Czy Ty też należysz do fanów piłki nożnej? Jeśli tak, to dziś mamy dla Ciebie nie lada gratkę. Zamierzamy bowiem opisać pięć największych stadionów na świecie. Na początek jednak mamy jedno zasadnicze zastrzeżenie – otóż nie skupiamy się wyłącznie na stadionach piłkarskich, ale także na tych, które mają zastosowanie ogólne.

Czyli rozgrywane są na nich mecze piłki nożnej, zawody lekkoatletyczne, zawody gimnastyczne, koncerty i inne imprezy. Jeśli chciałbyś je poznać, to zapraszamy do lektury. Przy czym część z nich znajduje się naprawdę daleko od Polski, jeśli więc miałbyś ochotę je odwiedzić, ale wyjazd na przykład do Indii leży poza Twoimi możliwościami finansowymi, to proponujemy zostawić w spokoju darmowe automaty online i przerzucić się na gry hazardowe na prawdziwe pieniądze, gdzie można wykorzystać Vulkan Bet kod promocyjny!

Największe stadiony świata

Ale wracając do stadionów, mamy dla Ciebie zestawienie, na które już z niecierpliwością czekasz. Nie będziemy stosować typowej metody odliczania od tylu, tylko od razu przechodzimy do konkretów – czy wiesz, który stadion jest największy na świecie? Nie? To zaraz się dowiesz!

Stadion im. 1 Maja w Pjongjangu

Zdziwiony? Pewnie tak. Niezależnie od tego, fakty są takie, że największym stadionem świata jest obiekt imienia 1 Maja zlokalizowany w stolicy Korei Północnej, Pjongjangu (w Polsce znanej może lepiej pod starą nazwą Phenian). Został on zaprojektowany w 1988 roku, zaraz po tym, gdy organizację Letnich Igrzysk Olimpijskich w 1988 roku przyznano Korei Południowej, a konkretniej Seulowi. Rywalizująca z tym krajem Korea Północna postanowiła przebić sąsiadów z Południa i zdecydowała się na wybudowanie największego stadionu na świecie. Od zaprezentowania władzom Korei Północnej gotowego projektu do ukończenia budowy minął niespełna rok. Już w 1989 roku stadion został otwarty dla publiczności. Nosił on wtedy oficjalną nazwę Stadion Rungrado imienia 1 Maja – z uwagi na to, że został zlokalizowany na wyspie Rungra w Pjongjangu.

Foto: KCNA/Reuters

Gotowa budowla była naprawdę imponująca. Główna płyta boiska ma powierzchnię 22 500 metrów kwadratowych, a cały obiekt zajmuje aż 210 tysięcy metrów kwadratowych. Widownia ma osiem kondygnacji, a przypominający kwiat magnolii dach wnosi się na wysokość 60 metrów. Oficjalna pojemność stadionu wynosiła 150 tysięcy widzów (wszyscy na miejscach siedzących). W 2014 roku widownia została zmodernizowana, ławki zostały wymienione na wygodne krzesełka, w efekcie czego liczba widzów została zredukowana do 114 000. Wciąż jednak jest to największy do tej pory stadion świata.

Salt Lake Stadium

Na drugim miejscu światowej listy stadionów jest ten zlokalizowany w Indiach, a konkretniej w Kolkacie. Jego oficjalna nazwa to Wiwekananda Yuba Bharati Krirangan. Tym razem jest to już pełnoprawny stadion futbolowy, bo piłka nożna stanowi jego główne zastosowanie. Grają na nim takie zespoły, jak na przykład:

  • Mohun Bagan FC,
  • Shree Cement East Bengal FC
  • i Mohammedan FC.

Oczywiście wszystkie trzy w roli gospodarzy. Salt Lake Stadium powstał w 1984 roku, ponieważ obiekty klubowe w tym rejonie mieści maksymalnie do 20 tysięcy widzów, co okazywało się być zdecydowanie niewystarczające podczas dni meczowych. Dlatego też w 1980 roku zaakceptowano projekt budowy nowego obiektu, a w 1984 roku go ukończono. Do 1989 roku był największym stadionem piłkarskim na świecie, mieszcząc 120 000 widzów, spadł potem na drugie miejsce wyprzedzony przez opisany powyżej Stadion 1 Maja w Pjongjangu.

Stadion ten zasłynął z rekordowej, oficjalnie zarejestrowanej frekwencji wynoszącej na jednym z meczów w 1997 roku 131 781 widzów. Wprawdzie powszechnie uważa się, że najwięcej osób widziało na żywo mecz Brazylii z Urugwajem w 1950 roku na stadionie Maracana w Rio de Janeiro (199 854 widzów), ale nie są to dane oficjalne. Jednak obecnie Salt Lake Stadium jest drugi pod względem pojemności łącznej.

bty

Estadio Azteca

Przenosimy się teraz do Ameryki Środkowej, a konkretnie do Meksyku. W Tlalpan znajduje się trzeci co do wielkości stadion piłkarski świata. Został on otwarty w 1968 roku, z okazji odbywających się w Meksyku XIX Letnich Igrzysk Olimpijskich. Początkowo mógł on pomieścić 130 tysięcy osób, jednak po renowacji i poprawieniu aspektów bezpieczeństwa oraz wymianie ławek na krzesełka, jego pojemność zmalała do 114 465 widzów. Wciąż jest to jednak wartość dająca Stadionowi Azteków trzecie miejsce na liście największych stadionów świata. Rozgrywają na nim swoje domowe mecze meksykańskie drużyny América oraz Socio Águila F.C, jest on także traktowany jako obiekt narodowy dla piłkarskiej reprezentacji Meksyku.

Camp Nou

Pora na kolejną podróż, tym razem z Ameryki Środkowej wracamy do Europy. Tutaj znajduje się bowiem czwarty największy na świecie stadion, także piłkarski. Możemy go znaleźć w nieoficjalnej stolicy Katalonii, Barcelonie. Nosi nazwę Camp Nou i jak zapewne fani piłki nożnej doskonale wiedzą, swoje domowe mecze rozgrywa na nim drużyna FC Barcelony.

Sam stadion został otwarty dla publiczności w 1957 roku po trzech latach od zaakceptowania projektu. Wcześniej zespół Barcelony rozgrywał swoje mecze na innym znanym stadionie o nazwie Camp de Les Corts, który jednak uznawany był za zbyt mały. Początkowa jego pojemność wynosiła równo 100 tysięcy widzów, jednak z miarę lat i dostosowywania go do wymogów bezpieczeństwa, liczba odwiedzających nieco zmalała i obecnie wynosi 99 354 widzów. Ale na przykład podczas imprez, dla których nie obowiązują ścisłe przepisy dotyczące miejsc siedzących i wpuszczani są goście oglądający wydarzenie na stojąco, łączna maksymalna pojemność wynosi około 120 tysięcy ludzi – jednak oczywiście nie podczas meczów piłki nożnej.

Stadion Azadi

Ostatni na naszej liście jest narodowy stadion reprezentacji Iranu, na którym także mecze rozgrywają lokalne zespoły takie jak Persepoli oraz Esteghlal Teheran. Został on wybudowany w 1971 roku, mieścił wtedy 120 tysięcy osób. Po remoncie w 2003 roku oficjalna, homologowana pojemność trybun została zredukowana do 78 116 osób, ale często zdarza się, że na mecze lokalnych zespołów wpuszczane jest do 90 tysięcy widzów.