Na rozpoczęcie 16. kolejki spotkań o mistrzostwo PKO BP Ekstraklasy już w piątek Piast Gliwice  podejmować będą Termalikę Bruk Bet Nieciecza. Jeszcze niedawno to drużyna z Okrzei byłaby faworytem, ale ostatnie tygodnie nie były udane dla podopiecznych Waldemara Fornalika. Przed przerwą na reprezentację Piast przegrał z przedostatnią w tabeli Wartą Poznan 0:1, a w ostatniej serii spotkań  uległ liderowi PKO BP Ekstraklasy – Lechowi Poznań także 0:1.

Oba te spotkania miały diametralnie różny przebieg. W pierwszym to Piast dominował, ale nie był w stanie tego udokumentować bramką. W drugim gliwiczanie rozpaczliwie się bronili, jednak stracili gola, który zabrał im wszystkie punkty. Teraz na Okrzei zawita drużyna z Niecieczy. Czego można się spodziewać po tym zespole?

– Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Termalika w ostatnim czasie pokazała, że chce grać w piłkę. Będzie chciała zdobyć punkty, to jest oczywiste. Co do taktyki, bierzemy pod uwagę różne warianty, zarówno ten z meczu z Wartą Poznań, jak i inny – przewiduje Waldemar Fornalik.

Nawet w polskiej Ekstraklasie zagrać mecz na zero z tyłu jest trudną sztuką. Kluczem do zwycięstw są więc bramki. Jeszcze niedawno wydawało się, że Piast nie ma z tym problemów. Cztery gole zaaplikowane Legii, trzy Jagiellonii poprawiły bilans i nastroje. W ostatnich dwóch meczach jednak nie udało się zdobyć nawet jednej bramki.

– Skoro potrafiliśmy w spotkaniach z silnymi zespołami zdobyć siedem bramek, a w następnych było ciężko nam stwarzać sytuacje, to widać, że możliwości są. Trzeba wykrzesać je z zawodników i doprowadzić do tego, żeby zacząć kreować sytuacje – tłumaczy szkoleniowiec Piasta.

Czy to oznacza, że w piątek Piast zagra ultra ofensywnie?

– Fakt, że z Wartą nie potrafiliśmy kreować sytuacji nie oznacza, że nie chcieliśmy grać odważnie. Po prostu tak ten mecz się ułożył. My zawsze chcemy grać do przodu. Tu się nic nie zmieniło od kilku lat. W sezonie mistrzowskim czy też następnych zawsze wpajałem i będę wpajał zawodnikom, że musi być zachowany balans. Na bazie solidnej defensywy chcemy kreować sytuacje i zdobyć bramki – przekonuje szkoleniowiec.

Pomysł jak pokonać niecieczan ma Jakub Czerwiński.

– W ostatnich meczach mieliśmy mało sytuacji podbramkowych. Zdajemy sobie z tego sprawę, to jest temat do rozmów, zastanawiamy się, dlaczego tak się stało. Liczymy, że to się odwróci, bo wcześniej skuteczność była na wysokim poziomie. Musimy wyjść agresywnie, z pozytywnym nastawieniem. Przed meczem z Wartą ta skuteczność była na wysokim poziomie – przypomina kapitan Piasta.

Dla Jakuba Czerwińskiego będzie to także sentymentalna podróż w czasie. Obrońca w rtm klubie spędził cztery lata, skąd trafił do Pogoni Szczecin, gdzie zaczęła się jego przygoda z Ekstraklasą. Jak zapowiada – sentymentów jednak nie będzie.

– Generalnie mam bardzo dobre wspomnienia związane z klubem z Niecieczy, bo przecież spędziłem tam cztery lata. Sentyment pozostał, ale w piątek go nie będzie. My mamy swój cel na ten mecz, potrzebujemy zwycięstwa. Termalika też jedna potrzebuje punktów i będą szukać ich w każdym meczu, a w ostatnich trzech kolejkach te punkty zdobywała, więc jakąś tam małą serię mają – analizuje stoper Piasta.

Trenerzy Piasta nie będą mogli skorzystać ze wszystkich zawodników.

– W dalszym ciągu Tomasz Jodłowiec nie jest do dyspozycji. Wczoraj na treningu urazu nabawił się Tomas Huk. Upadł nieszczęśliwie i ma problem z mięśniem. Nie będzie brany pod uwagę w meczu z Termaliką. Będziemy się zastanawiać czy Arek Pyrka znajdzie się w składzie z powodu złamanego nosa. Wciąż pod znakiem zapytania stoi występ Michała Chrapka – wylicza szkoleniowiec Piasta.

Zdaniem Jakuba Czerwińskiego brak Huka to problem, ale nie na tyle, by nie myśleć o wygranej

– Na pewno dla sztabu szkoleniowego jest to kolejne wyzwanie, aby odpowiednio ustawić skład na ten mecz. Tomas w ostatnim czasie wyglądał bardzo dobrze, był kluczowym zawodnikiem, ale dla mnie nie będzie miało to znaczenia czy zagram z Arielem czy Miguelem. Wszyscy mocno pracują na treningach i dbają o to, aby być w jak najlepszej formie – przekonuje defensor.

Termalica jeszcze w tym sezonie nie wygrała meczu na wyjeździe, ale jeden punkt pewnie by tę drużynę zadowolił. Gliwiczanom remis niewiele daje, szczególnie, że grają u siebie.

– W tym momencie biorąc pod uwagę sytuację w tabeli i to w jakiej my jesteśmy po tych dwóch porażkach to już nie ma znaczenia. Ktokolwiek by w ten piątek przyjechał do Gliwic nie powinno się to przełożyć na naszą postawę. My musimy wyjść na boisko z pozytywny nastawieniem od początku nastawionym na zwycięstwo – kończy Jakub Czerwiński.

Opracowanie: piast.gliwice.pl
Cyt za: piast-gliwice.eu