28 lipca 2019, 17:30 – Wrocław (Stadion Miejski)

Śląsk Wrocław – Piast Gliwice 2:1 (0:1)

0:1 – 31` Jorge Félix,

1:1 – 84` Erik Expósito,

2:1 – 88` Łukasz Broź (k)

W pierwszym wyjazdowym meczu sezonu 2019/20 Piast  przegrał ze Śląskiem 1:2, choć do 84 minuty gliwiczanie po goli Jorge Feliksa prowadzili 1:0. Potem jednak dwie bramki zdobyli gospodarze.

Piast gra co trzy dni i można było się spodziewać, że Waldemar Fornalik na mecz ze Śląskiem Wrocław dokona kilku zmiana w składzie na ten mecz. W 18-stce zabrakło m.in. poobijanego Valencii, na ławce usiadł Hateley. Od pierwszej minuty za to na murawie zameldował się Bartosz Rymaniak dla którego był to debiut w barwach Piasta.

Przez pierwsze 30 minut oba zespoły głównie koncentrowały się na tym, by nie stracić bramki. Stąd zabrakło klarownych sytuacji i nawet celnych strzałów. Wreszcie w 31 min Rymaniak ograł na prawej stronie Płachetę, dośrodkował w pole karne,  piłka odbiła się od Celebana i trafiła do  Felixa, a ten strzałem z bliska pokonał Putnockiego, Zanim arbiter wskazał na środek boiska posiłkował się jeszcze VAR-em. Wydawało się bowiem, że Hiszpan był na pozycji spalonej, tyle, że futbolówka  odbiła się od gracza Śląska, więc bramka mogła zostać uznana. W 40 minucie po faulu KirkeskovaPłacheta z 20 metrów uderzył precyzyjnie, ale zmierzającą w samo okienko piłkę na róg zdołał wybić Plach. Była to interwencja godna najlepszego bramkarza minionego sezonu. Już w doliczonym czasie gry tej połowy po dośrodkowaniu z rzutu rożnego strzelał RymaniakPutnocky instynktownie odbił piłkę, dopadł do niej Parzyszek, ale trafił tylko w zewnętrzną część słupka. Mogli więc już przed przerwą gliwiczanie rozstrzygnąć ten mecz na swoją korzyść, ale nawet jednobramkowe prowadzenie na trudnym terenie to też był  dobry wynik, przed drugą odsłoną tego spotkania.

Po przerwie zawodnicy Piasta widząc, że Śląsk jest do pokonania rzucili się na rywala, co przełożyło się na kolejne sytuacje bramkowe. Najpierw strzał piętą Konczkowskiego, ale wybronił Putnocki, a chwilę później po zagraniu BadiiParzyszek uderzył zbyt lekko, aby pokonać bramkarza Śląska. W tym momencie Fornalik chyba się zdenerwował na swojego napastnika, bo zanim upłynęła 60 minuta na murawie zameldował się  Dominik Steczyk, który miał już okazję zadebiutować w barwach Piasta w meczu z Rygą. Teraz jednak dostał więcej minut i szybko stanął przed szansą na zdobycie premierowego gola. Najpierw jednak posłał piłkę obok słupka. Potem, po zagraniu Feliksa 20-latek był sam w polu karnym, ale źle przyjął piłkę i jeszcze strzelił zbyt lekko by pokonać golkipera gospodarzy.  W między czasie ładnie uderzył Konczkowski, ale równie udaną interwencją popisał się Putnocki. Wrocławianie nie ograniczali się tylko do obrony, ale ich akcje nie były tak groźne jak gości, w dużej  mierze dzięki dobrym i skutecznym interwencją Koruna i Czerwińskiego.  W 78 minucie  gospodarze byli bliscy wyrównania. Po tym jak z piłką minął się PlachExpósito strzelał z 10 metra, świetnie jednak asekurował swojego bramkarza Korun, który wybił piłkę z linii bramkowej. Tym samym Słoweniec zmazał grzech strzelenia samobójczej bramki w meczu z Rygą. Zbyt głęboko jednak w końcówce goście cofnęli się na własną połowę  za co zapłacili stratą gola. W 84 minucie po rogu, zza linii bramkowej strzelał Łabojko – piłka odbiła się od Czerwińskiego, trafiła pod nogi Expósito, który mając przed sobą tylko Placha, pewnym strzałem doprowadził do remisu. Wrocławianie poczuli krew i poszli za ciosem. W 88 min wprowadzony po przerwie Holubek, zdaniem arbitra sfaulował w polu karnym Brozia. Sam poszkodowany zamienił jedenastkę na gola. Goście jeszcze próbowali wywalczyć choćby remis, ale czynili to bez przekonania, zabrakło im tez sił, stąd trzy punkty zostały we Wrocławiu.

Śląsk: 1. Matúš Putnocký – 28. Łukasz Broź, 3. Piotr Celeban, 14. Wojciech Golla, 4. Dino Štiglec – 18. Lubambo Musonda, 29. Krzysztof Mączyński, 6. Michał Chrapek (65, 21. Jakub Łabojko), 7. Róbert Pich (59, 25. Damian Gąska), 8. Przemysław Płacheta – 11. Mateusz Cholewiak (73, 9. Erik Expósito).

W rezerwie: Kajzer, Pawelec, Dankowski, Hołownia, ŁyszczarzPałaszewski

Trener: Vitezslav Laviczka.

Piast: 26. František Plach – 28. Bartosz Rymaniak, 88. Uroš Korun, 4. Jakub Czerwiński, 2. Mikkel Kirkeskov – 20. Martin Konczkowski, 18. Patryk Sokołowski, 10. Patryk Dziczek, 21. Gerard Badía (74, 6. Tom Hateley), 11. Jorge Félix (79, 14. Jakub Holúbek) – 9. Piotr Parzyszek (58, 71. Dominik Steczyk)

W rezerwie: Jakub Szmatuła, Marcin Pietrowski, Łukasz Jagiełło, Sebastian Milewski, Tomasz Mokwa, Remigiusz Borkała

Trener: Waldemar Fornalik:

żółte kartki: Płacheta, Golla, Mączyński – Dziczek, Steczyk.

Sędziowali: Paweł Raczkowski – Michał Obukowicz, Jakub Ślusarski –  Marek Opaliński. (Warszawa).