Adres:
Gliwice, ul Syriusza 30ZOBACZ MAPĘ

Tel: +48 32 231 77 59

e-mail:

………………………………………………………………….

10 września 2017 roku na osiedlu Kopernika w Gliwicach oddano do użytku lekkoatletyczny stadion. Na ten moment czekali przede wszystkim lekkoatleci Piasta, ale nie tylko. Obiekt będzie służył uczniom pobliskiej szkoły i mieszkańcom Gliwic, którzy zechcą sobie pobiegać na jedynej tego typu bieżni w Polsce.

Jest to najnowocześniejszy stadion lekkoatletyczny w regionie i jeden z najpiękniejszych w Polsce. Obiekt spełnia wymogi Polskiego Związku Lekkiej Atletyki i można na nim rozgrywać zawody młodzieżowe o randze mistrzostw Polski. Uroczyste otwarcie połączono z mityngiem lekkoatletycznym.


Podczas otwarcia zmaganiom sportowców przyglądały się tłumy gliwiczan. Wśród nich: pięciokrotny olimpijczyk, dwukrotny brązowy medalista olimpijski, zapaśnik Czesław Kwieciński, rekordzistka świata w rzucie oszczepem z 1972 roku Ewa Gryziecka, rekordzista Polski w skoku wzwyż Anna Dąbrowska oraz olimpijczyk z Rzymu (1960 r.) Wiesław Król.

Od lewej stoją: Czesław Kwieciński, Ewa Gryziecka, Anna Dąbrowska i Wojciech Rutyna

W zawodach uczestniczyły obecne gwiazdy królowej sportu. Rzutnię przetestowali: trzykrotny mistrz świata w rzucie młotem Paweł Fajdek oraz nasz znakomity dyskobol, mistrz świata w rzucie dyskiem, dwukrotny wicemistrz olimpijski Piotr Małachowski. Na bieżni rywalizowali z kolei: Angelika Cichocka, Ewa Swoboda i Artur Kuciapski.

Paweł Fajdek i Piotr Małachowski

Och zmagania na żywo komentował doskonale znany wszystkich dziennikarz sportowy Przemysław Babiarz z Szymonem Ziółkowskim młociarzem i posłem na Sejm.

Przemysław Babiarz i Szymon Ziołkowski

Zanim mistrzowie pojawili się na rzutniach, bieżni i skoczniach, otwarcia areny dokonała specjalna sztafeta złożona z najbardziej utalentowanych lekkoatletów Piasta i uczniów gliwickich szkół. Na ostatniej zmianie truchtała halowa rekordzistka świata juniorek w biegu na 60 m Ewa Swoboda. Honorowym starterem był zastępca prezydenta Gliwic Krystian Tomala.

Do pierwszego biegu sygnał dał Krystian Tomala – wiceprezydent Gliwic

Zachwytu nad gliwicką areną nie kryli zaproszeni goście. – Obiekt jest przepiękny – mówił Henryk Olszewski, prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. – Mam nadzieję, że będzie dobrze i długo służył młodym lekkoatletom. Może nie każdy z korzystających z tego stadionu zostanie w przyszłości mistrzem olimpijskim, ale na pewno uprawianie sportu tutaj stanie się ogromną przyjemnością.

– To, że w ostatnich latach mogliśmy tak często cieszyć się z medali lekkoatletycznych mistrzostw świata, igrzysk olimpijskich oraz mistrzostw Europy, jest po części pokłosiem budowania takich obiektów, jak gliwicka arena – dodał olimpijczyk Piotr Małachowski. – Dzięki takim stadionom dzieciaki garną się do królowej sportu. Mam nadzieję, że za kilka lat będziemy się w Gliwicach cieszyć kolejnym młodym olimpijczykiem. Talentów na pewno nie zabraknie.

Angelika Cichocka – mistrzyni Europy w biegach na średnim dystansie

Gliwicka arena lekkoatletyczna wyposażona jest w pełnowymiarową bieżnię okólną, boisko wielofunkcyjne, sektor rzutów, skocznie do skoku wzwyż, o tyczce oraz w dal i trójskoku. Jest także rzutnia do pchnięcia kulą i rzutu młotem oraz oszczepem. Zawody z widowni może obserwować pół tysiąca widzów, a zaplecze sanitarno-szatniowe znajduje się w sąsiadującym ze stadionem ZSO nr 8.

Budowa obiektu trwała dwa lata. Została zrealizowana z pieniędzy budżetu miejskiego i częściowo dofinansowana (4,5 mln zł) przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Koszt inwestycji to 14,5 mln zł.

Gospodarzem stadionu jest sekcja lekkoatletyczna Piasta, ale korzystać z niego mogą nie tylko sportowcy, również uczniowie gliwickich szkół i, w wyznaczonych porach dnia, mieszkańcy.

– Bardzo się cieszymy z tej areny – mówi Wojciech Rutyna, trener, kierownik sekcji lekkoatletycznej GKS Piast Gliwice, członek zarządu klubu. – Lekkoatletki i lekkoatleci zapisali się już w polskiej historii królowej sportu. Teraz młodzież Piasta stara się nawiązywać do najlepszych tradycji swojej sekcji i także odnotowuje duże sukcesy. Wierzę, że z otwarciem nowego obiektu będzie jeszcze więcej medali i rekordów – mówi inicjator i pomysłodawca tego przedsięwzięcia

Paweł Fajdek z wynikiem 78.11 wyśrubował rekord tego obiektu

Piotr Małachowski rzucił dyskiem 63,05 – to także rekord tego obiektu

l