Uczniowie SP nr 28 oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8 z Gliwic mieli okazję wziąć udział w wyjątkowych lekcjach WF-u. Poprowadziła je bowiem jedna z najlepszych polskich lekkoatletek w historii tej dyscypliny, specjalizująca się w skoku o tyczce – Monika Pyrek.

Tyczkarka, która uczestniczyła w czterech Olimpiadach, ma na swoim koncie dwa srebrne i jeden brązowy medal Mistrzostw Świata oraz dwa brązowe medale Halowych Mistrzostw Świata, a także srebro Mistrzostw Europy i dwa brązy Halowych Mistrzostw Europy. Jej kolekcja jest pełna też medali z Pucharów Europy. W Polsce nie miała sobie równych. Teraz prowadzi fundację, której celem jest propagowanie wśród dzieci, młodzieży, rodziców, opiekunów bycia aktywnym i spędzania wolnego czasu na sportowo.

– Fundacja powstała z miłości do sportu i chęci zarażania wszystkich tą miłością dookoła, bo ja jestem osobą, którą sport ukształtował. Bardzo mi zależy na tym, aby dzieciaki i rodzice dostrzegli jak pozytywny wpływ może mieć sport na życie każdego człowieka – wyjaśnia w rozmowie z piast.gliwice.pl Monika Pyrek.

Projekt w ramach którego odbyły się te lekcje nosi nazwę Kinder Joy of Moving – alternatywne lekcje WF-u. W pierwszym dniu pobytu w Gliwicach, lekkoatletka poprowadziła zajęcia w Arenie dla dzieci i młodzieży ze SP nr 28. W drugim dniu pod okiem sportmenki i jej piętnastoosobowego zespołu bawiły się i ćwiczyły dzieci z ZSO8. Zajęcia rozpoczęły się o godzinie 8 i trwały do 14. Dzieci zostały podzielone na grupy wiekowe. To nie były typowe lekcje, choć strzelano piłkami do bramki, rzucano do kosza i biegano. Nie zabrakło specjalnych zegarów do mierzenia czasu, a liczbę rzuconych punktów, czy szybkości uderzonej piłki rejestrowały specjalistyczne urządzenia. Były też symulatory jazdy na rowerze, kajakach czy nartach z wykorzystaniem aplikacji komputerowych.

– W tym projekcie próbujemy odczarować technologię i pokazać pozytywną stronę różnych symulatorów i aplikacji. Możemy być aktywni korzystając także z tych nowinek. Tego już bowiem nie unikniemy – wyjaśnia Pyrek.

Gliwice są jednym z 12 miast, które odwiedziła Fundacja Moniki Pyrek i nieprzypadkowo tu trafiła.

– Staramy się odwiedzić każde województwo, ale do Gliwic trafiliśmy na zaproszenie przyjaciół, których tu mamy. Dzięki nim mogliśmy tu spędzić dwa dni. Wiem, że jest tu bardzo dobry klimat do uprawiania sportu i są ku temu warunki. Z okna tej szkoły widać wspaniały, lekkoatletyczny stadion. Poniedziałkowe zajęcia poprowadziliśmy w Arenie, bardzo nowoczesnym obiekcie sportowym – mówi prezes fundacji.

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 8 położony przy ul Syriusza 30 to jedna z najbardziej usportowionych placówek oświatowych w Gliwicach. Na bardzo wysokim poziomie w klasach sportowych trenuje się tam pływanie, koszykówkę i lekką atletykę, a ułatwia realizację tych zadań bliskość stadionu lekkoatletycznego i pływalni Olimpijczyk.

– Bardzo się cieszymy, że olimpijka i medalistka mistrzostw świata poprowadziła u nas zajęcia. Zawdzięczamy to naszej nauczycielce – pani Mirosławie Matusz, która prowadzi klasę sportową o profilu lekkoatletycznym. Dla naszych uczniów to niewątpliwie duża atrakcja, ale też zachęta, by być aktywnym sportowo – podkreśla Katarzyna Dąbrowska – dyrektor ZSO8 w Gliwicach.

Tym alternatywnym lekcjom WF-u przyglądali się tez inni nauczyciele z tej szkoły, a także trenerzy sekcji L.A. Piasta Gliwice. Nie na co dzień bowiem trafia się taka okazja.

A czym się zajmuje pani Monika Pyrek po zakończeniu kariery sportowej?

– Prowadzę fundację i to zajmuje mi najwięcej czasu, ale też jestem aktywna sportowo choć już na poziomie amatorskim. Jestem też mamą dwójki wspaniałych dzieci – zdradza na koniec zdobywczyni 11 tytułów mistrzyni Polski w skoku o tyczce.

Mamy nadzieję, że Monika Pyrek jeszcze zawita do Gliwic i poprowadzi niejedną lekcję WF-u, a może nawet pokażę jak się pokonuje wysokość 4,82. bo tyle wynosi rekord życiowy tej wybitnej tyczkarki.