Uczta dla fanów futbolu ze Starego Kontynentu odbędzie się już za nieco ponad pół roku. Ucieszy ona również kibiców z Polski, ponieważ nasza drużyna zakwalifikowała się do turnieju jako zwycięzca grupy G. W turnieju zagrają 24 drużyny i wyjątkowo mistrzostwa zostaną rozegrane nie w jednym czy w dwóch krajach, ale na 12 stadionach w całej Europie. Zobaczmy, co jeszcze warto wiedzieć na temat zbliżających się rozgrywek Euro.

Futbolowe areny

W tej edycji, mistrzostwa odbędą się nie w jednym kraju, ale aż w dwunastu państwach. Drużyny gościć będą miasta-gospodarze, takie jak Monachium, Rzym, Bukareszt, a nawet dalekie Baku w Azerbejdżanie. Finał mistrzostw odbędzie się zaś na słynnym londyńskim Wembley, uważanym za jeden z najlepszych stadionów Europy. Oznacza to, że zespoły będą musiały całkiem sporo podróżować podczas tego turnieju – odległość od Azerbejdżanu do zachodniej Europy to tysiące kilometrów. Poza tym, drużyny będą stacjonowały we „wioskach reprezentacji”, zlokalizowanych w różnych miastach. Baza reprezentacji Polski będzie zlokalizowana w Portmarnock w Irlandii, a każdy zespół mógł wybrać sobie miasto które będzie go gościć. To małe turystyczne miasteczko, w którym mieszka około 20 tysięcy mieszkańców, mające jednak niezłą infrastrukturę turystyczną i sportową.

Faza grupowa i finały

W tym turnieju drużyny zostały podzielone na sześć grup, od A do F. Reprezentacja Polski będzie grać  z Hiszpanią, Szwecją i Słowacją. Choć Hiszpanię będzie trudno ograć, to drugie miejsce jest dla naszych całkiem realne. Struktura meczów grupowych zakłada zresztą, że do kolejnej rundy awansuje nie tylko zwycięzca grupy i drugi zespół, ale także potencjalnie trzeci. Awans trzeciej drużyny zależy od ilości zdobytych punktów i bilansu goli i z 6 grup do kolejnej następnej rundy awansują 4 zespoły z trzeciego miejsca. W fazie finałowej zagra najpierw 16 drużyn w jednej ósmej rozgrywek i w eliminacji z drabinki meczów wyłonionych zostaje dwóch finalistów. Zagrają oni końcowy mecz na Wembley 11 lipca 2021 roku. UEFA ufundowała także wysokie nagrody dla zwycięskich drużyn. Zwycięzca turnieju otrzyma aż 34 miliony euro, ale nawet za wyjście z fazy grupowej przewidziane jest ponad 10 milionów euro.

Techniczne nowinki i inne zmiany

Ten turniej będzie pierwszym w historii Euro, w którym użyty zostanie tak zwany VAR, czyli pomoc dla sędziego w formie nagrań. W przypadku wątpliwości, sędzia będzie mógł teraz przejrzeć powtórki i podjąć bardziej trafną decyzję. Pojawią się także nowi sponsorzy, wśród których znajdzie się między innymi chiński gigant płatności Alipay i marki elektroniki z Chin Hisense oraz Vivo.  Oficjalnym hasłem turnieju jest „Przeżyj to. Naprawdę”, zaś piłką Euro będzie Uniforia od Adidas. Na oficjalną maskotkę został wybrany wesoły Skillzy, który ma zachęcać młodzież do gry. Oprócz rozgrywania turnieju w wielu krajach, nowością jest także poszerzony format mistrzostw. Zamiast 16 reprezentacji jak dawniej, zagrają teraz aż 24 drużyny w łącznie 51 meczach. Niektórzy krytykowali UEFA za to posunięcie, twierdząc że to skok na kasę, jednak dzięki temu zwiększy się możliwość udziału drużyn w turnieju. Zakłady sportowe na mecze nadchodzących Mistrzostw Europy w 2021 roku będzie oferować między innymi działający online bukmacher Unibet. A zatem, zapowiada się święto jakiego do tej pory nie było.