Mielec (stadion MOSiR) – 31.07.2021, g. 15:00
Stal Mielec – Piast Gliwice 0:2 (0:2)
0:1 – 18` Kristopher Vida (asysta Patryk Lipski)
0:2 – 45`Arkadiusz Pyrka (asysta Patryk Lipski)

W drugiej kolejce spotkań o mistrzostwo PKO BP Ekstraklasy Piast pokonał na wyjeździe Stal Mielec 2:0. Bramki dla drużyn y z Okrzei strzelali Kristopher Vida i Arkadiusz Pyrka. Gliwiczanie wygrali, bo byli drużyną lepszą. Gospodarze pierwsze okazje na zdobycie bramki stworzyli sobie, gdy Piast prowadził już 2:0.

Choć pierwszy mecz w tym sezonie zakończył się porażką Piasta, Waldemar Fornalik zdecydował, że przeciwko Stali wybiegnie ta sama jedenastka, która zaczynała pojedynek z Rakowem. Cel tez był jasno określony, czyli zwycięstwo. Gospodarze też jednak chcieli zainkasować komplet punktów, a ich atutem miał być własny stadion i kibice. Stąd na początku tego meczu częściej atakowali miejscowi. Gliwiczanie przewidzieli jednak taki scenariusz, przetrzyamli te ataki, a około 10 minuty przejęli inicjatywę, długo rozgrywali piłkę i zaczęli stworzyli sobie pierwsze okazje. W 17 minucie Lipski świetnie zacentrował, a Vida podciął piłkę lobując Gliwę, a ta wpadła do jego bramki. Sędzia boczny wskazał spalonego, ale główny arbiter zdecydował się na analizę VAR. Dość długo trwało oglądanie tej sytuacji, ale wreszcie sędzia wskazał na środek boiska i Piast mógł się cieszyć z prowadzenia. Jak się można było spodziewać, mielczanie po stracie gola rzucili się do ataku próbując jak najszybciej wyrównać. Bezbłędnie jednak spisywała się defensywa gości. W zasadzie większość akcji była rozbijana daleko przed polem karnym, a gdy nawet mielczanom udało się przedrzeć w szesnastkę to interweniował Czerwiński. Do 35 minuty Plach w praktycznie był bezrobotny. Dopiero wtedy po rzucie rożnym celnie głową uderzył Matras, ale golkiper Piasta złapał piłkę. Zaraz potem gliwiczanie odpowiedzieli uderzeniem Chrapka, ale piłka nie leciała nawet w światło w bramki. W 39 minucie bliski podwyższenia wyniku był Sokołowski, jednak jego mocny strzał obronił Gliwa. Już w doliczonym czasie gry ponownie Lipski dośrodkował piłkę w pole karne, a zagranie to zamknął Pyrka, który strzałem w długi róg zdobył drugiego gola dla niebiesko-czerwonych i tym samym zawodnicy Piasta schodzili do szatni prowadząc 2:0.

Gdy ma się dwie bramki przewagi w połowie meczu to wystarczy kontrolować to co dzieje się na murawie i spokojnie czekać na okazję na strzelenie kolejnego gola i z takiego założenie wyszli gliwiczanie. Przez pierwszy kwadrans drugiej odsłony optyczną przewagę miała Stal, ale niewiele z tego wynikało. W 58 minucie Jankowski próbował uderzyć z przewrotki, ale nawet nie postraszył Placha. Dopiero w 63 minucie bramkarz Piasta mógł się popisać swoimi umiejętnościami wychodząc zwycięsko z sytuacji sam na sam z Budzińskim. Zaraz potem Konczkowski wybił piłkę z linii bramkowej po strzale Flisa, a jeszcze w tej samej minucie Matras nie trafił w bramkę, choć miał dobrą sytuację. Po raz kolejny Plach zmuszony był interweniować po uderzeniu Getingera, ale z pozytywnym dla niego skutkiem. Wizualnie w tym okresie przeważała Stal, ale ciągle gospodarze pozostawali bez gola, który dałby im nadzieję na odwrócenie losów tego meczu. Już w doliczonym czasie gry Steczyk mógł dobić mielczan, ale piłka po jego strzale odbiła się od słupka. Zwycięstwo 2:0 na pewno satysfakcjonuje podopiecznych Waldemara Fornalika, bo daje trzy cenne, wyjazdowe punkty.

Piast: 26. František Plach – 20. Martin Konczkowski, 5. Tomáš Huk, 4. Jakub Czerwiński, 14. Jakub Holúbek – 77. Arkadiusz Pyrka (76, 19. Michael Ameyaw), 18. Patryk Sokołowski, 17. Patryk Lipski, 6. Michał Chrapek, 10. Kristopher Vida (86, 16. Dominik Steczyk) – 11. Michał Żyro (67, 9. Alberto Toril).
W rezerwie: Karol Szymański, Ariel Mosór, Mateusz Winciersz, Tomasz Mokwa, Miguel Mumoz
Trener: Waldemar Fornalik

Stal: 1. Michał Gliwa – 11. Maksymilian Sitek (80, 19. Kacper Sadłocha), 32. Jonathan de Amo (67, 5. Mateusz Żyro), 21. Mateusz Matras, 6. Marcin Flis, 23. Krystian Getinger – 10. Mateusz Mak (76, 44. Mateusz Wyjadłowski), 8. Maciej Urbańczyk (66, 92. Aleksandyr Kolew), 20. Grzegorz Tomasiewicz, 27. Marcin Budziński (67, 17. Wiktor Kłos) – 9. Maciej Jankowski.
W rezerwie: Rafał Strączek, Albin Granlund, Bozhidar Chorbadzhivski, Eryk Garla
Trener: Adam Majewski

Sędziowali: Paweł Gil – Konrad Sapela oraz Marcin Borkowski (Lublin) – Damian Gawęcki.
VAR: Zbigniew Dobrynin oraz Tomasz Listkiewicz