Przed 1939 rokiem w Gliwicach funkcjonowały liczne kluby, nie brakowało też obiektów sportowych i miejsc do czynnego wypoczynku. Po wkroczeniu w  styczniu 1945 roku do Gliwic wojsk radzieckich, większość rdzennych mieszkańców uciekła. Sowieci dokonali szeregu zniszczeń, ale sportowe areny nie były ich celem. Po dwóch miesiącach Gliwice zostały przejęte przez polską administrację. Z kresów wschodnich zaczęły przybywać transporty z mieszkańcami Lwowa, Stanisławowa, Drohobycza. Nie tylko jednak stamtąd przybywali do grodu nad Kłodnicą kresowiacy. Nie brak było również Polaków z innych regionów kraju, którzy zdecydowali się migrować na Śląsk w poszukiwaniu pracy. W myśl zasady, że ludzie potrzebują nie tylko chleba, ale też igrzysk – nowe, polskie władze zaleciły  formowanie klubów sportowych. Pierwszym, który powołano do życia był Piast Gliwice. Tworzyli go zarówno repatrianci z kresów wschodnich, jak i sportowcy z innych regionów Polski. Do klubu zgłaszali się również Ślązacy i Niemcy, którzy nie zdecydowali się na emigrację.

 

18 czerwca 1945 roku powołano do życia organizację sportową, która przyjęła nazwę KS Piast Gliwice. W ciągu zaledwie trzech lat „Piast” stał się jednym z największych i najprężniej działających klubów w Polsce. W siedemdziesięcioletniej historii Piasta w klubie działało 20 sekcji. Niektóre z nich tak szybko jak się pojawiły, tak szybko znikały, ale inne przetrwały do dziś. Pierwszy, najbardziej burzliwy okres ich powstawania przypada na lata 1945-49.

 

Wtedy funkcjonowały już: piłka nożna, boks, lekkoatletyka, tenis stołowy, tenis ziemny, siatkówka, piłka ręczna, motorowa, pływacka, szachowa, kajakowa, zapaśnicza, gimnastyczna, kolarska, hokeja na trawie i szermiercza. Piast liczył 2864 czynnie uprawiających sport zawodniczek i zawodników i uważany był za jeden z czołowych klubów w Polsce.

 

W styczniu 1952 roku decyzją polityczną dokonano „rozbioru” Piasta. Poszczególne sekcje przydzielono do Kół Sportowych działających przy zakładach pracy. Znikła również z tabel nazwa „Piast”. Piłkarze, bokserzy, tenisiści, hokeiści na trawie będą od tego momentu występować jako „Stal” Gliwice. „Metal” przejął piłkarzy wodnych i pływaków. Motocyklistów przygarnął Gliwicki Klub Motorowy. Szermierzami i lekkoatletami zaopiekowali się „Budowlani”. Pozostałe sekcje albo rozwiązano, albo trafiły do innych kół. W 1957 roku Piasta reaktywowano i ponownie zaczęły przy klubie funkcjonować dawne sekcje.

 

W 1964 roku doszło do połączenia klubów: GKS Gliwice, Metal Gliwice i Piasta. Nowo powstały GKS „Piast” Gliwice liczył 13. sekcji: piłki nożnej (ogółem 13 drużyn), szermierczą (drugie miejsce w Polsce w punktacji wszystkich broni), hokeja na trawie (I liga), szachową (I liga oraz Mistrzostwo Śląska), tenisa ziemnego (liga międzywojewódzka), tenisa stołowego (liga wojewódzka), lekkiej atletyki (reaktywowana w 1963 roku, klasa A), siatkówki (liga okręgowa), koszykówki (liga okręgowa), piłki ręcznej (klasa A), kajakarską (największe sukcesy indywidualne), pływacką i gimnastyczną.

 

W 1977 roku przestały istnieć sekcje: piłki ręcznej kobiet i kajakarskiej. W 1979 r. podjęto decyzję o likwidacji sekcji: gimnastycznej, łyżwiarskiej, pływackiej i hokeja na trawie. W Piaście pozostało sześć sekcji, za to jak podają klubowe kroniki w pełni wyczynowych. Były to: piłka nożna, tenis ziemny, lekkoatletyka, szermierka, szachy i brydż sportowy. Konsekwencją przemian ustrojowych z końca lat osiemdziesiątych XX wieku był upadek klubu. Każda sekcja, choć pod szyldem Piasta praktycznie działała na własną rękę.

 

15 grudnia 1995 r. na Walnym Zebraniu Sprawozdawczo-Wyborczym zakończyła się kadencja zarządu, który został powołany 25 stycznia 1990 r., a na czele, którego stał Jerzy Magiera. W jego skład wchodzili jeszcze: wiceprezesi – Jacek Betlejewski, Janusz Marcinów, Jan Larysz, Tadeusz Wojarski, sekretarz – Stanisław Kwietniowski, członkowie: Wojciech Rutyna, Andrzej Słup-Ostrawski, Henryk Mikucki, Janusz Schneider, Jan Blankestain, Jan Nowak. Funkcję dyrektora klubu pełnił Franciszek Skiba. Tematykę tego zebrania zdominowały problemy finansowe z którymi Piast borykał się w ostatnim czasie. W praktyce, wpływy do klubowej kasy ograniczały się wówczas wtedy do składek członkowskich, podnajmu pomieszczeń należących do klubu i niewielkich dotacji z Urzędu Miasta. Absolutorium jednak zostało udzielone i przystąpiono do wyboru nowych władz.

 

Nowym prezesem klubu został Marcin Żemaitis. W skład zarządu weszli: Piotr Wieczorek (wiceprezes ds. finansowych) i Ryszard Kałużyński (wiceprezes ds. sportowych): Grzegorz Łukawski, Jan Nowak, Witalis Nowicki, Włodzimierz Niwiński, Wojciech Rutyna, Edward Szymański, Marian Wasilewski. Komisję rewizyjną tworzyli wieloletni i zasłużeni dla klubu działacze: Stefan Kotowicz (przewodniczący), Kazimierz Iwanowski, Jerzy Kaszuba i Ryszard Majka. Dyrektorem klubu został Andrzej Tarachulski.

 

Na tym zebraniu dokonano jeszcze jednej, istotnej zmiany. Z nazwy klubu MCW GKS „Piast” Gliwice zniknął człon MCW (Miejsko-Cywilno-Wojskowy). Nowe władze stanęły przed niezwykle trudnym zadaniem. Obiekty przy ul. Sokoła i Robotniczej znajdowały się w ruinie. Zaniedbane murawy, zniszczone trybuny, od lat nie remontowane szatnie. Względnie znośnie warunki panowały jedynie na stadionie przy ul. Okrzei.

 

W sekcji piłki nożnej działała jedna drużyna juniorów, składająca się w 90% z wypożyczonych zawodników, która przetrwała dzięki operatywności i społecznej pracy Romana Markiewicza. Były też dwa, niepełne zespoły trampkarzy.

 

Nowe władze zaczęły od konsolidacji samodzielnie działających sekcji. Do Piasta wrócili brydżyści, lekkoatleci, piłkarze i szermierze. W 1997 roku reaktywowano pierwszy zespół piłki nożnej, który rozpoczął rywalizację w „B” klasie, najniższej lidze. Drużyna rok po roku awansowała jednak wyżej, by w 2003 powrócić do II ligi.

 

W XXI wiek Piast wkroczył już z pięcioma sekcjami, Reaktywowano bowiem sekcję Tenisa Ziemnego, odremontowano korty przy ul Kosynierów. Nie udało się jednak odbudować dawnej świetności gliwickiego tenisa. W 2009 r. sekcję ponownie rozwiązano.

 

W 2005 roku nową halę otrzymali też szermierze, ostatecznie opuszczając zrujnowane już mury dawnej Huty 1-go Maja. Bardzo dobre warunki do szkolenia sprawiły, że szermierze z Gliwic to dziś ścisła krajowa czołówka. W 2008 roku szpadzista Piasta, Adam Wiercioch zdobył na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie srebrny medal, a cztery lata później na Olimpiadzie w Londynie – Ruben Limardo, reprezentujący na co dzień barwy Piasta Gliwice sięgnął po złoto. Ostatnie lata to międzynarodowe sukcesy Jagody Zagały i Sebastiana Majgiera. Oboje to medaliści młodzieżowych Mistrzostw Świata Europy.

 

1 lipca 2009 roku, to kolejna historyczna data. Wtedy to wyodrębniono ze struktur Piasta drużynę seniorów i zespoły juniorów, tworząc Spółkę Akcyjną GKS „Piast” S.A. Większościowy udział w tej spółce 51% objęło miasto Gliwice, Stowarzyszeniu pozostało 49%. Nie był to wymysł działaczy, ale wymóg stawiany przez piłkarską centralę w stosunku do klubów, które chcą grać w ekstraklasie do której to piłkarze awansowali rok wcześniej. Przy Stowarzyszeniu GKS „Piast: pozostały sekcje brydża sportowego, lekkoatletyczna, szermiercza i młodzieżowa piłka nożna.

 

Kolejna zmiana własnościowa miała miejsce w listopadzie 2012 roku, kiedy to Zbigniew Kałuża, właściciel prywatnej firmy Kar-Tel odkupił od Stowarzyszenia GKS „Piast” 26% akcji. W połowie 2015 roku Piast S.A. miał tym samym trzech udziałowców, większościowym wciąż pozostawała Gmina Gliwice, która posiada: 66,68%, Kar-Tel 26,02% , Stowarzyszenie GKS „Piast” 7,3% akcji.

W 2011 roku do użytku piłkarzy oddano nowy, mogący pomieści 10 tys. widzów stadion. Jest to w pełni nowoczesny obiekt, spełniający europejskie standardy. W 2013 roku piłkarze Piasta po raz pierwszy w swojej historii zagrali w europejskich pucharach. Były to mecze eliminacyjne do Ligi Europy.

10 września 2017 roku na osiedlu Kopernika w Gliwicach oddano do użytku lekkoatletyczny stadion. Na ten moment czekali przede wszystkim lekkoatleci Piasta, ale nie tylko. Obiekt służy uczniom pobliskiej szkoły i mieszkańcom Gliwic, którzy zechcą sobie pobiegać na jedynej tego typu bieżni w Polsce. Na tym obiekcie odbywają się międzynarodowe zawody Grand Prix Gliwic z udziałem medalistów Igrzysk Olimpijskich, świata Europy i Polski oraz kolejne edycje Memoriału Zenona Sęka. .

Sekcja futsalu została zawiązana w 2016 roku. W 2021 roku drużyna prowadzona przez Orlando Duarte zajęła trzecie miejsca w Futsal Ekstraklasie, a w 2022 zdobyła swój pierwszy złoty medal mistrzostw Polski.

Gliwicki Klub Sportowy „Piast” swój wkład w rozwój polskiego sportu ma nie tylko poprzez medale zdobywane na arenach całego świata, czy bicie rekordów. Z Piasta wywodzi się wielu znakomitych sportowców, którzy z różnych przyczyn swoje kariery kontynuowali w innych klubach. Włodzimierz Lubański, Joachim Marx, Hubert Skowronek, Józef Galeczka, Lucjan Brychczy, Joachim Krajczy, Andrzej Buncol to legendy polskiej i zarazem gliwickiej piłki. Nie sposób wymienić wszystkich zawodniczek i zawodników, którzy swoje pierwsze, sportowe kroki stawiali w GKS „Piast”. Liczyć ich można nie w setki, ale w tysiące. Wielu z tych, co ukończyli kariery jest trenerami, lub piastuje ważne funkcje, jak n.p. Jacek Bierkowski, który w grudniu 2008 r. został prezesem Polskiego Związku Szermierczego.

Obecnie (2022) rok funkcjonują dwa kluby o tej samej nazwie. Pierwszy to GKS „Piast” – Stowarzyszenie, które skupia sekcję Brydża Sportowego, Futsalu, Lekkiej Atletyki, Szermierki i Piłki nożnej na poziomie dziecięcym i młodzieżowym.

Drugi klub to GKS Piast S.A. w którym funkcjonuje pierwsze drużyna występująca w piłkarskiej Ekstraklasie oraz Akademia Piłkarska w której szkoli się młodzież od 10 roku wzwyż. Klub ten posiada zespoły trampkarzy i juniorów występujące we wszystkich kategoriach wiekowych.

 

70-lat-piasta

 

Prezesi Piasta w latach 1945-2015

Imię i nazwisko Początek kadencji Koniec kadencji
1 Wincenty Szpaltowski 18 czerwiec 1945 r. styczeń 1946 r.
2 Juliusz Denk styczeń 1946 styczeń 1949 r.
3 Józef Żurakowski styczeń 1949 r. marzec 1949 r.
4 Józef Kronental marzec 1949 r. lipiec 1950
5 Zdzisław Zalewski Lipiec 1950 r. styczeń 1951
6 Stanisław Zięba styczeń 1951– styczeń 1952
7 Henryk Lorenc styczeń 1952 styczeń 1953
8 Mieczysław Środziński styczeń 1953 r. styczeń 1954
9 Edward Fedoryszyn styczeń 1954 kwiecień 1955
10 Bolesław Pańczyk kwiecień 1955 20 stycznia 1956
11 Juliusz Denk 20 stycznia 1957 grudzień 1959 r.
12 Franciszek Słomski grudzień 1959 grudzień 1963
13 Zbigniew Messner grudzień 1963 30 lipiec 1968 r.
14 Lesław Kuś 30. lipca 1968 r. 11. lipca 1975 r.
15 Feliks Karbowniczek 11.lipca 1975 r. 14. marca 1978 r.
16 Czesław Kulak 14. marca 1978 r. styczeń 1981 r.
17 Janusz Schneider styczeń 1981 r. wrzesień 1982 r.
18 Jerzy Sitko wrzesień 1982 r. 02 stycznia 1990 r.
19 Jerzy Magiera 02 stycznia 1990 r. 15 grudnia 1995 r.
20 Marcin Żemaitis 15 grudnia 1995 r. 29 marca 2000 r.
21 Tadeusz Wojarski 29 marca 2000 r. 28 sierpnia 2000 r.
22 Andrzej Potocki 28 sierpnia 2000 r. 28 listopada 2001 r.
23 Piotr Wieczorek 28 listopada 2001 r. 26 kwietnia 2004 r.
24 Marcin Żemaitis 26 kwietnia 2004 r. 25 kwietnia 2005 r.
25 Jacek Krzyżanowski 25 kwietnia 2005 r. 07 stycznia 2010 r.
26 Grzegorz Jaworski 07 stycznia 2010 r.

Nazwy klubu:

(18.06.1945) KS Piast Gliwice -> (23.05.1946) KSM Piast Gliwice -> (lipiec/wrzesień 1947) ZKSM Piast Gliwice -> (05.03.1949) ZS Metal Piast Gliwice [fuzja z ZKSM Huta Łabędy, ZKS Walcownia Łabędy, RKS Jedność Rudziniec, RKS PZS Gliwice i ZKS Silesia Gliwice] -> (01.11.1949) ZKS Stal Gliwice -> (11.03.1951) ZKS Stal GZUT Gliwice -> (15.03.1955) ZKS Piast Gliwice -> (20.01.1957) KS Piast Gliwice -> (01.01.1961) SKS Piast Gliwice -> (15.03.1964) GKS Piast Gliwice [fuzja z GKS Gliwice i KS Metal Gliwice] -> (17.10.1983) MC-W GKS Piast Gliwice -> (12.09.1989) CWKS Piast-Bumar Gliwice -> [fuzja z ZTS Łabędy (Gliwice)] -> (1990) CWKS Bumar-Piast Gliwice -> (04.04.1990) KS Bumar Gliwice -> (11.05.1990) KS Bumar Łabędy (Gliwice) -> (01.07.1990) KS Bumar Gliwice -> (1991) KS Piast-Bumar Gliwice -> (01.07.1992) MCW GKS Piast Gliwice -> (01.08.1995) KS Bojków Gliwice [fuzja z KS Bojków Gliwice] -> (15.09.1995) KS Piast Bojków Gliwice -> (02.09.1996) GKS Piast Gliwice.

Klub Sportowy „Piast” Gliwice

KS „Piast” Gliwice

Klub Sportowy Metalowców „Piast” Gliwice

Związkowy Klub Sportowy Metalowców „Piast” Gliwice

Spółdzielczy Klub Sportowy„Piast” Gliwice

KS Metal
Gliwice

ZKS Stal Gliwice

Gliwicki Klub Sportowy „Hutnik”

GKS Gliwice

GKS Piast Gliwice
– po fuzji 1964

!970-83

KS Bumar Gliwice

CWKS Bumar-Piast Gliwice

Okolicznościowe logo na 60 lat klubu


Współcześnie