O sekcji

PIAST GLIWICE –  SEKCJA LEKKIEJ ATLETYKI

 

Lekkoatletyka to jedna z najstarszych dyscyplin sportu oparta na naturalnym ruchu. Podstawowe konkurencje lekkoatletyczne mają swój początek w zachowaniach pradawnych ludzi. Były one w naturalny sposób uprawiane i trenowane przez człowieka, który polując musiał biegać, skakać przez przeszkody terenowe oraz rzucać oszczepem czy kamieniem. Z biegiem lat, dla rozrywki, człowiek zaczął stosować różne formy rywalizacji i wtedy obok sportów walki pojawiły się konkurencje lekkoatletyczne. Starożytni Grecy podczas swoich igrzysk wprowadzili rzut dyskiem i biegi na krótkim dystansie, nieco później skok w dal z miejsca. Bieg maratoński jest konkurencją olimpijską od czasów pierwszej nowożytnej olimpiady, a wprowadzono ją dla upamiętnienia wyczynu Fillipidesa, który po zwycięstwie Greków nad Persami w bitwie pod Maratonem pobiegł do Aten zanieść radosną nowinę.

Zaczęło się od Piasta

Beata Habrzyk – mistrzyni Polski juniorów w rzucie kulą, a później czołowa zawodniczka w kraju w tej dyscyplinie

Gliwice są miastem z którego wywodzi się setki znakomitych sportowców. Wśród nich nie brakuje też przedstawicieli „królowej sportu”. Pierwsza sekcja LA w naszym grodzie powstała w połowie 1945 r. przy KS Piast. Jej założycielem był Eugeniusz Bieniasz. Pod jego okiem trenowali czołowi śląscy lekkoatleci: Czajkowski, Holajn, Wojtowicz, Gołaszewski, Styrna. Pierwszy sukces , który został odnotowany w klubowych kronikach należy do Czajkowskiego. W 1949 r. zdobył on wicemistrzostwo Polski juniorów w biegu na 100 m., osiągając czas 11.7 sek. Rok później Wanda Flakowicz na mistrzostwach Śląska rzuciła kulą 12,5 m. Był to najlepszy, powojenny wynik w tej dyscyplinie. W tym okresie bazowano głównie na młodzieży szkolnej. Najlepsi szli na studia na Politechnikę Śląską i trafiali do AZS. W 1952 r., gdy miała miejsce reforma sportowych stowarzyszeń sekcję rozwiązano. Ciężar szkolenia młodych lekkoatletów wziął na siebie Szkolny Związek Sportowy oraz MKS Hutnik Gliwice. W 1962 r. z inicjatywy, Zenona Sęka, Zbigniewa Kołodzieja, Fryderyka Koziarza i Zbigniewa Petryckiego sekcję reaktywowano. Trenerem koordynatorem został Zenon Sęk, a w szkoleniu pomagał mu Zbigniew Kołodziej. Pierwszym kierownikiem sekcji został Marian Adamczyk Kadrę oparto na zawodnikach MKS, talenty pozyskiwano z gliwickich szkół. Do wymienionych wyżej szkoleniowców dołączyli następni: Czesław Okoński, Stefan Kwiatkowski, Elżbieta Miciekówna. Sekcja szybko się rozwijała, przybywali kolejni trenerzy: Jerzy Kotowski, Wiesław Król, Józef Ramus. Pomagali im wtedy jeszcze instruktorzy: Klaus Czech, Wojciech Rutyna, Marian Nantka i Reinhard Szczepański. Niewątpliwie kluczem do późniejszych sukcesów sekcji LA było oddanie do użytku w 1964 r. stadionu przy ul. Okrzei. Nowoczesny jak na tamte czasy obiekt miał sześciotorową bieżnię, a także inne elementy potrzebne do uprawianie tej dyscypliny sportu. Potem doczekał się także tartanu. W tym pierwszym okresie po reaktywacji do czołowych zawodników sekcji należeli: Irena Filusz – skakała wzwyż, ale największe sukcesy odnosiła w pięcioboju. Była członkinią kadry polskiej, wicemistrzynią kraju i medalistką memoriału J. Kusocińskiego. Danuta Langer – członkini kadry polskiej i olimpijskiej , najlepsza wtedy sprinterka i płotkarka na Śląsku, wicemistrzyni Polski (1970 r.). Ścigała się z samą Grażyną Rabsztyn. Danuta Damek – czołowa dyskobolka Polski i zarazem

Do dziś niektóre rekordy Polski Jolanty Januchty pozostają nie pobit

świetna kulomiotka. Wiesława Kowalska-Osnoła (skok w dal). Józef Polewka – czołowy tyczkarz. Roman Jałoszyński – oszczepnik, rzucał wtedy ponad 70 metrów. Mirosław Kyrcz – członek kadry PZLA, rekordzista Polski w biegu na 1500 m. z przeszkodami. Adam Śniegórski – członek kadry Polski, czołowy junior w biegach w kraju tamtego okresu. Beata Habrzyk – mistrzyni Polski juniorów w rzucie kulą, a później czołowa zawodniczka w kraju w tej dyscyplinie. Aleksander Kijanka – mistrz Polski CRZZ w biegu na 400 m, zdobywał medale w MP juniorów. Na początku lat 70-tych pojawia się także cała plejada młodych, utalentowanych zawodników, wśród nich jest m.in. Ania Dąbrowska, późniejsza rekordzistka Polski w skoku wzwyż, a także Ewa Szydłowska, późniejsza mistrzyni Polski w biegach średnich. W roku 1972 z Beskidu Bielsko-Biała do Piasta przeniosła się Jolanta Januchta, czołowa biegaczka Polski na średnich dystansach. Rok 1973 należał właśnie do niej. Zdobyła tytuł mistrzyni Polski juniorów w biegu na 800 m , a na memoriale J. Kusocińskiego ustanowiła rekord kraju. Do tego dorzuciła najlepszy czas na dystansie 1500 m. W 1974 r. rozpoczęła studia w Poznaniu, gdzie już reprezentując tamtejszy AZS zdobywała kolejne medale. Po ukończeniu studiów przeniosła się do Gwardii Warszawa, gdzie kontynuowała karierę, by w 1980 r. pojechać na olimpiadę do Moskwy. Tam w biegu na 800 m zajęła 6 miejsce. Do dziś nie pobito kilku z jej rekordów. W tym okresie w sekcji trenowało ponad 200 zawodniczek i zawodników. Wtedy też prowadzono regularne rozgrywki ligowe. Było to ogromne przedsięwzięcie, dziś w warunkach polskich niemożliwe do zrealizowanie, choćby ze względu na wysokie koszty. W takich meczach uczestniczyło po 1000 sportowców. Drużyna Piasta należała do najmocniejszych na Śląsku i występowała wtedy w ogólnopolskiej II lidze lekkoatletycznej. Na początku lat 70-tych sekcja LA była wiodąca w Piaście.

W latach  2004-2008  sukcesy odnosiła Magdalena Deptuła. Biegaczka Piasta to dwunastokrotna medalistka Młodzieżowych Mistrzostw Polski na dystansach 800 i 1500 m oraz w przełajach, 7 finałowa lokata na Mistrzostwach Europy w Kownie. Rekordy życiowe: 400m – 57,40 s., 800m – 2:07,92 s, 600m – 1:33,18 s, 1000m – 2:46,82 (rekord Śląska), 1500m – 4:24,19. Ta wychowanka Klausa Czecha ma na swoim koncie też medal Mistrzostw Polski w biegach górskich.

Od 2015 roku sekcja ma drużynę w lekkoatletycznej ekstraklasie. Bardzo dobre wyniki osiągają też juniorzy, którzy w latach 2014-15 zdobywali drużynowe mistrzostwo Śląska.

Sztab szkoleniowy sekcji LA w 2017 rok 

Kierownik sekcji – Wojciech Rutyna tel. 609-386-542

Zajęcia szkoleniowe prowadzą:

1/ Józef  Ramus – grupa sprintu i skoków

2/ Adam Śniegórski – grupa biegów

3/ Wojciech Rutyna – grupa rzutów

Prowadzą zajęcia od poniedziałku do piątku w godz. 15.30-17.30

Zajęcia odbywają się w Gimnazjum Nr11 przy ul. Syriusza 30 (oś Kopernika)

mistrzowie-slaska2015

Mistrzowie Śląska – A.D. 2015

 

Trenerzy i działacze sekcji LA – lata 60-te XX wieku
Od lewej: Wojciech Rutyna, Edward Maciąg, Zbigniew Kołodziej, Czesław Okoński, Józef Ramus