Stadion Robotnicza

Historia stadionu przy ul. Robotniczej sięga czasów jeszcze sprzed pierwszej wojny światowej, kiedy to nie istniało państwo Polskie. Na tym obiekcie swoje mecze rozgrywał założony w 1910 r klub –  VFL Gleiwitz (mistrz Śląska w okresie międzywojennym). Podczas drugiej wojny część obiektów sportowych została zniszczona. Pierwszym, które odtworzono był stadion w Parku Chrobrego i tam też pierwszy mecz rozegrał założony w czerwcu 1945 roku -Piast Gliwice (lipiec 1945 r Piast – Concordia Zabrze 3-1 ). W 1946 r. obiekt przy ul. Robotniczej został przejęty przez GZUT i od tego czasu  należy on do Piasta. Pierwsze trybuny powstały już w tym samym roku.  Budową kierował ks. Franciszek Szatkowski, a remont został ukończony na początku 1947 r. i od tego czasu stadion przy ul. Robotniczej na długie lata stał się areną spotkań niebiesko-czerwonych. „Trybuna Robotnicza” tak wtedy pisała: „KSM Piast wzorem dla wszystkich klubów sportowych”. Sekcja piłkarska liczyła ponad 50 zawodników i miała kompletne wyposażenie dla czterech drużyn. Na stadionie urządzono szatnię z umywalniami i natryskami, przebudowano walącą się trybunę dobudowując około 1500 miejsc siedzących. Piasta uznawano wówczas za najlepszy klub Ziem Odzyskanych. W roku  1957 Piast po rz pierwszy awansował do II ligi. 12 maja 1957 r na tym obiekcie, podczas meczu z Cracovią (1:1,  bramka – Józef Gałeczka) padł oficjalny rekord frekwencji. Na trybunach które mogły pomieścić 1500 widzów, zasiadło ….8 tysięcy !

Drugoligowe boje Piast toczył albo na stadionie przy ul Robotniczej, albo na stadionie miejskim, który po przebudowie  nazwano stadionem  XX-lecia PRL w 1964 r. nastąpiła fuzja z GKS  Gliwice i klub stał się posiadaczem następnego obiektu – czyli boiska przy ul. Okrzei.  Stadion przy ul. Robotniczej jednak nie przestał służyć piłkarzom połączonych klubów. Grały tam rezerwy, młodzież, odbywały się treningi. Ostatni, udokumentowany mecz na tym stadionie już pod nazwą GKS Piast rozegrał 11.03.1972 z Lotnikiem Wrocław, niestety przegranym przez nasz zespół 1:2. Gola wtedy zdobył niezapomniany Karol Fajferek. Gdy w 1997  roku reaktywowano Piasta, również na stadion przy ul. Robotniczej wrócili piłkarze. Obiekt ten nie nadawał się do rozgrywek ligowych i podjęto decyzję o przeprowadzeniu gruntownego remontu. Już w 2001 r oddano do użytku nowo wybudowane pomieszczenia socjalne, przygotowano teren i zasiano nową murawę. W 2002 r zakończono wszystkie prace na stadionie i 01 czerwca tego  roku rozegrano tam pierwsze zawody. Obecnie na stadionie tym trenują i rozgrywają mecze drużyny trampkarzy i rezerwy pierwszego zespołu Piast.

Wszystkie materiały/teksty/opracowania/multimedia umieszczone na tej stronie mają charakter autorski. Bez zgody autorów i właścicieli nie mogą być publikowane i wykorzystywane do celów komercyjnych i marketingowych, publikowane w innych nośnikach medialnych. Jedynym wyjątkiem jest wykorzystywanie ich do celów dydaktyczno-naukowych. W tym przypadku wymagane jednak jest podanie źródła.

 

Privacy Preference Center

Wymagane

Usprawnienie i ułatwienie dostępu do Serwisu.

Inne

Dane statystyczne (statystyki odwiedzin, urządzeń itp.)
Usługi multimedialne i społecznościowe.

Google Analytics, Youtube, Facebook