodziczki (1999 – 2000):
1 KYRCZ Julia PIAST GLIWICE
2 ROZNIECKA Barbara PTG SOKÓŁ
3 BIELECKA Katarzyna MDK NR 1 BYTOM
3 OWSIANKO Nikola MKS KUSY SZCZECIN
5 KES Agata KOLEJARZ WROCŁAW
6 GAJÓWKA Maria PAŁAC MŁODZIEZY KATOWICE
7 BAJ Wiktoria UKS WOŁODYJOWSKI SIEM. SL.
8 PIECHOCKA Martyna UKS KOSYNIER GLIWICE

Miejsca pozostałych zawodniczek Piasta
11. MICHALESKUL Julia
16. NYCZ Aleksandra
21. MAJGIER Katarzyna
24. KAWENCKA Ewa
44. BILIŃSKA Agnieszka
54. BANASZAK Barbara

Młodzicy (1999 – 2000)
1 MICHALAK Damian UKS START OPOLE POL
2 LUBIENIECKI Wojciech PTG SOKÓŁ 1893 MIELEC
3 GWIZDAK Bartłomiej MKS GRYF MIELEC
3 JANECKI Iwo KKS KRAKÓW
5 KOLANCZYK Wojciech UKS IRWIN MANIECZKI
6 BAR Michał PIAST GLIWICE
7 MANCEWICZ Bartłomiej PIAST GLIWICE
8 RYSZKIEWICZ Artur MKS KUSY SZCZECIN

Pozostali zawodnicy Piasta
19. TUREK Jan
31. GAJEWSKI Jan
40. JANIK Krzysztof
42. KRZYPKOWSKI Mikołaj
57. PANKIEWICZ Karol
63. MORDAL Robert

Juniorzy Młodsi (1997 – 1998)
1 STASZULONEK Bartosz PIAST GLIWICE
2 BORON Paweł UKS START OPOLE
3 KAPAŁA Piotr MUSZKIETER GLIWICE
3 MARCOL Daniel T.S. GÓRNIK RADLIN
5 NIKIEL Michał MUSZKIETER GLIWICE
6 KUBICKI Łukasz RMKS RYBNIK POL
7 TRUCHANOWSKI Andrzej PIAST GLIWICE
8 NOWAK Radosław MKS KUSY SZCZECIN POL

Juniorki młodsze
1 ILASZEK Paulina – SKS RADOMYŚL WIELKI
2 ROSZCZAK Anna – RMKS RYBNIK
3 RABCZEWSKA Weronika – MKS KUSY SZCZECIN
3 SIWOŃ Aleksandra – T.S. GÓRNIK RADLIN
5 ROŻNIECKA Dorota – PTG SOKÓŁ 1893 MIELEC
6 BORYCZKA Laura – T.S. GÓRNIK RADLIN
7 ZAMACHOWSKA Wiktoria – KKS KRAKÓW
8 PUŁA Klaudia — SKS RADOMYŚL WIELKI

Zawodniczki Piasta Gliwice nie startowały w tej katogori wiekowej

Pozostali zawodnicy Piasta
13. KRÓLICKI Michał
17. KOSMOL Tomasz
22. BARTOLEWSKI Wacław
31. SZOCIK Jakub

 

Jagoda Zagała wygrywa w Pucharze Polski!
25.11.2012

Jagoda Zagała, najlepsza obecnie szpadzistka gliwickiego Piasta wygrała trzeci turniej bieżącego cyklu Pucharu Polski Juniorów. Gliwiczanka w zawodach, które odbyły się w Rybniku, w finale pokonała swoją najgroźniejszą rywalkę, Aleksandrę Zamachowską (KKS Kraków) 15:8. Przypomnijmy, że podopieczna Piotra Tomali w pierwszej edycji tych zawodów, zajęła druga lokatę. W drugim turnieju, który odbył się w Gliwicach Zagała stanęła na trzecim stopniu podium. Szpadzistka Piasta w całym cyklu zajmuje drugą lokatę, tracąc do prowadzącej Aleksandry Zamachowskiej 13 punktów. Odbędą się jeszcze jedne zawody Pucharu Polski w tej kategorii wiekowej. Jagoda Zagała, aby zdobyć Puchar musi wygrać ten ostatni turniej i liczyć, że Zamachowska zajmie najwyżej trzecie miejsce. Chyba, ze krakowianka nie w skoczy w ogóle na podium, ale to jest mało prawdopodobne, sądząc po dotychczasowych wynikach.

Grzegorz Muzia
Foto: www.mat-fencing.pl

Gliwicka Szpada zmiażdżyła resztę Polski
25.11.2012

W drugim dniu turnieju o Puchar Polski Juniorów w których walczyli mężczyźni, w pierwszej ósemce III edycji tych zawodów znalazło się aż siedmiu wychowanków gliwickich klubów! Pierwsze miejsce zajął Mateusz Antkiewicz, jeszcze niedawno szermierz Muszkietera Gliwice, a obecnie zawodnik AZS AWF Katowice. Na drugim stopniu podium stanął Jan Wenglarczyk, wychowanek Piasta, a teraz szpadzista Muszkietera. Brązowe medale wywalczyli Sebastian Majgier Piast) i Aleksander Staszulonek (Muszkieter). Niewykluczone, że na podium byłoby więcej zawodników Piasta, gdyby nie to, że los zetknął w ćwierćfinale Majgiera z Patrykiem Szlamą. Lepszy o cztery trafienia okazał się ten pierwszy. Szlama ostatecznie został sklasyfikowany na szóstym miejscu, a ósma lokata przypadła Pawłowi Cieślikowi, także młodemu szpadziście Piasta.

Ćwierćfinały:
Jan Wenglarczyk (Muszkieter Gliwice) – Paweł Cieślik (Piast Gliwice) 15:3
Sebastian Majgier – Patryk Szlama (obaj Piast Gliwice) 15:11Krzysztof Kaczkowski (TMS Sosnowiec) – Oliwier Filipczak (Dragon Łódź) 15:3
Aleksander Staszulonek (Muszkieter Gliwice – Krzysztof Rokosz (Muszkieter Gliwice) 15:10
Mateusz Antkiewicz (AZS AWF Katowice) – Bartłomiej Staszczak (KKS Kraków) 15:7

Półfinały:
Wenglarczyk – Majgier14:13
Antkiewicz – Staszulonek 15:12
Finał:
Antkiewicz – Wenglarczyk 15:10

Kolejność:
1 Mateusz Antkiewicz (AZS AWF Katowice)
2 Jan Wenglarczyk (Muszkieter Gliwice)
3 Sebastian Majgier (Piast Gliwice)
3 Aleksander Staszulonek (Muszkieter Gliwice)
5 Bartłomiej Staszczak (KKS Kraków)
6 Patryk Szlama (Piast Gliwice)
7 Krzysztof Rokosz (Muszkieter Gliwice)
8 Paweł Cieślik (Piast Gliwice)

Startowało 96 zawodników.

Foto: www.mat-fencing.pl

Puchar Polski JM – brąz dla Patryka Szlamy
14.10.2012

W drugim dniu zawodów o Puchar Polski Juniorów Młodszych, które odbyły się w miniony weekend w Gliwicach na plansze wyszli chłopcy. Po niepowodzeniu w turnieju żeńskim w obozie Piasta liczono, że przede wszystkim podbudowanemu niedawnym sukcesem Pucharze Europy, Patrykowi Szlamie uda się wywalczyć medal i tak się też stało. Młody szermierz Piasta stanął na trzecim stopniu podium. – Mogło być lepiej, ale cieszmy się z tego miejsca. Często tak bywa, że jak zawodnik osiągnie dobry wynik na tak ważnych zawodach, jakim są Puchary Europy, następuje rozprężenie i przy następnym starcie trudno jest wspiąć się na szczyty.

Miejsce w czołówce pozwala naszemu zawodnikowi zachować szansę na końcowy sukces, bo Puchar Polski zdobywa ten, kto nazbiera najwięcej punktów w czterech turniejach – wyjaśnia Maciej Chudzikiewicz. Nie tylko trener Piasta z uwaga obserwował jak sobie poradzą szpadziści z tego klubu. W niedzielę w hali szermierczej można było też spotkać Kaję Kościelniak. Faworytka turnieju żeńskiego nie weszła nawet do szesnastki w i ramach pokuty niedzielę spędziła kibicując kolegom z sekcji – Szpadzistka Piasta swój słabszy występ tłumaczyła kontuzją – Miałam zrezygnować ze startu, bo nie byłam w pełni sił. Liczyłam jednak, że uda się osiągnąć dobry wynik, więc zdecydowałam się wziął udział w turnieju. Nie udało się szkoda. Zawiodłam siebie o fechmistrza Macieja Chudzikiewicza. W niedzielę przyszłam kibicować chłopakom. Miałam nadzieję, że zdobędą medal, aby poprawić humor fechmistrzowi – powiedziała nam Kaja Kościelniak.

Patryk Szlama do tarł do półfinału. Tam zmierzył się też z gliwiczaninem, bo zawodnikiem Muszkietera, Piotrem Kapałą. Lepszy o dwa trafienia okazał się szermierz Muszkietera. Szlama musiał więc zadowolić się brązowym medalem. Kapała walkę o złoto przegrał z Maciejem Bielcem (Szpada Wrocław).

Ćwierćfinały:
Patryk Szlama (Piast Gliwice) – Wiktor Miller (UKS Start Opole) 15:9
Piotr Kapała (Muszkieter Gliwice) – Maciej Golec (Kolejarz Wrocław) 15:12
Maciej Bielec (KS Szpada Wrocław) – Paweł Boroń (UKS Start Opole) 15:7
Daniel Marcol (TS Górnik Radlin) – Filip Majkut (MKS Kusy Szczecin) 15:14

Półfinały:
Kapała – Szlama 15:13
Bielec – Marcol 15:4

Finał:
Bielec – Kapała 15:12

Kolejność:

1 Maciej Bielec (KS Szpada Wrocław)
2 Piotr Kapała (Muszkieter Gliwice)
3 Daniel Marcol (TS Górnik Radlin)
3 Patryk Szlama (Piast Gliwice)
5 Wiktor Miller (UKS Start Opole)
6 Filip Majkut (MKS Kusy Szczecin)
7 Paweł Boroń (UKS Start Opole)
8 Maciej Golec (Kolejarz Wrocław)

Pozostałe miejsca zawodników Piasta:
22 – Tomasz Kosmol
24- Jakub Turek
26 – Bartosz Sztaszulonek
49 – Andrzej Truchanowski
54 – Jakub Szocie
59 – Wacław Bartolewski
82 – Jakub Gwiżdż
83 – Jan Turek
101 – Michał Królicki

Opracowanie: Grzegorz Muzia
Foto: Andrzej Oksztul

Puchar Polski JM – Dziewczęta bez medalu
13.10.2012

Tym razem bez medalu zakończyły II edycję Pucharu Polski w Szpadzie w kategorii Junior Młodszy zawodniczki Piasta Gliwice. Zawiodła przede wszystkim główna faworytka do złotego medalu, zwyciężczyni I edycji PP – Kaja Kościelniak. Podopieczna Macieja Chudzkikiewicza miała teoretycznie najłatwiejszą drogę na podium, ale nie weszła nawet do najlepszej 16-stki tych zawodów. Kościelniak przegrała i to wyraźnie, bo 11:15 z broniącą barw UKS ATLAS TARNOWO PODGÓRNE – Weroniką Nawrot.

Mocno niezadowolony z wyniku swojej zawodniczki był Maciej Chudzikiewicz. – Była rozstawiona z nr 1, była faworytką i mocno liczyłem, że zwycięży w Gliwicach, ale dziś walczyła zdecydowanie poniżej swoich możliwości – powiedział tuż po przegranej walce fechmistrz Piasta.

Honoru szermierczej szkoły Piasta próbował bronić na co dzień walcząca w młodszej kategorii wiekowej Julia Kyrcz. 13-latka w 1/32 sprawiła miłą niespodziankę, pokonując starszą od siebie o trzy lata zawodniczkę Pałacu Młodzieży Katowice, Adriannę Szkółkę – 15/11. W 1/16. Kyrcz do końca prowadziła wyrównaną walkę z Wiktorią Skrzypczak, reprezentującą klub Kusy Szczecin. Gliwiczance zabrakło jednak doświadczenia i w samej końcówce poniosły ją emocje, co bezlitośnie wykorzystała rywalka, dwukrotnie celnie trafiąjąc. Julia Kyrcz ostatecznie została sklasyfikowana na 15 miejscu, Kaja Kościelniak na 17 lokacie, a trzecia z naszych reprezentantek zakończyła pucharowe zmagania na 54 miejscu.

Zwyciężyła Agnieszka Rolek z AZS Katowice, drugie miejsce zajęła Paulina Wilaszek z SKS Radomyśl Wielki. Na trzecim stopniu podium stanęły Weronika Łuszcz (Szpada Wrocław) i Weronika Rabczewska (MKS Kusy Szczecin). Najlepsza z gliwiczanek okazała się Karolina Mazanek. Szpadzistka Muszkietera Gliwice zakończyła zawody na 7 lokacie. W turnieju wzięło udział 98 zawodniczek z całej Polski

Opracowanie: Grzegorz Muzia
Foto: własne
Na zdjęciu Julia Kyrcz/Piast Gliwice

Patryk Szlama drugi w Pucharze Europy!
06.10.2012

Fantastyczny wynik osiągnął szpadzista gliwickiego Piasta na zawodach Pucharu Europy Kadetów (junior młodszy), które odbyły się w miniony piątek w Budapeszcie. Patryk Szlama, bo o nim mowa w stawce 177 szpadzistów z całej Europy dotarł aż do ścisłego finału. W walce o złoto musiał już uznać wyższość Węgra – Zsombora Banzai, ulegając mu 5:15. Aby dojść tak wysoko w tak licznym gronie, trzeba było przejść bardzo długą drogę.

W ćwierćfinale Patryk pokonał Martina Rubesa (Czechy) 15:14. W półfinale dużo już słabszy opór sprawił mu Emil Garifullin. Rosjanin trafił Polaka tylko 6 razy, przy 15 naszego reprezentanta. Szlama był jedynym Polakiem, który dotarł do pierwszej ósemki. Wysoko w tych zawodach doszedł także Piotr Kapała. Szermierz Muszkietera Gliwice zakończył zawody na 17 miejscu.

Pierwszy od lewej, Patryk Szlama – Foto: Jan Motyl

Kolejność:
1 Zsombor Banyai (Węgry)
2 Patryk Szlama (Polska, Piast Gliwice)
3 Gianluca Casaro (Włochy)
3 Emil Garifullin (Rosja)
5 Martin Rubes(Czechy)
6 Adrian Dabija (Rumunia)
7 Sergio Trivelli (Włochy)
8 Federico Vismara (Włochy)

Miejsca Polaków
17 Piotr Kapała (Polska, Muszkieter Gliwice)
20 Maciej Bielec (Polska, Szpada Wrocław)
23 Andrzej Agria (Polska, Polski Klub Szermierczy Warszawa)
29 Jakub Glezman (Polska, AZS UKW Bydgoszcz)
51 Adrian Haławczak (Polska, MKS Kusy Szczecin)
56 Bartosz Staszulonek (Polska, Piast Gliwice)
77 Marek Daniszewski (Polska, Muszkieter Gliwice)
84 Daniel Marcol (Polska, TS Górnik Radlin)
93 Tomasz Smoleń (Polska, TS Górnik Radlin)
100 Jakub Turek (Polska, Piast Gliwice)
102 Tomasz Kosmol (Polska, Piast Gliwice)
103 Patryk Szopa (Polska, KKS Kraków)
123 Michał Opałka (Polska, Szpada Wrocław)
124 Jakub Ciurko (Polska, TS Górnik Radlin)
132 Karol Budek (Polska, KKS Kraków)
137 Wiktor Miller (Polska, UKS Start Opole)
144 Paweł Boroń (Polska, UKS Start Opole)
162 Przemysław Trzepizur (Polska, RMKS Rybnik)

Maciej Chudzikiewicz – 50 lat w Piaście Gliwice
04.10.2012

Gościem kolejnego wydania programu „Zadaj Pytanie” był Maciej Chudzikiewicz, fechmistrz i trener sekcji szermierczej GKS Piast. W tym roku mija jego okrągły Jubileusz 50 lat działalności w Piaście Gliwice. Wychował mistrzów Europy i Polski. Jednym z jego podopiecznych jest Ruben Limardo, aktualny Mistrz Olimpijski. Zobacz jak odpowiadał na pytania internautów popularny „Chudy”.
Oglądaj TUTAJ

Grad medali w Mistrzostwach Śląska
01.10.2012

W ostatni weekend września odbyły się Mistrzostwa Śląska Młodzików w Szpadzie oraz Juniorów, którzy nie przekroczyli 20 lat. Piast Gliwice tradycyjnie już wystawił liczną reprezentację i wrócił z tych Mistrzostw z medalami we wszystkich kolorach. W zawodach, które odbyły się w Radlinie (Młodzicy) na najwyższym stopniu podium stanął Andrzej Truchanowski (rocznik 1998). W konkursie drużynowym drugie miejsce zajęła ekipa Piasta, walcząca w składzie: Bar Michał, Bartolewski Wacław, Truchanowski Andrzej, Turek Jan.
Na trzeciej lokacie kończyła ten turniej drużyna dziewcząt (Kawencka Ewa, Kyrcz Julia, Majgier Katarzyna). Indywidualnie bez medalu, ale złoto też przyjechało do Gliwic, bo zdobyła je Karolina Mazanek z Muszkietera Gliwice. Żeński zespół z tego klubu uplasował się na II miejscu. Chłopcy Muszkietera natomiast sięgnęli po złoto.

Jeszcze lepiej zakończyły się te mistrzostwa dla juniorów starszych (zawody w Bytomiu) . Wśród kobiet równych sobie nie miała Jagoda Zagała. Również i turniej drużynowy zakończył się tryumfem zawodniczek Piasta. Zespół walczył w składzie: Michalewicz Paulina, Nycz Magdalena, Ridzewska Anna, Zagała Jagoda.

Paniom pozazdrościli mężczyźni, którzy też powiększyli swój dorobek, ale o krążki w innych barwach. Srebrny medal wywalczyła drużyna Piasta, którą na tych zawodach reprezentowali Cieślik Paweł, Majgier Sebastian, Niestrój Daniel i Stan Paweł. Indywidualnie, na trzecim stopniu podium stanął Daniel Niestrój.

Pierwsze dwa miejsce w turnieju indywidualnym zajęli szpadziści Muszkietera: Mateusz Antkiewicz był pierwszy, a na drugim miejscu zawody te kończył Jan Wenglarczyk. Warto jednak tu powiedzieć, że szpadzista Piasta, Daniel Niestrój jest o dwa lata młodszy od szermierzy Muszkietera, co w tej dyscyplinie ma niebagatelne znaczenie.

 

MIĘDZYWOJEWÓDZKIE MISTRZOSTWA ŚLĄSKA MŁODZIKÓW
W SZPADZIE DZIEWCZĄT I CHŁOPCÓW
30 września 2012 Radlin
rocz. 1998 – 2000

Klasyfikacja końcowa dziewcząt
Miejsca zawodniczek Piasta Gliwice
6. Kyrcz Julia
7. Kawencka Ewa
18. Majgier Katarzyna
23. Nycz Aleksandra
26. Bilińska Agnieszka
33. Michaleskul Julia

Klasyfikacja końcowa drużynowa dziewcząt:

3 miejsce – PIAST GLIWICE I Kawencka Ewa, Kyrcz Julia, Majgier Katarzyna.
7 miejsce – PIAST GLIWICE II: Bilińska Agnieszka, Michaleskul Julia, Nycz Aleksandra.

Klasyfikacja końcowa chłopców:
Miejsca zawodników Piasta Gliwice
1 miejsce – Truchanowski Andrzej
5. Bartolewski Wacław
8. Janik Krzysztof
9. Turek Jan
17. Bar Michał
26. Pankiewicz Karol
29. Krzypkowski Mikołaj
32. Śliwa Artur
38. Legeć Tomasz

Klasyfikacja końcowa drużynowa chłopców:

2. PIAST GLIWICE I Bar Michał, Bartolewski Wacław, Truchanowski Andrzej, Turek Jan.
8. PIAST GLIWICE II: Janik Krzysztof, Krzypkowski Mikołaj, Pankiewicz Karol

MISTRZOSTWA ŚLĄSKA JUNIORÓW
W SZPADZIE KOBIET I MĘŻCZYZN
30 września 2012 Bytom do 20 lat

 

Klasyfikacja końcowa kobiet:
Miejsca szpadzistek Piasta Gliwice
1. Zagała Jagoda
10. Ridzewska Anna
21. Michalewicz Paulina
22. Nycz Magdalena

Klasyfikacja końcowa drużynowa kobiet:
1. PIAST GLIWICE: Michalewicz Paulina, Nycz Magdalena, Ridzewska Anna, Zagała Jagoda.

Klasyfikacja końcowa mężczyzn:
Miejsca zawodniczek Piasta Gliwice
3. Niestrój Daniel
13. Stan Paweł
14. Szlama Patryk
16. Staszulonek Bartosz
17. Cieślik Paweł
17. Kosmol Tomasz
19. Majgier Sebastian
20. Szocik Jakub
28. Królicki Michał
31. Turek Jakub

Klasyfikacja końcowa drużynowa mężczyzn:
2. PIAST GLIWICE I: Cieślik Paweł, Majgier Sebastian, Niestrój Daniel, Stan Paweł.
4. PIAST GLIWICE II: Kosmol Tomasz, Staszulonek Bartosz, Szlama Patryk, Turek Jakub.

 

Szermierczy narybek z medalami
24.09.2012

Dwie szermiercze imprezy odbyły się w miniony weekend w których startowali reprezentanci Piasta. W Częstochowie w turnieju Coneco Cup walczyły dzieci z roczników 1999-2002. W Krakowie natomiast w bardzo efektownej scenerii, bo pod nurami Barbakanu odbył się XXXII już Turniej o Puchar Barbakanu. Z Częstochowy gliwiczanie wrócili z trzema medalami. Wśród chłopców w kategorii wiekowej 2001-02 tryumfował Ivo Chlebiej, młody szpadzista Piasta. Natomiast z brązowymi medalami wrócili do domów Ewa Kawencka i Michał Bar. Mali uczestnicy, ale wielkie emocje. Turniej w który walczy się o Puchar Barbakanu jest międzynarodowym, cyklicznym wydarzeniem sportowym, cieszącym się dużym zainteresowaniem i bardzo dobrą renomą w środowisku szermierczym. Jednocześnie, ze względu na swoją wyjątkową atmosferę i wyjątkowość samej dyscypliny jest to niezwykle ciekawe wydarzenia, zarówno dla miłośników szermierki, jak i osób, które o szermierce wiedzą niewiele. Każdego roku w walkach uczestniczy ponad 100 zawodników – czołówka polskich szermierzy, a także zawodnicy z całej niemalże Europy (Włoch, Norwegii, Rumunii, Węgier, Ukrainy, Białorusi, Estoni).

Od ubiegłego roku do scenariusza rozgrywek organizatorzy wprowadzili zwyczaj zapraszania aktualnych mistrzów świata, jako gości honorowych Turnieju – podczas zeszłorocznej edycji towarzyszył nam zawodnik z Estonii – Nikolai Novosjolov, w tym roku swój udział zapowiedział włoski zawodnik – Paolo Pizzo!

W tym doborowym gronie w tegorocznej edycji barw Piasta broniły trzy szpadzistki i czterech szpadzistów, sami jednak juniorzy. Najlepiej zaprezentowała się Angelika Marszołek, która zakończyła zawody na 13. miejscu. Z chłopców najwyżej, bo na 17. lokacie uplasował się Daniel Nastrój. Dla wszystkich jednak młodych szpadzistów występ w tak prestiżowym turnieju to spore przeżycie.

W zawodach zwyciężył krakowianin, reprezentant Polski i miejscowego AZS AWF, Piotr Kruczek. W finale pokonał on ukraińskiego szpadzistę Anatolija Hereja 15:14. Trzecie miejsca zajęli Radosław Zawrotniak i Jan Wenglarczyk reprezentujący Muszkietera Gliwice

O Puchar Barbakanu
Miejsca szpadzistek Piasta Gliwice
13. Marszołek Angelika
15. Ridzewska Anna
34. Zagała Jagoda

Miejsca Szpadzistów Piasta Gliwice
17. Niestrój Daniel
22. Majgier Sebastian
60. Staszulonek Bartosz
80. Stan Paweł

Trwa ciągły nabór do sekcji szermierczej. Zapisywać się można od poniedziałku do piątku w godzinach od 16 do 19.
Szczegółowych informacji udziela Maciej Chudzikiewicz – nr tel. 601 894 404

 

Jagoda Zagała druga w Pucharze Polski
18.09.2012

Już nie tak spektakularnym sukcesem zakończyły się dla szermierzy Piasta zawody Pucharu Polski w kategorii juniorów, jak to miało miejsce tydzień temu, kiedy to juniorzy młodsi wywalczyli dwa złote medale. Tym razem na podium stanęła „tylko” Jagoda Zagała. Nasza szpadzistka zajęła w zawodach rozegranych także we Wrocławiu drugie miejsce. To oczywiście bardzo dobry wynik. Była to dopiero pierwsza z czterech edycji Pucharu i Jagoda dzięki dobremu występowi wciąż jest zaliczana do faworytek tych rozgrywek w nowym sezonie.

Pozostałe miejsca szpadzistek Piasta
21. Michalewicz Paulina 1993
33. Kościelniak Kaja 1996
38. Ridzewska Anna 1993
64. Nycz Magdalena 1993
81. Wolakowska Paulina 1995

Warto zaznaczyć, że Kaja Kościelniak i Paulina Wołakowska to dziewczyny na co dzień rywalizujące w kategorii junior młodszy.

Chłopcy tym razem bez medalu, ale Piast wystawił liczną grupę, która w takich turniejach nabiera niezbędnego doświadczenia.

9. Majgier Sebastian – 1995
26. Szlama Patryk – 1996
31. Staszulonek Bartosz -1997
34. Turek Jakub – 1996
41. Niestrój Daniel – 1995
46. Kosmol Tomasz – 1997
59. Stan Paweł – 1994
62. Cieślik Paweł – 1995
68. Szocik Jakub – 1997

Kapitalny początek nowego sezonu szermierzy
10.09.2012

Z początkiem września rozpoczął się nowy sezon dla szpadzistek i szpadzistów gliwickiego Piasta. Kapitalnie wręcz weszli w niego Kaja Kościelniak i Patryk Szlama. Wychowankowie Piasta zwyciężali w pierwszej edycji Pucharu Polski w Szpadzie w kategorii wiekowej Junior Młodszy.

Kaja Kościelniak na ten sezon postawiła sobie za cel wspięcie się na sam szczyt krajowego rankingu w swojej kategorii wiekowej. Wysokie miejsce w tej klasyfikacji daje bowiem prawo startu na Mistrzostwach Europy i Świata. Aby zrobić pierwszy krok w tym kierunku, podopieczna Macieja Chudzikiewicza musiała we Wrocławiu stanąć na najwyższym stopniu podium i sztuki tej dokonała. Gliwiczanka najpierw łatwo weszła do czołowej ósemki. Potem, w ćwierćfinale Kościelniak pokonała 15/7 Aleksandrę Siwoń z Górnik Radlin, zapewniając sobie co najmniej brązowy medal. W walce o finał szpadzistka Piasta uporała się z Pauliną Wilaszek z SKS Radomyśl Wielki, wygrywając jednym trafieniem (15/14). W ostatniej, decydującej bitwie podopieczna Macieja Chudzikiewicza zmierzyła się z reprezentującą miejscowy klub szermierką – Weroniką Łuszcz (KS Szpada Wrocław).Nasza zawodniczka i tym razem w decydującej fazie tej walki wykazała się większą odpornością psychiczną, pokonując wrocławiankę jednym punktem. W turnieju kobiecym startowało 98 szpadzistek.

Patryk Szlama przystępował do tych zawodów w roli faworyta i nie rozczarował. Szpadzista Piasta pokazał się z doskonałej strony, niszcząc wręcz swoich rywali. W ćwierćfinale rozgromił Karola Budkę z KKS Kraków – 15/6. W półfinale nie dał żadnych szans Jakubowi Ciurko z Górnik Radlin wygrywając aż 15/4.W walce o złoto wychowanek Macieja Chudzikiewicza musiał się nieco bardziej wysilić, ale też wysoko, bo 15/8 pokonał reprezentanta gospodarzy – Macieja Bielca.

W turnieju męskim wzięło udział 118 zawodników.

Pozostałe miejsca zawodników Piasta.
11. Turek Jakub Piast Gliwice
13. Kosmol Tomasz Piast Gliwice
28. Szocik Jakub Piast Gliwice
38. Staszulonek Bartosz Piast Gliwice
46. Bartolewski Wacław Piast Gliwice
48. Truchanowski Andrzej Piast Gliwice
76. Królicki Michał Piast Gliwice
108. Śliwa Artur Piast Gliwice

…………………………………………………………………………………..

Tak się bawią Szermierze! Podsumowanie sezonu (zdjęcia i video)
27.06.2012

19 czerwca 2012 roku już po raz siódmy z rzędu przy hali szermierczej mieszczącej się przy ul Warszawskiej na sportowym i rodzinnym pikniku spotkali się szpadzistki, szpadziści, przyjaciele i rodziny związane z sekcją szermierczą GKS Piast Gliwice. Atmosfera tego pikniku jest wyjątkowa i unikalna. Kto nie wierzy, no cóż, może się przekonać, ale wcześniej musi zostać szermierzem. Uwaga, jest to możliwe w każdym praktycznie wieku. W części oficjalnej uhonorowano wyróżniające się zawodniczki i zawodników, a potem wspólnie grilowano, delektowano się domowym ciastem, wspominano i bawiono się do późnych godzin wieczornych.
Zobacz zdjęcia – część 1
Zobacz zdjęcia – część 2
Zobacz video – You Tube

 

Sezon Zagały i Majgiera, szermiercze podsumowanie sezonu 2011/12
27.06.2012

W minionym tygodniu oficjalnie już sekcja szermiercza Piasta Gliwice zakończyła sezon 2011/12. Tradycyjnie z tej okazji doszło do spotkania na którym sportowcy, trenerzy i przyjaciele sekcji podsumowali ostatnie 10 miesięcy zmagań. Nie tylko jednak był to wieczór wspomnień. Snuto już plany na tą bliższą i dalszą przyszłość. Podsumujmy, najważniejsze wydarzenia i sukcesy sekcji szermierczej od września ubiegłego roku do czerwca A.D. 2012.

 

Po przejściu na sportową emeryturę Adama Wierciocha i zakończeniu profesjonalnej kariery przez Marka Jendrysia, najstarszym seniorem w sekcji został ledwie 23-letni Mateusz Nycz, mający już na swoim koncie tytuł Młodzieżowego Mistrza Europy. Nie do niego jednak należał miniony sezon, ale do Jagody Zagały i Sebastiana Majgiera. Już we wrześniu Zagała wygrała zawody Pucharu Polski w Szpadzie w kategorii juniorek. W listopadzie natomiast młoda zawodniczka Piasta zajęła trzecie miejsce w Pucharze Świata. Zawody te odbyły się w Kopenhadze. Sukcesu koleżance pozazdrościł Sebastian Majgier, który w tym samy miesiącu stanął na trzecim stopniu podium, ale w turnieju Pucharu Europy.

Natomiast już w grudniu rozegrano jubileuszową, bo XV Edycję Turnieju „Gwiazdka ze Szpadą”. Z tej okazji do Gliwic zjechało

Jagoda Zagała – obecniej nr 1 żeńskiej, gliwickiej szpady

prawie 400 dziewcząt i chłopców. W każdej z kategorii wiekowej na podium stawali młodzi szpadziści Piasta. W najmłodszej, Ivo Chlebiej, zajął trzecie miejsce. Brązowy medal wywalczył Wacław Bartolewski W najstarszej kategorii wiekowej tryumfował Patryk Szlama. Wśród dziewcząt złoty medal wywalczyła Kaja Kościelniak, a brązowy zdobyła Ola Nycz.

Tuż przed końcem roku przypomniał o sobie Marek Jendryś. 38-letni weteran szermierczych plansz w I Edycji Pucharu Polski zajął trzecie miejsce.

Już w styczniu 2012 roku Jagoda Zagała zajęła szóste miejsce w zawodach Pucharu Świata Juniorek, które odbyły się w austriackim Mödling. O pucharowe punkty walczyło 129 szpadzistek z całego Świata, w tym 12 Polek. Zagała uplasowała się najwyżej z reprezentantek naszego kraju, potwierdzając, że w swojej kategorii wiekowej jest najlepszą zawodniczką w kraju.

Udanie też w Nowy Rok wszedł Mateusz Nycz. Na rozgrywanych w Gliwicach zawodach o Puchar Polski w Szpadzie, szermierz Piasta Gliwice wywalczył srebrny medal.

Na początku lutego natomiast Jagoda Zagała i Sebastian Majgier na odbywających się w Szczecinie indywidualnych Mistrzostwa Polski wywalczyli złote medale. W przypadku Jagody było to powtórzenie wyniku z 2010 roku. Majgier natomiast w tej kategorii wiekowej po raz pierwszy stanął na najwyższym stopniu podium.

Wysoką formę Zagała powtórzyła z początkiem marca, zajmując na odbywających się w chorwackim mieście Poreć – Mistrzostwach Europy Juniorów w Szermierce – ósme miejsce. Jagoda w walce o medal uległa tryumfatorce tej imprezy – Francuzce Lauren Remi trzema trafieniami. Szpadzistka Piasta i tak była najlepszą z Polek w turnieju indywidualnym żeńskiej szpady.

Największy jednak sukces minionego sezonu w sekcji szermierczej Piasta odniósł Sebastian Majgier. 17-letni gliwiczanin wywalczył w Moskwie WICEMISTRZOSTWO ŚWIATA KADETÓW! Droga do medalu łatwa nie była. Trzeba było pokonać całą plejadę młodzieżowych gwiazd światowej szpady, ale udało się. Jagoda Zagała na tej samej imprezie zajęła wysokie, bo 13 miejsce.

Mateusz Nycz – aktualnie najbardziej utytułowany szpadzista Piasta

Tradycyjnie z początkiem maja odbyła się kolejna, 46. już edycja Turnieju o Stalową Klingę Hutnika. Nie tradycyjnie, bo po raz pierwszy w Gliwicach odbyły się natomiast zawody Pucharu Europy do lat 23. Turniej ten organizowała sekcja szermiercza Piasta Gliwice i zrobiła to perfekcyjnie. Sportowo-muzyczne show zobaczyło sporo widzów. Poziom walk, naprawdę był wysoki, a emocje jak na Olimpiadzie.

Przy tej okazji rozegrano Memoriał Antoniego Franza. Po raz kolejny już, a drugi z rzędu te największe zawody drużynowe w tej części Europy wygrali szpadziści Piasta Gliwice. Drużyna walcząca w składzie Ruben Limardo, Mateusz Nycz, Paweł Rajtor i Przemysław Bandurski pokonała w finale KKS Kraków 45 36.

13-go maja, Jagoda Zagała na odbywających się w Katowicach, Mistrzostwach Polski Seniorów w Szermierce zdobyła brązowy medal w turnieju indywidualnym. Był to pierwszy krążek tej 17-letniej zaledwie Piastunki wywalczony w kategorii seniorów.

W ten sam weekend, ale na planszach w Krakowie szermiercza młodzież walczyła o trofea w turnieju „O Miecz Zerwikaptur Longinusa Podbipięty”. Reprezentanci Piasta wracali z tych zawodów z dwoma złotymi medalami, a zdobyli je Kaja Kościelniak i Daniel Niestrój.

Ostatnim akcentem minionego sezonu były Mistrzostwa Śląska Juniorów. Młodzi szpadziści Piasta wywalczyli na tych zawodach komplet medali. Do sukcesu gliwiczan poprowadził aktualny wicemistrz Świata – Sebastian Majgier. W turnieju indywidualnym podopiecznym Mikołaja Paca Pomarnackiego stanął na najwyższym stopniu podium w finale pokonując klubowego kolegę, Daniela Niestroja. Trzecie miejsce zajął także reprezentant Piasta – Patryk Szlama.

Miniony sezon otwiera nowy rozdział w historii sekcji szermierczej Piasta Gliwice. Pałeczkę po starych mistrzach z powodzeniem przejęła młodzież. Jagoda Zagała, Sebastian Majgier idą śladami Marka Pietraszka, Adam Wierciocha i Marka Jendrysia. Najpierw sukcesy w kategoriach młodzieżowych, potem płynne przejście do seniorów. Dla Wierciocha ukoronowaniem kariery było wywalczenie srebrnego medalu olimpijskiego. O tym samym marzą jego następcy i oby się to spełniło jak najszybciej.

Na koniec trzeba dodać, że osiąganie tak dobrych wyników i utrzymanie ciągłość sukcesów nie byłoby możliwe, gdyby nie grupa świetnych trenerów, pracujących w klubie. Maciej CHudzikiewicz, Marek Julczewski, Wacław Myszczyszyn, Mikołaj Pac Pomarnacki, Piotr Tomala. To spod i szpady wychodzi kolejne pokolenie miejmy nadzieję, że fechmistrzów najwyższej, światowej klasy.

Największy sukces minionego sezonu odniósł Sebastian Majgier, zdobywając wicemistrzostwo Świata Juniorów

Opracowanie – Grzegorz Muzia

Sto procent podium dla Piasta na Mistrzostwach Śląska
18.06.2012

Na rozegranych w miniony weekend w Radlinie Mistrzostwach Śląska Juniorów Młodszych, szermierze Piasta Gliwice nie dali szans swoim rywalom zdobywając komplet medali. Wynik ten nie jest niespodzianką, gdy weźmiemy pod uwagę kto walczył w niebiesko-czerwonych barwach. Do sukcesu gliwiczan poprowadził aktualny wicemistrz Świata – Sebastian Majgier. W turnieju indywidualnym podopiecznym Mikołaja Paca Pomarnackiego stanął na najwyższym stopniu podium w finale pokonując klubowego kolegę, Daniela Niestrója. Trzecie miejsce zajął także reprezentant Piasta – Patryk Szlama.

W zawodach drużynowych również tryumfowali młodzi szermierze Piasta pokonując w finale 45:43 drużynę Muszkietera Gliwice. Piast walczył w składzie: Cieślik Paweł, Majgier Sebastian, Niestrój Daniel, Szlama Patryk

Bez medalu natomiast do domu wróciły juniorki Piasta. Najwyższej spośród reprezentantek naszego klubu uplasowała się Kaja Kościelniak zajmując 6 lokatę. W turnieju drużynowym nasze szpadzistki zajęły czwartą lokatę.

Finałowa ósemkaTurniej męski
1 MAJGIER Sebastian PIAST GLIWICE
2 NIESTRÓJ Daniel PIAST GLIWICE
3 SZLAMA Patryk PIAST GLIWICE
3 MARCOL Daniel GÓRNIK RADLIN
5 KAPAŁA Piotr MUSZKIETER GLIWICE
6 TRZEPIZUR Przemysław RMKS RYBNIK
7 CIELIK Paweł PIAST GLIWICE
8 PONICKI Maciej AZS AWF KATOWICE

Mistrzostwa Polski Młodzików w Szermierce
11.06.2012

Powoli kończy się sezon w sportach walki. Jednym z jego ostatnich akcentów były Mistrzostwa Polski w Szermierce Młodzików, czyli dzieci, które nie ukończyły 14 lat. Na zawodach, które odbyły się w miniony weekend we Wrocławiu nie zabrakło też i reprezentantów z Gliwic. Dwa złote medale i jeden brązowy wywalczyli szpadzistki i szpadziści Muszkietera Gliwice. Jeden brąz przypadł Piastowi Gliwice., Indywidualnie, na najwyższym stopniu podium stanął Marcin Nikiel. Drugi złoty krążek wywalczyli szermierze Muszkietera w turnieju drużynowym chłopców, a po brąz sięgnęły dziewczęta.

Szpadzistki i szpadziści Piasta Gliwice w tym turnieju zajęli V miejsce. Szermierze Piasta nie wrócili jednak do domu bez medalu. Trzecie miejsca na tych mistrzostwach wywalczył Wacław Bartolewski. Z dziewcząt najwyżej uplasowała się Julia Kyrcz.

MISTRZOSTWA POLSKI MŁODZIKÓW W SZPADZIE DZIEWCZĄT I CHŁOPCÓW
9 – 10.06.2012 Wrocław
rocz. 1998 – 2000

Klasyfikacja końcowa dziewcząt (Piast Gliwice)

8. Kyrcz Julia – rocznik 1999
16. Nycz Aleksandra — 2000
19. Kawencka Ewa – 2000
43. Majgier Katarzyna – 1999
65. Pawlak Martyna – 1998
74. Bilińska Agnieszka – 2000
77. Michaleskul Julia – 2000

Klasyfikacja końcowa drużynowa dziewcząt:

1 Kolejarz Wrocław
2 MKS Kusy Szczecin
3 Muszkieter Gliwice
4 AZS AWF Katowice
5 Piast Gliwice
Piast: Kawencka Ewa, Kyrcz Julka, Majgier Katarzyna, Nycz Aleksandra

Klasyfikacja końcowa chłopców:

1. Marcin Nikiel (Muszkieter Gliwice)
3. Bartolewski Wacław – 1998 (Piast Gliwice)

Pozostałe miejsca zawodników Piasta
12. Truchanowski Andrzej – 1998
21. Bar Michał – 1999
28. Gwiżdż Jakub – 1998
52. Turek Jan – 1999
79. Janik Krzysztof – 1999
80. Krzypkowski Mikołaj – 1999

Klasyfikacja końcowa w turnieju drużynowym chłopców:

1 SKS Muszkieter Gliwice
2 UKS Start Opole
3 RMKS Rybnik
4 WLKS Kmicic Częstochowa
5 Piast Gliwice

Piast walczył w składzie: Bar Michał, Bartolewski Wacław, Gwiżdż Jakub, Truchanowski Andrzej

 

„O Miecz Zerwikaptur Longinusa Podbipięty”
15.05.2012
Ponad 500 dziewcząt i chłopców z Polski i zza granicy w wieku od 10 do 14 lat wzięło udział w jednym z największych turniejów szpadowych w Polsce. Pomiędzy 12 a 13 maja w Krakowie walczono „O Miecz Zerwikaptur Longinusa Podbipięty”. Na zawodach oczywiście nie zabrakło gliwiczan. Honoru naszego miasta bronił Piast Gliwice, Muszkieter Gliwice i Kosynier Gliwice. Najlepsze wyniki zanotowali przedstawiciele Piasta, którzy wrócili do domów z dwoma złotymi medalami, a zdobyli je Kaja Kościelniak i Daniel Niestrój. Brąz wywalczył Kacper Cebo z Kosyniera Gliwice

Longinus Podbipięta herbu Zerwikaptur – bohater Ogniem i mieczem Henryka Sienkiewicza. Pochodzi ze wsi Myszykiszki. Nosił pod pachą olbrzymi miecz krzyżacki, nazywany Zerwikapturem, który otrzymał po przodku Stowejce. W bitwie pod Grunwaldem ów przodek ściął za jednym zamachem głowy trzech rycerzy noszących na tarczach kozie łby. W nagrodę owe łby dano mu do jego herbu, który nazwano Zerwikapturem. W kategorii, najmłodszej, czyli „Zuchy” najlepszy wynik wśród szpadzistów z Gliwic zanotował Maciej Chowaniec, zawodnik

Kaja Kościelniak

Piasta zajął siódme miejsce. 12 był Piotr Majgier.

W kategorii obejmującej roczniki 2000/01 na trzecim stopniu podium stanął Kacper Cebo z Kosyniera Gliwice, ósme miejsce zajął jego kolega z drużyny Maciej Borycka. Wśród dziewczynek najwyżej uplasowała się młoda szpadzista Piasta Gliwice – Ola Nycz, kończąc turniej na ósmej lokacie. W kategorii o rok starszej, tuż za podium, bo na 5 miejscu zawody zakończył Andrzej Truchanowski, 12-latek z Piasta.

W tych najbardziej prestiżowych, czyli najstarszej kategorii na tej imprezie – Junior młodszy – bezkonkurencyjni już okazali się reprezentanci Piasta. Mistrzowską klasę pokazała Kaja Kościelniak. Podopieczna Macieja Chudzikiewicza łatwo utorowała sobie drogę do finału, a w walce o złoto zmiażdżyła reprezentantkę Ukrainy – Yulię Svystil 15:4.
Wyniku koleżance pozazdrościł Daniel Niestrój. Młodemu szpadziście Piasta wygrana nie przyszła jednak łatwo. W finale nasz reprezentant stoczył ciężki, ale zwycięski bój o złoto pokonując 15:14 Jasia Koronkiewicza z KS Szpada Wrocław. Piąty w tej kategorii wiekowej był Patryk Szlama. Tuż za nim uplasował się Piotr Kopała z Muszkietera Gliwice, a finałową ósemkę zamknął Michał Nikiel, też szpadzista Muszkietera.

Opracowanie: Grzegorz Muzia
Foto: Andrzej Oksztul

Jagoda Zagała trzecia w Mistrzostwach Polski seniorek!
14.05.2012

Mamy przyjemność poinformować, że szpadzistka Piasta Gliwice, Jagoda Zagała na odbywających się w Katowicach, Mistrzostwach Polski Seniorów w Szermierce, w miniony weekend zdobyła brązowy medal w turnieju indywidualnym. Jest to pierwszy krążek w mistrzostwach Polski tej 17-letniej zaledwie szermierki wywalczony w kategorii seniorów. Wcześniej reprezentantka Piasta wielokrotnie stawała na różnych stopniach podium, ale w kategoriach młodzieżowych. Podkreślmy, ze jest to największy sukces krajowy gliwickiej, żeńskiej szpady od 2002 roku, kiedy to Aleksandra Opala, także sięgnęła po brązowy krążek. W kolejnych latach, na tym poziomie wiekowym cieszyliśmy się tylko z sukcesów przedstawicieli brzydszej płci.

Zagale na katowickich mistrzostwach nikt szans na zajęcie tak wysokiego miejsca nie dawał. Do zawodów tych bowiem przystąpiły niedawne jeszcze medalistki Mistrzostw Świata i Europy. W ćwierćfinale Jagoda pokonała jednym trafieniem Natalię Królak, która wcześniej z turnieju wyrzuciła srebrną medalistkę Mistrzostw Świata z 2009 roku Danutę Dmowską-Andrzejuk. W walce o prawo bicia się o złoty medal Zagała uległa 10 lat starszej, a więc bardziej doświadczonej szpadzistce Małgorzacie Berezie. W finałowej ósemce nasza szpadzistka była najmłodszą zawodniczką, gratulujemy!

Ćwierćfinały:
Jagoda Zagała (Piast Gliwice) – Natalia Królak (AZS AWF Warszawa) 15:14
Małgorzata Bereza (AZS AWF Katowice) – Ewa Nelip (AZS AWF Warszawa) 15:10
Renata Knapik – Aleksandra Zamachowska (obie KKS Kraków) 15:13
Magdalena Piekarska – Małgorzata Stroka (obie AZS AWF Warszawa) 15:5

Półfinały:
Bereza – Zagała 15:6
Knapik – Piekarska 15:13

Finał:
Knapik – Bereza 15:14

Klasyfikacja końcowa drużynowa.:

 

1 AZS AWF I WARSZAWA

2 AZS AWF I KATOWICE

3 AZS AWF II WARSZAWA

4 KKS KRAKÓW

5 AZS AWF WROCŁAW

6 PIAST GLIWICE

(Angelika Marszałek, Anna Ridzewska, Marta Spyra, Jagoda Zagała),

7 D’ ARTAGNAN URSYNÓW

8 STSZERM LEGIA WARSZAWA

9 MKS KUSY SZCZECIN

10 AZS AWF II KATOWICE

11 UKS GOCŁAW 75 WARSZAWA

Trenerzy i szermierze Piasta Gliwice

Szermierze uhonorowani
11.05.2012

O tym, że sekcja szermiercza praktycznie nieustannie notuje kolejne sukcesy pewnie wiecie, choćby z informacji ukazujących się na Piast.Gliwice.PL. Tylko w tym roku sekcja wzbogaciła się o srebrny medal Mistrzostw Świata Kadetów Sebastiana Majgiera, złote medale Mistrzostw Polski – Jagody Zagały i Sebastiana Majgiera oraz kolejny tryumfy Mateusza Nycza. Dodać tu należy jeszcze osiągnięcia Rubena Limardo. Z tej okazji włodarze Stowarzyszenia GKS Piast zorganizowali spotkanie z Zarządem Klubu w którym uhonorowali Jagodę Zagałę, Sebastiana Majgiera, Mateusza Nycza specjalnym nagrodami. Zapraszamy na fotoreportaż ze spotkania z Zarządu oraz kolejne, unikalne zdjęcia z 46 edycji turnieju O Stalową Klingę Hutnika. ZOBACZ

46. Memoriał Antoniego Franza
06.05.2012

Tradycyjnie już dzień po rozegraniu zawodów O Stalową Klingę Hutnika odbył się turniej drużynowy, poświęcony pamięci Antoniego Franza, twórcy gliwickiej szermierki i wychowawcy pierwszego w historii polskiej szermierki Mistrza Olimpijskiego – Egona Franke. Po raz kolejny już, a drugi z rzędu te największe zawody drużynowe w tej części Europy wygrali szpadziści Piasta Gliwice

Zawody te od 46 już lat cieszą się ogromnym powodzeniem i są traktowane jako jeden z najbardziej prestiżowych turniejów drużynowych w Europie. Specjalnie na tą okazję do Gliwic przyjeżdżają szermierze nawet spoza starego kontynentu. W tym roku w Memoriale wzięło udział 16 zespołów, w tym reprezentacja Wenezueli. Tyle drużyn nie startuje nawet w bezpośredniej rywalizacji o Mistrzostwo Polski. Z dumą możemy zakomunikować, że i tym razem najlepsi w tym turnieju okazali się szpadziści Piasta Gliwice. Ruben Limardo, Mateusz Nycz, Paweł Rajtor i Przemysław Bandurski pokonała w finale kolegów z KKS Kraków 45 36. Zespół z Krakowa walczył w składzie: Marcel Baś, Kamil Wrona i Feliks Fraś. Trzecie miejsce zajęła reprezentacja Wenezueli. Medale i nagrody, jak co roku oprócz klubowych władz wręczali synowie Franza seniora – Antoni i Aleksander.

Medale i nagrody, jak co roku oprócz klubowych władz wręczali synowie Franza seniora – Antoni i Aleksander.

Finaliści 46. Memoriału Antoniego Franza

O Stalową Klingę Hutnika po raz 46.
05.05.2012

W minioną sobotę w Gliwicach w hali sportowej w Sośnicy po raz pierwszy w historii rozegrano Puchar Europy w Szpadzie do lat 23 oraz 46 już turniej „O Stalową Klingę Hutnika”, będący jednocześnie IV edycją Pucharu Polski. Z tej okazji do naszego miasta zjechało się ponad stu szpadzistów z Polski i zza granicy. Zawody stały na bardzo wysokim poziomie i miały fantastyczną oprawę. W przerwach pomiędzy walkami czas kibicom ubarwiały występy tanecznego zespołu „Salake” oraz żeńskiego trio – „Girlsband Crazy”.

Puchar Europy do lat 23 to nowość w kalendarzu szermierczych imprez. – Organizacja pierwszej edycji tego turnieju przypadła właśnie nam, czyli Piastowi i Gliwicom, za osiągnięcia sportowe i organizacyjne z czego jesteśmy bardzo dumni – wyjaśniał skąd wziął się pomysł na to, aby w grodzie nad Kłodnicą odbył się turniej Pucharu Europy, Maciej Chudzikiewicz, fechmistrz Piasta.

Zawody sponsorowało przedsiębiorstwo „PRUiM”

Do walk eliminacyjnych zarówno w zawodach Pucharu Europy jaki w turnieju w którym walczono o punkty Pucharu Polski przystąpiła cała krajowa czołówka włącznie ze świeżo upieczonym olimpijczykiem, Radosławem Zawrotniakiem. Wśród walczących nie zabrakło też i przedstawicieli gliwickich klubów. Pierwszym tryumfatorem Pucharu Europy został Seweryn Brzozowski z Legii Warszawa. Srebrny medal wywalczył reprezentujący aktualnie barwy AZS AWF Kraków Filip Broniszewski, a na trzecim stopniu podium, stanęli Marcel Baś z KKS Kraków oraz Jacopo Marini, reprezentant Włoch. Broniszewski i Baś to wychowankowie Muszkietera Gliwice, studiujący w Krakowie , stąd reprezentują kluby z tamtego miasta.

W Turnieju „O Stalową Klingę Hutnika” triumfował zawodnik AZS AWF Kraków – Piotr Kruczek, który w finale pokonał Wenezuelczyka Francisco Limardo. Na podium zmieścili się jeszcze: Seweryn Brzozowski (St. Szerm. Legia Warszawa) i brat finalisty z Ameryki Południowej – Ruben Limardo broniący barw Piasta Gliwice. Walki Kruczka z braćmi Limardo mają swoją historię. Zawodnik AZS AWF Kraków, choć ustępował zawodnikom z Wenezueli techniką, to umiejętnie wykorzystywał swoją przewagę fizyczną i zasięg ramion. Zarówno Ruben jak i Francisko nie potrafili znaleźć recepty na defensywną taktykę Krakusa, przegrywając 13:15.

Zanim jednak kibice przeżyli finałowe emocje, odbyła się miła uroczystość. Złożono podziękowania, kończącemu karierę zawodniczą Markowi Jendrysiowi, a aktualnemu wicemistrzowi Świata kadetów, Sebastianowi Majgierowi wręczono nagrodę, którą był okazały telewizor Full HD z technologią 3D.

Marek Jendryś to żywa ikona gliwickiej szpady. Wicemistrz Świata Kadetów, zdobywca Pucharu Świata w tej kategorii wiekowej, reprezentant Polski, wielokrotny medalista Mistrzostw Polski. – To bardziej takie podsumowanie moich 25 lat czynnego uprawiania szermierki niż ostateczne pożegnanie. Zamierzam jeszcze jako amator trochę powalczyć na planszach, dla przyjemności i frajdy. Cieszę, się też, że mam godnych następców. Sebastian Majgier poszedł w moje ślady zdobywając niedawno srebrny medal na Mistrzostwach Świata – powiedział tuż po ceremonii Jendryś.

Taneczny zespół „SALAKE”

Te zawody nie miałyby tak okazałej oprawy i nie byłyby zorganizowane z tak dużym rozmachem, gdyby nie finansowe wsparcie z Urzędu Miasta i osobiste zaangażowanie Henryka Małysza. Prezes znanej w Gliwicach firmy – „Przedsiębiorstwa Remontów Ulic i Mostów” postanowił wesprzeć finansowo nie tylko same zawody, ale i sekcję szermierczą Piasta Gliwice. – Ogromnie się cieszymy, że PRUIM stał się naszym strategicznym partnerem. Taki mariaż sportowo-biznesowy dwóch gliwickich podmiotów na pewno przełoży się na podniesienie poziomu sportowego i kolejne sukcesy naszych szpadzistek i szpadzistów – wyjaśnia Zdzisław Mikulski, prezes Towarzystwa Szermierczego „Piast”. Pan Henryk Małysz z uwagą obserwował walki finałowe, wręczał też nagrody i obiecał dalszą pomoc dla sekcji, za co należą mu się głębokie ukłony i gorące podziękowania.

– Tak świetnie zorganizowanego turnieju nie ma nawet w Warszawie. Fantastyczna oprawa, występy grupy tanecznej i muzycznej. Jakby tak wyglądały wszystkie zawody Pucharu Polski, to na pewno szermierka byłaby bardziej popularnym sportem – nie mógł się nachwalić Radosław Zawrotniak, reprezentant Polski i Olimpijczyk.

W przerwach pomiędzy walkami, kibiców zabawiała grupa taneczna „Sałake”, mistrzowie świata w tańcu irlandzkim. A zarówno uszy jak i oczy cieszyły dziewczęta z zespołu „Crazy”. Ania, Gosia i Sonia zaprezentowały repertuar znanych gwiazd światowej muzyki POP. Organizatorów, sportowców, tancerzy i dziewczęta z Girls Bandu żegnały gromkie brawa i chóralne dziękujemy.

Tekst: Grzegorz Muzia
Foto: Andrzej Oksztul

Dekoracja medalistów Pucharu Europy do lat 23

Finaliści turnieju „O Stalową Klingę Hutnika”

W przerwach pomiędzy walkami, kibiców bawiła grupa „Crazy”

46 Turniej O Stalową Klingę Hutnika – wyniki

Ćwierćfinały:
Seweryn Brzozowski (St. Szerm. Legia Warszawa) – Filip Broniszewski (AZS AWF Kraków) 15:3
Francisco Limardo (Wenezuela) – Marcel Baś (KKS Kraków) 15:14
Piotr Kruczek (AZS AWF Kraków) – Radosław Zawrotniak (AZS AWF Kraków) 14:8
Ruben Limardo (Piast Gliwice) – Jacopo Marini (Włochy) 15:11

Półfinały:
F. Limardo – Brzozowski 15:9
Kurczek – R. Limardo 15:13

Finał:
Kruczek – F. Limardo 15:13

Kolejność:
1 Piotr Kruczek (AZS AWF Kraków)
Francisco Limardo (Wenezuela)
3 Seweryn Brzozowski (St. Szerm. Legia Warszawa)
3 Ruben Limardo (Piast Gliwice)
5 Radosław Zawrotniak (AZS AWF Kraków)
6 Filip Broniszewski (AZS AWF Kraków)
7 Marcel Baś (KKS Kraków)
8 Jacopo Marini (Włochy)

Piast Gliwice:
16. Marek Jendryś
25. Mateusz Nycz
45. Paweł Rajtar
60. Sebastian Majgier
65. Daniel Niestrój
66. Paweł Stan
70. Przemysław Bandurski
76. Marek Leszczyński

Startowało 96 zawodników.

Puchar Europy do lat 23- klasyfikacja końcowa
1. Seweryn Brzozowski (ST Szerm Legia Warszawa)
2. Filip Broniszewski (AZS AWF Kraków)
3. Marce Baś (KKS Kraków)
3. Jałopo Marini – Włochy
5. Mykhallo Harandza – Ukraina
6. Szczepan Budek (KKS Kraków)
7. Kamil Wrona (KKS Kraków)
8. Wojciech Sworowski (AZS AWF Kraków

Piast Gliwice
13. Mateusz Nycz
37. Sebastian Majgier39. Daniel Niestrój
40. Paweł Stan
42. Paweł Cieślik
43. Przemysław Bandurski
48. Marek Leszczyński
Startowało 57 zawodników

 

Jagoda Zagała w finałowej szesnastce Mistrzostw Świata.
05.04.2012

W ostatnim dniu, w którym w Moskwie młodzi szermierze walczyli o medale Mistrzostw Świata w turniejach indywidualnych, szpadzistka Piasta Gliwice, Jagoda Zagała zajęła 13 miejsce. Wprawdzie to nie lokata medalowa, ale najwyższy miejsce, zajęte na tych Mistrzostwach przez Polkę w tej odmianie broni. Zagała awansowała do czołowej 16 mistrzostw, wygrywając z Litwinką Vikte Azukaite 15:11 oraz Francuzką Auriane Mallo 15:8. Niestety w walce o ćwierćfinał zawodniczka Piasta Gliwice przegrała 10:15 z Włoszką Giulią Guerrą.

Druga z Polek Aleksandra Zamachowska wygrała wszystkie walki w fazie grupowej i weszła do turnieju głównego jako zawodniczka rozstawiona z numerem trzecim. Szpadzistka KKSz Kraków odpadła już jednak w 1/16 finału z ćwierćfinalistką z turnieju kadetek Aloną Komarov z Izraela, przegrywając 12:15. Wcześniej pokonała Belgijkę Fanny Vanhulle 15:6.

Ostatnia z Polek Kamila Strug (AZS-AWF Wrocław) awansowała tylko do drugiej rundy, w której przegrała z późniejszą finalistką Anastasią Ivchenko z Ukrainy 12:15. Wcześniej pokonała Koreankę Hyeong So Bak 15:13.

Złoty medal w turnieju szpadzistek wywalczyła Rosjanka Tatiana Gudkova, która pokonała w finale Ivchenko 15:10. Brązowe medale zdobyły Estonka Katrina Lehis oraz Chinka Lin Sheng.

Przypomnijmy, że kilka dni temu cieszyliśmy się ze srebrnego medalu wywalczonego na tych Mistrzostwach przez młodeo szpadzistę Paisat, Sebastiana Majgiera.

Opracowanie: Grzegorz Muzia

Sebastian Majgier wicemistrzem Świata!
02.04.2012

Wspaniały sukces osiągnął na odbywających się aktualnie tam mistrzostwach w Moskwie szpadzista Piasta, Sebastian Majgier. 17-letni gliwiczanin wywalczył WICEMISTRZOSTWO ŚWIATA KADETÓW! Droga do medalu łatwa nie była. Trzeba było pokonać całą plejadę młodzieżowych gwiazd światowej szpady, ale po kolei… Sebastian walki eliminacyjne przeszedł jak burza. Po wyjściu z grupy najpierw rozbił Rosjanina Alana Fardzinowa 15:7, a następnie zwyciężył Holendra Toma Bontesa 15:10 i tym samym znalazł się w 1/8 finału. To już było wielkie osiągnięcie tego młodego szpadzisty, ale na tym Majgier nie zamierzał skończyć.

Następnie czekał go polsko-fiński pojedynek. W nim szpadzista Piasta zmiótł z planszy Pauliego Lappalainena trafiając go 15 razy, a sam przyjął tylko 8 ciosów szpadą i kwalifikując się tym samym do ćwierćfinału. Aby stanąć na podium wystarczyło już tylko pokonać Koreańczyka Sangyoung Parka. Ten próbował stawić czoła Polakowi, ale Sebastiana szkoli medalista Igrzysk Olimpijskich, trener były trener reprezentacji, a teraz fechmistrz Piasta Gliwice – Mikołaj Pac Pomarnacki. Walka o medal nie mogła się więc zakończyć inaczej, jak tylko zwycięstwem gliwickiej szkoły szermierczej nad koreańską w stosunku 15:12.

W półfinale na drodze Majgiera stanął Amerykanin – Alexander Eldeib, ale i on musiał pokłonić się szpadziście z Gliwic, przegrywając 15:8. Finał stał się faktem! W walce o złoty medal Polaka zatrzymał już jednak reprezentant Izraela – Yuval Shalom Freilich, pokonując wychowanka Piasta Gliwice 15:6.

Niewątpliwie jest to życiowy sukces tego młodego szpadzisty, ale nie przypadkowy. W tym roku w lutym Majgier w Szczecinie wywalczył mistrzostwo polski juniorów do lat 20. Należą się tu podziękowania trenerom Sekcji Szermierczej Piasta Gliwice, a w szczególności fechmistrzowi panu Mikołajowi Pac Pomarnackiemu za trud włożony w szkolenie tego zawodnika.

Macierzystym klubem Sebastiana Majgiera jest Piast Gliwice (Stowarzyszenie) i nie należy tego mylić z Piast S.A. w którym tylko szkoli się piłkarzy. Sebastian szermierkę uprawia od trzeciej klasy Szkoły Podstawowej. Aktualnie w sezonie 2011/2012 jest na I miejscu listy klasyfikacyjnej Polskiego Związku Szermierczego Juniorów Młodszych i na VII miejscu w Rankingu Europejskim.

Oprócz władania szpadą, Sebastian kształci się oczywiście w gliwickich szkołach. Jest absolwentem Zespołu Szkół Ogólnokształcąco -Ekonomicznych im. Olimpijczyków Polskich w Gliwicach. Aktualnie uczy się w Liceum nr 1, w klasie o profilu matematyczno –fizycznym. Jego wychowawcą jest Wojciech Zając

Majgier junior pochodzi z usportowionej rodziny. Jego tato Andrzej był piłkarzem ręcznym. Ma cztery siostry. Najstarsza 20 letnia to studentka matematyki na Politechnice Śląskiej – Melania, 13 letnia Kasia jest uczennicą 6 klasy SP nr 12 na osiedlu Kopernika. Natomiast bliźniaczki – 9 letnie Bernadeta i Klara uczęszczają do 3 klasy SP nr 12. Trzy z nich też uprawiają szermierkę. Kasia – kategoria młodzik, Bernadetka i Klara – kategoria zuch. Mama tej usportowionej rodziny ma na imię Ewa. W wieku szkolnym grała w badmintona.

Sebastian Majgier – pierwszy od lewej, srebrny medalista M.Ś. – Moskwa 2012

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ

 

Opracowanie: Grzegorz Muzia, Andrzej Majgier
Foto: „USA Fencing”

Powołania na Mistrzostwa Świata

Jedna szpadzistka i aż trzech szpadzistów z Gliwic będzie reprezentować nasze miasto i Polskę na Mistrzostwach Świata Juniorów Młodszych i Kadetów, które odbędą się już na przełomie marca i kwietnia w Moskwie. Mamy przyjemność poinformować, ze powołania otrzymali: Jagoda Zagała (Piast Gliwice – trener Piotr Tomala), Sebastian Majgier (Piast Gliwice – trener: Mikołaj Pac – Pomarnacki), Daniel Niestrój (Piast Gliwice – trener Mikołaj Pac – Pomarnacki), Mateusz Antkiewicz (Muszkieter Gliwice, trener Jan Motyl). Wszystkim życzymy sukcesów i jak najlepszych miejsc.

Wenezuelczycy zdominowali Puchar Polski
25.03.2012

W minioną sobotę w hali sportowej przy ul Warszawskiej rozegrano III edycję Pucharu Polski w Szpadzie Mężczyzn Seniorów. Tym razem jednak zabrakło miejsca na podium dla zawodników z Gliwic, choć srebrny medal wywalczył były reprezentant Piasta, urodzony w Wenezueli Francisko Limardo. Trzecie miejsce natomiast zajął jego rodak Christian Sanchez. Piątą lokatą w tych zawodach musiał się zadowolić Jan Wenglarczyk, szpadzista Muszkietera Gliwice, a tuż za finałową ósemka, czyli na 9. miejscu uplasował się Mateusz Nycz, najlepszy obecnie szermierz Piasta. Już po raz drugi z rzędu w PP zwyciężył Radosław Zawrotniak, najlepszy polski szpadzista. Medalowe towarzystwo uzupełnił Feliks Fraś z KKS Kraków

Z ciekawostek można dodać, że w zawodach tych wzięło udział dwóch weteranów już szermierczych plansz. 44 letni Dariusz Zieliński wywalczył 22 lokatę, a na 15 miejscu zawody ukończył 7 lat młodszy Marek Jendryś. Zważywszy, ze w zawodach wzięło udział 85 zawodników, wynik ten jest przynajmniej godny odnotowania.

Jagoda Zagała ósmą szpadzistką Europy!
08.03.2012

Nasza najlepsza szpadzistka, reprezentantka Piasta Gliwice zajęła świetne, ósme miejsce na odbywających się w Chorwackim mieście Poreć – Mistrzostwach Europy Juniorów w Szermierce. Kto wie, ale być może byłby medal, gdyby nie to, że już w ćwierćfinale nasza zawodniczka nie musiała się zmierzyć z późniejszą Mistrzynią Europy. Jagoda w walce o medal uległa bowiem tryumfatorce tej imprezy – Francuzce Lauren Remi trzema trafieniami. Zagała była najlepszą z Polek w turnieju indywidualnym żeńskiej szpady – gratulujemy !

Zagała i Majgier Mistrzami Polski!
11.02.2012.

Kolejny, fantastyczny sukcesy odnieśli młodzi szermierze gliwickiego Piasta. Jagoda Zagała i Sebastian Majgier na odbywających się w sobotę w Szczecinie indywidualnych Mistrzostwa Kraju wywalczyli złote medale! W przypadku Jagody było to powtórzenie wyniku z 2010 roku. Tym razem jej finałowa rywalką była Kamila Pytka (Warszawianka), która już trzecie, kolejne mistrzostwa kończyła w najlepszej ósemce. Finałowa walka do łatwych nie należała. Obie zawodniczki unikały ciosów, koncentrując się na obronie. Ostatecznie o jedno trafienie lepsza okazała się szpadzistka Piasta Gliwice, wygrywając 5:4.

Bardzo dobre, siódme miejsce na tych mistrzostwach zajęła inna nasza zawodniczka, Ania Ridzewska. Dzięki wygranej, podopieczna Piotra Tomali umocniła się w klasyfikacji na najlepszą, polską szpadzistkę w tej kategorii wiekowej.

Ćwierćfinały:
Magdalena Pawłowska (AZS AWF Warszawa)
– Karolina Mrochem (AZS AWF Katowice) 15:14

Kamila Pytka (Warszawianka)
– Anna Ridzewska (Piast Gliwice) 15:8

Monika Karpezo (UKS Gocław 75 Warszawa)
– Natalia Bytnar (UKS Radomyśl Wielki) 15:8

Jagoda Zagała (Piast Gliwice)
– Martyna Swatowska (MKS Kusy Szczecin) 15:5

Półfinały:
Pytka – Pawłowska 15:11
Zagała – Karpezo 15:7

Finał:
Zagała – Pytka 5:4

Kolejność:
1 Jagoda Zagała (Piast Gliwice)
2 Kamila Pytka (Warszawianka)
3 Monika Karpezo (UKS Gocław 75 Warszawa)
3 Magdalena Pawłowska (AZS AWF Warszawa)
5 Martyna Swatowska (MKS Kusy Szczecin)
6 Karolina Mrochem (AZS AWF Katowice)
7 Anna Ridzewska (Piast Gliwice)
8 Natalia Bytnar (UKS Radomyśl Wielki)

Startowało 76 zawodniczek.

Jagoda Zagała na najwyższym stopniu podium, razem ze swim trenerem – Piotrem Tomala

Finał męskiej szpady to była wewnętrzna sprawa szpadzistów z Gliwic. Naprzeciw siebie stanęli Sebastian Majgier i Jan Wenglarczyk. Obaj znają się doskonale, a w takim przypadku każdy błąd jest wykorzystywany bez litości przez przeciwnika. Spodziewano się więc walki na śmierć i życie i taka była, choć oczywiście zawodnikom utrata zdrowia nie zagrażała. Ostatecznie lepszy okazał się broniący tego tytułu młody szermierz Piasta, pokonując kolegę z Muszkietera 15:13. Wyniki Majgiera nie są zaskoczeniem. Jego trenerem jest olimpijczyk, reprezentant Polski, jeden z najwybitniejszych szermierzy Piasta – Mikołaj Pac Pomarnacki. Bardzo dobre, bo V miejsce zajął w tych zawodach Daniel Niestrój, także reprezentant Piasta. W niedzielę turniej drużynowy

Ćwierćfinały:
Michał Łapiński (St. Szerm. Legia Warszawa)
– Felix Fraś (KKS Kraków) 15:11

Jan Wenglarczyk (Muszkieter Gliwice)
– Ignacy Mielniczek (KKS Kraków) 15:11

Sebastian Majgier – Daniel Niestrój (obaj Piast Gliwice) 15:8

Tomasz Kruk (AZS AWF Kraków)
– Mateusz Rok (TS Górnik Radlin) 15:11

Półfinały:
Wenglarczyk – Łapiński 15:12
Majgier – Kruk 15:13

Finał:
Majgier – Wenglarczyk 15:13

Kolejność:
1 Sebastian Majgier (Piast Gliwice)
2 Jan Wenglarczyk (Muszkieter Gliwice)
3 Tomasz Kruk (AZS AWF Kraków)
3 Michał Łapiński (St. Szerm. Legia Warszawa)
5 Daniel Niestrój (Piast Gliwice)
6 Mateusz Rok (TS Górnik Radlin)
7 Felix Fraś (KKS Kraków)
8 Ignacy Mielniczek (KKS Kraków)

Startowało 63 zawodników.

Sebastian Majgier i Mikołaj Pac Pomarncki odbierają zloty medal

Tekst: Grzegorz Muzia
Foto: MKS Kusy Szczecin

Jagoda Zagała szósta na świecie, Nycz 13 w Pucharze Świata!
22.01.2012

Jagoda Zagała, szpadzista gliwickiego Piasta zajęła szóste miejsce w zawodach Pucharu Świata Juniorek, które odbyły się w austriackim Mödling. O pucharowe punkty walczyło 129 szpadzistek z całego Świata, w tym 12 Polek. Zagała uplasowała się najwyżej z reprezentantek naszego kraju, potwierdzając, że w swojej kategorii wiekowej jest najlepszą zawodniczką w Polsce. Ostatnio o Jagodzie było troszkę ciszej, ale tylko dlatego, że zawodniczka ta leczyła kontuzje. Na plansze powróciła jak widać w bardzo efektownym stylu.

W stolicy Szwecji natomiast, Sztokholmie w zawodach Satelitarnego Pucharu Świata rywalizowali mężczyźni. Honoru Piasta i Polski bronił nasz najlepszy szpadzista – Mateusz Nycz. Podopieczny Macieja Chudziewicza uplasował się na 13 pozycji, dając do zrozumienia tym samym, ze należy mu się miejsce w w kadrze. Nycz systematycznie w rankingach pnie się w górę i aktualnie jest klasyfikowany jako piąty szpadzista w Polsce.

Szermierze Piasta powalczyli w Pucharze Europy
15.01.2012

W minioną sobotę w Bratysławie rozegrano kolejne zawody z cyklu Pucharu Europy Kadetów w szpadzie Kobiet i Mężczyzn. Do kategorii kadetów zalicza się szermierzy z rocznika 1995 i młodszych. Impreza była bardzo mocno obsadzona. W zawodach wzięło udział prawie 400 dziewcząt i chłopców. Piast do stolicy Słowacji wysłał pięciu młodych szpadzistów i jedną szpadzistkę. Gliwiczanie na tych zawodach tym razem spektakularnych sukcesów nie odnieśli, ale szczególnie chłopcy zanotowali dobre występy. Kaja Kościelniak zajęła 108 miejsce, na 174 dokładnie startujące zawodniczki. Najlepsza z Polek, Ola Zamachowska z KKS Kraków zajęła 5 miejsce.

W szpadzie męskiej natomiast żaden z reprezentantów naszego kraju nie dostał się do finałowej szesnastki. Z występów zawodników Piasta możemy jednak być zadowoleni. Nasi szpadziści okazali się najlepsi spośród Polaków biorących udział w tych zawodach. Paweł Cieślik zajął 18. miejsce. Daniel Niestrój był 20, Sebastian Majger 22, Patryk Szlama 25. Do zawodów przystąpiło ponad 180 szermierzy. Zakwalifikowanie się więc aż czterech naszych młodych szpadzistów do 32 jest osiągnięciem godnym podkreślenia.

Miejsca szpadzistów Piasta

18 CIEŚLIK Paweł PIAST GLIWICE
20 NIESTRÓJ Daniel PIAST GLIWICE
22 MAJGIER Sebastian PIAST GLIWICE
25 SZLAMA Patryk PIAST GLIWICE
126 TUREK Jakub PIAST GLIWICE
108 KOŚCIELNIAK Kaja PIAST GLIWICE

Świetny początek roku Nycza!
08.01.2012

Świetnie Nowy Rok rozpoczął Mateusz Nycz. Na rozgrywanych w niedzielę zawodach o Puchar Polski w Szpadzie, szermierz Piasta Gliwice wywalczył srebrny medal! Było to druga edycja tych zawodów w tym sezonie. Przypomnijmy, że w pierwszym turnieju o PP na trzecim stopniu podium stanął Marek Jendryś. Słowa pochwały należą się też Kai Kościelniak. Ta licząca sobie ledwie 16 lat gliwiczanka (kategoria junior młodszy) dzielnie walczyła z najlepszymi szpadzistkami z Polski, plasując się w środku stawki.

Zacząć udanie Nowy Rok, taki cel stawiają sobie chyba wszyscy sportowcy. Pewnie dlatego na zawody Pucharu Polski w szpadzie kobiet i mężczyzn zjechała do Gliwic cała polska czołówka, włącznie z aktualnymi wicemistrzami

Kaja Kościelniak

olimpijskimi i kandydatami do wyjazdu na kolejne IO, które już w tym roku odbędą się w Londynie – Obsadę mieliśmy bardzo mocną. Przyjechali do nas praktycznie wszyscy najlepsi, ponad 60 szpadzistek i 85 szpadzistów z kraju. Zawody stały na bardzo wysokim poziomie. Nie obyło się bez niespodzianek, takich jak trzecie miejsce juniora, Feliksa Frasia, ale nas najbardziej cieszy drugie miejsce Mateusza Nycza – komentuje Maciej Chudzikiewicz, fechmistrz Piasta.

Szpadzista Piasta do faworytów nie należał. Wśród kandydatów do medali upatrywano kogoś z trójki Motyka, Zawrotniak, Mikołajczak, reprezentantów Polski seniorów. Nycz te zawody zaczął dobrze, bo od łatwego zwycięstwa nad reprezentantem RMKS Rybnik – Wojciechem Koziołem. Jednak już w drugiej rundzie napotkał opór byłego, klubowego kolegi – Piotra Maciejczyka. Ostatecznie jednak w trzeciej rundzie pokonał go w stosunku 7:6. Następnie podopieczny Macieja Chudzikiewicza zmiótł z planszy Jarosława Kolera, wygrywając 15:10. W ćwierćfinale też bez większych trudności szpadzista Piasta pokonał Łukasza Rokosza, broniącego barw AZS AWF Kraków w stosunku 15:11. Półfinał to prawdziwy popis spokoju i perfekcyjnych pchnięć Nycza, który rozbił w tej walce młodziutkiego Frasia 15:6. W drugim półfinale zmierzyli się medaliści IO z Pekinu – Tomasz Motyka z Radosławem Zawrotniakiem. Lepszy okazał się ten pierwszy i to z nim Nycz zmierzył się w walce o złoto.

Był to pojedynek godny aktualnego młodzieżowego Mistrza Europy z nr jeden polskiej szpady. Nycz imponował spokojem i regularnie punktował Motykę, wychodząc nawet na prowadzenie 8:6. W tym momencie szermierz AWF Wrocław widząc, że gliwiczanin zdobywa przewagę poprosił o zmianę szpady. Przerwa wybiła z rytmu Nycza, który zaczął tracić punkty, ostatecznie przegrywając całą walkę 13:15 – Niepotrzebnie stanąłem, przy prowadzeniu miałem atakować Motykę, wykorzystać przewagę, bo widać było, że Tomek się gubi – nie mógł odżałować przegranej szermierz Piasta. – Z drugiego miejsca też należy się cieszyć. Zrobiłem dobry skok w Nowy Rok – dodaje Nycz. Mateusz Nycz był jedynym gliwiczaninem w finałowej ósemce. Na 11 miejscu zawody ukończył Marek Jendryś. Na 14, Aleksander Staszulonek z Muszkietera Gliwice.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SZPADA MĘŻCZYZN – Wyniki

Ćwierćfinały:
Mateusz Nycz (Piast Gliwice)
– Łukasz Rokosz (AZS AWF Kraków) 15:11

Felix Fraś (KKS Kraków)
– Michał Staszak (AZS AWF Wrocław) 15:9

Radosław Zawrotniak (AZS AWF Kraków)
– Krzysztof Mikołajczak (Stowarzyszenie Szermierzy Legia Warszawa) 15:14

Tomasz Motyka (AZS AWF Wrocław)
– Piotr Kruczek (AZS AWF Kraków) 15:11

Półfinały:
Nycz – Fraś 15:6
Motyka – Zawrotniak 15:12

Finał:
Motyka – Nycz 15:13

Kolejność:
1 Tomasz Motyka (AZS AWF Wrocław)
2 Mateusz Nycz (Piast Gliwice)
3 Felix Fraś (KKS Kraków)
3 Radosław Zawrotniak (AZS AWF Kraków)
5 Piotr Kruczek (AZS AWF Kraków)
6 Michał Staszak (AZS AWF Wrocław)
7 Krzysztof Mikołajczak (Stowarzyszenie Szermierzy Legia Warszawa)
8 Łukasz Rokosz (AZS AWF Kraków)
Miejsca zawodników i zawodniczek Piasta
Mężczyźni:

2 NYCZ Mateusz
11 JENDRYS Marek
21 RAJTOR Paweł
25 LESZCZYNSKI Marek
37 NIESTRÓJ Daniel
49 BANDURSKI Przemysław
57 CIESLIK Paweł
59 MAJGIER Sebastian
62 STAN Paweł
65 KUCZA Przemysław
73 SZLAMA Patryk

Kobiety:

19 MARTEWICZ Karolina
31 KOSCIELNIAK Kaja
37 RIDZEWSKA Anna
38 SPYRA Marta
46 MARSZOŁEK Angelika
55 MICHALEWICZ Paulina
64 KOPS Marta

Privacy Preference Center

Wymagane

Usprawnienie i ułatwienie dostępu do Serwisu.

Inne

Dane statystyczne (statystyki odwiedzin, urządzeń itp.)
Usługi multimedialne i społecznościowe.

Google Analytics, Youtube, Facebook