22 kwietnia 2017, 18:00 – Gliwice, ul Okrzei
Piast Gliwice – Jagiellonia Białystok – 0:1 (0:1)
Bramka:
Cillian Sheridan 25

W meczu kończący sezon zasadniczy 2016/17 – Piast Gliwice uległ Jagiellonii Białystok 0:1. Bramkę, która dała białostoczanom trzy punkty w 25 min zdobył Cillian Sheridan.

Jagiellonia przyjechała do Gliwic po wygraną, bo tylko taki wynik zapewniał drużynie z Białegostoku start do rundy finałowej z pierwszego miejsca, a jest to duży handicap w postaci podejmowania u siebie lidera i wicelidera. Gliwiczanie natomiast mieli jeszcze realne szanse, aby  zająć 12 miejsce i dzięki temu w tej dogrywce rozegrać cztery spotkania przed własną publicznością.

Dariusz Wdowczyk, po kiepskim występie swoich podopiecznych w Niecieczy,  dokonał zmian w składzie. W wyjściowej jedenastce pojawili się m.in. Mójta, Mraz, Sedlar, Bukata, a na ławce usiedli Papadopulos, Flis czy Vranjes.  Efektu w postaci  trzech punktów jednak to nie przyniosło, ale gra wyglądała lepiej niż w Niecieczy.

Na początku inicjatywę miał Piast. Gliwiczanie byli aktywniejsi,  próbowali wypracować sobie okazję do zdobycia gola, a goście się bronili, próbując kontratakować.  W efekcie do 13 minut nic ciekawego nie wydarzyło się na boisku. Dopiero wtedy pierwszy, celny strzał oddał Badia, pewnie jednak wyłapany przez Kelemena. W odpowiedzi Wasiluk przymierzył z dystansu, ale nie było to celne uderzenie.  W 25 minucie Masłowski  uderzył sprzed linii pola karnego, piłka przeszła tuż nad poprzeczką. Chwilę później Jagiellonia prowadziła już 1:0. Ivan Runje wbiegł w pole karne i zacentrował futbolówkę wprost na głowę Cilliana Sheridana, który mimo asysty Szeligi, umieścił ją w bramce Piasta. Jak się potem okazało, ustawiło to cały mecz. Białostoczanie bowiem skoncentrowali się na obronie wyniku, a gliwiczanie nie potrafili doprowadzić choćby do remisu. W 40 minucie z powodu kontuzji plac gry musiał opuścić Szeliga, zastąpił go Pietrowski. To były najciekawsze wydarzenie tej odsłony.

Po zmianie stron zawodnicy obu drużyn sporo biegali, walczyli, ale nie potrafili sobie stworzyć bramkowych sytuacji. Dariusz Wdowczyk próbował zmienić losy tego pojedynku wpuszczając do boju kolejnych zawodników. W efekcie Piast wypracował sobie przewagę i stworzył kilka sytuacji, które mogły zakończyć się powodzeniem. W 76 min Pietrowski dograł z prawej strony w pole karne, a tam do piłki dopadł Papadopulos. Napastnik Piasta nie wykorzystał jednak  doskonałej sytuacji i trafił prosto w interweniującego Kelemena. Dwie minuty później Papadopulos dograł do wbiegającego w pole karne Masłowskiego, który znalazł się w sytuacji sam na sam, ale piłka znów zatrzymała się na interweniującym bramkarzu Jagiellonii. W końcówce gliwiczanie rzucili już wszystko na jedną szalę. Na bramkę Jagiellonii atakowali nawet Sedlar i Hebert, ale bez powodzenia. Jeszcze w 90 minucie Masłowski trafił w poprzeczkę.  Nie przyniosło to jednak efektu, nawet w postaci wyrównującego gola.

Dariusz Wdowczyk pochwalił swoich podopiecznych za walkę i ambitną postawę, stwierdzając nawet, że był to najlepszy mecz w wykonaniu Piasta od kiedy przejął drużynę. Marne to jednak pocieszenie, bo gliwiczanie po tej porażce zsunęli się na 15 miejsce w tabeli, a po podziale punktów, mają ich tyle samo co ostatnia drużyna – Górnik Łęczna i 14-sty Ruch. To oznacza, że niebiesko-czerwoni w rundzie finałowej rozegrają cztery spotkania na wyjeździe i trzy u siebie.

Piast: 1. Jakub Szmatuła – 26. Bartosz Szeliga (40, 5. Marcin Pietrowski), 25. Aleksandar Sedlar, 91. Hebert, 17. Adam Mójta – 21. Gerard Badía, 82. Martin Bukata, 9. Radosław Murawski, 15. Michał Masłowski, 2. Patrik Mráz (56, 27. Michal Papadopulos) – 44. Łukasz Sekulski (66, 7. Maciej Jankowski).
W rezerwie:
31. Dobrivoj Rusov, 88. Uros Korun, 12. Sasa Zivec, 23. Stojan Vranjes
Trener: Dariusz Wdowczyk

Jagiellonia: 25. Marián Kelemen – 2. Ziggy Gordon, 17. Ivan Runje, 16. Guti, 14. Marek Wasiluk (82, 8. Łukasz Burliga) – 7. Dmytro Chomczenowśkyj, 4. Jacek Góralski, 22. Rafał Grzyb (59, 9. Arvydas Novikovas), 6. Taras Romanczuk, 10. Fedor Černych – 18. Cillian Sheridan.
W rezerwie: 96. Damian Węglarz, 3. Jonatan Straus, 13. Przemysław Mystkowski, 20. Dawid Szymonowicz, 23. Damian Szymański
Trener: Michał Probierz

Sędziowali: Tomasz Musiał -  Sebastian Mucha i Michał Gajda,  sędzia techniczny Marek Opaliński (Kraków).

Opracowanie: piast.gliwice.pl