Wyniki – 2016

Kończy się budowa lekkoatletycznej areny
10 października 2016

arena_projekt_gliwice

Powoli kończy się budowa areny lekkoatletycznej przy ul. Syriusza w Gliwicach. Wszystkie prace mają zakończy się do 15 grudnia – informuje oficjalny portal miejski.

Na obiekcie mają trenować i rozgrywać zawody m.in. reprezentacji sekcji lekkoatletycznej Piasta, którzy na swój stadion czekają już od października 2010 roku, kiedy to zburzono stary stadion przy Okrzei. Tam wcześniej swój „dom” mieli od połowy lat 60-tych ta sekcja.

Arena powstaje przy Zespole Szkół Ogólnokształcąco-Ekonomicznych na osiedlu Kopernika. Przetarg rozpisano w 2015 r. i wyłoniono wykonawcę – warszawską firmę Tamex SA. Nadzór inwestorski pełni gliwicka firma Inwest Complex. Koszt budowy powinien się zamknąć w kwocie 14 mln zł, z czego 4,5 mln zł będzie pochodziło z Ministerstwa Sportu i Turystyki – z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w ramach „Programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu”, prowadzonego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. 9,5 mln zł na inwestycję będzie pochodziło z budżetu Miasta Gliwice.

Gotowa jest już wieża sędziowska, strefa rozgrzewkowa, w tym: boisko wielofunkcyjne, bieżnia trzytorowa, rzutnia kulą, skocznia do skoku w dal, a także magazyn, szatnie i sanitariaty, podziemna infrastruktura i droga pożarowa oraz chodniki. Wykonano pełną niwelację terenu i mury oporowe. Gotowe są również monitoring i nagłośnienie obiektu, a także trybuny dla 500 widzów.

– Zakończono prace związane z podbudową asfaltową pod 400-metrową bieżnię lekkoatletyczną z sześcioma torami okólnymi oraz ośmioma torami na prostej do biegu na 100 m i 110 m. Obecnie trwa układanie nawierzchni poliuretanowej obiektu. Arena będzie przystosowana do rozgrywania m.in. zawodów młodzieżowych o randze mistrzostw Polski – mówi Mariusz Komidzierski.

Planowane jest przekazanie obiektu stowarzyszeniu GKS Piast w dzierżawę. Na arenie lekkoatletycznej znajdzie się m.in. pełnowymiarowa bieżnia okólna, sektor rzutów, skocznie do skoku wzwyż i skoku o tyczce, do skoku w dal i trójskoku, rzutnie do pchnięcia kulą, a także do rzutu młotem i oszczepem. Zespół Szkół Ogólnokształcąco-Ekonomicznych mocno stawia na sport, dlatego tej szkole taki obiekt bardzo się przyda. W ZSO-E jest kilka klas lekkoatletów, więc bez wątpienia wykorzystywana będzie cały rok. Na co dzień z areny będą korzystać przede wszystkim uczniowie i podopieczni klubów sportowych działających w mieście.

– Nasi lekkoatleci czekają na obiekt, na którym będą mogli trenować. Mamy nadzieję, że arena będzie wykorzystywana zarówno przez uczniów szkoły, jak i mieszkańców – mówi Jolanta Piecuch, dyrektor ZSOE. (mf)

Arena lekkoatletyczna na osiedlu Kopernika miała powstać w 2012 roku, by wynagrodzić sportowcom zastąpienie starego stadionu Piasta Gliwice, nowym, czysto piłkarskim obiektem. Na przestrzeni lat realizacja natknęła się na spore problemy,

Powstający obiekt będzie spełniał wymagania Polskiego Związku Lekkiej Atletyki dotyczące kategorii IVa, co umożliwi m.in. rozgrywanie w Gliwicach zawodów młodzieżowych o randze mistrzostw Polski. Pierwotna koncepcja areny nie spełniała takich wytycznych, a jej ponowne wykonanie jest jednym z powodów kilkuletniego opóźnienia inwestycji. Potem napotkana na problemy natury technicznej. Okazało się, że pod płytą stadionu jest niestabilne podłoże. Z pomocą przyszli specjaliści z Politechniki Śląskiej. Problem został rozwiązany i można było kontynuować prace.

W zimie nie rozgrywa się zawodów lekkoatletycznych. Oficjalne otwarcie pewnie więc będzie miało miejsce wiosną, gdy rozpocznie się nowy sezon w lekkiej atletyce.
Fot. Z.Daniec/UM Gliwice

………………………………………………………..

 

Złoto i brąz na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży dla lekkoatletów Piasta!
Spała – 11 sierpnia 2016
sztafeta-oom-lekkoatletyka

Wyśmienicie zaprezentowali się lekkoatleci Piasta Gliwice w finałach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, które odbywały się w dniach 4-6 sierpnia 2016 we Wrocławiu. Sztafeta chłopców 4×400 metrów wybiegała złoty medal, a Joanna Markowska w rzucie dyskiem wywalczyła brąz!

Ogólnopolska Olimpiady Młodzieży to najważniejsza w roku impreza sportowa dla zawodniczek i zawodników w tej kategorii wiekowej. Zwycięzcy mogą pochwalić się też tytułem mistrza Polski.

Prawo startu w OOM uzyskuje 24 najlepszych zawodników w kraju w każdej konkurencji lekkoatletycznej. W tej edycji tego turnieju zakwalifikowało się aż 9. zawodników Piasta. Wszyscy osiągnęli bardzo dobre wyniki.

Zawody stały na bardzo wysokim sportowym poziomie. W trakcie trzydniowej rywalizacji uczestniczyło około 1000

zawodników, poprawiono wiele rekordów w kraju.

Złoty medal dla Gliwickiego Klubu Sportowego „Piast” w najbardziej widowiskowej konkurencji w sztafecie 4x400m wywalczyli nasi młodzi zawodnicy w składzie: Robert Gadzik, Jakub Ostropolski, Mateusz Mizera i Kacper Przeradzki. Podopieczni trenerów Józefa Ramusa i Adama Śniegórskiego od pierwszej zmiany prowadzili i dzielnie odpierali ataki konkurentów wyraźnie zwyciężając z czasem 3.25.17. sek.

Drugi medal dla naszych barw wywalczyła Joanna Markowska w rzucie dyskiem o wadze 1 kg. Podopieczna trenera Wojciecha Rutyny wynikiem 40,65 m zdobyła brązowy medal, a dzień wcześniej z rezultatem 13,15 m zajęła 6 miejsce w pchnięciu kulą.

Po prawej - Joanna Markowska

Joanna Markowska

Pozostali zawodnicy uzyskali następujące wyniki:

– awans do finału A na 200m z czasem 22.71 sek. wywalczył Robert Gadzik zajmując 7 miejsce a 9 miejsca zdobyły: Patrycja Hruzik, która w siedmioboju lekkoatletycznym uzyskała 3925 pkt.(oboje zawodnicy trener J. Ramus), oraz Patrycja Bartosz w biegu na 100 m (12.52 sek), która biegała również 200m (25.63sek), zajmując 10 miejsce wychowanka trenera A. Śniegórskiego.

– 10 miejsce w biegu na 400m wywalczył Kacper Przeradzki (50.45 sek- trener J. Ramus)

– w biegu eliminacyjnym na 800 m 8 wynik uzyskał Jakub Ostropolski (1.58.95 sek – trener A. Śniegórski) co dało mu awans do finału B, którego nie ukończył z powodu kontuzji.

– 20 miejsce w biegu na 1500m zajęła Julia Bul (5.04.62sek – trener A. Śniegórski).

– 20 miejsce w biegu na 800m zajął Marcin Olesiński (2.02.49sek – trener A. Sniegórski).

Wielkim sukcesem naszych zawodników, oprócz wysokich miejsc indywidualnych finałach była punktacja klubowa w której to Gliwicki Klub Sportowy „Piast” został sklasyfikowany na bardzo wysokim 7 miejscu w Polsce na 223 sklasyfikowane kluby i miał bardzo duży wkład w zdobycie 1 miejsca przez reprezentację Śląska w klasyfikacji województw.

Opłacały się wyjazdy na treningi do Katowic i Sosnowca, wysiłek zawodników i trenerów naszego klubu, pomimo braku obiektu lekkoatletycznego (mija 6 rok bez stadionu) nasze zwycięstwa w Śląskiej Lidze Młodzików w latach 2014 i 2015 mają przełożenie na aktualny sukces.

 

………………………………………………………..

Lekkoatletyczna Liga juniorów – finał był blisko
19.07.2016
lekkoatleci-ekstraklasa

Poznaliśmy już kadrę na Igrzyska Olimpijskie do Rio. Polskę reprezentować będzie 238 sportowców w 23 dyscyplinach.

Z tego największą grupę będą mieli lekkoatleci. Przedstawiciele tej dyscypliny zresztą maja najwięcej szans medalowych. Przypomnijmy, że w przeszłości lekkoatletka Piasta Gliwice – Ewa Gryziecka reprezentowała Polskę na Igrzyskach Olimpijskich. Pani Ewa w 1972 roku zajęła 7 miejsce w w konkursie rzutu oszczepem.

Do Rio nie pojedzie jeszcze żaden reprezentant Piasta, ale kto wie czy nie załapie się ktoś na kolejna Olimpiadę. W klubie nie brak bowiem utalentowanej młodzieży.

Z dużym powodzeniem zresztą startowali nasi juniorzy w ogólnopolskiej Lidze Juniorów. W tegorocznej edycji tych zawodów rozegranej w Sosnowcu reprezentanci Piasta zgromadzili 2597punktów. Jest to najlepszy wynik od wielu lat. Do tego, aby wystąpić w ścisłym finale Ligi Juniorów, który odbędzie się w połowie września, zabrakło zaledwie 86 pkt.

Wyjaśnijmy, że w zawodach drużynowej ligi juniorów, każdy klub może zgłosić 25 zawodników z prawem startu w 1 konkurencji . Wyniki przeliczane sa potem na punkty. Juniorzy Piasta na zawodach w Sosnowcu w większości poprawili rekordy życiowe.

Najwięcej punktów zdobyli:
– sztafeta 4x100m K –48.92s./147pkt. w składzie: P. Bartosz, K. Szczepanik, P. Hruzik, W. Sobór. oraz Joanna Markowska 134 pkt za 39.51m w rzucie dyskiem, Kacper Przeradzki –130pkt za 50.10s na 400m, Patrycja Bartosz /129p./ za 12.51s na 100m, sprinterzy na 200m -Monika Drzewiecka -25.92s. , Robert Gadzik –22.61s./ po 127pkt/ , Klaudia Szczepanik – 26.21s./121pkt/ ,Patrycja Hruzik-26.97s./107pkt/, biegacze na 800m: Marcin Olesiński-1.58.28s /115pkt/, Jakub Ostropolski-2.00.82s./103pkt/, Angelika Szcześniak –13.24s. na 100m. Startującym gratulujemy dobrego występu i liczymy na kolejne postępy.

………………………………………………………..

I rzut lekkoatletycznej Ekstraklasy
Biała Podlaska – 11.07.2016

druzyna440

Na odbywających się w Amsterdamie Mistrzostwach Europy w lekkiej atletyce reprezentacja Polski zajęła pierwsze miejsce w tabeli medalowej.

Biało-Czerwoni wyprzedzili Niemcy i Wielką Brytanię, łącznie zdobywając aż dwanaście krążków. To nie zdarzyło się jeszcze nigdy w historii polskiej, Królowej Sportu.
Niewykluczone, że w ślady Anity Włodarczyk, Pawła Fajdka czy Adama Kszczota wkrótce pójdą młodzi lekkoatleci Piasta Gliwice

Reprezentanci gliwickiego klubu bowiem kontynuują dobra passę w obecnym sezonie. W rywalizacji najlepszych zespołów startujących w lekkoatletycznej Ekstraklasie nasz młody zespół w I rzucie zajął wysokie 9 miejsce na 14 startujących drużyn. To zdecydowana poprawa w porównaniu do poprzedniego sezonu, kiedy to uplasowali się na 13. lokacie. W Białej Podlaskiej gdzie odbyły się zawody, lekkoatleci Piasta zgromadzili 2098 punktów. Na ten dorobek złożyły się wyniki 25 zawodników. Trzo zespołu stanowili zawodnicy młodzi w wieku 16 – 19 lat, czyli juniorzy młodsi i juniorzy, a tylko cztery osoby to zawodnicy do 23 lat. Tym bardziej więc na pochwałę zasługuje ich postawa i dobrze rokuje na przyszłość. Najlepsze wyniki osiągnęli: Damian Hałgas 53.39s. w biegu na 400m przez płotki/121pkt/, Magdalena Krawczyk 2.11.76 s. na 800m / 107 pkt/, Joanna Markowska 39.58 w rzucie dyskiem 1kg , Monika Drzewiecka 58.69s. na 400m, Patrycja Bartosz 12.80s. i Klaudia Szczepanik 13.11s. na 100m , Magdalena Peciak 10.81m w trójskoku, Karolina Kordalska – 61,18 na 400m. Bardzo dobrze pobiegły sztafety – 4x100m K –48,76s./ 1 miejsce / i 4x400m M -3.19.73s. /3 m /
Pochwalić też trzeba trójkę trenerów Piasta, którzy prowadzą tych zawodników, czyli Wojciecha Rutynę, Józefa Ramusa i Adama Śniegórskiego,
II rzut zawodów ekstraklasy LA odbędzie się 3 września w Krakowie. Mamy nadzieję, że jeszcze uda się poprawić osiągnięty wynik.………………………………

………………………..

 

Halowe Mistrzostwa Polski Juniorów i Juniorów Młodszych 2016
Spała – 12.02.2016
szczepaniak, ramus-gadzik

Fantastycznym wynikiem zakończyli sezon halowy lekkoatleci Piasta Gliwice. Na halowych Mistrzostwa Polski Juniorów i Juniorów Młodszych rozegranych w zmodernizowanej hali Centralnego Ośrodka Sportu w Spale, życiowy sukces odniósł Robert Gadzik. Podopieczny trenera Józefa Ramusa zdobył brązowy medal w biegu na 200m. Zawodnikowi Piasta zabrakło ledwie 0,01 sekundy do wicemistrzostwa Polski! Jego czas to 22.86 sek.

W lekkiej atletyce o medale na imprezach o tej randze jest niezwykle trudno. Najpierw trzeba przejść przez kwalifikacje, uzyskiwać odpowiednie wyniki. Dopiero to daje prawo startu w gronie najlepszych w kraju sportowców. Na tych najważniejszych, kończących sezon halowy zawodach na wyróżnienie zasługują również zawodnicy którzy znaleźli się w strefie medalowej. Są to: Joanna Markowska, która zajęła bardzo dobre 5 miejsce w pchnięciu kulą (12.83m – tr. Wojciech Rutyna), Klaudia Szczepanik była szósta w biegu na 200m z wynikiem 25.74 sek. (tr. J. Ramus). Niewiel też zabrakło Patrycji Bartosz , która ukończyła zawodny na 9 miejscu, w biegu na 200m (czas 26.18s. tr. Adam Śniegórski). Dziesiąty czas w biegu na 300m natomiast uzyskał Kacper Przeradzki. Jego wynik to 36.61 s. 12 miejsce w biegu na 2000m czasem 5.58.67s. wywalczył Marcin Olesińsk

Halowe Mistrzostwa Polski rozgrywane są ostatnim już akcentem tego, co działo się w okresie zimowym. Wcześniej zawodnicy Piasta w różnych kategoriach wiekowych, startowali w mitingach halowych i mistrzostwach Śląska.

W biegach okrężnych Mistrzostwa Śląska, które odbyły się w nowej, pięknej hali w Ostrawie reprezentanci Piasta zdobyli 7 medali.

Mistrzem Śląska w biegu na 200m seniorów z czasem 22.20 s. został Damian Hałgas. Srebrne medale zdobyli: Monika Drzewiecka na dystansie 200m (kategoria junior – czas26.28s) i Magdalena Peciak w trojskoku. Brązowe medale wywalczyli: Kacper Przeradzki w biegu na 300m Jun. Mł. (36.64 s). i Klaudia Szczepanik w sprincie na 200m (J.Mł. 25.94s.) – wszyscy wymienieni to podopieczni tr. J.Ramusa .

Natomiast dwa brązowe medale w biegach średnich wybiegali zawodnicy tr .A. Śniegórskiego – Jakub Ostropolski na 1000m (J.Mł – 2.45.43s.) i Marcin Olesiński na 2000m (J.Mł. 6.00.94s.)

To nie jedyne godne odnotowania wyniki. Na wyróżnienie zasługują również: Patrycja Bartosz – 4 m. na 200m/26.26/, Robert Gadzik – 4m. na 200m/23.22 /, Patryk Lewandowski – 7m. na 2000m/6.12.06/, Jarosław Muchniewski – 7m. na 200m /23.61/ , Kamil Piotrowiak – 8m na 200m /23.62/.

Mistrzostwa Śląska w konkurencjach technicznych i sprintach rozegrano natomiast w Brzeszczach. W pchnięciu kulą (3kg.) mistrzynią Śląska J. Mł została Joanna Markowska, która pobiła swój rekord życiowy, uzyskując wynik 13.38m. Za rzut na odległość 10.51 m srebrny medal wywalczyła Małgorzata Kowaliszyn. Obie zawodniczki trenuje tr. Wojciech Rutyna. Najszybszym sprinterem mistrzostw został Damian Hałgas, który przebiegł dystans 60 metrów w czasie 7.05 s. Zawodnik ten dołożył do tego jeszcze srebrny medal w skoku wzwyż seniorów.

Wyróżnić należy również: zdobywcę czwartego miejsca w skoku wzwyż w kategorii J.Mł. – Mateusza Mizerę, który zaliczył wynik 170 cm. P. Bartosz zajął 5 miejsce w biegu na 60m J.Mł. (czas: 7.97), R. Gadzika – 5 m na 60 m (7.39), K.Szczepanik – 6m na 60m J.Mł. (8.08), M.Drzewiecką – 6m na 60m Jun.(8.45), Patrycję Hruzik – 8m na 60m p.płotki J.Mł. / 10.14 /

Nowo otwarta hala w Raciborzu z bieżnią okrężną 200m była miejscem zmagań najmłodszych lekkoatletów w ramach Mistrzostw Śląska w kategorii Młodzików i Dzieci. Złoty medal w biegu 60 m p.płotki młodzików z czasem 9.47 s. zdobył Patryk Kowaliszyn (tr.J.Ramus). Mistrzynią Śląska w pchnięciu kulą została Karolina Solecka, a srebro wywalczyła Emilia Dąbrowska. Obie to podopieczne tr. Elżbiety Holik. Srebrny medal w skoku w dal młodziczek wyskakała Wiktoria Sobór (tr. A. Śniegórski)

Łącznie w imprezach mistrzowskich w hali w 2016 roku (Mistrzostwa Śląska i Mistrzostwa Polski) – lekkoatleci Piasta Gliwice wywalczyli 16 medali z tego 5 złotych, 6 srebrnych i 5 brązowych.

Po raz kolejny trzeba podkreślić, że lekkoatleci Piasta wciąż pozostają bez własnego obiektu, a trenują gdzie się po prostu. W 2016 roku ma zostać oddany już do użytku nowy stadion lekkoatletyczny, ale to będzie obiekt do trenowania na zewnątrz. W Gliwicach w ostatnich latach wybudowano kilka bardzo ładnych i funkcjonalnych hal, jednak bez bieżni czy przyrządów lekkoatletycznych. Tym bardziej więc trzeba docenić pracę trenerów i wytrwałość zawodników. Oby tak dalej!

Opracowanie: piast.gliwice.pl