Marzenia o tym, aby zagrać w trzecim finale Pucharu Polski będzie trzeba odłożyć na kolejne sezony. Piast nie zdołał bowiem pokonać pierwszoligowej Arki Gdynia, przegrywając po rzutach karnych 4:3.

Ostatnia dekada dla Piasta jest bardzo udana. Drużyna z Okrzei zdobyła trzy medale mistrzostw Polski i cztery razy grała w europejskich pucharach. Brakowało jednak sukcesu w Pucharze Polski. Ostatni raz bowiem gliwiczanie do półfinału dotarli w 1983 roku, a więc 38 lat temu! Najstarszy zawodnik Piasta – Jakub Szmatuła miał wtedy 2 lata. Pozostałych jeszcze nie było na świecie. W kadrze Piasta są jednak zawodnicy, co mieli okazję podnosić do góry krajowy puchar. W tym roku nie gra się tylko o przepustkę do europejskich pucharów, ale tez o solidną premię. Motywacji piłkarzom z Gliwic więc nie brakowało, ale też pewnie gospodarze mieli apetyt na to, by zagrać w finale.

Gdynianie odważnie rozpoczęli ten mecz, już na połowie Piasta próbując zabrać gliwiczanom piłkę. Goście pierwszą okazję na objęcie prowadzenia mieli w 7. minucie. Spod linii bocznej rzut wolny wykonywał Holubek, Słowak dośrodkował w pole karne, tam główkował Czerwiński, jeszcze piłka trafiła pod nogi Steczyka, ale jego strzał nogami obronił Danch. Po tej sytuacji gospodarze potrzebowali trochę czasu, aby uporządkować szyki, co próbował wykorzystać Piast, ale bez powodzenia. W 16. minucie Arka wykonywała pierwszy rzut rożny. Po precyzyjnym dograniu, Deja uderzył z 11. metra i gdyby piłka szła w światło bramki, Plach nie miałby szans na interwencję. W odpowiedzi zza linii pola karnego uderzył Steczyk, ale zbyt lekko by zaskoczyć bramkarza Arki. Potem wydawało się, że Piast kontroluje przebieg wydarzeń, jednak ambitnie grający gdynianie w 29. minucie stworzyli sobie drugą okazję na objęcie prowadzenia. Po prostopadłym podaniu z głębi pola, Rosołek urwał się obrońcom i mimo ostrego kąta, skierował piłkę w światło bramki, ale dobrze ustawiony Plach nogą odbił futbolówkę. Potem przez kilka minut jeszcze atakowała Arka, jednak w końcu goście przejęli piłkę i stworzyli sobie sytuację. Nie kto inny tylko Świerczok znalazł się w polu karnym i niewiele mu zabrakło, aby umieścić piłkę w bramce. Szybko jednak gospodarze przemieścili się w pole karne Piasta i Rosołek zdołał oddać strzał głową, ale niecelny. Na 2. minuty przed końcem pierwszej połowy Czerwiński miał doskonałą sytuację, by otworzyć wynik. Po dograniu z rzutu wolnego Holubka, gracz Piasta wyszedł przed obrońców i z kilku metrów strzelał głową, jednak nie trafił w bramkę i w konsekwencji pierwsza połowa zakończyła się wynikiem 0:0.

Z takiego wyniku bardziej zadowoleni mogli być gospodarze, którzy z pewnością przed meczem założyli sobie, by przede wszystkim nie stracić bramki. Gliwiczanie też jednak nie powodu do zmartwień. To oni bowiem stworzyli sobie bardziej klarowne sytuacje, a w defensywie nie popełnili błędów.

Na drugą połowę nie wyszedł Tomasz Jodłowiec. Zastąpił do Patryk Lipski. Była to zmiana prawdopodobnie podyktowana urazem. W tej drugiej odsłonie na początku mocno przycisnął Piast. Gospodarze dopiero po pięciu minutach zdołali przenieść grę pod pole karne Piasta, ale tylko na chwilę. Potem znów gliwiczanie przejęli piłkę i długo ją trzymali przy nodze. Gospodarze jak odzyskiwali futbolówkę, to prostymi środkami próbowali oddalić grę od własnej bramki. W 64. minucie po stracie na 40. metrze, piłkę przejął Aleman, zagrał do Hiszpańskiego, ten uderzył z daleka i Plach musiał wyciągnąć się jak struna, by obronić ten strzał. W 75. minucie wciąż na zegarze widniał rezultat 0:0, a Waldemar Fornalik nie decydował się na kolejne zmiany, jakby przeczuwając, że będzie dogrywka. W 78. minucie po trochę przypadkowym zagraniu piłka trafiła do Da Silvy, który wyszedł sam na sam z Plachem, ale nie pokonał go. Zaraz potem Świerczok dostał prezent od Memicia, który zgubił piłkę przed własnym polem karnym, napastnik Piast miał przed sobą tylko bramkarz Arki, ale ten nogą obronił strzał Świerczoka. To była sytuacja, która mogła przesądzić o awansie do finału gliwiczan. W 88. minucie na murawie zameldował się Badia, który zmienił Sokołowskiego. Zaraz potem Katalończyk wypracował sytuację Wincierszowi, ale młodzieżowiec Piasta źle uderzył i nie trafił w bramkę. Już w doliczonym czasie gry Świerczok miał kolejną okazję, aby uderzyć, ale zdecydował się zagrywać do Czerwińskiego – niepotrzebnie, bo ten nie zdołał zamknąć tego podania. Mimo tych ataków nie udało się gliwiczanom zmienić wyniku i konieczna była dogrywka.

Przerwa pozwoliła uporządkować trochę szyki gospodarzom, bo pod koniec regulaminowego czasu gry rozpaczliwie dość się już bronili. W 97. minucie Piast miał kolejną okazję na objęcie prowadzenia. Po akcji Winciersza i zagraniu Badii – uderzał Świerczok, ale w sukurs swojemu bramkarzowi przyszedł gracz Arki i zablokował ten strzał. Za chwilę gospodarze mieli „setkę”. Po kontrze Rosołek był sam na sam – uderzył bez przyjęcia, ale Plach odbił piłkę na róg. Potem jeszcze zaatakował Piast i wywalczyli gliwiczanie rzut wolny na 30. metrze. Lipski uderzył w mur, a zaraz potem sędzia zakończył pierwszą część dogrywki.

Piast w tym doliczonym czasie gry miał dużą przewagę i wydawało się, że przechyli szalę na swoją korzyść, ale gdynianie. W 112/ minucie metr przed polem karnym faulowy był Chrapek. Na bezpośredni strzał zdecydował się Lipski, ale przeniósł piłkę nad poprzeczką. Gliwiczanie atakowali, ale bili głową w mur, a w 119. minucie gdynianie wyszli z kontrą i było ich dwóch na jednego obrońce Piasta, ale Da Silva sam chciał kończyć strzałem tę akcję na co mu nie pozwolił Czerwiński. Za chwilę arbiter zakończył ten mecz i o awansie miały decydować karne.

Jako pierwszy piłkę na 11. metrze ustawił Badia. Katalończyk uderzył pewnie i Piast objął prowadzenie. Gdy Lipaki strzelił na 2:1, wydawało się że będzie już dobrze, tymczasem zbyt lekkie uderzenie Rymaniak obronił Krzepisz. Potem pomylił się Rosołek, a Chrapek trafił w poprzeczkę. Kolejni zawodnicy Arki nie pomylili się jednak i marzenia o trzecim finale trzeba odłożyć przynajmniej do kolejnego sezonu.

½ finału PP – Gdynia, u Olimpijska – 07.04.2021, g. 17:30
Arka Gdynia – Piast Gliwice 0:0 pd. k. 4:3