Gliwice są miastem w którym wychowało się setki znakomitych sportowców. Wśród nich nie brakuje też przedstawicieli „królowej sportu”. Pierwsza sekcja LA w naszym grodzie powstała w połowie 1945 r. przy KS „Piast”. Jej założycielem był Eugeniusz Bieniasz. Pod jego okiem trenowali czołowi śląscy lekkoatleci: Czajkowski, Holajn, Wojtowicz, Gołaszewski, Styrna. Pierwszy sukces, który został odnotowany w klubowych kronikach należy do Czajkowskiego. W 1949 r. zdobył on wicemistrzostwo Polski juniorów w biegu na 100 m., osiągając czas 11.7 sek. Rok później Wanda Flakowicz, na mistrzostwach Śląska pchnęła kulą 12,56 m. Był to najlepszy, powojenny wynik w tej dyscyplinie. W 1952 roku miała miejsce reforma sportowych stowarzyszeń, sekcję na krótko rozwiązano. W tym też roku Zbigniew Petrycki założył Klub „Hutnik” przy hucie 1-go Maja w Gliwicach. W Międzyszkolnym Klubie Sportowym natomiast, utworzonym przez Zenona Sęka rozpoczynają działalność lekkoatleci.

 

Eugeniusz Bieniasz – założyciel sekcji .L.A

Ewa Gryziecka i Zenon Sęk

Beata Chabrzyk

Wiesława Kowalska

 

Na bazie tych klubów w 1963 roku z inicjatywy Zenona Sęka, Zbigniewa Kołodzieja, Fryderyka Koziarza i Zbigniewa Petryckiego reaktywowano sekcję lekkoatletyczną przy GKS „Piast”. Trenerem koordynatorem został Zenon Sęk, a w szkoleniu pomagali mu Zbigniew Kołodziej i Maria Swoboda. Pierwszym kierownikiem sekcji został działacz piastowski Marian Adamczyk. Kadrę oparto na zawodnikach MKS i Hutnik Gliwice, talenty pozyskiwano z gliwickich szkół. Do wymienionych szkoleniowców dołączyli następni: Rainhard Szczepański, Wojciech Rutyna,  Czesław Okoński, Stefan Kwiatkowski, Jerzy Kotowski, Józef Ramus, Wiesław Król, Klaus Czech i Marian Nantka.

 

Od lewej: Wojciech Rutyna, Edward Maciąg, Zbigniew Kołodziej, Czesław Okoński, Józef Ramus

 

Niewątpliwie kluczem do późniejszych sukcesów sekcji lekkoatletycznej było oddanie do użytku w 1964 roku stadionu przy ul. Okrzei. Nowoczesny jak na tamte czasy obiekt miał sześciotorową bieżnię oraz pozostałe urządzenia jak skocznie, rzutnie do prowadzenia zajęć szkoleniowo-treningowych oraz zawodów lekkoatletycznych. W tym pierwszym okresie po reaktywacji do czołowych zawodników sekcji należeli: Irena Fibusz – skakała wzwyż, ale największe sukcesy odnosiła w pięcioboju. Była członkinią Kadry Polski juniorek. Donata Langer – najlepsza wtedy sprinterka i płotkarka na Śląsku, wicemistrzyni Polski młodziczek. Wiesława Kowalska – czołowa sprinterka i skoczkini w dal. Józef Polewka – czołowy tyczkarz.  Do wybijających się w tym okresie zawodników należeli: siostry Alicja i Grażyna Derele, Jadwiga Anyszkiewicz, Ryszard Rypień, Mirosław Sochański, Jerzy Zabawczuk, Stanisław Buski i Joachim Langer. W tym czasie rodził się talent Ewy Gryzieckiej. Jej nieprzeciętne umiejętności dostrzegł Zenon Sęk podczas czwórboju lekkoatletycznego w którym to Ewa rzuciła piłeczka palantową 86 m. Sęk szybko ocenił, że jej predyspozycje można przełożyć na inną dyscyplinę – rzut oszczepem. Już w wieku 15 lat Gryziecka została wicemistrzynią Polski juniorów, a w wieku 17 lat zdobyła złoty medal w kategorii juniorek. W latach 1968-69 Irena Fibusz dwukrotnie zdobywała tytuł wicemistrza Polski juniorów w pięcioboju. W tym samym okresie Jadwiga Anyszkiewicz wybiegała  na dystansie 400 metrów brązowy medal Mistrzostw Polski.  7 października 1968 roku w wypadku samochodowym zginął magister Zenon Sęk. Była to niepowetowana strata dla gliwickiej oraz polskiej lekkiej atletyki.

Wojciech Hatalski

Jolanta Januchta

Joachim Traore, pierwszy czarnoskóry lekkoatleta Piasta Gliwice

 

Po śmierci Sęka, kierownikiem sekcji został Edward Maciąg, a sztab szkoleniowy tworzyli: Zbigniew Kołodziej – trener koordynator, Czesław Okoński, Stefan Kwiatkowski, Jerzy Kotowski, Wiesław Król, Józef Ramus, Klaus Czech, Wojciech Rutyna i Marian Nantka. Na początku lat 70-tych XX wieku pojawiła się cała plejada młodych, utalentowanych zawodników. Wśród nich była   Anna Dąbrowska – późniejsza rekordzistka Polski w skoku wzwyż z wynikiem 183 cm, Ewa Szydłowska późniejsza Mistrzyni Polski juniorek w biegach średnich. Coraz lepsze wyniki osiągali: Roman Jałoszyński – oszczepnik, Mirosław Kyrcz – członek Kadry Polski juniorów w biegach średnich, rekordzista Polski w biegu na 1500 m z przeszkodami, Adam Śniegórski medalista Mistrzostw Polski juniorów – członek Kadry Polski juniorów w biegach średnich, Beata Habrzyk – Mistrzyni Polski juniorów w pchnięciu kulą, a później czołowa zawodniczka w kraju w tej dyscyplinie. Danuta Damek – czołowa dyskobolka Polski i świetna kulomiotka. Do wyróżniających się zawodników z tego okresu należeli: Barbara Jamion, Halina Bugajny, Katarzyna Górska, Jacek Stępniak, Wolfgang Kowalik i Krzysztof Majewski.

Od lewej: Klaus Czech, Ewa Szydłowska, Ewa Gucia, Brygida Brzęczek, Ann Dąbrowska, Józef Ramus

Nr 1 jednak w tym czasie była Ewa Gryziecka. Pani Ewa ur. się 11 kwietnia 1948 w Katowicach. Przygodę ze sportem rozpoczęła z chwilą, gdy podjęła naukę w Technikum Łączności w Gliwicach. Jej nauczycielem WF-u był Zenon Sęk. Już na  pierwszych lekcjach odkrył w Ewie wielki talent  i nie pozwolił, aby się zmarnował. Pierwsze rezultaty treningu przyszły już w wieku juniorskim. Do dwóch tytułów mistrzyni Polski w rzucie oszczepem dorzuciła w 1966 r. brązowy medal na Igrzyskach juniorów w Odessie. W 1967 już w seniorach pobiła rekord Śląska. W 1969 r. jej opiekunem w Piaście  został Jerzy Kotowski. Z ramienia reprezentacji opiekował się nią Edmund Jaworski. 1-go maja 1971 r., podczas zawodów na stadionie stołecznej Skry, Gryziecka rzuciła oszczepem na odległość 62,10 m. Był to nowy rekord Polski. W czerwcu 1972 roku,  na zawodach w Bukareszcie rzucony przez Gryziecką oszczep poszybował   na odległość 62 metrów i 70 centymetrów. Był to nowy rekord świata! Rekord ten pani Ewa dzierżyła wprawdzie tylko przez godzinę, bo na innych zawodach pobiła go późniejsza mistrzyni olimpijska – oszczepniczka z NRD – Ruth Fuchs. W tym samym roku Gryziecka zdobyła swój pierwszy tytuł mistrzyni Polski w seniorach. Efektem świetnych występów był wyjazd na Igrzyska olimpijskie do Monachium, gdzie zajęła 7 miejsce. W 1975 r. zdobyła kolejny złoty medal w Mistrzostw Polski.

Ewa Gryziecka

W 1971 roku zorganizowano pierwszy Memoriał im. Zenona Sęka, impreza o charakterze ogólnopolskim. W przeszłości brali w niej udział również zawodnicy z zagranicy. Zawody  te na stałe weszły do kalendarza imprez lekkoatletycznych. W 2015 roku odbędzie się już  40-ty jubileuszowy turniej poświęcony pamięci tego wybitnego trenera.

W 1972 roku z Bielska Białej do Piasta przeniosła  się Jolanta Januchta, czołowa biegaczka Polski na średnich dystansach. Rok 1973 należał właśnie do niej. Zdobyła tytuł Mistrzyni Polski juniorów w biegu na 800 m. W 1980 roku pojechała na Olimpiadę do Moskwy, gdzie w biegu na 800 m zajęła 6 miejsce, wtedy reprezentowała już jednak Gwardię Warszawa.

Wojciech Rutyna

Ewa Szydłowska

Krystian Torka

Alicja Stencel

W 1973 roku z sekcji odszedł Zbigniew Kołodziej. Funkcję koordynatora przejął Czesław Okoński, a kierownikiem sekcji został Tadeusz Pasieka. W tym czasie sekcja LA GKS „Piast” była przez dwa lata w I lidze państwowej w której zajmowała w 1974 roku 22 miejsce, a w 1975 r – 16 miejsce. W 1976 roku sekcja spadła do II ligi zajmując w barażu o I ligę wśród 25 zespołów 7 miejsce. Należy zaznaczyć, że od 1976 roku I liga liczyła 20 zespołów, a nie 30 jak to było w latach 1974-1975.

 

We wrześniu 1975 roku funkcję trenera koordynatora oraz kierownika sekcji objął mgr Wojciech Rutyna. Sekcja w dalszym ciągu rozwijała się, a zawodnicy zdobywali coraz więcej liczących się sukcesów. Trzon sekcji tworzyli: Ewa Gryziecka, Beata Habrzyk, Jolanta Januchta oraz cała plejada młodych zawodników jak Ewa Szydłowska, Anna Dąbrowska, Brygida Brzęczek, Danuta Ilcewicz, Teresa Małkowska, Teresa Kowalczyk, Małgorzata Binięda, Bogdan Patoń, Elżbieta Sokołowska, Marian Spyra, Alicja Stacel, Iwona Pośpieszył, Zygfryd  Szwaczyna, Piotr Grzelak i Jerzy Ozaist.

W 1976 roku dorobek sekcji powiększył się o cztery tytuły Mistrza Polski Juniorów, dwa wicemistrzowskie oraz liczne medale na Mistrzostwach Śląska. Rok 1977 był rokiem burzliwej ofensywy młodzieży, która szturmem wywalczyła awans do ówczesnej lekkoatletycznej I ligi państwowej w której w latach  1978-1979 walczyła wśród 20-stu najlepszych zespołów w kraju. Piast wygrał wtedy oba rzuty w II lidze. Do awansu do I ligi mieli znaczący udział następujący zawodnicy: Gabriela Richter, Halina Bugajny, Ewa Gryziecka, Ewa Szydłowska, Anna Dąbrowska, Bogusław Seidel, Piotr Zawodny, Teresa Małkowska, Jacek Stępniak, Elżbieta Sokołowska,  Barbara Janion, Marian Spyra, Wolfgang Kowalik, Krystyna Lech, Ewa Gucia, Zdzisław Jarosz, Regina Kowalik,  Bogusława Maciak, Krzysztof Majewski,  Jerzy Ozaist,  Małgorzata Binięta, Alicja Stancel, Roman Ziółkowski, Teresa Kowalczuk, Danuta Ilcewicz i Gabriela Lepska. Kierownikiem sekcji i zarazem trenerem miotaczy był Wojciech Rutyna. Pozostali trenerzy to: Jadwiga Sołoducha, Klaus Czech, Józef Polewka, Józef Ramus,  Adam Śniegórski i Krystian Witowski.

 

W latach 1978-79 lekkoatleci Piasta rywalizowali w ekstraklasie

W 1978 roku kolejne pięć rekordów ustanowiła Ewa Szydłowska. Do młodzieżowej kadry Polski powołania dostali: Brygida Brzęczek, Ewa Gucia, Bogusława Maciak, Małgorzata Binięda i Piotr Walichiewicz – wychowankowie trenera Klausa Czecha. W 1979 roku Mistrzyni Europy Juniorów – Brygida Brzęczek zajęła 4, miejsce Mistrzostw Polski  w biegu na 800 m i 3. miejsce w sztafecie 4x400m. Piotr Kurek  pobił  rekord Polski w biegu na 1500 m.

 

Lata osiemdziesiąte XX wieku, mimo rozpoczynającego się ogólnego kryzysu w kraju, to okres licznych osiągnięć lekkoatletów naszego klubu.  W tym okresie w sekcji L.A. GKS „Piast” funkcjonowało 8 grup szkoleniowych: biegi średnie i długie  – tr. Klaus Czech, Adam Śniegórski, sprint M – tr. Krzysztof Jażdżyk, sprint K – tr. Józef Polewka, skoki K i M, biegi p. płotki – tr. Józef Ramus, tr. Marian Spyra, skok o tyczce , rzuty K, M – tr. Jerzy Ozaist, Paweł Musioł, gr. początkująca – tr. Józef Dudzik. Kierownikiem sekcji był Wojciech Rutyna.   Ogółem w latach 1980 – 1983 lekkoatleci Piasta zdobyli 45 medali na Mistrzostwach Polski oraz 147 medali w Mistrzostwach Okręgu w różnych kategoriach wiekowych. Do roku 1987 lekkoatleci startują w II Lidze Lekkoatletycznej.

 

Pod koniec lat osiemdziesiątych  kryzys dotknął również  królową sportu. Wyraźnie spadła liczba medali Mistrzostw Polski. Z klubu zaczęli odchodzić czołowi zawodnicy m.in. Ewa Szydłowska przeniosła się do KS. Bałtyk Gdynia, Zygfryd Swaczyna i trener Jażdżyk odeszli do WKS Zawisza Bydgoszcz, a tr. M. Spyra wyjechał za granicę. Czołowymi zawodnikami sekcji w latach 1980-87 plasującymi się wysoko w klasyfikacjach ogólnopolskich, oprócz w/w medalistów byli m.in. – Joachim i Zenon Helbik , Barbara Szczepańczyk, Roman Michałowski, Andrzej Starowicz, Bożena Majka, Iwona Łatak, Jarosław Skrzyszowski, Bogdan Patoń, Zbigniew Borek, Andrzej Morawiec, Waldemar Gordzielik, Bożena Kusiak, Krzysztof Mazur, Dorota Drewniany, Renata Kurkowska, Zofia Michalik, Piotr Witecy. Przemiany ustrojowe, a przede wszystkim ekonomiczne spowodowały, że sekcja pod koniec lat 80-tych została bez sponsorów i środków.

 

Coraz trudniejsza sytuacja miała niekorzystny wpływ na dalszy rozwój sekcji lekkoatletycznej. W 1992 roku klub całkowicie zaprzestał finansowania lekkoatletów. W tej sytuacji sekcja zawarła  porozumienie w zakresie współpracy szkoleniowej z sekcją lekkoatletyczną ZKS Chorzów. Czech Klaus i Józef Ramus od tego momentu będą prowadzić  szkolenie na poziomie młodzików i ta grupa młodzieży reprezentuje „Piasta”, a juniorzy i seniorzy będą występować jako zawodnicy AKS Chorzów.

 

Wybrany w 1995 roku nowy Zarząd Klubu skonsolidował poszczególne sekcje. Powoli  zaczęły się tworzyć możliwości finansowania działalności sekcji lekkoatletycznej, która zaczęła uczestniczyć w rozgrywkach ligowych na Śląsku, stopniowo odbudowując swój potencjał sportowy. W tym okresie szkoleniem zajmują się Klus Czech i Józef  Ramus, a następnie dołączyli do nich Adam Śniegórski oraz Ryszard Malec, koordynujący pracę sekcji przy współpracy szkolnego klubu lekkoatletycznego „Kometa”. Jeszcze w tym okresie lekkoatleci mieli względnie  dobre warunki do uprawiania tej dyscypliny sportu. Na stadionie przy ul Okrzei zachowały się bowiem bieżnia i urządzenia, gdzie można było trenować i organizować  zawody.

 

W 2002 roku kierownikiem sekcji został wychowanek Piasta, były czołowy skoczek w dal – lekarz medycy: Krzysztof Majewski, pełniący również funkcję członka Zarządu GKS „Piast”. Sekcja zaczyna się umacniać. Szkolonych było 60 zawodników, a wiodącą rolę w tym czasie odgrywała biegaczka na dystansie 800 i 1500 m Magdalena Deptuła. W 2006 roku do grona trenerów lekkiej atletyki dołączył trener Wojciech Rutyna, który zajmuje się grupą miotaczy.

Magdalena Deptuła i Klaus Czech

W tym czasie sekcja występuję  już w II lidze państwowej i zaczęła zdobywać coraz mocniejszą pozycję na Śląsku. Do czołowych zawodników, oprócz Magdy Deptuły należeli: Krzysztof Michalik, Bartosz Pacuła, Mateusz Brzoza, Mariusz Nowakowski, Adam Bielecki, Aleksandra Kornecka, Marta Kucło oraz Magdalena Krawczyk. W 2009 funkcje kierownika objął ponownie Wojciech Rutyna, który bardzo aktywnie włączył  się nie tylko w sprawy szkoleniowe sekcji,  ale podjął również działania na rzecz budowy nowoczesnego obiektu lekkoatletycznego w Gliwicach. Pomimo trudnych warunków treningowych sekcja na przestrzeni ostatnich pięciu lat osiąga coraz lepsze wyniki sportowe. Systematyczna praca z młodzieżą w końcu musiała zacząć  przynosić efekty. W 2012 roku Nataniel Swat zdobywa złoty medal na Mistrzostwach Polski juniorów w biegach górskich, a Anna Bednorz została halową wicemistrzynią Polski Juniorek w trójskoku. W 2014 roku ośmiu zawodników reprezentowało klub w Mistrzostwach Polski Młodzików zdobywając dwa brązowe medale w rzucie dyskiem dziewcząt Joanna Markowska, wychowanka trenera Wojciecha Rutyny oraz sztafeta 4x100m dziewcząt w składzie: Patrycja Bartosz, Klaudia Szczepanik, Patrycja Hruzik i Katarzyna Borys wychowanki trenera J. Ramusa i A. Śniegórskiego.

Magdalena Krawczyk

Damian Hałgas

Joanna Markowska

Wiktoria Drózd

Rok ten zresztą  należał do wyjątkowo udanych, gdyż sekcja po 30 latach ponownie wywalczyła awans do ekstraklasy lekkoatletycznej i będzie występować w gronie 16-stu najlepszych zespołów w kraju. Młodzicy natomiast wygrali Śląską Ligę Lekkoatletyczną, co jest również ogromnym sukcesem. Obecnie zespół trenerski przedstawia się następująco: kierownik sekcji i trener miotaczy – Wojciech Rutyna, grupę sprintów oraz skoków prowadzi trener Józef Ramus, a grupę biegów  średnich Adam Śniegórski. Grupy naborowe prowadzą: Elżbieta Holik i Mirosława Matusz. W 2014 roku sekcja szkoleniem objęła ok. 80 zawodników. Najlepsze wyniki aktualnie osiągają: Magdalena Krawczyk, Damian Hałgas, Mateusz Brzoza, Kamil Piotrowiak, Joanna Markowska, Klaudia Szczepanik, Anna Bednorz, Wiktoria Drózd,  Kamila Borowska Katarzyna Borys, Julia Bul, Mateusz Dec, Monika Drzewiecka, Patrycja Hruzik, Magdalena Peciak, Angelika Szczęśniak, Mateusz Szydło, Wojciech Wrzałek, Andrzej Zbydniewski i Aleksander Szten.

W 2017 roku do użytku został oddana nowoczesna, lekkoatletyczna Arena. To otworzyło nową erę i nowe możliwości dla sekcji LA i wszystkich miłośników „Królowej sportu”. Na Arenie rozgrywane będą zawody i mitingi z udziałem światowych gwiazd lekkiej atletyki. Z obiektu korzystać też będą nie tylko sportowcy, ale i mieszkańcy Gliwic

Rok 2014 – sekcja lekkoatletyczna Piasta Gliwice

Lekkoatleci Piasta w 2014 roku wygrali ligę juniorów młodszych

 

30 maja 2015 roku ten zespół reprezentował barwy Piasta w Ekstraklasie