Gliwice, ul Okrzei – 22.07.2017, g. 15:30

Piast Gliwice – Pogoń Szczecin 1:2 (0:0)

W drugim meczu, a pierwszy u siebie w sezonie 2017/18 Piast przegrał z Pogonią Szczecin 1:2. Bramkę dla gospodarzy zdobył Michal Papadopulos, dla gości trafiali Dariusz Fornella i Sebastian Rudol.

Piast przystępował do tego meczu już bez Radosława Murawskiego, który w piątek w nocy zameldował się na zgrupowaniu  swojego nowego klubu – US Palermo. Jego miejsce na murawie zajął Bukata. Od początku też na placu gry zameldował się Karol Angielski.

Fani Piasta i pewnie też sami zawodnicy liczyli, że gliwiczanie łatwo rozprawią się z Portowcami. Były ku temu podstawy, bo w poprzedniej kolejce Piast rozegrał bardzo dobry mecz w przeciwieństwie do drużyny ze Szczecina.

Już pierwsza okazja do strzelenia gola nadarzyła się w 2 minucie, kiedy to Vassiljev egzekwował rzut wolny. Estończyk uderzył jednak dokładnie w to miejsce, gdzie stał bramkarz gości. Blisko zdobycia gola byli gospodarze w 23 minucie. Wtedy to po świetnym prostopadłym zagraniu Vassilejva swojej szansy nie wykorzystał Angielski, jeszcze próbował  dobijać Vassiljev, ale piłka nie wpadła do bramki. I w zasadzie to były wszystkie, godne odnotowania sytuacje z pierwszej odsłony. Generalnie jednak przewaga była po stronie Piasta, ale skoncentrowani na defensywie Portowcy zeszli na przerwę z czystym kontem.

W przerwie w zespole Piasta nastąpiła jedna zmiana. Angileskigo zastąpił Gojko. Gliwiczanie  od początku tej odsłony ruszyli do ataku i szybko wypracowali sobie dobrą okazję na otwarcie wyniku. W 53 min piłka trafiła pod nogi Vassiljeva, ten mocno uderzył, ale futbolówka przeszła obok słupka. Szczecinianie pierwszy raz w tej połowie przedarli się pod bramkę gospodarzy w 58 min, kiedy to Fornella uderzał i niewiele zabrakło mu do szczęścia. Po tej sytuacji inicjatywa należał do drużyny gości, czego efektem było kilka rzutów rożnych.  Gdy  gra się w ponad 30-stopniowym upale bardzo ważne jest umiejętne rozłożenie sił. Stąd też nie brakowało długich podań czy przerzutów, aby jak najmniejszym kosztem przedrzeć się pod pole karne rywala.  Lepiej wychodziło to przyjezdnym, którzy nie tylko częściej byli w posiadaniu piłki, ale też stwarzali zagrożenie w polu karnym Piasta.  Na szczęście gliwiczanie mają  w swoich szeregach Sedlara i Heberta, którzy  tradycyjnie już  rządzili w polu karnym a ż do 75 min. Wtedy to po stracie piłka z podania Korty trafiła do Fornelli, ten znalazł się w sytuacji sam na sam ze Szmatułą i pewnym strzałem w  długi róg pokonał bramkarza Piasta.  Gliwiczanie wyrównali prawie natychmiast. W 78 min, po rzucie wolnym wykonywanym z prawej strony pola karnego przez Mójtę – Papadopulos pięknym strzałem głową wbił piłkę pod poprzeczkę i było już 1:1. To dodało gliwiczanom skrzydeł, bo zaraz potem stworzyli sobie dwie kolejne okazje na zmianę wyniku. Bukata i Żivec nie trafili jednak w bramkę w dogodnych sytuacjach. Gospodarze do końca nie rezygnowali z przechylenia wyniku na swoją korzyść, ale bardzo dobrą okazję po kontrze stworzyli sobie szczecinianie. W 89 min strzał Fornelli oddany z bliska obronił Szmatuła.W 2 min doliczonego czasu gry po rogu Sebastian Rudol głową skierował piłkę do bramki, ustalając wynik tego spotkania.

0:1 – 75` Dariusz Fornella

1:1 – 78` Michał Papadopulos

1:2 – 90+2 ` Sebastian Rudol

Piast: 1. Jakub Szmatuła – 20. Martin Konczkowski, 25. Aleksandar Sedlar, 91. Hebert, 5. Marcin Pietrowski (69, 15. Adam Mójta) – 82. Martin Bukata, 16. Patryk Dziczek, 14. Konstantin Vassiljev (75, 27. Michal Papadopulos), 7. Maciej Jankowski, 12. Saša Živec – 10. Karol Angielski (46, 3. Denis Gojko).
Rezerwowi Piasta: Dobrivoj Rusov, Aleksander Jagiełło, Łukasz Krakowczyk, Michal Papadopulos, Denis Gojko, Adam Mójta i Uros Korun.

Pogoń: 1. Łukasz Załuska – 24. David Niepsuj, 2. Cornel Râpă, 21. Sebastian Rudol, 77. Ricardo Nunes – 29. Marcin Listkowski (56, 71. Dariusz Formella), 20. Tomasz Hołota, 14. Kamil Drygas (73, 6. Rafał Murawski), 10. Dawid Kort, 7. Ádám Gyurcsó – 93. Łukasz Zwoliński (67, 9. Adam Frączczak).
Rezerwowi Pogoni: Adria Henger, Adam Frączczak, Sebastian Walukiewicz, Jakub Piotrowski, Rafał Murawski i Hubert Matynia.

sędziował: Mariusz Złotek - Tomasz Niemirowski i Marcin Lisowski, sędzia techniczny  Damian Gawęcki (Stalowa Wola).

widzów: 4555.