1/6 Pucharu Polski – Siedlce, 30.10.2019, g. 18:30

Pogoń Siedlce – Piast Gliwice  0:4 (0:2)

0:1 – 37′  Patryk Tuszyński (asysta Thiago Alves)

0:2 – 45` Martin Konczkowski (asysta Thiago Alves)|

0:3 – 76′  Tiago Alves (asysta Patryk Tuszyński)

0:4 – 79′  Patryk Tuszyński (asysta Thiago Alves)

Bez większego trudu Piast pokonał drugoligową Pogoń Siedlce 4:0 i awansował do 1/8 Pucharu Polski. Prawdziwy show w tym meczu dali Tuszyński i Alves. Pierwszy zdobył dwa gole i zaliczył asystę, drugi strzelił bramkę i asystował przy kolejnych trzech golach.

Waldemar Fornalik zapowiadała, ze przeciwko Pogoni wystawi rezerwowych zawodników i słowa dotrzymał. Określenie „rezerwowi| należy jednak wziąć w cudzysłów, bo tacy piłkarze jak Pietrowski, Konczkowski, Holubek czy Huk bez większego trudu załapaliby się do pierwszej jedenastki większości polskich klubów ekstraklasy.

Mecz ten rozgrywany był w cieniu afery dopingowej jaka wstrząsnęła Pogonią na dzień przed starciem z gliwiczanami. Winą obarczono dyrektora wykonawczego i zarazem trenera gospodarzy tego pojedynku, który został zdymisjonowany.

Od początku zdecydowanie przeważał Piast. Już w 1 minucie  Holubek z rzutu wolnego trafił w  poprzeczkę.   W 17 min Holubek dośrodkował z rzutu rożnego na głowę Krakowczyka, po którego strzale Misztal instynktownie wybił piłkę z linii bramkowej.  W 32 min gospodarze stworzyli sobie pierwszą i w sumie jedyną  dogodną okazję na  zdobycie gola. Strzał Misztala w swoim, efektownym stylu wybronił Plach.  6 min później  Alves dośrodkował  w pole karne do Tuszyńskiego, który nabiegając na piłkę  strzałem z pięciu metrów pokonał Misztala.  Długo gliwiczanie czekali na gola, ale jeszcze przed przerwą podwyższyli wynik na 2:0. Po kontrze i zagraniu Alvesa – Konczkowski będąc w sytuacji sam na sam  pokonał Misztala.

To był dopiero początek festiwalu strzeleckiego. Po zmianie stron rozpędzeni gliwiczanie dobili rywala, choć na trzecią bramkę trzeba było czekać do 75 minuty. Wtedy to Tuszyński piętą zagrał do Alvesa, który strzałem w długi róg podwyższył rezultat na 3:0.  Zaraz potem obaj panowie zamienili się  rolami. Alves dogrywał, Tuszyński strzelał i było już 4:0.Przy tak wysokim prowadzeniu gliwiczanie oddali pole rywalom. Gospodarze nawet wypracowali sobie kilka sytuacji, ale nie z gatunków tych stuprocentowych.

Kolejna runda zostanie rozegrana na początku grudnia. Z kim zmierzy się Piasta dowiemy się 5 listopada, kiedy to odbędzie się losowanie par 1/8 finału.

0:1 – 37′ – Patryk Tuszyński (asysta Thiago Alves)

0:2 – 45`- Martin Konczkowski (asysta Thiago Alves)|

0:3 – 76′ – Tiago Alves (asysta Patryk Tuszyński)

0:4 – 79′ – Patryk Tuszyński (asysta Thiago Alves)

Piast: 26. František Plach – 22. Tomasz Mokwa, 88. Uroš Korun, 23. Tomáš Huk, 14. Jakub Holúbek – 20. Martin Konczkowski (76, 28. Bartosz Rymaniak), 5. Marcin Pietrowski, 3. Tomasz Jodłowiec, 45. Tiago Alves – 89. Patryk Tuszyński (81, 90. Dani Aquino), 92. Łukasz Krakowczyk (60, 77. Denis Gojko).

Pogoń: 12. Rafał Misztal – 28. Marcin Kozłowski I, 8. Tomasz Margol, 31. Bartosz Brodziński, 27. Tomasz Wełna – 20. Marcin Kozłowski II (57, 9. Kamil Walków), 23. Damian Mosiejko, 10. Bartosz Wiktoruk, 70. Kacper Falon (57, 17. Mateusz Kluzek), 6. Adam Mójta – 19. Maciej Firlej (79, 34. Artur Balicki).

żółta kartka: Wiktoruk.

sędziował: Karol Iwanowicz (Lublin).