Jagoda Zagała i Damian Michalak stanęli na podium I edycji Pucharu Polski Seniorów w szpadzie rozegranych w tym sezonie. Zawody odbyły się w Szczecinie. Zagała zajęła drugie miejsce, a Michalak był trzeci.

Rozpoczęcie szermierczego sezonu ze względu na Covid-19 w tym roku przesunęło się  o miesiąc. Szpadzistom Piasta nie przeszkadza to jednak utrzymywać wysokiej formy i regularnie punktować na kolejnych zawodach. Udanie sezon zaczęli juniorzy, a w miniony weekend po pierwsze medale sięgnęli seniorzy. Na I turnieju KGHM Tour w szpadzie, który rozpoczyna rywalizację o Puchar Polski Jagoda Zagała wywalczyła srebrny medal.  Zawodniczka Piasta Gliwice po kolei eliminował z turnieju swoje rywalki. W półfinale po zaciętym pojedynku pokonała Annę Mroszczak z AZS Wratislavia Wrocław 12:11. W finałowej walce lepsza o trzy trafienia od gliwiczanki okazała się  Ewa Trzebińska z AZS AW Katowice.  Dla Zagały Szczecin jest szczęśliwy, bo dwa lata temu na zawodach PP wywalczyła tam brązowy medal, teraz jest stopień wyżej.

Liczna i silną reprezentację wystawił Piast w turnieju męskim. Aż dziewięciu gliwiczan pojechało do Szczecina. Dwóch z nich dotarło do finałowej ósemki. Mateusz Nycz zajął siódme miejsce, a Damian Michalak stanął na trzecim stopniu podium. W ćwierćfinale szpadzista Piasta „znokautował” Wojciecha Lubienieckiego 15:6. W półfinale jednak trafił na bardzo dobrze dysponowanego w tym dniu Mateusza Antkiewicza. Wychowanek Muszkietera Gliwice, a teraz broniący barw AZS AWF Katowice zawodnik po zwycięstwie nad Michalakiem 15:9 pokonał w walce o pierwsze miejsce Macieja Bielca. W Pucharze Polski w szermierce rozgrywane są cztery turnieje. W przypadku mężczyzn ten ostatni odbywa się zazwyczaj w kwietniu w Gliwicach jako „Turniej o Stalową Klingę Hutnika”. Ze względu na epidemię jednak w poprzednim sezonie turnieju, który ma już ponad 50-letnią tradycje nie rozegrano. Miejmy nadzieję, że do wiosny sytuacja się unormuje i wiosną szermierze skrzyżują już szpady z udziałem kibiców.

Foto: Andrzej Oksztul

źródło: piast.gliwice.pl/gks-piast