W XXI wiek sekcja szermiercza Piasta wkroczyła z nowymi nadziejami. Przede wszystkim liczono na poprawienie sytuacji materialno-bytowej. Nie od razu się to udało. Wprawdzie w 2001 r. Piast jako klub otrzymał od miejskich władz w dzierżawę Giełdę Samochodową, która stała się najważniejszym źródłem finansowania klubu, jednak szermierze musieli jeszcze troszkę poczekać, zanim uszczknęli co nieco z tego tortu. Poważnym problemem był brak odpowiedniej bazy treningowej. Przemianowany już na Hutę Gliwice zakład dogorywał. Aby ogrzać salę przy ul. Piwnej trzeba było na zimę zakupić dmuchawę. Były to półśrodki, które nie rozwiązywały problemu. Na szczęście szermierzy znaleźli nowe miejsce do trenowania. Z dawnej stołówki umieszczonej przy Zespole Szkół Łączności, dzięki wsparciu Samorządu Miasta udało się zrobić halę z prawdziwego zdarzenia. Do użytku oddano ją w 2004 r. Jest to obiekt nowoczesny, spełniający wszystkie wymagania do uprawiania tej dyscypliny sportu, ale już trochę ciasny.

Na początku nowego tysiąclecia kadrę szkoleniową stanowili: prof.. Zbigniew Czajkowski, Maciej Chudzikiewicz, Marek Julczewski, Piotr Tomala, Krzysztof Nycz, Wojciech Worobiec. Wśród zawodników na plan pierwszy wysuwało się czterech muszkieterów: Bartłomiej Kurowski, Marek Jendryś, Tomasz Szklarski i Adam Wiercioch. Rok 2000 zakończył się wielkim sukcesem podopiecznych Marka Julczewskiego. Czwórka polskich szpadzistów - Marek Petraszek (Piast Gliwice ), Paweł Bönisch ( Muszkieter Gliwice), Tomasz Motyka (AZS Wrocław) oraz Michał Sobieraj ( AZS Kraków ) pod wodzą trenera Marka Julczewskiego, na co dzień trenera w GKS “Piast” Gliwice, zdobyła tytuł Mistrzów Europy Juniorów. Turniej rozegrano na przełomie października i listopada w tureckiej Antalyi. Nasi szpadziści (zawodnicy do lat 20) w walce o złoto pokonali faworyzowaną reprezentację Francji 45:34. Zwycięstwo cieszyło tym bardziej, że w trakcie ostatnich mistrzostw świata, które rozegrano w South Beach (USA) Polacy w walce o prymat nieznacznie przegrali właśnie z Francuzami. Doskonale spisali się też nasi zawodnicy także w turnieju indywidualnym. Walcząc w stawce 71 szpadzistów trójka Polaków: Sobieraj, Motyka i Petraszek dotarła do szerokiego finału, w którym zmierzyli się w bezpośrednich pojedynkach o medale. Brązowe krążki wywalczyli ostatecznie Tomasz Motyka i Michał Sobieraj. Marek Petraszek zajął ósmą pozycję ulegając 9:15 późniejszemu mistrzowi Europy, Ukraińcowi Maksimowi Kworostowi. W międzynarodowym turnieju seniorów, jaki odbył się w Karlovych Varach (Czechy) trzeci raz z rzędu wygrał Bartłomiej Kurowski (Piast), otrzymując w nagrodę piękną kryształową szpadę. Trzecie miejsce zajął tam inny zawodnik Piasta, wspomniany już wcześniej Marek Petraszek. W zawodach tych startowało 70 zawodników z Czech, Słowacji, Węgier i Polski. .

W 2001 r. po roku przerwy szpadziści Piasta po raz kolejny zdobyli tytuł drużynowych Mistrzów Polski i w konsekwencji w roku następnym znów walczyli w Klubowym Pucharze Europy. Pomiędzy 5 a 7 kwietnia 2002 r. w dobrze znanej już gliwiczanom niemieckiej miejscowości Heidenheim nasi szpadziści potwierdzili przynależność do światowej czołówki, zajmując w tym turnieju 5 miejsce. W finale, aktualni mistrzowie Francji - Chalons en Champagne - pokonali zeszłorocznych tryumfatorów - paryski Klub Levallors. Podopieczni pary Maciej Chudzikiewicz – Marek Julczewski w składzie Adam Wiercioch, Bartłomiej Kurowski, Marek Pietraszek i Marek Jendryś w ćwierćfinale ulegli brązowym medalistom - zespołowi z Węgier 35:45. W drodze do ćwierćfinałów gliwiczanie wyeliminowali m.in. mistrzów Rosji. Ciekawostką jest to, że w zwycięskim zespole (Chalons) walczyło aż czterech czarnoskórych szpadzistów. Tydzień później, w Leverkusen - miejscowy klub organizował dziesiąty, jubileuszowy turniej szermierczy na który został również zaproszony Piast Gliwice. Nasza eksportowa czwórka w składzie: Kurowski, Jendryś, Petraszek, Sękowski prowadzona przez legendarnego szkoleniowca - prof. Zbigniewa Czajkowskiego zajęła trzecie miejsce. W półfinale gliwiczanie ulegli późniejszemu zwycięzcy turnieju - gospodarzom czyli Bayerowi Leverkusen.Końcowa klasyfikacja turnieju
1) TSV Bayer 04 Leverkusen (ALL)
(C. Kneip, C. Hornuß. A. Nemeth, A. Bellmann)
2) Honved LNX Budapest (HUN) (ALL)
(G. Boczko, I. Kovacs, P. Somfai)
3) GKS Piast Gliwice (POL)
(B. Kurowski, M. Jendrys, M. Petraszek, M. Sekowski)

Na początku 2001 roku Marek Julczewski został mianowany na trenera kadry narodowej polskich szpadzistów. Pierwsze poważne zawody, które poprowadził odbyły się pomiędzy 03 a 04 lutym 2001 r. w Talinie. Były to pierwsze w tym roku zawody z cyklu Pucharu Świata. W turnieju tym startowało ponad 90 zawodników ze ścisłej światowej czołówki. Wśród nich byli także reprezentanci Piasta Gliwice: Bartłomiej Kurowski, Marek Jendryś i Adam Wiercioch. Najwyżej z naszych zawodników uplasował się B. Kurowski, który zajął 6 miejsce, przegrywając walkę o półfinał z zawodnikiem z Ukrainy- Gorbaczukiem (11-15). M. Jędryś był 19, a A. Wiercioch 25. Wszyscy nasi zawodnicy zdobyli punkty potrzebne do rankingu PZSz. Zawody w Talinie wygrał Robert Andrzejuk (AWF Wrocław), który w finale pokonał Petera Vanki (Szwecja) 11:10. Debiut jak o trenera Polski lepiej więc chyba dla Marka Julczewskiego wypaść nie mógł. Pałeczkę w prowadzeniu reprezentacji młodzieżowej szpadzistów przejął Maciej Chudzikiewicz. Obydwoje funkcje te pełnią do dziś. Natomiast w zawodach Pucharu Polski, które odbyły się tuż po P.Ś. - 09.02.2001 roku zawodnicy Piasta zajęli miejsca: M. Jendryś - 6, B. Kurowski - 8, M. Petraszek - 11. Tutaj również triumfował szermierz AWF Wrocław R. Andrzejczuk.

01 czerwca 2002 r. w Krakowie odbył się Ogólnopolski Turniej Szermierzy w szpadzie chłopców i dziewcząt do lat 13-tu. W turnieju chłopców brało udział 63 zawodników z całego kraju. Bardzo dobrze wypadli w nim młodzi szpadziści Piasta, którzy zajęli cztery czołowe lokaty. Pierwsze miejsce zajął Piotr Maciejczyk, który w finale wygrał po zaciętej walce z Radosławem Sikorą z “Muszkietera” Gliwice. Trzecie miejsce zajęli Mateusz Nycz “Piast” oraz Paweł Krawczyk z “Kosyniera”. Były to pierwsze sukcesy Maciejczyka i Nycza, którzy już niedługo będą rządzić i dzielić w Polskiej, młodzieżowej szpadzie.

28 kwietnia 2002 roku, już po raz kolejny do Gliwic zjechały się najlepsze polskie szpadzistki i szpadziści oraz zawodnicy z zagranicy, by wziąć udział w Turnieju o Stalową Klingę Hutnika, zaliczanym do punktacji Pucharu Polski. Pierwsze na planszach zaprezentowały się kobiety. Dominowały zawodniczki z Warszawy, które zajęły sześć pierwszych miejsc. Wygrała reprezentanta Legii Magdalena Kumite, która w finale pokonała Monikę Lampkowską z IKS AWF 15:12. Wśród mężczyzn zawodnicy z klubów z naszego regionu również nie odnieśli sukcesów. Do półfinału przebił się jedynie Paweł Boenisch z Muszkietera Gliwice. Niestety, przegrał w nim z Robertem Andrzejukiem (AZS AWF Wrocław) 9:12. Wrocławianin w finale wygrał z Austriakiem Olivierem Kayserem 15:13. W ostatnim dniu zawodów rozegrano turniej drużynowy znany jako Memoriał Antoniego Franza. Wystartowało 12 zespołów, w tym cztery ekipy z zagranicy: Austria, dwie drużyny Ukrainy i Czechy. Wygrał pierwszy zespół Ukrainy, który w decydującym meczu pokonał Austrię 45:44. W walce o trzecie miejsce Piast Gliwice pokonał Muszkietera Gliwice 45:34.
Pierwsze Mistrzostwa Europy w szermierce rozegrano jeszcze przed wojną. Pierwsze jednak sukces drużynowy w tej imprezie szpadziści Piasta odnieśli w 2002 r. Na zawodach, które odbywały się w stolicy Rosji (Moskwa) Marek Petraszek i Adam Wiercioch walcząc razem z Tomaszem Motyką, i Michałem Sobierajem, prowadzenie prze Marka Julczewskiego wywalczyli srebrny medal. Będzie to zapowiedź kolejnych sukcesów w tej imprezie, które przyjdą już w następnych latach.
Rok 2002 jest niestety ostatnim jak na razie w którym szpadzistka Piasta stanęła na podium Mistrzostw Polski w kategorii seniorek. Aleksandra Opala, prowadzona przez Piotra Tomalę zdobył brązowy medal.

ROK 2003 – uzupełnić

Od 23 do 25 kwietnia 2004 r. w hali przy ul Warszawskiej odbyła się największa impreza szermiercza organizowana corocznie w Gliwicach. Na zaproszenie Piasta do Gliwic zjechały się szpadzistki i szpadziści z kraju i zagranicy. W pierwszych dwóch dniach zawodów o „Stalową Klingę Hutnika” (38 edycja) zaliczaną do klasyfikacji Pucharu Polski walczono indywidualnie. W niedzielę natomiast odbyły się zawody drużynowe W pierwszym dniu imprezy na szermierczych planszach szpady skrzyżowały panie. Prym wiodły warszawianki, których aż siedem zakwalifikowało się do finałowej ósemki. Wygrała Monika Lampkowska (IKS Warszawa), drugie miejsce zajęła Danuta Dmowska (Legia Warszawa), a trzecia na podium był doświadczona, bo 41 letnia zawodniczka z Rumuni Aka Bacioiu. Jeśli chodzi o zawodniczki Piasta to najwyżej została sklasyfikowana Michalina Poździał (17 miejsce). 20 lokatę zajęła Magdalena Ciepłowska. Oprócz nich walczyły jeszcze Ola Opala, Kasia Burak i Natalia Przybyło. W sobotę do walk stanęli panowie. Bezkonkurencyjny okazał się gliwiczanin - Paweł Boenisch z Muszkietera Gliwice. W finale zmiótł z planszy Piotra Markowicza z AZS AWF Kraków, wygrywając aż 15:4. Trzecie miejsce egzekwo zajęli Adam Pracławski (Kolejarz Wrocław) i Radosław Zawrotniak (AZS AWF Kraków). Szpadziści Piasta bili się dzielnie, ale nie zdołali wejść do finałowej ósemki. Najwyżej sklasyfikowany został Marek Jendryś (9 lokata). Na 14 miejscu uplasował się Dariusz Zieliński, a dalsze lokaty zajęli Krzysztof Nycz, Paweł Rajtor, Jarosław Żak. Łukasz Dudek, Andrzej Goworek i Wojciech Worobiec. W zawodach nie mogli wziąć udziału Adam Wiercioch i Marek Petraszek. Obydwoje już wtedy studiowali w USA.
Niepowodzenie w turnieju indywidualnym szpadziści Piasta odbili sobie w turnieju drużynowym. Zespól walczący w składzie Marek Jendryś, Paweł Rajtor, Dariusz Zieliński i Jarosław Żak po kolei eliminowała zespoły z Polski. W półfinałach gliwiczanie pokonali SC Praga 45:33, a w finałowej walce wyższość podopiecznych Zbigniewa Czajkowskiego, Marka Julczewskiego i Macieja Chudzikiewicza musiał uznać team z Rumunii, ulegając naszej ekipie 28:45. Warto podkreślić, że nagrody i medale wręczali synowie Antoniego Franza - Antoni i Aleksander Franz.
29.04.2004 r. w Poznaniu odbyła się X Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży – „Wielkopolska 2004”. W zawodach wystartowało 70 zawodników z 22 klubów z Polski. Rewelacyjnie spisali się zawodnicy Piasta, którzy zajęli dwa pierwsze miejsca. W finale, w bratobójczej walce Mateusz Nycz pokonał Piotra Maciejczyka
KLASYFIKACJA KOŃCOWA
1. Nycz Mateusz (Piast Gliwice) – 1989 – tr. Maciej Chudzikiewicz
2. Maciejczyk Piotr (Piast Gliwice) – 1989 – tr. Marek Julczewski
3. Osmański Paweł (SIETOM AZS AWS Gdańsk) – 1989
4. Rokosz Łukasz (SKS Muszkieter Gliwice) – 1989
5. Łanowy Radosław (SKS Muszkieter Gliwice) – 1989
12. Szczeciński Piotr (Piast Gliwice) – 1990 - tr. Marek Julczewski
48. Zagała Dominik (Piast Gliwice) – 1990 – tr. Piotr Tomala
Wyniki:
Ćwierćfinały
Łukasz Rokosz - Michał Nowak - 15:12
Mateusz Nycz - Maciej Samerek - 15:14
Paweł Osmański - Maciej Brągiel - 15:11
Piotr Maciejczyk - Piotr Łanowy - 15:9
Półfinały
Mateusz Nycz - Łukasz Rokosz 15:14
Piotr Maciejczyk - Paweł Osmański 15:14
Finał
Mateusz Nycz - Piotr Maciejczyk 15:12

o sukcesach w poprzednich turniejach młodzi gliwiczanie stanęli przed kolejnym egzaminem, jakim był rozegrany w dniach 8-9 maja 2004 r. na planszach Krakowa, II Międzynarodowy Turniej Szermierczy „O Miecz Zerwikaptura Longinusa Podbipięty”. Wśród juniorów młodszych triumfował zawodnik Piasta, młodzieżowy wicemistrz Polski - Piotr Maciejczyk (trener M. Julczewski), który pokonał w finale Łukasza Rokosza (Muszkieter Gliwice). Na trzecim miejscu uplasował się kolejny zawodnik Piasta - Mateusz Nycz prowadzony przez M. Chudzikiewicza. W turnieju chłopców walczyło 50 zawodników z Białorusi, Litwy, Czech i Polski. Udanie swój występ zakończyły juniorki młodsze. Sonia Przybyło (trener M. Pomarnacki) i Anna Polis (trener M. Chudzikiewicz) dotarły do finałowej „ósemki” i ostatecznie uplasowały się na 5 i 6 miejscu. Na uwagę zasługuje również 9 lokata Aleksandry Wenglarczyk, która mimo że ma bardzo krótki staż zawodniczy, otarła się o finał. W rywalizacji młodzików (roczniki 1991-92) Kasia Chlebiej zajęła trzecie miejsce, a Marek Leszczyński był piąty. . Rewelacyjnie wypadły również najmłodsze zawodniczki Piasta. Walkę decydującą o zwycięstwie w turnieju rozegrały między sobą „Piastunki”. Zwyciężyła Apolonia Żychiewicz (trener W. Worobiec), a drugie miejsce przypadło Annie Ridzewskiej (trener P. Tomala). 16 maja natomiast już w Rybniku przeprowadzono V Międzynarodowy Turniej Szermierczy Dzieci i Młodzieży „Stuart Cup”. Ponownie bardzo dobrze zaprezentował się Marek Leszczyński, który wśród 47 zawodników zajął 3 miejsce.
22 maja 2004 r. we Wrocławiu odbyły się ostatnie już zawody o Puchar Polski w szpadzie mężczyzn. Zwycięstwo odniósł prowadzący wówczas w rankingu najlepszych szpadzistów w Polsce - Robert Andrzejuk. Dobrze spisali się także zawodnicy Piasta Gliwice zajmując wysokie miejsca. Nasza eksportowa para Adam Wiercioch i Marek Petraszek zajęła w końcowej klasyfikacji odpowiednio 5 i 6 miejsce. Pozostałe lokaty szpadzistów Piasta: 14. Jendryś Marek (1974), 23. Zieliński Dariusz (1969), 41. Rajtor Paweł (1983), 45. Sękowski Maciej (1981). Warto zaznaczyć, że w ćwierćfinałach na 8 zawodników występowało 5 szablistów z Gliwic. W zawodach startowało 87 zawodników z 22 klubów.
14 maja 2004 r. hala Warszawianki gościła najlepsze polskie szpadzistki, które rywalizowały między sobą w czwartej już edycji Pucharu Polski. W turnieju startowało 41 zawodniczek W zawodach tych doskonale spisała się Aleksandra Opala z Piasta Gliwice, która zajęła trzecie miejsce. W drodze na podium pokonała m. in. dwie reprezentantki kraju – Olgę Cygan 15:10 i Monikę Lampkowską (zwyciężczyni niedawnego P.P. w Gliwicach) 15:14. Dopiero w walce o ścisły finał Ola musiała uznać wyższość późniejszej triumfatorki turnieju Hanny Cygan 13:15. Ola była podopieczną Piotra Tomali.
Pozostałe miejsca zawodniczek Piasta: 23. Ciepłowska Magdalena (1979) , 24. Przybyło Natalia (1986), 30. Narkiewicz Hanna (1987), 31. Pozdział Michalina (1984)
Wyniki Aleksandry Opali:
Ćwierćfinały:
Aleksandra Opala - Monika Lampkowska 15:14
Półfinały:
Hanna Cygan - Aleksandra Opala 15:13
Na początku czerwca 2004 r. w Krakowie odbyły się Mistrzostwa Polski. Piast Gliwice wystawił do zawodów reprezentację składająca się z sześciu zawodniczek i ośmiu zawodników. W szpadzie kobiet po cichu liczono na Aleksandrę Opalę, która kilkanaście dni wcześniej zajęła trzecie miejsce w pucharze Polski. Tego startu Ola jednak nie zaliczy do najlepszych. Nie udało się także zdobyć medalu panom. Do finałowej ósemki zakwalifikowało się dwóch szpadzistów Piasta: Adam Wiercioch i Dariusz Zieliński. W walce o wejście do ósemki Zieliński pokonał 15:11 Roberta Andrzejuka (AZS AWF Wrocław) , co agencje odnotowały jako sporą niespodziankę. Wiercioch ukończył zawody na 6 lokacie, a drugi zajął ostatecznie ósme miejsce. W turnieju drużynowym Piast zajął siódma lokatę. Gliwiczanie w ćwierćfinale przegrali z Legią Warszawa różnicą tylko trzech trafień.
Miejsca szpadzistek Piasta:
25. Opala Aleksandra – 1980
27. Pozdział Michalina – 1984
28. Narkiewicz Hanna – 1987
34. Ciepłowska Magdalena – 1979
35. Burak Katarzyna – 1976
45. Przybyło Natalia – 1986
Miejsca szpadzistów Piasta:
6. Wiercioch Adam – 1980
8. Zieliński Dariusz – 1969
10. Petraszek Marek – 1981
13. Rajtor Paweł – 1983
14. Jendryś Marek – 1974
73. Nycz Krzysztof - 1966
87. Worobiec Wojciech – 1978
Po zakończeniu Mistrzostw Polski Seniorów Zarząd Polskiego Związku Szermierczego zatwierdził skład reprezentacji na Mistrzostwa Europy w Kopenhadze, (29.06-4.07.2004 r.). Do kadry dostał m.in. powołanie Adam Wiercioch.

Pomiędzy 5-6 czerwca 2004 r. odbyły się w Gliwicach Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików w szpadzie dziewcząt i chłopców oraz Indywidualne i Drużynowe Mistrzostwa Śląska Juniorów. Hala sportowa Szkoły Podstawowej nr 27 na oś. Waryńskiego gościła 150 zawodniczek i zawodników z 15 klubów makroregionu śląskiego. W zawodach bardzo dobrze wypadli młodzi szermierze Piasta. W kategorii młodzików (rocznik 1991-92) trzecią lokatę wywalczył Marek Leszczyński. Natomiast finał dziewcząt był wewnętrzną sprawą Piastunek. W walce o pierwsze miejsce Anna Nycz pokonała Katarzynę Chlebiej 11:8 i w takiej kolejności zawodniczki stanęły na najwyższych stopniach podium. W turnieju juniorów (roczn. 1988-91)do ścisłego finału dotarł Mateusz Nycz, gdzie przy stanie walki 14:14 decydujące trafienie zadał Łukasz Rokosz (Muszkieter) i nasz zawodnik "musiał" zadowolić się srebrnym medalem. Warto zaznaczyć, że był to rewanż za półfinał Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Poznaniu. (Wówczas ostateczne trafienie zadał Mateusz, dzięki czemu dotarł do finału i został Mistrzem Polski). Dobrze walczyli Piotr Szczeciński (6m) i Piotr Maciejczyk (10m). Piąty medal w tych zawodach w kolorze srebrnym wywalczyła drużyna juniorów w składzie: Piotr Maciejczyk, Mateusz Nycz, Piotr Szczeciński, Jakub Kępa.
M. Leszczyński - tr. M. Julczewski
M. Nycz - tr. M. Chudzikiewicz
A. Nycz - tr. M. Pomarnacki
K. Chlebiej - tr. M. Chudzikiewicz
P. Szczeciński – tr. M. Julczewski
P. Maciejczyk - j. w. )

23 czerwca 2004 w Hali Sportowej Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Gliwicach odbyły się Otwarte Mistrzostwa Gliwic Juniorów Młodszych w szpadzie. W turnieju organizowanym przez SKS "Muszkieter" oraz Wydział Kultury, Sportu i Promocji Miasta UM Gliwice wzięło udział 20 zawodników w kategorii juniorów młodszych /ur.1989-90/. Kolejny raz doskonale zaprezentowali się młodzi zawodnicy "Piasta". Zwyciężył bezapelacyjnie Piotr Maciejczyk, pokonując w finałowej walce Marcina Nowarę z gliwickiego "Muszkietera" w stos. 15-8. Brązowe medale wywalczyli dwaj inni szermierze "Piasta" - Piotr Szczeciński oraz Mateusz Nycz. Pierwszy z nich uległ w półfinale starszemu o rok Maciejczykowi 10-15, natomiast Nycz, któremu dokuczał uraz uda, musiał uznać wyższość M. Nowary i przegrał walkę półfinałową 11-15. W/w. turniej był ostatnim z trwającego od września ub. roku cyklu zawodów o Puchar Gliwic. Sprawa zdobywcy tego trofeum była otwarta do samego końca. Głównymi pretendentami byli :wspomniany wcześniej P. Maciejczyk oraz Łukasz Rokosz z "Muszkietera". Jak to często bywa w sporcie, los, który układa najlepsze scenariusze, zetknął tych dwóch zawodników już w ćwierćfinale. Zwykle walki Piotra i Łukasza były bardzo zacięte i wyrównane. Tym razem Ł. Rokosz, będący chyba już myślami na wakacjach, gładko przegrał z P. Maciejczykiem 6-15 i tym samym Piotr zdobył to cenne trofeum

W dniach 10-12 września 2004 r.. hala sportowa Akademii Rolniczej we Wrocławiu gościła najlepszych szermierzy z kraju, którzy w kategorii juniorów młodszych rywalizowali o drużynowy prymat w Mistrzostwach Polski w tej kategorii wiekowej. Wśród 17 zespołów podopieczni trenerów Marka Julczewskiego i Macieja Chudzikiewicza stanęli na najwyższym podium. Zespół Piasta przystąpił do tych zawodów rozstawiony z nr 1, dzięki medalom zdobytym w Indywidualnych Mistrzostwach Polski (Nycz-złoty, Maciejczyk-srebrny) W naszej drużynie należało więc upatrywać głównego faworyta. Młodzi szermierze Piasta nie zawiedli. W drodze do złotego medalu pokonali kolejno: UKS 46 Lodź 45:23, Legię Warszawa 45:34, Górnika Radlin 45:33. W finale doszło do derbów Gliwic, bowiem obok Piasta awansował tam "Muszkieter" Po zaciętej i wyrównanej walce zwyciężyli młodzi szermierze Piasta - 45:34.. (5-4, 8-10, 15-15, 20-19). Końcowy rezultat meczu o "złoto" mówi o bezapelacyjnej supremacji szermierzy Piasta w tych zawodach. Medale srebrny i brązowy przypadły w udziale kolejno pierwszemu i drugiemu zespołowi Muszkietera, tak więc we Wrocławiu gliwickie podium Mistrzostw Polski !

Po udanych występach w Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych (złoty i srebrny medal indywidualnie oraz złoty drużynowo), młodzi szpadziści "Piasta" kontynuowali swą dobra passę. W rozegranym w Krośnie 18 września VI Memoriale Jana Poprawy, wysoką, drugą lokatę wywalczył Mateusz Nycz. Natomiast Piotr Maciejczyk uplasował się na siódmej pozycji. Memoriał, który był jednocześnie drugim turniejem z cyklu Pucharu Polski Juniorów edycji 2004/2005, miał bardzo liczną i silną obsadę. Na planszach walczyło aż 104 zawodników z Ukrainy, Litwy, Słowacji i Polski. Zwycięzcą turnieju został P. Nemec z wrocławskiego AZS-u, który pokonał w ćwierćfinale P. Maciejczyka 15:13 oraz w finale M. Nycza 15:8. 01 października na planszach stołecznej Warszawianki walczyli szpadziści w ramach I Pucharu Polski Młodzieżowców (zawodnicy do 20 lat). Nadspodziewanie dobrze walczył w tych zawodach piętnastoletni Piotr Maciejczyk. Zawodnik "Piasta" bez porażki przebrnął sito eliminacyjne i dopiero w walce o finał przegrał 13:15 z dwa lata starszym Bartoszem Osetkiem z gliwickiego "Muszkietera", zajmując ostatecznie wysoką, dziewiątą lokatę. Punkty rankingowe w tych zawodach zdobyli ponadto Mateusz Nycz i Karol Dąbrowski, który po dwuletniej przerwie w treningach zdaje się wracać do wysokiej dyspozycji. Swą obecność w finale zaznaczył wenezuelski duet braci Limardo (Ruben-3m, Francisco-6m) i w tym miejscu warto dodać (jako ciekawostkę), że zawodnicy z Ameryki Płd. przygodę z szermierką rozpoczynali w sali szermierczej "Piasta", pod okiem gliwickich szkoleniowców.

W nagrodę za zdobycie złotego medalu w Mistrzostwach Polski Juniorów, młodzi szermierze Piasta: Mateusz Nycz, Piotr Maciejczyk, Piotr Szczeciński i Jakub Kępa pojechali na międzynarodowy turniej do Budapesztu (09-10 X). Razem z naszymi szpadzistami udało się tam także 8 innych Polaków. W zawodach wzięło udział 132 zawodników z 7 państw: Węgier, Czech, Słowacji , Ukrainy, Rumunii i Polski. W doborowej stawce najlepszy okazał się Piotr Szczeciński zajmując 9 lokatę! To bardzo dobry wynik jak na tak silnie obsadzony turniej. P. Maciejczyk zajął 12 miejsce, M. Nycz był 34 , a J. Kępa 115. Pierwsze ciosy na międzynarodowych arenach zostały już więc zadane.
Walki gliwiczan w następujących etapach turnieju:
O wejście do 64
Maciejczyk - HORVATH (HUN) 15:10
O wejście do 32
Nycz - Marienko (UKR) 14:15
Maciejczyk - HAVCVIKKEL (UKR) 15:8
Szczeciński - KHARCHOV (UKR) 15:13
O wejście do 16
Maciejczyk - IVANOV (RUS) 15:3
Szczeciński - Marienko (UKR) 15:12
0 wejście do 8
Maciejczyk - BAZAREV (RUS) 15:12
Szczeciński - KONEVYCH (UKR) 15:14
O wejście do 4
Maciejczyk - BUDAI (HUN) 13:15
Szczeciński -PETERDI (HUN) 12:15
Turniej toczył się systemem repasaży . Tak, więc zarówno Maciejczyk jak i Szczeciński mieli szansę znaleźć się w czołowej ósemce zawodów . Zmęczeni poprzednimi walkami ulegli jednak silniejszym przeciwnikom.
Maciejczyk - HEREY(UKR )6:15
Szczeciński - MYMRENKO(UKR)8:15
Wysoką formę sportową utrzymywał w tym czasie czołowy junior sekcji szermierczej "Piasta" - Piotr Maciejczyk. Po wcześniejszych, bardzo dobrych występach, m.in. w Pucharze Polski Juniorów (7 miejsce), w Pucharze Polski Młodzieżowców (9 m.) oraz niezłych walkach na międzynarodowym turnieju w Budapeszcie, (12 m.), podopieczny trenera M. Julczewskiego zwyciężył na planszach Drzonkowa (24.10.2004 r.), w turnieju mającym międzynarodową obsadę - "Gala Szermiercza". W stawce 48 zawodników z rocznika 1989-1991 Piotr bez porażki ukończył eliminacje grupowe i następnie w walkach eliminacji bezpośredniej pokonał kolejno: Michała Drozda (KKS Kraków) 15-7, Łukasza Gugałę (Kolejarz Wrocław) 15-6, Rafała Jackowskiego (Kusy Szczecin) 15-13 oraz Marcela Baś (Muszkieter Gliwice) 15-11. W walce o pierwsze miejsce Piotr Maciejczyk zwyciężył kolejnego gliwiczanina - Łukasza Rokosza (Muszkieter) 15-6. Tak więc po raz kolejny mieliśmy gliwickie podium, bowiem trzecie miejsce zajął Marcel Baś. Tuż za pierwszą ósemką uplasowali się inni dwaj szermierze "Piasta": Mateusz Nycz (10 m) oraz Piotr Szczecinski (11 lokata). Aleksander Kazek zakończył turniej na dwudziestej pozycji. Miłą niespodziankę i tym samym sporo radości sobie i trenerom sprawił walczący w kategorii młodszej (1992-93) Bartłomiej Kazek, młodszy brat Alexandra. Podopieczny trenera M. Chudzikiewicza pomyślnie przebrnął eliminacje grupowe i bezpośrednie, by w szerokim finale uporać się z "koalicją" zawodników Krakowskiego Klubu Szermierzy, których aż sześciu awansowało do tej fazy turnieju i zdobył złoty medal.
W dniach 11-12 listopada 2004 r w hali sportowej Zespołu Szkół Łączności w Gliwicach odbył się trzeci turniej z cyklu „O Puchar Polski Juniorów w Szpadzie Dziewcząt i Chłopców”. W zawodach organizowanych przez GKS „Piast" Gliwice rywalizowało łącznie 212 zawodniczek i zawodników, w tym gościnnie sześcioosobowa reprezentacja Litwy. Kolejny raz bardzo dobre rezultaty uzyskali nasi czołowi juniorzy. Piotr Maciejczyk, Karol Dąbrowski, Dominik Zagała, Mateusz Nycz z kompletem zwycięstw zakończyli eliminacje grupowe, co pozwalało z optymizmem śledzić dalsze ich losy w tym turnieju. Doskonale spisywał się zwłaszcza Maciejczyk (tr. M. Julczewski), który pokonał kolejno: Kristupasa Senkusa z Litwy 15:3, Grzegorza Mencela (RMKS Rybnik)15:6, Mateusza Capaję (Muszkieter) 15:13, Łukasza Rokosza (Muszkieter) 15:8, Mateusza Chojneckiego (Flesz Świdnica) 15:9.W walce o pierwsze miejsce w turnieju Piotr nie sprostał jednak starszemu o rok Arkadiuszowi Starzowi (MKS Kusy Szczecin) i „musiał" zadowolić się drugim miejscem. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że turnieju wzięło udział 107 szpadzistów wynik ten należy uznać za bardzo dobry. Najwięcej emocji dostarczyła walka Piotra o awans do ósemki z dotychczas wyżej notowanym Mateuszem Capają. Nasz zawodnik przed faktycznym rozpoczęciem walki otrzymał trzy karne trafienia (z powodu niesprawnej broni) i przystąpił do walki w bardzo niekorzystnej dla siebie sytuacji (0:3) i chyba ten stan wywołał u niego ogromną mobilizację i motywację, gdyż powoli odrabiał straty, by w końcu walki przechylić szalę i zwyciężyć do 13.
Bardzo bliski awansu do finału był również Mateusz Nycz (tr. M. Chudzikiewicz), który prowadził z późniejszym zwycięzcą turnieju 13:8, jednak chwila dekoncentracji spowodowała, że przegrał walkę 14:15 i ostatecznie uplasował się na niezłym, szóstym miejscu. Karol Dąbrowski zakończył zawody na 18 lokacie, Jakub Kępa -- 24, Dominik Zagała - 34, Przemysław Bandurski 61, Marek Leszczyński - 65, Artur Ridzewski - 73, Alexander Kazek - 90, Wojciech Janaś - 93.Wśród dziewcząt Anna Polis zajęła 19 lokatę, Sonia Przybyło 32, Martyna Baś 74, Anna Nycz 84,Aleksandra Wenglarczyk 92.
Dzięki wysokiej lokacie i świetnej postawie w poprzednich turniejach pucharowych, Piotr Maciejczyk awansował na drugie miejsce w rankingu krajowym i pojechał na zawody Pucharu Świata Młodzieżowców, które odbyły się w Laupheim (Niemcy), 21 listopada 199 zawodniczek i zawodników gościła w dniach 4-5 grudnia 2004 r. hala sportowa Szkoły Podstawowej nr 27 w Gliwicach, w ramach Ogólnopolskiego Turnieju "Gwiazdka ze Szpadą". Zawody przeprowadzono w trzech kategoriach wiekowych: juniorów młodszych, młodzików i dzieci. Wśród finalistów i finalistek nie zabrakło oczywiście reprezentantów "Piasta". W kategorii juniorów młodszych do szerokiego finału dotarł Piotr Szczeciński (8 lokata), Katarzyna Chlebiej (jun. mł.) jednym trafieniem uległa w półfinale Blance Błach z wrocławskiego "Kolejarza" i ostatecznie uplasowała się na trzeciej pozycji. W ślady starszej koleżanki poszła Jagoda Zagała, która walcząc w kategorii najmłodszych dziewczynek, zajęła również trzecie miejsce i stanęła na najniższym stopniu podium. Natomiast Beata Polis ukończyła zawody na siódmej lokacie . Trzeba też odnotować niezłe występy innych reprezentantów naszego klubu, których tylko jedna wygrana walka dzieliła od awansu do finałowej ósemki: 11 miejsce Dominika Zagały i 13 miejsce Przemysława Bandurskiego w kat. juniorów młodszych, 15 miejsce Bartłomieja Kazka w kat. młodzików, 13 miejsce Ani Nycz wśród juniorek młodszych oraz 13 lokatę Marty Spodymek, 15 lokatę Natalii Dzierżok i 16 Apolonii Zychiewicz wśród młodziczek. Wszyscy finaliści turnieju otrzymali nagrody rzeczowe, dyplomy oraz pamiątkowe puchary. Organizatorami tej wspaniałej, sportowej imprezy dla dzieci i młodzieży było Gliwickie Towarzystwo Szermierzy oraz Szkolny Klub Sportowy "Spartakus".


Szpadziści na gliwickim Rynku